Ejo
09.09.09,13:45
Už hodiny hľadám príspevok, kde sa písalo o tom, že keď je živnostník platca DPH, vedie JÚ, má doklad, ktorý je daňovým výdavkom bez nároku na odpočet. Tak ZD bude VOZD, DPH aj keď nie je nárok na odpočet, ide do VNZD v členení DPH? A s tým, že neovplyvní DPH v daňovom priznaní?
Vladimír Ozimý
10.09.09,06:27
Už hodiny hľadám príspevok, kde sa písalo o tom, že keď je živnostník platca DPH, vedie JÚ, má doklad, ktorý je daňovým výdavkom bez nároku na odpočet. Tak ZD bude VOZD, DPH aj keď nie je nárok na odpočet, ide do VNZD v členení DPH? A s tým, že neovplyvní DPH v daňovom priznaní?

§ 19 ods. 3 písm. k) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov definuje, že daňovým výdavkom je aj DPH, ktorú si nemôže platiteľ DPH uplatniť podľa zákona o DPH. V tomto prípade ju v JU zaúčtujete do VOZD spolu s vecne príslušných výdavkom.
Ejo
10.09.09,08:40
Takže ak mám daňový výdavok bez nároku na odpočet, celý doklad dám ako VOZD, aj ZD aj DPH?
Ak je na pokl. bločku nákup do osobnej spotreby, samozrejme je to výdaj NZD, bez nároku na odpočet, v peňažnom denníku dám celú sumu do kolonky osobná spotreba, alebo ZD- osobná spotreba, a DPH do stĺpca DPH s tým, že nie je nárok na odpočet.
Ďakujem vopred za odpoveď.
Mária.K.
10.09.09,09:24
Už hodiny hľadám príspevok, kde sa písalo o tom, že keď je živnostník platca DPH, vedie JÚ, má doklad, ktorý je daňovým výdavkom bez nároku na odpočet. Tak ZD bude VOZD, DPH aj keď nie je nárok na odpočet, ide do VNZD v členení DPH? A s tým, že neovplyvní DPH v daňovom priznaní?
Ak si dobre spomínam, tak ten príspevok, na ktorý sa pýtaš bol o tom, že doklad nemá všetky náležitosti faktúry podľa zákona o DPH. V tomto prípade bol výsledok debaty na porade taký, že suma bez DPH je daňový výdavok (ak spĺňa predpoklady zákona o dani z príjmov) a DPH je nedaňový výdavok. Ale neviem presne, kde sa ten príspevok nachádza.
Ejo
10.09.09,12:47
Ako je potom správne zaúčtované DPH pri daňovom výdavku s neuplatnenou DPH? Ak čítam príspevok č. 2, tak celá suma ako VOZD....
lenkam68
11.09.09,06:33
Osobnú spotrebu vrátane DPH účtujem ako VNZD, neuplatnenú DPH z daň. dokladu, ktorý napr. nespĺňa všetky náležitosti daň. dokl. účtujem tiež ako daňovo neuznaný náklad. Ako VOZD účtujem DPH v zmysle zákona o DzP § 19 ods. 3 pís. k vtedy, ak účtujem nevrátenú časť DPH pri odpočítaní dane koeficientom a DPH v zmysle zákona o DPH § 49 ods. 7
Ejo
11.09.09,10:22
Ešte otázočka. V peňažnom denníku je stĺpec DPH - neovplyv. ZD. Sem zaúčtujem DPH, kde mám nárok na odpočet, a aj DPH z dokladu, keď je daňovo uznaný ale bez nároku na odpočet? Samozrejme v daňovom priznaní DPH sa mi DPH, ktorú neuplatňujem nezapočítáva. Len či to môže byť v PD tak.
Mária.K.
11.09.09,11:58
Ešte otázočka. V peňažnom denníku je stĺpec DPH - neovplyv. ZD. Sem zaúčtujem DPH, kde mám nárok na odpočet, a aj DPH z dokladu, keď je daňovo uznaný ale bez nároku na odpočet? Samozrejme v daňovom priznaní DPH sa mi DPH, ktorú neuplatňujem nezapočítáva. Len či to môže byť v PD tak.
DPH daňovo uznaná ako výdavok ovplyvňujúci základ dane sa účtuje do príslušného stĺpca peňažného denníka podľa druhu výdavku (napr. materiál, réžia) ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.