Zoltán Kovács
30.05.08,11:04
dobry den,

mame v plane zobrat dvoch brigadnikov na leto, chcem sa opytat kolko moze maximalne zarobit student v roku 2008, aby nemusel zdanovat.
Ked s nimi podpiseme dohodu o brigadnickej praci studenta - moze odrobit max. 20 hodin tyzdenne? potrebujeme dokladovat aj skutocnost, ze sa jedna o studenta?
a ake povinnosti nam vzniknu ako zamestnavatelovi? myslim, odvody ? iba urazove? v akej vyske?

dakujem za odpovede

Ak podpíšu vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak príjem do výšky 8.208,- (brutto) nebude zdanené. Potvrdenie o štatútu študenta je potrebné. Zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie do SP.
tana70
30.05.08,09:28
dakujem pekne :))
bui
26.06.08,14:52
takyto typ dohod sme este nemali, tak sa chcem len spytat pokial ide o odmenu, tak ak dohodnem so studentom ze bude pracovat max.20 hodin tyzdenne , teda neurcim presny pocet hodin na ktore sa dohoda uzatvara a dohodnem hodinovu odmenu, tak mu vyplacam mzdu podla odrobenych hodin...ma pravdu? teda ak bude pracovat len 5 hodin, tak mu zaplatom za 5 hodin....lebo neviem presne kolko hodin bude moct v tyzdni odpracovat....
Ide o prilezitostnu vypomoc v programovani....
Tweety
26.06.08,15:09
takyto typ dohod sme este nemali, tak sa chcem len spytat pokial ide o odmenu, tak ak dohodnem so studentom ze bude pracovat max.20 hodin tyzdenne , teda neurcim presny pocet hodin na ktore sa dohoda uzatvara a dohodnem hodinovu odmenu, tak mu vyplacam mzdu podla odrobenych hodin...ma pravdu? teda ak bude pracovat len 5 hodin, tak mu zaplatom za 5 hodin....lebo neviem presne kolko hodin bude moct v tyzdni odpracovat....
Ide o prilezitostnu vypomoc v programovani....
Áno, zaplatíš mu za toľko hodín, koľko odpracoval.
Zita4
26.06.08,15:13
takyto typ dohod sme este nemali, tak sa chcem len spytat pokial ide o odmenu, tak ak dohodnem so studentom ze bude pracovat max.20 hodin tyzdenne , teda neurcim presny pocet hodin na ktore sa dohoda uzatvara a dohodnem hodinovu odmenu, tak mu vyplacam mzdu podla odrobenych hodin...ma pravdu? teda ak bude pracovat len 5 hodin, tak mu zaplatom za 5 hodin....lebo neviem presne kolko hodin bude moct v tyzdni odpracovat....
Ide o prilezitostnu vypomoc v programovani....
V dohode uvedieš maximálny počet hodín a uvedieš tam - podľa potreby zamestnávateľa. Keď dohodneš hodinovú odmenu, bude si viesť dochádzku, ktorú priložíš k mzdám a podľa čoho vyplatíš mesačne odmenu. Nezabudni k dohode priložiť potvrdenie zo školy, že je študentom.
bui
26.06.08,17:34
dakujem za skoru odpoved....
Anonymka
27.06.08,07:00
Ahojte. Potrebujeme na dohodu prijať 2 ľudí. Jeden je študentom strednej školy. Študent by vykonával prácu na našej dielni - oprava storoj - pomocník. Trvalo by to možno 2 mesiaca... jedná sa o výpomoc. Dnes mi prinesie potvrdenie zo školy. Dohodu mu mám spraviť hneď na dva mesiace? Môže sa to? Mám mu potom generovať mzdu v oboch mesiacoch? A ešte by som chcela, že tá hranica na ZP, 3000 Sk je na mesiac? Ale to si on musí oznámiť, však? Aj ho máme prihlásiť do ZP?

A pri tom druhom dohodárovi treba DVpráce alebo DVprac.činnosti? Ak bude tiež dva-tri mesiace pracovať...

Ďakujem pekne

Katka
drobeceva
27.06.08,07:04
Ahojte. Potrebujeme na dohodu prijať 2 ľudí. Jeden je študentom strednej školy. Študent by vykonával prácu na našej dielni - oprava storoj - pomocník. Trvalo by to možno 2 mesiaca... jedná sa o výpomoc. Dnes mi prinesie potvrdenie zo školy. Dohodu mu mám spraviť hneď na dva mesiace? Môže sa to? Mám mu potom generovať mzdu v oboch mesiacoch? A ešte by som chcela, že tá hranica na ZP, 3000 Sk je na mesiac? Ale to si on musí oznámiť, však? Aj ho máme prihlásiť do ZP?

A pri tom druhom dohodárovi treba DVpráce alebo DVprac.činnosti? Ak bude tiež dva-tri mesiace pracovať...

Ďakujem pekne

Katka
Dohodu mu urob hneď na 2 mesiace, výplatu urobíš v každom mesiaci. Na ZP Ty nehlásiš nič.
Viera Klimentová
27.06.08,07:18
Práve som uzatvárala dve DoBPŠ. K tomu, aby som ich uzatvorila je potrebné :

1.Nástupný list ( na nástupnom liste žiadam potvrdenie od lekára
o schopnosti uchádzača vykonávať určenú prácu)
2.Vyhlásenie na zdanenie príjmov
3.Potvrdenie o štatúte študenta
4.20 hodín týždenne
/v zmysle § 227 ZP... nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To však neznamená, že študent nesmie v niektorom týždni odpracovať napr. 40 hod. Stanovenú hranicu však nesmie prekročiť za posudzované obdobie v priemere.
Anonymka
27.06.08,07:35
4.20 hodín týždenne
/v zmysle § 227 ZP... nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To však neznamená, že študent nesmie v niektorom týždni odpracovať napr. 40 hod. Stanovenú hranicu však nesmie prekročiť za posudzované obdobie v priemere.

