elpka
09.09.09,07:48
Ahojte :),
chcela by som sa opýtať, či má niekto skúsenosť s týmto problémom....mám 2 deti, mladší má 4 roky a kojila som ho do 6 mesiacov, potom sa mi mliečko stratilo...teraz po 4 rokoch sa mi z ničoho nič začali nalievať prsníky a tvoriť mlieko, nie je ho až tak ako keď som kojila, ale je...strašne ma bolia prsia a pokiaľ si ho neodstriekam, tak sa tá bolesť nedá vydržať, ale tým sa mi tvorí ešte viac....lekár mi povedal, že je to dočasná hormonálna porucha a že sa mi to upraví samo....ale trpím takto už 3 týždne a začína mi už z toho normálne mierne povedané šibať...tehotná nie som, všetky výsledky boli negatívne, tak fakt neviem čo robiť......ak sa s tým už niekto stretol budem vďačná za každú radu.....eva
bv_alexandra
09.09.09,05:50
Ja som mala podobný problém, ale nemala som to v takom množstve. Dr ma odoslalal na endokrinologiu a tá mi predpísala lieky na zastavenie tvorby mlieka. A pomohlo:)
elpka
09.09.09,05:55
dík za radu :), no asi budem musieť môjho lekára navštíviť, aby ma tam poslal....ešte sa chcem opýtať..po akom dlhom čase ti to prešlo, teda myslím ako dlho si brala tie lieky?:rolleyes:
Zdenka175
10.09.09,05:50
No mojej susede sa teraz začali nalievať prsníky mliekom a má vyše 50 r. Vraj je to nejaká porucha hormonov. Treba ísť radšej k lekárovi
elpka
10.09.09,06:05
bola som.....dal mi nakoniec nejakú injekciu, že sa radil s iným doktorom, lebo on sa s tým ešte nestretol, tak uvidíme.....všetci sa predsa stále učíme.......:rolleyes:
rixil
06.04.10,10:01
ahojte, chcela by som sa spytat, ci je podobny problem "normalny" aj ked nemam zatial ziadne dieta ani som nikdy nebola tehotna a mlieko sa mi tvori aj tak :)) ..
Chobot
06.04.10,10:18
ahojte, chcela by som sa spytat, ci je podobny problem "normalny" aj ked nemam zatial ziadne dieta ani som nikdy nebola tehotna a mlieko sa mi tvori aj tak :)) ..

"Normálne" to nie je, ale stáva sa to. Nie je to úplne nezvyčajné.

Dokonca som nedávno čítal, že je možné umelo vyvolať tvorbu mlieka aj keď žena neporodila.

Ak ti je to na obtiaž, treba zájsť k lekárovi, hormonálnou injekciou sa to dá zastaviť.
Bionda
06.04.10,10:21
Určite by si mala zájsť ku gynekologovi- je to vec hormonov v tvojom organizme a ak nie si ani tehotná- normálne to určite nie je.
zdenka131
06.04.10,10:42
ahojte, chcela by som sa spytat, ci je podobny problem "normalny" aj ked nemam zatial ziadne dieta ani som nikdy nebola tehotna a mlieko sa mi tvori aj tak :)) ..

Želám pohodový deň.
Mlieko u netehotnej ženy a dojčiacej mamičky sa môže tvoriť aj po umelom prerušení tehotenstva./ čo nie je Tvoj prípad/

Niektoré lieky napr. : Cerucal / ktorý sa používa pri nevoľnosti , nútení na vracanie a vracaní / majú ako vedľajší účinok tvorbu prolaktínu a ten sa podieľa na tvorbe mlieka.

Treba zájsť ku gynekológovi na kontrolné vyšetrenie prsníkov.
osky
06.04.10,11:11
ahojte, chcela by som sa spytat, ci je podobny problem "normalny" aj ked nemam zatial ziadne dieta ani som nikdy nebola tehotna a mlieko sa mi tvori aj tak :)) ..

ak este nemas deti,daj si to cim skor doporiadku-blokuje to moznost otehotnenia.
hoci sa stava ze zeny kojace,predsa pocnu.........ale ty si este nerodila,nekojila.....takze ak chces mat v buducnosti deti,treba tuto zalezitost riesit.
margot157
07.04.10,22:37
Dokonca som nedávno čítal, že je možné umelo vyvolať tvorbu mlieka aj keď žena neporodila.

