Ester plus
09.09.09,10:01
Dnes bol náš zamestnanec, ktorý je evidovaný na úrade práce a pracuje u nás na dohodu, zaniesť dohodu na ÚP v ktorej som uviedla, že v hrubom zarobí 136,38. Pracovníčka ÚP mu dohodu vrátila, že pri takejto sume ho vyradia z evidencie. Napísala som tam zlú sumu?
Tweety
09.09.09,08:08
Dnes bol náš zamestnanec, ktorý je evidovaný na úrade práce a pracuje u nás na dohodu, zaniesť dohodu na ÚP v ktorej som uviedla, že v hrubom zarobí 136,38. Pracovníčka ÚP mu dohodu vrátila, že pri takejto sume ho vyradia z evidencie. Napísala som tam zlú sumu?
Nie, nenapísala, je to maximálna suma, ktorú môže za mesiac zarobiť bez toho, aby bol z evidencie vyradený.
Ester plus
09.09.09,08:11
Viem, že niekedy bola suma ktorú evidovaný nezamestnaný mohol zarobiť nižšia aj jej výška bola stanovená iným spôsobom. Kedy sa zmenil zákon a spôsob výpočtu sumy na 136,38 , že to zamestnanci UPSVaR nevedia?
Tweety
09.09.09,08:13
Viem, že niekedy bola suma ktorú evidovaný nezamestnaný mohol zarobiť nižšia aj jej výška bola stanovená iným spôsobom. Kedy sa zmenil zákon a spôsob výpočtu sumy na 136,38 , že to zamestnanci UPSVaR nevedia?
Táto suma je v platnosti od 1.7.09. Predtým bola vo výške 131,65€. A to, že to oni nevedia, nie je nič nové.
tuta
09.09.09,08:14
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné na odvody z uvedenej sumy je 16,01.
Takže pracovník v konečnom dôsledku môže zarobiť 136,38 €.


mimotemy
Pracovníčka platená zo štátnej kasy, by sa mala ovládať aktuálne informácie.
Ester plus
09.09.09,08:15
Pracovníčka mu ani dohodu neprevzala, že by ho museli hneď vyradiť a poslala ho preč.
Tweety
09.09.09,08:16
Pracovníčka mu ani dohodu neprevzala, že by ho museli hneď vyradiť a poslala ho preč.
Tak nech sa pekne vráti a milú pracovníčku poučí. Neznalosť zákona neospravedňuje.( ani pracovníkov štátnej správy)
EMILY04
09.09.09,08:27
Viem, že neznalosť zákona neospravedlňuje, no podľa predpisov UP je to 120,37€ inak je daný zamestnanec vyradený z evidencie.
Takto mi to vysvetlili na UP, keď som sa informovala o výške mzdy pre zamestnanca v ich evidencii.
Čomu som sa tiež čudovala, prečo je to tak.
EMILY04
Tweety
09.09.09,08:31
Viem, že znalosť zákona neospravedlňuje, no podľa predpisov UP je to 120,37€ inak je daný zamestnanec vyradený z evidencie.

EMILY04
Predpisy nemôžu byť v rozpore so zákonom. Ani na ÚPSVaR.
:mimotemy
Toto hrubým sa Ti teda podarilo.:---
Ester plus
09.09.09,08:37
Viem, že znalosť zákona neospravedlňuje, no podľa predpisov UP je to 120,37€ inak je daný zamestnanec vyradený z evidencie.
Takto mi to vysvetlili na UP, keď som sa informovala o výške mzdy pre zamestnanca v ich evidencii.
Čomu som sa tiež čudovala, prečo je to tak.
EMILY04

Presne o takejto sume hovorili. Ako k nej vlastne prišli?
Ester plus
09.09.09,08:39
Keď sa pozerám na ten výpočet tak oni od hrubej mzdy 136,38 ktorá výjde podľa zákona odpočítali poistné 16,01 a vyšlo im že je to 120,37. Takže podľa toho si oni zákon ináč vysvetľujú.
Jara
09.09.09,08:46
Lenže odvody má len keď je zamestnaný na PZ a toto je DOVP. Asi by bolo najrozumnejšie dať dotaz na ministerstvo, napísať presne koľko môže zarobiť na dohodu a koľko na PZ a potom im doložiť odpoveď. Hoci si myslím, že to by už oni mali dať podnet, keď vidia, že sa stretávajú aj s iným názorom...
atka4
09.09.09,09:06
Viem, že znalosť zákona neospravedlňuje, no podľa predpisov UP je to 120,37€ inak je daný zamestnanec vyradený z evidencie.
Takto mi to vysvetlili na UP, keď som sa informovala o výške mzdy pre zamestnanca v ich evidencii.
Čomu som sa tiež čudovala, prečo je to tak.
EMILY04

Keďže ide o dohodára, ktorý má iné odvody, ako zamestnanec napr. na kratší prac. úväzok, buď majú na ˇUP také metodické vysvetlenie, alebo si to dopočítala pracovníčka sama.