Tomuto až tak docela nerozumiem :o
Anonymka
27.06.08,07:37
4.20 hodín týždenne
/v zmysle § 227 ZP... nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To však neznamená, že študent nesmie v niektorom týždni odpracovať napr. 40 hod. Stanovenú hranicu však nesmie prekročiť za posudzované obdobie v priemere.

no tomuto poslednému bodu moc nerozumiem... Kolko je teda tých hodín, ktorých môže študent odpracovať? :eek:
Zita4
27.06.08,20:39
no tomuto poslednému bodu moc nerozumiem... Kolko je teda tých hodín, ktorých môže študent odpracovať? :eek:
Pozorne si prečítaj nasledovný paragraf Zákonníka práce:
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Napríklad máte vo firme dohodnutý týždenný pracovný čas 40 hodín a zamestnáš študenta na DoBPŠ, bude pracovať v prvom týždni 10 hodín, v druhom týždni 40 hodín a v treťom týždni znova 10 hodín. V tomto prípade neprekročí polovicu určeného týždenného pracovného času v priemere za obdobie troch týždňov, kedy u vás pracoval a teda neporušíte zákonník práce. (10 + 40 + 10 = 60 hodín vydelíš 3 týždňami a máš v priemere odpracovaných 20 hodín týždenne.)
kacena
30.06.08,06:03
Vie mi prosím niekto poradiť akú dohodu mám uzatvoriť so študentom , ktorý mal 15 rokov v 8/07 , tento rok bude mať už 16 rokov.
A môže vôbec pracovať vo výrobe ktorá je kôli hluku a prachu označená za rizikovú ?
Aké potvrdenie mi má doniesť ? Veď zaákladnú už skončil a strednú ešte nezačal...

Ďakujem Vám ... kacena
Tinika
30.06.08,17:21
Dobrý deň, chcem sa opýtať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Ak zamestnávam študenta strednej školy, tiež môže odrobiť 20h/týž.? Alebo menej? Ako mám napísať rozsah pracovného času, ak dostane odmenu pevnú, nie závislu od času? Ďakujem za odpoveď
jess
30.06.08,17:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Ak zamestnávam študenta strednej školy, tiež môže odrobiť 20h/týž.? Alebo menej? Ako mám napísať rozsah pracovného času, ak dostane odmenu pevnú, nie závislu od času? Ďakujem za odpoveď

Študent môže odrobiť len 1/2 normálneho pracovného času. Teda, ak je v organizácii normálne 40 hodín týždenne, študent môže odrobiť len 20 hodín týždenne.

Pokiaľ nemá ešte 18 rokov, treba písomný súhlas rodiča, že ho môžeš zamestnávať.
Tinika
30.06.08,17:43
Študent môže odrobiť len 1/2 normálneho pracovného času. Teda, ak je v organizácii normálne 40 hodín týždenne, študent môže odrobiť len 20 hodín týždenne.

Pokiaľ nemá ešte 18 rokov, treba písomný súhlas rodiča, že ho môžeš zamestnávať.

Ďakujem pekne za odpoveď a do rozsahu prac. času stačí napísať že 20h/týždeň?
Tinika
30.06.08,18:20
Ďakujem pekne za odpoveď a do rozsahu prac. času stačí napísať že 20h/týždeň?

Ďakujem za súhlas
Laura1
02.07.08,05:00
Ahojte, mám uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s mladíkom, ktorý ešte nemá 16 rokov. Veková hranica je 15 alebo 16 rokov? Dohodu má podpísať aj niektorý s rodičov?
Ďakujem.
jess
02.07.08,05:09
Ahojte, mám uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s mladíkom, ktorý ešte nemá 16 rokov. Veková hranica je 15 alebo 16 rokov? Dohodu má podpísať aj niektorý s rodičov?
Ďakujem.

Daj pozor na to, že pracovať nesmie, ak nemá skončenú 10-ročnú povinnú školskú dochádzku...t.j., ak teraz skončil 9.ročník tak do 31.8. je žiakom ZŠ ! (viď Zákonník práce). Môže robiť len nejaké ľahučké pomocné práce - nosiť loptičky na tenisových kurtoch, pomoc pri kultúrnych podujatiach ... Ak nie je plnoletý, treba súhlas rodiča , že môže pracovať.
Laura1
02.07.08,05:19
Chlapec je z domova, rodičov nemá - bude mať 16 v auguste má vykonávať pomocné murárske práce.
Zoltán Kovács
02.07.08,05:22
Chlapec je z domova, rodičov nemá - bude mať 16 v auguste má vykonávať pomocné murárske práce.

V tom prípade potrebuješ súhlas zákonného zástupcu. Určite má určenú osobu.
Laura1
02.07.08,05:25
V tom prípade potrebuješ súhlas zákonného zástupcu. Určite má určenú osobu.
1. Nájdem na to nejaké tlačivo?

2. V zákonníku som našla ďaľšiu podmienku, , že potrebujem aj lekárske vyšetrenie.
Jana Motyčková
02.07.08,06:56
Do 15 rokov a skončenia povinnej škloskej dochádzky dieťa pracovať nemôže ani so súhlasom rodiča! S výnimkou určitých prác (reklama, kultúra a pod.), ak na túto prácu má zamestnávateľ súhlas Inšpektorátu práce, že ju môže vyoknávať aj osoba mladsia ako 16 rokov. Platí to aj pre dohody. Ešte upozorňujem, že povinná školská dochádzka je 10- ročná. 10-ročná znamená, že (ak neopakoval ročník) musí mať skončený aj 1.ročník strednej školy - a školský rok končí 31.8.
mapope
02.07.08,19:15
Prosim vas, kde v zakonniku sa pise o tom, ze treba suhlas rodica na vykonavanie DoBPS? A este som chcela, ako priblizne formulujete ten suhlas? dakujem:)
Jana Motyčková
03.07.08,05:36
Na uzavretie DoBPŠ netreba súhlas rodiča. Na uzavretie pracovnej zmluvy s mladistvým (do 18 r.) treba vyjadrenie rodiča (§41 ods.4).
seeky
11.07.08,16:02
ahojte,

rozsah odpracovanych hodin studenta pracujuceho na zaklade dohody o studentskej brigadnickej praci nemoze prekrocit polovicu pracovneho casu normalneho zamestnanca.

ako sa to posudzuje ak zaroven pracujem u 2 zamestnavatelov na zaklade tejto dohody?

dakujem
Jozef Mihál
11.07.08,16:22
Posudzuje sa to osobitne za každú dohodu zvlášť.
dencika
15.07.08,14:04
Rozumiem tomu dobre?:
ak v pondel. a utor. pracuje 8+8hod. na dohou vo firme XXX
a v stredu+ štvrt.+ piat. pracuje 4+4+8 hod na druhú dohodu vo firme ZZZ
to je spolu 32hod. je to v pohode :confused:
Jozef Mihál
15.07.08,17:45
Firma XXX: 16 hod týždenne = menej ako polovica štandardného prac. času, čiže OK

Firma ZZZ: 16 hod týždenne = menej ako polovica štandardného prac. času, čiže tiež OK

A je to v pohode.
dencika
15.07.08,18:21
Ďakujem! Prajem pekný večer ;).
dencika
16.07.08,05:20
:) Pekný den!:)
Ešte sa chcem spýtať: Ak vo firme XXX zarobí do 3000,- Sk za mesiac. Vo firme ZZZ zarobí do 3000,- za mes.. Má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne?
Zoltán Kovács
16.07.08,05:21
:) Pekný den!:)
Ešte sa chcem spýtať: Ak vo firme XXX zarobí do 3000,- Sk za mesiac. Vo firme ZZZ zarobí do 3000,- za mes.. Má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne?

