karlinda
09.09.09,09:55
Chcem vas poprosit o radu.Som rozvedena,mam dve deti a priatela ,ktory s nami byva.S priatelom cakam dieta.Velmi dobre si rozumieme, i on s mojimi detmi. Ide o to, ze byvame v mojom rodinnom dome,ktory je vylucne iba moj.Priatel sa vsak podiela na potrebnych opravach ci investiciach.Skratka konecne si nazivame ako pohodova rodina.A nechcem aby mal pocit ze investuje do nicoho,nie som ziadna zlatokopka ale zasa ani naivna hlupana.Uz som sa o majetok raz dohadovala.Takze otazka znie,ako priatela nejako zaangazovat do podielov ktore vklada do domu.Nie sme ani zosobaseni,o tom uvazujeme kvoli dietatku.On o tom nehovori,o majetku alebo tak,ale ja chcem byt skratka cestna.Po sobasi by mal narok na aku cast domu? Nechcem vsak ukratit ani deti,ak by sa malo nieco zle udiat,nebodaj dalsi rozvod.Skratka chcem byt cestna na vsetkych stranach.Nase spolocne dieta bude automaticky dedic,ale ako to bude s priatelom....myslim aby mal aj on nejaku istotu,ze nie je tu len ako investor do cudzieho.
Vopred dakujem za rady.
Stanislav 1975
09.09.09,08:10
Chcem vas poprosit o radu.Som rozvedena,mam dve deti a priatela ,ktory s nami byva.S priatelom cakam dieta.Velmi dobre si rozumieme, i on s mojimi detmi. Ide o to, ze byvame v mojom rodinnom dome,ktory je vylucne iba moj.Priatel sa vsak podiela na potrebnych opravach ci investiciach.Skratka konecne si nazivame ako pohodova rodina.A nechcem aby mal pocit ze investuje do nicoho,nie som ziadna zlatokopka ale zasa ani naivna hlupana.Uz som sa o majetok raz dohadovala.Takze otazka znie,ako priatela nejako zaangazovat do podielov ktore vklada do domu.Nie sme ani zosobaseni,o tom uvazujeme kvoli dietatku.On o tom nehovori,o majetku alebo tak,ale ja chcem byt skratka cestna.Po sobasi by mal narok na aku cast domu? Nechcem vsak ukratit ani deti,ak by sa malo nieco zle udiat,nebodaj dalsi rozvod.Skratka chcem byt cestna na vsetkych stranach.Nase spolocne dieta bude automaticky dedic,ale ako to bude s priatelom....myslim aby mal aj on nejaku istotu,ze nie je tu len ako investor do cudzieho.
Vopred dakujem za rady.

Spravte si nejakú dohodu o tom,že vkladá určité svoje peniažky do modernizácie tvojho domu a plus nech sú všetky účty a faktúry na jeho meno...
ivka70
09.09.09,08:11
Po sobasi by nemal ziadny podiel na dome, ale by bol rovnakym dedicom ako vsetky tvoje deti /dedil by rovnaky podiel/.
karlinda
09.09.09,09:01
Spravte si nejakú dohodu o tom,že vkladá určité svoje peniažky do modernizácie tvojho domu a plus nech sú všetky účty a faktúry na jeho meno...


Myslis ucty a faktury od nakupenych veci a materialu na dom?
Jara
09.09.09,09:23
Ja si nemyslím, že je celkom v poriadku, ak by všetky bločky odkladal a v prípade rozchodu by si nárokoval na ich preplatenie. Veď napr. môže zarobiť 600 € na mesiac a vložiť ich do domu a jeho partnerka zaplatí všetky účty a bude mu variť. V prípade, že by bol sám, tak by nemohol všetko investovať, lebo by musel aj z niečoho žiť, aj poplatiť pravidelné účty za mesiac. Je to ozaj ťažké....
Stanislav 1975
09.09.09,09:30
Ja si nemyslím, že je celkom v poriadku, ak by všetky bločky odkladal a v prípade rozchodu by si nárokoval na ich preplatenie. Veď napr. môže zarobiť 600 € na mesiac a vložiť ich do domu a jeho partnerka zaplatí všetky účty a bude mu variť. V prípade, že by bol sám, tak by nemohol všetko investovať, lebo by musel aj z niečoho žiť, aj poplatiť pravidelné účty za mesiac. Je to ozaj ťažké....