Výpočet limitu príjmu od 1.7.2009.
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.
Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €
Znamená to, že uchádzača o zamestnanie môžete od 1.7.2009 zamestnať v pracovnom pomere
napr. na kratší pracovný čas - s podmienkou, že jeho úhrnná hrubá mzda (odmena) nepresiahne každý mesiac sumu 136,38 €. Počet odpracovaných hodín pritom nie je podstatný.

Ale nemusia to takto brať pri prac. pomere na dohodu, kedy sú odvody iné.........ale nie je jednoznačné usmernenie z ÚP
Ester plus
09.09.09,09:21
Myslím si, že v zákone 5/2004 Z.z. § 6 ods. 2 d) je dosť zavádzajúco napísaný a každý kto ho číta si ho môže vysvetliť po svojom. Napríklad aj s tým preddavkom na daň zo závislej činnosti - buď je alebo nie je podľa toho či bude podpísané vyhlásenie. Pri stanovení sumy hrubej mzdy sa výpočet robí ako by bolo podpísané vyhlásenie. A čo ak nebude.
Lienočka
10.09.09,04:29
K tejto téme dodám, že v Košiciach, aj pri dohodároch berú do úvahy sumu 136,38 Eur. Mám takéto prípady a nemajú s tým na úradoch problém. Aký kraj taký mrav.
tuta
11.09.09,11:02
K tejto téme dodám, že v Košiciach, aj pri dohodároch berú do úvahy sumu 136,38 Eur. Mám takéto prípady a nemajú s tým na úradoch problém. Aký kraj taký mrav.

Včera som to overovala u nás na ÚP a tu platí hranica 120,37€. :confused:
veronikasad
11.09.09,11:45
Včera som to overovala u nás na ÚP a tu platí hranica 120,37€. :confused:
Tak im ukáž túto odpoveď z Ústredia PSVaR :


Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/_)
tel.: +421-2-20 455 912
fax: +421-2-59 753 781
e-mail: a.grellova (branislav.ivora@upsvar.sk_)@upsvar.sk (branislav.ivora@upsvar.sk_)