Nie.
dencika
16.07.08,05:47
Ďakujem prajem pekný a úspešný deň! :)
ivanam
16.07.08,10:59
Môže zahraničný študent pracovať na dohodu o brigádndickej prácei študenta? Je to študent zo Sýrie na technickej univerzite, ktorý potrebuje odbornú prax. Je nutné ho prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako u ostatných študentov? Ďakujem
Tweety
16.07.08,11:01
Môže zahraničný študent pracovať na dohodu o brigádndickej prácei študenta? Je to študent zo Sýrie na technickej univerzite, ktorý potrebuje odbornú prax. Je nutné ho prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako u ostatných študentov? Ďakujem
Môže, tak ako ostatní. AJ prihláška rovnako. Potvrdenie o štúdiu je súčasťou dohody.
dada 1
18.07.08,05:12
Môže mať pri DBPŠ hodinovú mzdu 40,-Sk. Ďakujem
Tweety
18.07.08,05:17
Môže mať pri DBPŠ hodinovú mzdu 40,-Sk. Ďakujem
Môže.
jess
18.07.08,06:09
A tu neplatí minimálna mzda 46,60 Sk ? Prečo ?
ZuzanaP
18.07.08,06:36
Minimálna mzda platí len pri pracovných pomeroch.
iva
18.07.08,07:02
Môže, tak ako ostatní. AJ prihláška rovnako. Potvrdenie o štúdiu je súčasťou dohody.

Prosím, a môže takýto študent zo Sýrie podpísať "vyhlásenie" ?
Modroocko
18.07.08,07:18
Predpokladám, že ako študent na území Slovenska sa tu zdržiava aspoň 183 dní v roku, takže môže.
Modroocko
18.07.08,07:20
Prosím, a môže takýto študent zo Sýrie podpísať "vyhlásenie" ?

A ak by tu čírou náhodou mal aj trvalý pobyt (čo ale nepredpokladám), tak už by si vôbec nemala čo riešiť žiaden počet dní a rovno mu môžeš dať podpísať vyhlásenie.
majkatu
18.07.08,07:40
Mám informáciu zo ZP, že po zmene zákona o ZP od 01.01.2008 to už neplatí limit 3000 Sk mesačne. V minulom roku som strážila dcére-vysokoškoláčke príjem,aby to neprešvihla a tak si presúvala časť zárobku do r.2008. Ostatní jej kolegovia to ignorovali a zmena zákona platila aj spätne za rok 2007-ani pri vyšších príjmoch nemuseli podávať daňové priznanie. Mýlila sa pracovníčka ZP,ked mi povedala, že za študenta po novom hradí poistné štát pri akéjkoľvek výške zárobku /dohoda o brig. činnosti /?
zudlicek
08.08.08,18:01
Dobrý deň, mám otázku - môže študent denného štúdia, ktorý pracuje na TPP zároveň pracovať aj na Dohodu o brigádnickej práci študentov (v inej spoločnosti)?
Ďakujem.
Tweety
08.08.08,18:20
Dobrý deň, mám otázku - môže študent denného štúdia, ktorý pracuje na TPP zároveň pracovať aj na Dohodu o brigádnickej práci študentov (v inej spoločnosti)?
Ďakujem.
Môže.
bui
08.08.08,23:17
Prosim Vas moze student pracujuci na dohodu o brig. praci studentov dostat odmenu? Pracoval (programoval) totiz o cosi viac ako mohol (viac ako max.20 hodin tyzdenne) a rozmyslame ci mu to mame doplatit nejakou odmenou...
optimistka
09.08.08,05:37
podľa § 227 ZP pracovník na dohodu o BPS nemôže v úhrne presiahnuť výkonom práce priemerne polovicu určeného týždenného pracovného času .
to sa však posudzuje za celú dobu na ktorú bola dohoda uzavretá, najdlhšie za 12 mesiacov.
bui
12.08.08,18:17
Nas dohodar ma dohodu na 2 mesiace na vypomoc v programovani, a pravdepodobne sa mu to tento mesiac nevyrovna tak aby na celu dobu dohody vyslo. Neoplatilo sa nam brat kvoli tejto kratkodobej vypomoci noveho zamestnanca a ani neslo o vykon nejjakej konkretnej ulohy....preto ta dohoda o brigadnickej praci. Preto ma zaujimalo ci by sme to mohli vyriesit nejakou odmenou k mzde.
bui
13.08.08,17:20
Je posledny den na dokoncenie vyplat a nedsockala som sa nejakej rady. Takze skratim otazku. Keby mi vedel niekto poradit.:(Moze dostat student pracujuciu na dohodu o brig. praci studentov odmenu? Nad ramec dohodnutej hodinovej mzdy?
Tweety
13.08.08,17:28
Je posledny den na dokoncenie vyplat a nedsockala som sa nejakej rady. Takze skratim otazku. Keby mi vedel niekto poradit.:(Moze dostat student pracujuciu na dohodu o brig. praci studentov odmenu? Nad ramec dohodnutej hodinovej mzdy?
Môže.
bui
13.08.08,18:08
neriesil by to potom takto kazdy...ze nech robi aj 300 hodin..ja mu zaplatim 80 a za zvysok mu dam odmenu?...
Jozef Mihál
13.08.08,19:13
Prepánajána, veď môže pracovať 80 hodín za 50 Sk ale môže tých 80 hodín pracovať aj za 500 Sk, keď nato príde, výška odmeny nie je ničím obmedzená.
bui
13.08.08,19:51
Ja by som povedala ze je obmedzena uz podpisanou a uzavretou dohodou kde je vyska odmeny stanovena. :rolleyes:..
Paula
13.08.08,20:14
Ja by som povedala ze je obmedzena uz podpisanou a uzavretou dohodou kde je vyska odmeny stanovena. :rolleyes:..



Ak má zamestnávateľ z čoho a zamestnanec (či už na TPP alebo na dohodu) si zaslúži prilepšenie ku mzde/odmene, potom nič nebráni zamestnávateľovi, aby mu "pridal".