Jarka, to nemožeš takto brať- však nevieš či sa varí z peňazí tej kočky alebo z jeho- a predpokladám,že zarábať počas MD bude on a ani nepíše,že všetky účty platí ona...:confused::confused::confused:-predpokladám,že sa na chode domácnosti podielajú spoločne...
Stanislav 1975
09.09.09,09:33
Myslis ucty a faktury od nakupenych veci a materialu na dom?

áno,myslím to tak-síce je to také na dlhe lakte,ale inú možnosť nevidím...:confused::confused::confused:
Potom už len zostáva posledná ale dosť brutálna možnosť-že mu čo ja viem daruješ 1/4 domu za to, čo investoval-ale to ti moc neodporúčam...-ale je to aj to možnosť...
karlinda
09.09.09,09:39
co sa tyka platieb tak sa podiela na poplatkoch,cize inkaso atd...i na nakupoch, skratka ako v normalnej rodine,spolocne...a ja mam navyse i hypoteku, ktoru bude musiet splacat on ked pojdem na MD,toto vsetko si on uvedomuje a napriek tomu chcel dieta a stara sa i o moje dve.Vazim si to a preto chcem nieco spravit,len neviem ako,nechcem nikoho ukratit,ani deti ani jeho.
Stanislav 1975
09.09.09,09:41
co sa tyka platieb tak sa podiela na poplatkoch,cize inkaso atd...i na nakupoch, skratka ako v normalnej rodine,spolocne...a ja mam navyse i hypoteku, ktoru bude musiet splacat on ked pojdem na MD,toto vsetko si on uvedomuje a napriek tomu chcel dieta a stara sa i o moje dve.Vazim si to a preto chcem nieco spravit,len neviem ako,nechcem nikoho ukratit,ani deti ani jeho.

predpokladal som to-takže urobte si nejakú tu zmluvu a bloky a faktúry dávajte na jeho meno...
Alebo potom darovanie toho podielu na dome-ale to by som si rozmyslel poriadne...
Stanislav 1975
09.09.09,09:42
co sa tyka platieb tak sa podiela na poplatkoch,cize inkaso atd...i na nakupoch, skratka ako v normalnej rodine,spolocne...a ja mam navyse i hypoteku, ktoru bude musiet splacat on ked pojdem na MD,toto vsetko si on uvedomuje a napriek tomu chcel dieta a stara sa i o moje dve.Vazim si to a preto chcem nieco spravit,len neviem ako,nechcem nikoho ukratit,ani deti ani jeho.

a ja si zasa vážim teba,že takto rozmýšľaš -je vidieť,že sa asi fakt ľúbite...:):o
karlinda
09.09.09,10:16
a ja si zasa vážim teba,že takto rozmýšľaš -je vidieť,že sa asi fakt ľúbite...:):o

Dakujem :),mame sa fakt radi.
Cize sobasom vlastne neporiesim jeho ucast na majetku,len v pripade mojej smrti by dedil.
Zatial nechcem prepisovat ciastku na neho ....stale nejake tie obavy....ale ideme kupovat auto a teda ja tiez prispejem znacnou ciastkou na auto,nezarobim zle a ako prvy krok teda spravim, ze sa auto napise na neho,nech je vlastnikom on ,aspon niecoho co je spolocne a bude to este pred sobasom,takze bude vylucnym vlastnikom.
Postupne teda aspon takto mu chcem dat doveru a istotu v nasu spolocnu buducnost.
Stanislav 1975
09.09.09,10:17
Dakujem :),mame sa fakt radi.
Cize sobasom vlastne neporiesim jeho ucast na majetku,len v pripade mojej smrti by dedil.
Zatial nechcem prepisovat ciastku na neho ....stale nejake tie obavy....ale ideme kupovat auto a teda ja tiez prispejem znacnou ciastkou na auto,nezarobim zle a ako prvy krok teda spravim, ze sa auto napise na neho,nech je vlastnikom on ,aspon niecoho co je spolocne a bude to este pred sobasom,takze bude vylucnym vlastnikom.
Postupne teda aspon takto mu chcem dat doveru a istotu v nasu spolocnu buducnost.

