Polly404
09.09.09,08:49
Ahojte,
prosím, napíšte mi váš názor, resp. ako to robíte vy, lebo začínam mať pocit, že ja si len pridávam robotu. Keď robím JÚ, tak napríklad mzdy alebo odvody či už za zamestnancov alebo aj za SZČO robím najprv predpis cez záväzok a potom vlastne uhrádzam záväzok. Alebo samozdanenie robím tak, že každú faktúru samozdaním cez záväzkový doklad (ktorý ale nejde do peňažného denníka) a úhradu cez interný doklad, aby to bolo vysporiadané (tak to odporúča aj dodávateľ softvéru). Ale videla som už niekoľko účtovníctiev a v žiadnom som nenašla ani jeden záväzkový ani interný doklad. Samozdanenie nerobia vôbec v dokladoch, iba priamo zo sumára faktúr v DPH priznaní a odvody alebo mzdy nahrávajú až ich úhrady. Privyrábam si prácu navyše alebo by to tak malo byť po správnosti? Ako to robíte vy?
andreaS
09.09.09,06:53
robim tak ako ty :) s tym rozdielom, ze tie fa na samozdanenie nedavam uhradzat internym dokladom, ale tym dokladom, kt. boli hradene... t.j. bud boli platene v hotovosti, tak uhradzam cez vydavkovy doklad alebo ak boli hradene bankou, tak uhradzam cez BU...

inak si neviem predstavit ako urobit Vykaz o majetku a zavazkoch bez nahodenia zavazkov ;)

jedine, ze tie ine uctovnictva boli len pausalistov... lebo ja ked robim pausalistu, tak jeho faktury nahodim do pohladavok a v penaznom denniku urobim len uhrady... do zavazkov zvyknem nahodit poistne, aby v tom nebol gulas pri RZZP...
bv_alexandra
09.09.09,06:53
Podľa mňa je to takto ako to robíš správne. Každý záväzok predsa musí byť najskôr zapísaný v knihe záväzkov a potom sa záväzok uhradí.
Je to predsa v podstate aj logické, najskôr vznikne záväzok a potom sa tento záväzok uhradí. Ja si do záväzkov dávam predpis na poistné ZP aj SP, mzdy, odvody, dan - je to aj pre lepšiu orientáciu v účtovníctve. ;):)
Polly404
09.09.09,06:56
Faktúry uhrádzam aj ja buď cez BÚ alebo pokladnice, len tie záväzkové doklady uhdádzam jedným interným dokladom, aby nevyskakovali ako neuhradené. Ale nejde to do peňažného denníka.
Polly404
09.09.09,06:58
Som rada, že to robíte tak ako ja, lebo už som sa zľakla, že som "veľmi iniciatívna". Je ale zaujímavé, že tie ostatné účtovníctva bez problémov prešli daňovou kontrolou a dokonca kontrolou na DPH. Neviem si predstaviť, čo odovzdali účtovníčky ako podklad pre DPH k samozdaneniu.
andreaS
09.09.09,07:04
polly: ja robim v alfe a dam si tahat zavazok a ten mi pekne potom uhradi... a ten interny doklad sa ti nezobrazi v penaznom denniku? lebo potom si zas neviem predstavit ako to dostanes do VOZD :)
atka4
09.09.09,07:11
polly: ja robim v alfe a dam si tahat zavazok a ten mi pekne potom uhradi... a ten interny doklad sa ti nezobrazi v penaznom denniku? lebo potom si zas neviem predstavit ako to dostanes do VOZD :)
ja účtujem v "POHODE", tiež likvidujem ostatné záväzky, ost. pohľadávky aj interné doklady obvyklým spôsobom, t.j. vstupujú mi do PD so zaúčtovaním podľa predkontácie, kt. mám na prvotnom doklade, t.j. OZ, OP a ID.

Robíš to správne polly404, nakoľko máš správne podklady aj pre Výkaz o majetku a záväzkoch...., kde máš správnu výšku záväzkov, kt. eviduješ v OZ....