P.S.: mám pocit, že nás skúšaš;)
SilviaS
15.08.08,07:04
Dobrý den poradáci!!
Chcem sa opýtať a poprosiť Vás o pomoc.
Z dohody o vykonaní práci študenta za platí garančné poistenie aj úrazové poistenie???Prosím pekne o pomoc a radu!!
Vďaka pekne silvia:)
drobeceva
15.08.08,07:15
Dobrý den poradáci!!
Chcem sa opýtať a poprosiť Vás o pomoc.
Z dohody o vykonaní práci študenta za platí garančné poistenie aj úrazové poistenie???Prosím pekne o pomoc a radu!!
Vďaka pekne silvia:)
Áno, z-teľ platí GP a ÚP.
ivemar
15.08.08,07:16
Plati.
svedia
25.08.08,12:21
Ahojte.. máme zamestnať študenta. Od 01/09/2008 uzatvoríme: dohodu o brigádnickej práci študentov, čo to som si tu prečítala na porade ale chcem sa opýtať?
Neviem v zmluve mu napíšem: na akú dlhú dobu? dĺžka p.č. 20h/týždenne, dohodnutá mzda ?? koľko najmenej? najviac? príklad 5000,- Sk bude sa okrem SP( garančné a úrazové ) platiť aj na VZP. Veľmi pekne prosím za odpoveď... DIK
Tweety
25.08.08,16:12
Ahojte.. máme zamestnať študenta. Od 01/09/2008 uzatvoríme: dohodu o brigádnickej práci študentov, čo to som si tu prečítala na porade ale chcem sa opýtať?
Neviem v zmluve mu napíšem: na akú dlhú dobu? dĺžka p.č. 20h/týždenne, dohodnutá mzda ?? koľko najmenej? najviac? príklad 5000,- Sk bude sa okrem SP( garančné a úrazové ) platiť aj na VZP. Veľmi pekne prosím za odpoveď... DIK
Áno, v zmluve uvedieš obdobie, na ktoré je vystavená, dlžku PČ, dohodnutú výšku odmeny(nie mzdy), jej výška obmedzená nie je. Nie odvody do ZP neplatí z dohody nik( ani zamestnanec, ani zamestnáv.) Do SP odvádza len zamestnávateľ GP a ÚP.
L-M
03.09.08,06:26
Dobrý deň, môžem sa opýtať? Ešte stále platí ,že ak pri DOBPŠ zarobí študent za rok viac ako je polovica min. mzdy x 12 mesiacov musí po ročnom zúčtovaní odviesť do ZP 14% z príjmu - je to z čistého príjmu? Lebo v dajakom starom príspevku som čítala ,že z brutto.
Ďakujem pekne
veronikasad
03.09.08,06:48
Dobrý deň, môžem sa opýtať? Ešte stále platí ,že ak pri DOBPŠ zarobí študent za rok viac ako je polovica min. mzdy x 12 mesiacov musí po ročnom zúčtovaní odviesť do ZP 14% z príjmu - je to z čistého príjmu? Lebo v dajakom starom príspevku som čítala ,že z brutto.
Ďakujem pekne
Nie už to neplatí - ani v RZZP za rok 2007 už táto povinnosť nebola.
L-M
03.09.08,08:04
Nie už to neplatí - ani v RZZP za rok 2007 už táto povinnosť nebola.
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Všetci poraďáci ste super:) .
lukuc
05.09.08,14:05
Dobrý deň, máme so študentom uzatvorenú zmluvu na dobu určitú (3 mesiace), tá končí, ale potrebujeme ho aj naďalej. Dá sa k dohode urobiť dodatok na dobu neurčitú alebo musíme uzavrieť novú dohodu? Treba ho odhlasovať a znovu prihlasovať na SP? Ďakujem.
ErikaOl
10.09.08,08:07
Ahoj poraďáci,

chcela by som sa spýtať na pracovný čas študenta. Viem, že v Z. práce sa píše: (2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

Moja otázka znie: Keď máme zamestnancov na 37,5 h. prac. čas, z toho vyplýva, že študent môže robiť max. 18,75 hod.
Môže teda v jednom týždni odpracovaž napr. 18 h., v druhom 26 hodín, v treťom nič a v štvrtom 6 hodín?

Ďakujem:eek:
Tweety
10.09.08,08:12
Ahoj poraďáci,

chcela by som sa spýtať na pracovný čas študenta. Viem, že v Z. práce sa píše: (2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

Moja otázka znie: Keď máme zamestnancov na 37,5 h. prac. čas, z toho vyplýva, že študent môže robiť max. 18,75 hod.
Môže teda v jednom týždni odpracovaž napr. 18 h., v druhom 26 hodín, v treťom nič a v štvrtom 6 hodín?

Ďakujem:eek: Môže.
ErikaOl
10.09.08,10:23
Ďakujem krásne Tweety :)
svedia
17.09.08,11:39
ahojte milí poraďáci.. chcem sa opýtať::: dohodu o DOBPŠ môžem napísať na dobu celého školského roka? prihlásiť ho od prvého dňa do SP, že? Na to som zabudla, pretože až dnes začal praxovať u nás. Ďakujem....
Lienkaa2
26.09.08,07:13
ja by som sa chcela opytat kolko mozem zarobit ako studentka, ktora brigaduje na DoBPS, aby som nemusela platit ZP na buduci rok?
JM1968
26.09.08,07:15
ja by som sa chcela opytat kolko mozem zarobit ako studentka, ktora brigaduje na DoBPS, aby som nemusela platit ZP na buduci rok?
ZP študent ani firma za neho neplatí.
veronikasad
26.09.08,07:15
ja by som sa chcela opytat kolko mozem zarobit ako studentka, ktora brigaduje na DoBPS, aby som nemusela platit ZP na buduci rok?
Od 1.1.2007 príjem študenta na dohodu nie je obmedzený, nemusí robiť ročné zúčtovanie zdr.poistenia
jaroslav barabas
26.09.08,08:10
Dobrý deň
Chcem pracovať na dohodu o vykonaní práce, ako dispečer (
správa
ciest). Môžem túto prácu vykonávať na dohodu o vykonaní práce?Ďakujem
jankasm
26.09.08,08:11
Dobrý deň
Chcem pracovať na dohodu o vykonaní práce, ako dispečer (
správa
ciest). Môžem túto prácu vykonávať na dohodu o vykonaní práce?Ďakujem


No neviem, z toho názvu mi to vychádza tak, že to bude opakujúca činnosť, a nie nejaká jednorazová záležitosť, čiže nejedná sa o výkon nejakej práce, ale o pracovnú činnosť. Takže odporúčam alebo dohodu o pracovnej činnosti, ktorá je ovšak obmedzená na 10 hod týždenne, alebo zmluvu na kratší úväzok. :o
SAIVI
30.09.08,06:01
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/EDL/ShowArticleC.ascx&ArticleId=23700&source=EPI.DigiLib.EPIOL

Ako zdaniť príjem študenta
Anotácia:

Možnosti zdaňovania príjmov študentov a výhodnosť toho-ktorého postupu.