Chobot a co si tam cital? to by ma velmi zaujimalo, ja kojim a bojujem o viac mlieka a moj gynekolog mi povedal, ze neexistuju lieky na zvysenie tvorby mlieka, ze sa ani nemam snazit, odpisal ma s tym, ze som uz stara, pretoze som uz pomaly v prechode a rodila som po 40-tke... ! Pritom poznam nie jednu zenu, co v pohode kojila aj ked uz mala po 40-tke. Ale objavili sme senovku grecku, ta zatial pomaha :-) takze mala ma 2,5 mesiaca a zatial iba kojim. Dakujem,M.
zdenka131
08.04.10,02:59
Želám pohodový deň.

Zvýšenie tvorby mlieka

a) nápoje
- hroznová šťava
- Vinea (odporúča sa odbublinkovať ju)
- čaj pre dojčiace mamičky (HIPP, Humana alebo bylinkový čaj)
- nealkoholické pivo

b) potraviny
- mliečne výrobky (Acidko, kyslá smotana, šľahačka, tvrdé syry, jogurty, tvaroh)
- varený karfiol a brokolica (1 polievková lyžica, odporúčajú sa hlavne ružičky, pretože stopky nafukujú)
- rascová polievka (so zápražkou z hladkej múky)
- rasca, fenikel, aníz (pridávať do polievok a k mäsu)
- surová petržlenová vňať

c) homeopatiká (odporúčané detskou lekárkou)
- Ricinus communis 5 CH (trikrát denne medzi jedlami nechať v ústach voľne rozpustiť 5 guličiek, nezapíjať vodou, obyčajne stačí užívať 4-5 dní, môže sa však aj dlhšie), alebo
- trojkombinácia homeopatík ((Phytolaca 5 CH + Urtika rens 5 CH + Lac caninum 5 CH), trikrát denne medzi jedlami nechať v ústach voľne rozpustiť 5 guličiek z každého homeopatika, nezapíjať vodou - Phytolaca sa užíva len prvé tri dni, ostatné sa môžu užívať dlhšie)

Polievka na podporu tvorby mlieka

Nastrúhanú mrkvu mierne osmažíme na troche rastlinného oleja, pridáme hladkú múku, rascu a miešame, kým múka nezružovie. Potom zalejeme horúcou vodou, osolíme a keď polievka zovrie, povaríme ju ešte asi 5 minút. Množstvo vody a múky určujeme podľa toho, koľko polievky chceme a aká má byť hustá. Môžeme podávať viackrát denne.

Čaje podporujúce tvorbu mlieka: http://www.docsimon.sk/kategorie/caje-pre-dojciace-matky-podpora-tvorby-mlieka
lenkak
08.04.10,05:51
Veľmi aj záleží od dieťatka, ako saje. Musíš cítiť, že saje silno, a akým štýlom kojíš. Ja mám strašne silného savca, bude mať dva roky a mlieka mám stále veľa. Nič na podporu neberiem, ale súhlasím čo Zdenka popísala.
Skús sa poradiť aj s laktačnou poradkyňou, veľmi dobrú nájdeš aj Annu, na stránke modrykonik, napr priamo v tejto téme, ona Ti zaručene poradí aj viac
http://www.modrykonik.sk/forum/tema/dakujeme-annag/
Chobot
12.04.10,12:09
Dokonca som nedávno čítal, že je možné umelo vyvolať tvorbu mlieka aj keď žena neporodila.

Chobot a co si tam cital? to by ma velmi zaujimalo, ja kojim a bojujem o viac mlieka a moj gynekolog mi povedal, ze neexistuju lieky na zvysenie tvorby mlieka, ze sa ani nemam snazit, odpisal ma s tym, ze som uz stara, pretoze som uz pomaly v prechode a rodila som po 40-tke... ! Pritom poznam nie jednu zenu, co v pohode kojila aj ked uz mala po 40-tke. Ale objavili sme senovku grecku, ta zatial pomaha :-) takze mala ma 2,5 mesiaca a zatial iba kojim. Dakujem,M.

Bolo to v jednom časopise, presný názov si už nepamätám, dokonca neviem, či to nebolo +7dní. Písali tam o tom, že je možné vyvolať laktáciu bez tehotenstva.

Neviem, či by to pomohlo v tvojom probléme, tam sa o množstve nepísalo. Ale našiel som niekoľko odkazov na internete, kde sa o tom dočítaš viac:

http://www.surrogacy.com/medres/article/lac.html (sú tam aj ďalšie odkazy na iné sránky)

http://wiki.answers.com/Q/Why_would_a_woman_leak_breast_milk_if_she%27s_not_ pregnant