alekna
09.09.09,14:15
Ahojte,
chcem sa opýtať či má zamestnanec, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou nárok na preplatenie nadčasu. Nie som si istá, ale myslím že nie.
Ďakujem
mzdarka renca
09.09.09,12:26
Ahojte,

chcem sa opýtať či má zamestnanec, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou nárok na preplatenie nadčasu. Nie som si istá, ale myslím že nie.

Ďakujem


pravdaže má
alekna
09.09.09,12:36
Ďakujem, takže je dobre, že som si nebola istá.
frederyka
09.09.09,14:27
Ahojte,
chcem sa opýtať či má zamestnanec, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou nárok na preplatenie nadčasu. Nie som si istá, ale myslím že nie.
Ďakujem

Zamestnanec má nárok na preplatenie nadčasu?:confused:
Z osobnej skúsenosti viem, nadčasy sa preplácajú výrobným pracovníkom a pracovníkom, ktorí sú v režii...
THP pracovníci nemajú nárok na preplatenie nadčasov, príplatkov. Bolo mi vysvetlené, THP majú vyššie platy:eek: , môžu si "odsedieť" nadčasy zadarmo.:(
veronikasad
09.09.09,14:29
Ahojte,

chcem sa opýtať či má zamestnanec, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou nárok na preplatenie nadčasu. Nie som si istá, ale myslím že nie.

Ďakujem

Pozri § 121 Zákonníka práce

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)


(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.