Mnoho študentov, najmä počas vysokoškolského štúdia, pracuje na základe pracovnoprávneho vzťahu. Aj keď niektorí pracujú počas školského roka, pracovné aktivity sa sústreďujú na obdobie školských prázdnin. Vzhľadom na aktuálne prázdninové mesiace si v nasledujúcich riadkoch pripomenieme, na základe akých vzťahov môžu študenti pracovať, akým spôsobom sa zdania vyplatené príjmy a aké výhody podľa zákona o dani z príjmov môžu využiť študenti pri vysporiadaní celoročnej daňovej povinnosti.


1. Pracovnoprávny vzťah

Študent môže pracovať na základe uzatvoreného pracovného pomeru alebo na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V praxi študenti spravidla uzatvárajú pracovný pomer na kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas, a to podľa § 49 Zákonníka práce.

Ďalej môže študent uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu o vykonaní práce podľa § 226 Zákonníka práce. Predpokladaný rozsah prác, na ktoré sa dohoda uzatvára, nemôže byť vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku u jedného zamestnávateľa, pričom možno uzatvoriť dohody aj s viacerými zamestnávateľmi, ale u každého maximálne na 350 hodín v kalendárnom roku. Dohoda musí byť uzatvorená písomne najneskôr deň predo dňom začatia výkonu práce a musí v nej byť vymedzená pracovná úloha (resp. predpokladaný rozsah prác), odmena a doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať. Odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce alebo možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zamestnancom odmenu primerane znížiť.

Od 1. 9. 2007 možno uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti podľa § 228a Zákonníka práce. Na základe dohody možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Dohoda musí byť uzatvorená písomne a musí v nej byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Túto dohodu možno uzatvoriť na určitú dobu alebo na neurčitý čas.

V praxi sa však najviac využívajú dohody o brigádnickej práci študentov podľa § 227 Zákonníka práce. Takúto dohodu môže zamestnávateľ uzatvoriť len s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Na základe dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov. Dohoda musí byť uzatvorená písomne a jedno jej vyhotovenie je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta.

V dohode musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa uzatvára. Dohoda môže byť uzatvorená na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode môže byť dohodnutý aj spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva z dohody, možno dohodu o brigádnickej práci študentov skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dňovou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona. Na tieto dohody sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce. Zamestnanci na základe týchto dohôd nemajú napríklad nárok na dovolenku, náhradu mzdy pri prekážkach v práci a pod. Tieto nároky im môžu vzniknúť, len ak to bude dohodnuté v dohode. Nemožno však dohodnúť poskytovanie nárokov výhodnejšie alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere.

2. Platenie poistného

Pokiaľ má študent uzatvorený pracovný pomer, platí preddavky na verejné zdravotné poistenie 4 % z príjmov v príslušnom mesiaci roku 2008, najmenej sumu 324 Sk. Štát je platiteľom poistného na zdravotné poistenie študentov, ak sú zamestnancami a ich vymeriavací základ neprevýši pre rok 2007 sumu 59 232 Sk, pre rok 2008 sumu 64 332 Sk. Poistné na sociálne poistenie platí študent rovnako ako ostatní zamestnanci.

Pokiaľ vznikol študentovi pracovnoprávny vzťah na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, poistné na verejné zdravotné poistenie ani sociálne poistenie neplatí. Je však potrebné upozorniť, že do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie a garančné poistenie sa zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Zamestnávateľ je povinný odviesť poistné na garančné poistenie vo výške 0,25 % a na úrazové poistenie 0,8 % z odmeny za vykonanú prácu.

3. Zdanenie príjmu v priebehu roka

Príjem študenta z pracovnoprávneho vzťahu sa v priebehu roka zdaní ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“). Takýto príjem je zdaňovaný vždy platiteľom príjmu (zamestnávateľom), a to preddavkovo alebo zrážkou v závislosti od toho, či študent podpísal u zamestnávateľa Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej „vyhlásenie“) a tiež v závislosti od výšky príjmu.
danasv
19.11.08,13:58
Ahojte. Chcem sa opytat na DOhodu o Brigadnickej praci studenta.Moze sa studentovi vyplatit nejaka odmena? v zmluve ma stanovenu hodinovu mzdu(je to nejako obmedzene? ).Ide o to ako legislativne vyriesit to ze by odpracovali viac? neviem ako to napisat... :rolleyes: Ide o to, ze by som chcela vytvorit priestor v dohode( v ramci legislativy), ze ak odpracuju viac / legislativne mozme povedat =budeme s ich pracou spokojny /maju narok na odmenu. da sa to?
Tweety
19.11.08,14:02
Ahojte. Chcem sa opytat na DOhodu o Brigadnickej praci studenta.Moze sa studentovi vyplatit nejaka odmena? v zmluve ma stanovenu hodinovu mzdu(je to nejako obmedzene? ).Ide o to ako legislativne vyriesit to ze by odpracovali viac? neviem ako to napisat... :rolleyes: Ide o to, ze by som chcela vytvorit priestor v dohode( v ramci legislativy), ze ak odpracuju viac / legislativne mozme povedat =budeme s ich pracou spokojny /maju narok na odmenu. da sa to?
Áno, dá. Treba to ale ošetriť.
danasv
19.11.08,14:38
Áno, dá. Treba to ale ošetriť. dakujem krasne za odpoved. a Osetrit- akym sposobom? staci napisat, ze moze byt vyplatena aj odmena? alebo ako?
Tweety
19.11.08,14:40
dakujem krasne za odpoved. a Osetrit- akym sposobom? staci napisat, ze moze byt vyplatena aj odmena? alebo ako?
Buď priamo do dohody, alebo potom dodatočne pri samotnom spracovaní odmien za dohodu.
seeky
30.11.08,11:18
ahojte,

mam otazku k vymedzeniu fondu pracovneho casu.
dajme tomu ze je standardny 40 hod. tyzdenny prac. cas, ako sa to riesi ked su tam nejake sviatky?
napr v novembri 08 bolo 152 prac. hodin a a 160 prac. hodin vratane platenych sviatkov. znamena to ze student moze v novembri odpracovat 76 hodin alebo 80 hodin?