mimotemyAk bude treba pošlem celú komunikáciu s p. Grellovou, ktorú som sa snažila presvedčiť, že výpočet zárobku dohodára nie je správny. Nepochodila som ...
tumnusienka
22.10.09,06:39
Je jasné že tí čo prišli k sume 120,37 Eur nemajú jasný pojem
" Hrubá mzda ", ale vôbec ma to neprekvapuje nakoľko som evidovaná na úrade práce a stretla som sa tam s rôznymi móresmi. Keďže mám ukončený 1.stupeň VŠ odbor sociálna práca, tak Vám poviem na rovinu, že mimo BA mi to pripadalo ako štát v štáte tvoriaci si vlastné mimozákonné pravidlá a mimoriadne boli neradi, keď tam prišiel človek, ktorý mal väčšie znalosti ako oni.
luvr
26.11.09,14:16
ahojte som evidovaná na úrade práce a za uplynulý mesiac som doniesla potvrdenie o príjme. Vzhľadom, že som v hrubom presiahla sumu 134 € tak vraj budem z evidencie vyradená. Keď som sa predtým informovala koľko môžem zarobiť tak mi povedali, že 134 € v čistom. Ale kedže moje príjmy nepresiahli nezdaniteľnú sumu, tak vlastne túto čiastku prekračujem. Mňa však zamestnávateľ zdanil, nemám podpísané vyhlásenie o nezdanení či také čosi.
veronikasad
26.11.09,15:30
ahojte som evidovaná na úrade práce a za uplynulý mesiac som doniesla potvrdenie o príjme. Vzhľadom, že som v hrubom presiahla sumu 134 € tak vraj budem z evidencie vyradená. Keď som sa predtým informovala koľko môžem zarobiť tak mi povedali, že 134 € v čistom. Ale kedže moje príjmy nepresiahli nezdaniteľnú sumu, tak vlastne túto čiastku prekračujem. Mňa však zamestnávateľ zdanil, nemám podpísané vyhlásenie o nezdanení či také čosi.
Pozri si príspevok č. 17, v ňom je písomné stanovisko Ústredia práce, SV a rodiny.
Aký druh prac.pomeru máš uzatvorený a kolko bol tvoj hrubý príjem ? Nezd.časť základu dane s výškou príjmu pre potreby Úradu práce nesúvisí.
luvr
27.11.09,16:32
Mám dohodu o vykonaní práce. Brigádovala som na dvoch miestach. Z prvého mi prišlo 37,50 € a v druhom som dostala 92,08 € v hrubom 113,68. Zamestnankyňa UPSVAR mi sčítala
37,50 + 113,68 = 151,18€. Ked som namietala že sčítala v druhom prípade mzdu v hrubom tak mi povedala, že moje príjmy sa nezdanujú tak ona pozerá hrubú mzdu. Som sa jej pýtala prečo mi teda vravela, že si môžem zarobiť 134 € v čistom, ked mi teraz sčituje hrubú mzdu. Nato mi len povedala že mali včera poradu a ona teraz musí kontrolovať mzdu v hrubom.
Tweety
27.11.09,16:36
Mám dohodu o vykonaní práce. Brigádovala som na dvoch miestach. Z prvého mi prišlo 37,50 € a v druhom som dostala 92,08 € v hrubom 113,68. Zamestnankyňa UPSVAR mi sčítala
37,50 + 113,68 = 151,18€. Ked som namietala že sčítala v druhom prípade mzdu v hrubom tak mi povedala, že moje príjmy sa nezdanujú tak ona pozerá hrubú mzdu. Som sa jej pýtala prečo mi teda vravela, že si môžem zarobiť 134 € v čistom, ked mi teraz sčituje hrubú mzdu. Nato mi len povedala že mali včera poradu a ona teraz musí kontrolovať mzdu v hrubom.
Áno, ide o hrubú odmenu nie mzdu, pretože za prácu na dohodu nie je mzda ale odmena.
luvr
28.11.09,07:52
Pozri si príspevok č. 17, v ňom je písomné stanovisko Ústredia práce, SV a rodiny.
Aký druh prac.pomeru máš uzatvorený a kolko bol tvoj hrubý príjem ? Nezd.časť základu dane s výškou príjmu pre potreby Úradu práce nesúvisí.

Mám dohodu o vykonaní práce. Brigádovala som na dvoch miestach. Z prvého mi prišlo 37,50 € a v druhom som dostala 92,08 € v hrubom 113,68. Zamestnankyňa UPSVAR mi sčítala
37,50 + 113,68 = 151,18€. Ked som namietala že sčítala v druhom prípade mzdu v hrubom tak mi povedala, že moje príjmy sa nezdanujú tak ona pozerá hrubú mzdu. Som sa jej pýtala prečo mi teda vravela, že si môžem zarobiť 134 € v čistom, ked mi teraz sčituje hrubú mzdu. Nato mi len povedala že mali včera poradu a ona teraz musí kontrolovať mzdu v hrubom.
Tweety
28.11.09,07:53
Mám dohodu o vykonaní práce. Brigádovala som na dvoch miestach. Z prvého mi prišlo 37,50 € a v druhom som dostala 92,08 € v hrubom 113,68. Zamestnankyňa UPSVAR mi sčítala
37,50 + 113,68 = 151,18€. Ked som namietala že sčítala v druhom prípade mzdu v hrubom tak mi povedala, že moje príjmy sa nezdanujú tak ona pozerá hrubú mzdu. Som sa jej pýtala prečo mi teda vravela, že si môžem zarobiť 134 € v čistom, ked mi teraz sčituje hrubú mzdu. Nato mi len povedala že mali včera poradu a ona teraz musí kontrolovať mzdu v hrubom.
Prečo ešte raz tá istá otázka? odpoveď už predsa máš aj v predch. príspevku č.23, aj v prísp. č. 17.
mlyn16
30.11.09,09:26
Dnes overené z UP Martin
Maximálna výška príjmu (bez ohľadu na druh PP) je v hrubom 136,38 EUR mesačne. Hodiny nie sú obmedzené.
Zuzy
21.02.10,13:12
Dobrý deň prajem, len taká malá otázočka, keď nezamestnaný dostane sociálne dávky,napr. 120 eur a popri by mal dohodu z čoho by mal príjem napr. 70 eur, tak mu znížia dávky o tých 7O eur alebo nie? Za odpovede ďakujem
Zuzy
19.03.10,05:13
Dobrý deň prajem, len taká malá otázočka, keď nezamestnaný dostane sociálne dávky,napr. 120 eur a popri by mal dohodu z čoho by mal príjem napr. 70 eur, tak mu znížia dávky o tých 7O eur alebo nie? Za odpovede ďakujem