Aj tak sa to dá...Prajem veľa šťastia..:):):)
účtovník 007
09.09.09,10:29
Dakujem :),mame sa fakt radi.
Cize sobasom vlastne neporiesim jeho ucast na majetku,len v pripade mojej smrti by dedil.


Ale dediť bude iba z tej časti majetku, ktorú ste nadobudli počas manželstva. Z domu nie. Dom je Tvoj už pred uzavretím manželstva, z neho dediť budú iba Tvoje deti a vaše dieťa.

na základe príspevku
http://www.porada.sk/1147310-post16.html
karlinda
09.09.09,11:00
Ale dediť bude iba z tej časti majetku, ktorú ste nadobudli počas manželstva. Z domu nie. Dom je Tvoj už pred uzavretím manželstva, z neho dediť budú iba Tvoje deti a vaše dieťa.


To znamena , ze po sobasi by bolo dobre dom ohodnotit a s dalsich navysenych hodnot domu by uz mohol mat podiel i buduci manzel?
Napr. vymena strechy a podobne?Nechcem tym samozrejme malovat certa na stenu,ale nech je vsetko na poriadku a nic sa nemusi delit a vyplacat a rozchadzat sa.Pre pokoj dusi.:)
Flinstone
09.09.09,11:45
alebo sprav zmluvu, v ktorom sa zaviažeš v prípade rozchodu mu uhradiť vyčíslené náklady do rekonštrukcií domu. Bežnú údržbu asi nie, lebo aj keby býval niekde v byte alebo dome sám, udržiavať to treba.
Mária27
09.09.09,12:27
Ale dediť bude iba z tej časti majetku, ktorú ste nadobudli počas manželstva. Z domu nie. Dom je Tvoj už pred uzavretím manželstva, z neho dediť budú iba Tvoje deti a vaše dieťa.

Tak toto by som netvrdila, to nie je delba BSM. Dedí sa manželkin majetok celý, teda jej výlučný celý a polovica spoločne nadobudnutého.
Mária27
09.09.09,12:40
To znamena , ze po sobasi by bolo dobre dom ohodnotit a s dalsich navysenych hodnot domu by uz mohol mat podiel i buduci manzel?
Napr. vymena strechy a podobne?Nechcem tym samozrejme malovat certa na stenu,ale nech je vsetko na poriadku a nic sa nemusi delit a vyplacat a rozchadzat sa.Pre pokoj dusi.:)

Stále bude investovať do tvojho majetku, žiaden podiel nezíska. Pri rozvode by si mu mohla uznať tieto výdavky len ty, lebo zo zákona sa delí len BSM. Zákon neprikazuje vyplácanie zo súkromného majetku, ale dohoda je možná o všetkom.

No ale ber do úvahy aj to, že keby nebýval u teba, platil by niekde nájomné ...
kaco11
10.09.09,04:40
Ja by som to nechala v podstate tak. V pripade tvojej smrti dedia deti. Jedno jeho. Tym padom jeho teda vase dieta je zaopatrene. A pokial sa bavime o vas pokial sa budete rozchadzat z akychkolvek dovodov zalezi na tebe ako sa k nemu pri rozchode zachovas. Tvrdis ze nie si zlatokopka tak mu jednoducho budes splacat co do domu vrazil. Napr. Moj drahy takto bez papiera vyplatil svoju byvalu. Rozisli sa ale on sa zachoval ferovo. Tu musis ty zhodnotit ako sa zachovas. A ty to musis najlepsie vediet. A o deti je postarane. Nebudu tratit na dedicstve.
ondrej33
10.09.09,06:56
Ja by som to tiez nechal tak. Ved mate strechu nad hlavou a to je podstatne. Taktiez, ked niekde byva musi sa podielat na na nakladoch a drobnych opravach. A keby si aj niekedy narokoval na preplatenie tychto investicií, tak by si mala zvážiť do akej výšky mu ich preplatíš. Lebo všetko opravené sa opotrebáva. A on by fakticky vsetko dostal spat. Byval by zadarmo. Urcite kto chce byvať musí sa podielať na opravách.

Dalej je aj otazne, či pre pár drobnych si nechať zapísať na LV dalsieho spolovlastnika. A potom sa dotahovať. Jednoznačne nie.
karlinda
14.09.09,05:13
Dakujem vam vsetkym za rady.