dakujem
Jozef Mihál
30.11.08,11:48
Výpočet urobte vrátane platených sviatkov.
seeky
30.11.08,11:49
dakujem :)
mistr
02.12.08,07:08
Chcem sa spýtať - som študent a pracoval som pre agentúru no prekročil som, čo sa zárobku týka 8100 Sk a tak sa chcem spýtať (celkový zárobok som mal okolo 14 000 Sk) či sa mi zdaňuje len tá prekročená suma teda 5900 alebo celých 14 000 Sk ?
Keďže som študent denného štúdia a poberám aj sociálne štipendium chcem sa spýtať, či je možné aby mi daňové priznanie urobila agentúra súhrnne, lebo ak si ho budem robiť ja asi sa mi zobrazí ako príjem (započíta sa mi do príjmu rodiny pri výpočte výšky sociálneho štipendia - lebo tam treba aj doklad o tom či som podal DP) a tým pádom budem mať nižšie sociálne štipendium ! Ešte sa chcem spýtať či je za mňa agentúra povinná niečo spraviť, aby som dostal daň späť (približne 1900 Sk) !
Alebo si to všeko musím spraviť sám, lebo pracoval aj môj brat a firma zaňho podala daňové priznanie a tak sa jeho zisk nezapočítal do celkového príjmu rodiny a teda neovplyvnil znížením výšku nášho soc. štipendia !!!
veronikasad
02.12.08,07:15
Chcem sa spýtať - som študent a pracoval som pre agentúru no prekročil som, čo sa zárobku týka 8100 Sk a tak sa chcem spýtať (celkový zárobok som mal okolo 14 000 Sk) či sa mi zdaňuje len tá prekročená suma teda 5900 alebo celých 14 000 Sk ?
Keďže som študent denného štúdia a poberám aj sociálne štipendium chcem sa spýtať, či je možné aby mi daňové priznanie urobila agentúra súhrnne, lebo ak si ho budem robiť ja asi sa mi zobrazí ako príjem (započíta sa mi do príjmu rodiny pri výpočte výšky sociálneho štipendia - lebo tam treba aj doklad o tom či som podal DP) a tým pádom budem mať nižšie sociálne štipendium ! Ešte sa chcem spýtať či je za mňa agentúra povinná niečo spraviť, aby som dostal daň späť (približne 1900 Sk) !
Alebo si to všeko musím spraviť sám, lebo pracoval aj môj brat a firma zaňho podala daňové priznanie a tak sa jeho zisk nezapočítal do celkového príjmu rodiny a teda neovplyvnil znížením výšku nášho soc. štipendia !!!
Ak máš u agentúry podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, môžeš požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane podaním žiadosti do 15.2.2008
Je jedno či si podáš DP sám alebo ti agentúra urobí ročné zúčtovanie dane, dosiahnutý príjem sa započítava do príjmu pre posudzovanie sociálneho štipendia. Dokladom v prípade, že ti bude RZD robiť agentúra je výpis z ročného zúčtovania dane.
mistr
02.12.08,07:26
Ďakujem za odpoveď a chcem sa spýteť ako je možné, že keď bratovi v BA (trvalý pobyt BR) podala RZD firma v ktorej robí, tak keď sme si boli za ten rok pýtať papiere o podaní daňového priznania - on mal na svojom papieri napísané, že ho nepodal a tým pádom jeho príjem neznížil výšku soc. štip. - čo nie sú daňové úrady prepojené ???
Ešte by som sa chcel spýtať, kam mám poslať tú žiadosť o vykonanie RZD a či sa mi to vl. oplatí pre 1900 Sk, keď na výške štipendia prídem o oveľa vyššiu čiastku (mesačne ho mám 5300 a prišiel by som mesačne asi o 350 Sk čo je ročne 3500 Sk)!!! A o toľko by prišli ešte aj brat študujúci na VŠ aj sestra tieš vysokoškoláčka !!
veronikasad
02.12.08,08:26
Ďakujem za odpoveď a chcem sa spýteť ako je možné, že keď bratovi v BA (trvalý pobyt BR) podala RZD firma v ktorej robí, tak keď sme si boli za ten rok pýtať papiere o podaní daňového priznania - on mal na svojom papieri napísané, že ho nepodal a tým pádom jeho príjem neznížil výšku soc. štip. - čo nie sú daňové úrady prepojené ???
Ešte by som sa chcel spýtať, kam mám poslať tú žiadosť o vykonanie RZD a či sa mi to vl. oplatí pre 1900 Sk, keď na výške štipendia prídem o oveľa vyššiu čiastku (mesačne ho mám 5300 a prišiel by som mesačne asi o 350 Sk čo je ročne 3500 Sk)!!! A o toľko by prišli ešte aj brat študujúci na VŠ aj sestra tieš vysokoškoláčka !!
DU vydáva potvrdenie iba tým daňovníkom, ktorí podávajú DP sami. Prepojenie je, zamestnávatelia uvádzajú aj príjem dohodárov, ktorí majú mesačný príjem zdaňovaný preddavkovou daňou /viac ako 5 tis. SK mesačne/ v ročnom Hláseni - je tam rodné číslo každého zamestnanca. O tom však DU potvrdenie nevydáva.

Ak tvoj ročný príjem zdaňovaný preddavkovou daňou presiahne 1/2 nezd.časti základu dane /r.2008 49248sk/, si povinná požiadať o ročné zúčtovanie dane alebo podať DP do 31.3. nasl.roka sama. Za nepodanie DP je pokuta 2000 sk/
Ivuchak
10.12.08,10:03
Zdravím, prosím súrne, študent na Dohodu o pracovnej činnosti , sú nejaké obmedzenia ohľadom rodinných prídavkov? A ako je to so zdanením ? Ďakujem pekne.
erustek
12.12.08,08:28
Ahojte, pomozte mi prosim. Som v tejto oblasti uplny zaciatocnik.
Vo firme uzavreli dohodu o brigadnickej praci studenta /17 rokov/.
A potrebujem vediet, ci musi byt prihlaseny do soc. poistovne a zdravotnej poistovne, ak zarobí viac ako 3.000,-Sk za mesiac.
Dakujem za pomoc
paťuška
12.12.08,08:49
Do SP áno, do ZP nie. Do SP z odvodov platíš garančné a úrazové poistenie.
erustek
12.12.08,09:19
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
JM1968
18.12.08,06:23
zdravím, prosím, keď prekročí študentov príjem na Dohodu o brig.práci študentov polovicu nezd.časti , čiže 49.248,- Sk v hrubom, musí si podať daň.priznanie typ A? Mal podpísané Vyhlásenie k dani.
ĎAKUJEM
Tweety
18.12.08,06:25
zdravím, prosím, keď prekročí študentov príjem na Dohodu o brig.práci študentov polovicu nezd.časti , čiže 49.248,- Sk v hrubom, musí si podať daň.priznanie typ A? Mal podpísané Vyhlásenie k dani.
ĎAKUJEM
Môže mu RZD na jeho žiadosť, ktorú podá do 15.2.09 urobiť aj firma, ak žiadosť nepodá, musí podať on DP.
JM1968
18.12.08,06:31
Môže mu RZD na jeho žiadosť, ktorú podá do 15.2.09 urobiť aj firma, ak žiadosť nepodá, musí podať on DP.
ďakujem pekne:)
JanulkaL
18.12.08,13:20
Ahojte, v tomto roku som zarobila 90.000 Sk. Ake z toho pre mna vyplyvaju povinnosti?
Musim si podat danove priznanie a zaplatit ZP?
Dopredu dakujem.
Jana Motyčková
19.12.08,08:01
DP alebo ročné zúčtovanie dane určite, ZP závisí od ďalších okolností - na základe akej zmluvy tie peniaze boli a či si nezamestnaná, študent, dôchodca ...... atď.
JanulkaL
19.12.08,09:57
DP alebo ročné zúčtovanie dane určite, ZP závisí od ďalších okolností - na základe akej zmluvy tie peniaze boli a či si nezamestnaná, študent, dôchodca ...... atď.