Prosím Vás, vie niekto odpovedať, vopred ďakujem
jacekova
19.03.10,05:16
Prosím Vás, vie niekto odpovedať, vopred ďakujem


Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.

takze ak zarobi do 136,38 €, je to v pohode.
Zuzy
19.03.10,05:20
ďakujem pekne, tomu rozumiem, ale môže popritom poberať aj sociálne dávky bez toho, aby mu znížili?
katka50
19.03.10,05:46
ďakujem pekne, tomu rozumiem, ale môže popritom poberať aj sociálne dávky bez toho, aby mu znížili?

Zákon 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi § 5 ods. 4
(4) Za príjem sa pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi na účely tohto zákona nepovažuje a) 25 % z príjmu zo závislej činnosti osôb,8) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343811#n_106532)

Odvolávky 8 je na zákon 595/2003 § 5 - čo sa považuje za príjem zo závislej činnosti.
Gabo71
25.04.11,17:13
Dobrý deň, dcéra je evidovaná na úrade práce a keď sa pýtala, čo bude, ak bude mať dohodu o vykonaní práce v ČR, tak jej povedali, že bude z evidencie vyradená bez ohľadu na výšku príjmu. Informovala ju pracovníčka správne? Viem, ako to je, keď má dohodu v SR, ale s týmto nie som si istá. Viete poradiť? Ďakujem. :)
veronikasad
25.04.11,17:17
Dobrý deň, dcéra je evidovaná na úrade práce a keď sa pýtala, čo bude, ak bude mať dohodu o vykonaní práce v ČR, tak jej povedali, že bude z evidencie vyradená bez ohľadu na výšku príjmu. Informovala ju pracovníčka správne? Viem, ako to je, keď má dohodu v SR, ale s týmto nie som si istá. Viete poradiť? Ďakujem. :)
Vyradia ju z evidencie, lebo nemôže byť uchádzačom o zamestnanie

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
jana32
27.04.11,05:54
Prosím , zamestnávateľ chce uzavrieť dohodu o vykonaní práce s FO, ktorá je evidovaná na úrade práce s tým, že pôjde o výkon práce v ČR ( samozrejme rešpektujúc max. možný zárobok atď ). Mýli ma to, že ide o výkon v zahraničí, tu doma sme bežne uzatvárali takéto dohody. Je to možné?
veronikasad
27.04.11,05:55
Prosím , zamestnávateľ chce uzavrieť dohodu o vykonaní práce s FO, ktorá je evidovaná na úrade práce s tým, že pôjde o výkon práce v ČR ( samozrejme rešpektujúc max. možný zárobok atď ). Mýli ma to, že ide o výkon v zahraničí, tu doma sme bežne uzatvárali takéto dohody. Je to možné?
nie je to možné, zvýraznenú odpoveď máš v prísp. č. 32
scorpions
08.06.11,16:43
Dobrý večer, mám takú malú otázočku. Známa je na ÚP už 2 roky a od začiatku nič nepoberala. Naskytla sa jej príležitosť šiť pre divadelný krúžok kostýmy, ale bolo by to na dohodu. Do akej výšky môže byť jednorázová suma aby nemusela platiť z toho daň????????????
Tweety
08.06.11,17:04
Dobrý večer, mám takú malú otázočku. Známa je na ÚP už 2 roky a od začiatku nič nepoberala. Naskytla sa jej príležitosť šiť pre divadelný krúžok kostýmy, ale bolo by to na dohodu. Do akej výšky môže byť jednorázová suma aby nemusela platiť z toho daň????????????
Kedže je na ÚP, nemôže zarobiť za mesiac viac ako 136,61€, inak ju z evidencie vyradia. Pri tejto výške nebude mať žiadnu daň.
katka 23
08.06.11,17:06
Dobrý večer, mám takú malú otázočku. Známa je na ÚP už 2 roky a od začiatku nič nepoberala. Naskytla sa jej príležitosť šiť pre divadelný krúžok kostýmy, ale bolo by to na dohodu. Do akej výšky môže byť jednorázová suma aby nemusela platiť z toho daň????????????

