mirotn
09.09.09,07:39
Dobrý deň, potreboval by som poradiť v účtovaní- rozhodol som sa zrušiť účet, ktorý používam na podnikanie /je nahlásený na daňovom úrade/ a následne založiť nový - kvôli výhodnejším poplatkom a prístupnejším pobočkám. Ako mám postupovať v JÚ pri zrušení účtu /vyradení z podnikania/ a následne pri zaradení nového účtu . Používam program Alfa. Ďakujem za rady
veronikasad
09.09.09,05:43
Dobrý deň, potreboval by som poradiť v účtovaní- rozhodol som sa zrušiť účet, ktorý používam na podnikanie /je nahlásený na daňovom úrade/ a následne založiť nový - kvôli výhodnejším poplatkom a prístupnejším pobočkám. Ako mám postupovať v JÚ pri zrušení účtu /vyradení z podnikania/ a následne pri zaradení nového účtu . Používam program Alfa. Ďakujem za rady
Založ si najskôr nový účet a zostatok starého naň preveď prevodom.
Nezabudni nahlásiť zrušenie starého a založenie nového na DU - stačí listom.
mirotn
09.09.09,06:20
Díky za radu, ja by som to urobil opačne. Takže to znamená, že keď mi príde potom posledný výpis zo starého účtu, kde bude poplatok za rušenie a prevod peňazí na nový účet - zapíšem to všetko podľa tohto posledného výpisu do banky a do priebežných položiek / či tie sa používajú len medzi bankou a pokladňou?/,alebo do ktorého stĺpca PD .. mám z toho tak trocha chaos
atka4
09.09.09,06:23
Prípadne môžeš účet zrušiť, peniaze vybrať, vložiť do pokladne a následne založiť nový účet.

Zákon o správe daní a poplatkov

ZÁKON 511/1992 Zb.Slovenskej národnej rady z 30.septembra 1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov.
Platnosť od: 16.11.1992
Účinnosť od: 1.3.2009

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
veronikasad
09.09.09,06:23
Díky za radu, ja by som to urobil opačne. Takže to znamená, že keď mi príde potom posledný výpis zo starého účtu, kde bude poplatok za rušenie a prevod peňazí na nový účet - zapíšem to všetko podľa tohto posledného výpisu do banky a do priebežných položiek / či tie sa používajú len medzi bankou a pokladňou?/,alebo do ktorého stĺpca PD .. mám z toho tak trocha chaos
Môžeš to urobiť aj opačne ale vtedy ti zostatok účtu vyplatia v hotovosti, nemáš ho kde previesť. Hotovosť môžeš potom prijať do pokladne ako dotáciu alebo to zaúčtuješ ako VNZD=osobnú potrebu podnikateľa.

Priebežné položky môžeš použiť aj na prevod medzi bankovými účtami.
mirotn
09.09.09,06:34
díky moc za rady