Som studentka denneho studia a mam podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta. Rozne zuctovanie za mna spravi zamestnavatel - budem si musiet potom podat DP a zaplatit nejaku dan? A co ZP?
Velmi dakujem
veronikasad
19.12.08,10:08
Som studentka denneho studia a mam podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta. Rozne zuctovanie za mna spravi zamestnavatel - budem si musiet potom podat DP a zaplatit nejaku dan? A co ZP?
Velmi dakujem
Ak si nemala príjem z dohody o BPŠ od iného zamestnávateľa zrazený zrážkovou daňou, môžeš do 15.2.09 požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ak by si si chcela uplatniť vrátenie zrážkovej dane, musíš si sama podať daňové priznanie /platí pri celkovom príjme nižšom ako nezd.časť základu dane 98 496 sk/
Výška príjmu na DoBPŠ pre účely platenia zdr.poistenia študentov nie je obmedzená. Študent nemusí podávať RZZP ani platiť zdravotné poistenie.
Viera25
07.07.09,06:13
Ešte sa chcem spýtat k tejto téme: môze si študent uplatnit zaplatené príspevky na zivotné poistenie, ak musí platit daň?
Dakujem
Tweety
07.07.09,06:15
Ešte sa chcem spýtat k tejto téme: môze si študent uplatnit zaplatené príspevky na zivotné poistenie, ak musí platit daň?
Dakujem
Áno, môže, ak to ŽP splňa ustanovenia §11 odst.9. Zákona o dani z príjmov.
veronikasad
07.07.09,06:16
Ešte sa chcem spýtat k tejto téme: môze si študent uplatnit zaplatené príspevky na zivotné poistenie, ak musí platit daň?
Dakujem
Ak poistná zmluva splňa podmienky, môže si uplatniť zníženie ZD o zaplatené životné poistenie v DP alebo RZD.
Viera25
07.07.09,06:18
Dakujem
a_je_to
07.07.09,10:41
Prosím skúsenú mzdárku o rýchlu radu :
Vysokoškoláčka pracujúca na DOBPŠ ukončila štúdium prvé júnové dni. V júni pracovala ďalej, odpracovala 8 dní a 60,5 hodín, zarobila 102,85 EUR. V priebehu júna sa prihlásila na OUP, ako uchádzačka o zamestnanie. Ako tento prípad môjho zákazníka dodatočne ošetriť ?
- musí byť zrejme nová dohoda, lebo zanikol štatút študenta ! ?
- nárok na dohodu o pracovnej činnosti je pretečený odpracovaním viac, ako 10 hodín týždenne - musí sa uzatvoriť dohoda o vykonaní práce ?
- prehlásenie bolo podpísané, zostáva v platnosti aj pre následnú dohodu a možno ďalej uplatňovať 335,47 EUR ?
- prekračuje zárobok 102,85 EUR nejaké limity pre OUP, lebo musí doniesť potvrdenie o zárobku ! ?
- možno v evidencii pokračovať na tom istom mzdovom liste, či sa musí založiť nový ?
- ak som na niečo zabudol prosím upozorniť

Stačí mi odpoveď do textu, vopred úctivo ďakujem !
Lenka1979
07.07.09,10:57
Prosím skúsenú mzdárku o rýchlu radu :
Vysokoškoláčka pracujúca na DOBPŠ ukončila štúdium prvé júnové dni. V júni pracovala ďalej, odpracovala 8 dní a 60,5 hodín, zarobila 102,85 EUR. V priebehu júna sa prihlásila na OUP, ako uchádzačka o zamestnanie. Ako tento prípad môjho zákazníka dodatočne ošetriť ?
- musí byť zrejme nová dohoda, lebo zanikol štatút študenta ! ? áno, musí byť nová dohoda o VP alebo dohoda o prac.činnosti. Ukončiť pôvodnú, uzatvoriť novú, keďže štatút študenta končí vykonaním poslednej štátnej skúšky.
- nárok na dohodu o pracovnej činnosti je pretečený odpracovaním viac, ako 10 hodín týždenne - musí sa uzatvoriť dohoda o vykonaní práce ? uzatvor novú dohodu o VP s max. hod 350 u jedného zamestnávateľa
- prehlásenie bolo podpísané, zostáva v platnosti aj pre následnú dohodu a možno ďalej uplatňovať 335,47 EUR ? tu by som podpísala nové vyhlásenie k nezdanit.položke,keďže to bude nový prac.pomer na dohodu o VP
- prekračuje zárobok 102,85 EUR nejaké limity pre OUP, lebo musí doniesť potvrdenie o zárobku ! ? tu si nie som 100% istá,ale myslím,že ešte spadá do nároku na podporu z OUP
- možno v evidencii pokračovať na tom istom mzdovom liste, či sa musí založiť nový ? nová dohoda-nový mzdový list.
- ak som na niečo zabudol prosím upozorniť odhlásiť zo Soc.poisť. DOBPŠ, nahlásiť novú DoVP

Stačí mi odpoveď do textu, vopred úctivo ďakujem !


... ja by som to urobila asi takto. ;)
Donda
30.07.09,12:42
,,Do 15 rokov a skončenia povinnej škloskej dochádzky dieťa pracovať nemôže ani so súhlasom rodiča! S výnimkou určitých prác (reklama, kultúra a pod.), ak na túto prácu má zamestnávateľ súhlas Inšpektorátu práce, že ju môže vyoknávať aj osoba mladsia ako 16 rokov. Platí to aj pre dohody. Ešte upozorňujem, že povinná školská dochádzka je 10- ročná. 10-ročná znamená, že (ak neopakoval ročník) musí mať skončený aj 1.ročník strednej školy - a školský rok končí 31.8."

Syn skončil prvý ročník stred.školy (v septembri bude mať 17-násť). Podľa príspevku 273 (hore citovaného) je jeho práca na DBPŠ počas prázdnin 2009 nemožná, v rozpore so ZP?
Lianka
30.07.09,15:19
§ 11

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.