ak bude platená odmena mesačne tak do výšky 296,60 € ale platí čo napísala Tweety
katka50
08.06.11,17:45
ak bude platená odmena mesačne tak do výšky 296,60 € ale platí čo napísala Tweety
Áno všetko platí, len musí podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov.
Tweety
08.06.11,17:48
Áno všetko platí, len musí podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov.
Áno, to som nenapísala, ale brala som to už ako samozrejmosť.:)
alkamalka
09.06.11,19:20
Pekný večer, mala by som otázku: ak som na UP a naskytla sa mi možnosť pracovať ale na mandátnu zmluvu, je to O.K?
Alebo je to výhodné len pre živnostníkov?
Ďakujem
JurickovaKatarina
10.06.11,10:06
Áno všetko platí, len musí podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

Dobrý deň poraďáci,
len sa chcem utvrdiť, čo som pochopila správne. Pokiaľ máme zamestnanca evidovaného na ÚP zamestnaného na dohodu, môže mať podpísané vyhlásenie. Je to tak?
Ďakujem.
veronikasad
10.06.11,10:11
Dobrý deň poraďáci,
len sa chcem utvrdiť, čo som pochopila správne. Pokiaľ máme zamestnanca evidovaného na ÚP zamestnaného na dohodu, môže mať podpísané vyhlásenie. Je to tak?
Ďakujem.
Ak ho nemá podpísané súčasne u iného zamestnávatela - môže.
drobeceva
10.06.11,10:11
Dobrý deň poraďáci,
len sa chcem utvrdiť, čo som pochopila správne. Pokiaľ máme zamestnanca evidovaného na ÚP zamestnaného na dohodu, môže mať podpísané vyhlásenie. Je to tak?
Ďakujem.
ak nemá podpísané u iného zamestnávateľa , tak áno
JurickovaKatarina
10.06.11,10:12
Ďakujem Vám pekne, pracuje len u nás.
Pekný deň.
alkamalka
12.06.11,07:46
Pekný večer, mala by som otázku: ak som na UP a naskytla sa mi možnosť pracovať ale na mandátnu zmluvu, je to O.K?
Alebo je to výhodné len pre živnostníkov?
Ďakujem

Prosím poradí mi niekto? Vďaka.
Tweety
12.06.11,08:22
Prosím poradí mi niekto? Vďaka.
Aj tu je limit sumy , ktorú môžeš za mesiac dostať, rovnako ako pri dohodách.
SAIVI
08.07.11,06:10
Od 01.07.2011 maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva túto zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je 139,90 EUR. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu stanoví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
katka25
02.04.12,12:40
ja sa chcem opytat na povinnost zamestnavatela v takomto pripade, ked zamestnava uchadzaca z uradu prace na dohodu. okrem hrubej mzdy 139,90 ... ktoru mu vyplati, musi za neho odvadzat aj odvody v takej vyske ako sa odvadzaju zamestnanca na PZ ? dakujem ...
Tweety
02.04.12,12:48
ja sa chcem opytat na povinnost zamestnavatela v takomto pripade, ked zamestnava uchadzaca z uradu prace na dohodu. okrem hrubej mzdy 139,90 ... ktoru mu vyplati, musi za neho odvadzat aj odvody v takej vyske ako sa odvadzaju zamestnanca na PZ ? dakujem ...
A ako ho zamestnáva? Ak na dohodu, odvádza len G a ÚP na SP, ak na PZ, tak odvádza všetky odvody ako u ostatných.
katka25
02.04.12,12:53
na dohodu. cize dochod.poist nie ani do zdr. poistovne?
Tweety
02.04.12,13:03
na dohodu. cize dochod.poist nie ani do zdr. poistovne?
Nie, prihlásiť ho treba ako dohodára len do SP.
katka25
02.04.12,13:29
Nie, prihlásiť ho treba ako dohodára len do SP.Dakujem pekne. :) este jedna otazocka: dan mu nemusim strhavat, ak podpisal vyhlasenie na zdanovanie prijmov?
Tweety
02.04.12,13:30
Dakujem pekne. :) este jedna otazocka: dan mu nemusim strhavat, ak podpisal vyhlasenie na zdanovanie prijmov?
Pri takej nízkej odmene a pri podpísaní vyhlásenia, bude daň nulová.
katka25
02.04.12,14:03
Pri takej nízkej odmene a pri podpísaní vyhlásenia, bude daň nulová.
Vdaka velka !!!;)
aktevi
11.04.12,13:19
Ja by som tiež potrebovala poradiť. Poberám plný inv. dôchodok a som evidovaná na ÚP už 4 mesiace, ale podporu nepoberám, nakoľko mám dôchodok. Keďže je nízky, našla som si brigádu na dohodu, práca cca 2-3 hodinky denne ale plat mi sľúbili 350 eur v čistom. Je to síce fajn, no popredku neviem, či ju budem zvládať, no rada by som ju vyskúšala. Musím sa z ÚP odhlásiť, kedže neviem ešte ako budem prácu zvládať ? totiž keby som ju po cca dvoch troch mesiacoch zistila, že mi práca nerobí problém, rada by som ju robila na živnosť a založila by som si chr. dielňu. a požiadala o príspevok. No keď sa odhlásim, stratím tie povinné tri mesiace, ktoré musím byť evidovaná na UP. Ešte raz zdôrazním, že podporu som nepoberala, lebo nemám na ňu nárok. Ďakujem moc za odpoveď.
Tweety
11.04.12,13:22
Ja by som tiež potrebovala poradiť. Poberám plný inv. dôchodok a som evidovaná na ÚP už 4 mesiace, ale podporu nepoberám, nakoľko mám dôchodok. Keďže je nízky, našla som si brigádu na dohodu, práca cca 2-3 hodinky denne ale plat mi sľúbili 350 eur v čistom. Je to síce fajn, no popredku neviem, či ju budem zvládať, no rada by som ju vyskúšala. Musím sa z ÚP odhlásiť, kedže neviem ešte ako budem prácu zvládať ? totiž keby som ju po cca dvoch troch mesiacoch zistila, že mi práca nerobí problém, rada by som ju robila na živnosť a založila by som si chr. dielňu. a požiadala o príspevok. No keď sa odhlásim, stratím tie povinné tri mesiace, ktoré musím byť evidovaná na UP. Ešte raz zdôrazním, že podporu som nepoberala, lebo nemám na ňu nárok. Ďakujem moc za odpoveď.
AK za mesiac zarobíš 350 €, budeš z evidencie vyradená. Max. môžeš zarobiť 139,90€.
Katy a R
11.04.12,13:23
pre aktevi: Pri takom zárobku neostaneš v evidencii UoZ. Hranica je daná ..
S podporou (dávkou v nezamestnanosti to nič nemá)
aktevi
11.04.12,13:25
jéé ďakujem za rýchlu odpoveď..a ešte sa spýtam, lebo dôchodok som si vybavovala len minulý rok... mám nárok na nezdaniteľbú položku ?
aktevi
11.04.12,13:26
ešte doplním :
lebo starobný dôchodcovia nemajú ak ho poberajú celý rok...ale ak poberám celý rok invalidný dôchodok mám nárok na nezd. položku alebo nie ?
Katy a R
11.04.12,13:28
jéé ďakujem za rýchlu odpoveď..a ešte sa spýtam, lebo dôchodok som si vybavovala len minulý rok... mám nárok na nezdaniteľbú položku ?
píšeš o invalidnom dôchodku ?? .. vtedy máš nárok na NČZD. Pri starobnom (aj predčasnom) nie !!! - resp len rozdiel
Tweety
11.04.12,13:28
ešte doplním :
lebo starobný dôchodcovia nemajú ak ho poberajú celý rok...ale ak poberám celý rok invalidný dôchodok mám nárok na nezd. položku alebo nie ?
§11

(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
aktevi
11.04.12,13:30
áno poberám invalidný dochodok...prekonala som DMO ..
Tweety
11.04.12,13:33
áno poberám invalidný dochodok...prekonala som DMO ..
AK si čítala príspevky, tak si určite zistila, že nárok na uplatnenie NČZD máš.
Zuzy
16.05.12,04:50
Dobrý deň, prosím Vás môže niekto odpovedať, či uchádzač o zamestnanie, ktorý poberá aj aktivačný príspevok, môže mať dohodu o vykonaní práce? Za odpovede ďakujem