§ 224
(3) Zákazy niektorých prác pre ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe týchto dohôd.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#11

Uz som od niekoho pocula, ze pocas prazdnin je to UDAJNE mozne, avsak v Zakonniku prace som to nenasla.
timejka200
24.09.09,16:39
ahojte mame jedného dohodára /dohoda o brig./ ked si vytlačím zo softu mesačný výkaz nedáva mi ho tam toho jedného dohodára odmenu
má len 60 eur hrubé prečo je to tak? /my sme rozpočt. organ./
mzdarka renca
25.09.09,03:51
ahojte mame jedného dohodára /dohoda o brig./ ked si vytlačím zo softu mesačný výkaz nedáva mi ho tam toho jedného dohodára odmenu
má len 60 eur hrubé prečo je to tak? /my sme rozpočt. organ./

Ako rozpočtová organizácia neplatíte GP (u nikoho, ani u zamestnancov v PP), ale platíte za dohodára ÚP 0,8%. T.z., že odmenu vidíš len pri ÚP. Neviem aký máš soft, ale v niektorých treba zakliknúť odvody.
timejka200
25.09.09,06:41
no ja mám ibeu skúšala som všetko ale stále mi ho nedáva do mesačného výkazu prečo???
timejka200
28.09.09,06:32
nevie nikto povedať ako to mám urobiť aby to dávalo do toho mesačné výkazu odmena v hrubom je 60 eur
mirčiak
12.10.09,05:13
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci: môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti študentka 17 ročná? a koľko môže maximum zarobiť? je to 120 eur? ďakujem
veronikasad
12.10.09,05:15
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci: môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti študentka 17 ročná? a koľko môže maximum zarobiť? je to 120 eur? ďakujem
Prečo nie na dohodu o brigádnickej práci študenta ? Výška príjmu študenta nie je obmedzená.
Tweety
12.10.09,05:16
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci: môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti študentka 17 ročná? a koľko môže maximum zarobiť? je to 120 eur? ďakujem
Môže. Jej príjem z dohody nie je ničím obmedzený.
mirčiak
12.10.09,05:22
Ďakujem. Nemám s týmto vôbec skúsenosti ale ešte sa spýtam odvody sú rovnaké ako pri klasickej DPC alebo sú tam nejaké rozdiely? A treba aj potvrdenie o návšteve školy?
veronikasad
12.10.09,05:24
Ďakujem. Nemám s týmto vôbec skúsenosti ale ešte sa spýtam odvody sú rovnaké ako pri klasickej DPC alebo sú tam nejaké rozdiely? A treba aj potvrdenie o návšteve školy?
Na dohodu o prac.činnosti môže odpracovať 10 hod. týždenne, na Dohodu o brig.práci študenta až 1/2 týždenného fondu pracovného času. K DoBPŠ je potrebné potvrdenie o návšteve školy. Výška príjmu nie je obmedzená. Študent môže podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane.
RZZP bez ohladu na výšku príjmu nepodáva.
Tweety
12.10.09,05:25
Ďakujem. Nemám s týmto vôbec skúsenosti ale ešte sa spýtam odvody sú rovnaké ako pri klasickej DPC alebo sú tam nejaké rozdiely? A treba aj potvrdenie o návšteve školy?
Áno, sú rovnaké, na túto dohodu nie je potrebné potvrdenie o návšteve školy. Ale pri študentoch je lepšia DoBPŠ, tu je potvrdenie štatútu študenta potrebné, tam totiž môže pracovať viac, ako 10 hod. týždenne.
mirčiak
12.10.09,05:31
Na dohodu o prac.činnosti môže odpracovať 10 hod. týždenne, na Dohodu o brig.práci študenta až 1/2 týždenného fondu pracovného času. K DoBPŠ je potrebné potvrdenie o návšteve školy. Výška príjmu nie je obmedzená. Študent môže podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane.
RZZP bez ohladu na výšku príjmu nepodáva.

Ďakujem za pomoc aj tweety. Ešte si chcem uzrejmiť tu DoBP 1/2 týždenného fondu pracovného času je 20 hodín týždenne? Čiže môže odpracovať raz toľko ako na DPC? Som vám veľmi vďačná lebo s prácou študentov nemám vôbec žiadne skúsenosti. Ale na budúce už budem vedieť.
Tweety
12.10.09,05:32
Ďakujem za pomoc aj tweety. Ešte si chcem uzrejmiť tu DoBP 1/2 týždenného fondu pracovného času je 20 hodín týždenne? Čiže môže odpracovať raz toľko ako na DPC? Som vám veľmi vďačná lebo s prácou študentov nemám vôbec žiadne skúsenosti. Ale na budúce už budem vedieť.
Áno, je to tak ako píšeš, všetko závisí od vášho týždenného PČ.
§ 227 ZP
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
mirčiak
12.10.09,05:38
Áno, je to tak ako píšeš, všetko závisí od vášho týždenného PČ.
§ 227 ZP
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

Ďakujem vám pekne obidvom. Už som zas o niečo múdrejšia. :)
profi
16.10.09,07:39
Chcela by som poradit ci je nejako casovo obmedzená dohoda brigadnickej praci studentov podobne ako dohoda o vykonaní práce (350 hod ročne), lebo mzdový program ked mu zadam DoBPŠ tak mi hodi automaticky 100 hodín / rok....dakujem
Tweety
16.10.09,07:44
Chcela by som poradit ci je nejako casovo obmedzená dohoda brigadnickej praci studentov podobne ako dohoda o vykonaní práce (350 hod ročne), lebo mzdový program ked mu zadam DoBPŠ tak mi hodi automaticky 100 hodín / rok....dakujem

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227 ZP
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Máš to uvedené aj v prísp. 365.
profi
16.10.09,07:58
ved ja som citala aj zakon, aj ten prispevok predchadzajuci,ale ma metie ten program mzdovy :D ale dakujem pekne
Janyke
02.12.09,18:02
Chcem sa opytat ako je to s pracovnym casom? Pracoval som uz niekolkokrat ako brigadnik, pracoval som aj viac ako 20hodin tyzdenne a aj za viac ako 300€/mesacne. Je mozne aby mi zamestnaatel tuto pracovnu dobu nejak predlzil alebo je nutne sa tak striktne drzat zakona? Lebo 20hodin tyzdenne je malo ked chce student aj nieco zarobit.
Tweety
02.12.09,18:11
Chcem sa opytat ako je to s pracovnym casom? Pracoval som uz niekolkokrat ako brigadnik, pracoval som aj viac ako 20hodin tyzdenne a aj za viac ako 300€/mesacne. Je mozne aby mi zamestnaatel tuto pracovnu dobu nejak predlzil alebo je nutne sa tak striktne drzat zakona? Lebo 20hodin tyzdenne je malo ked chce student aj nieco zarobit.
A akú Dohodu si mal uzatvorenú? Ak vyššie uvedenú DoBPŠ, tak viac hodín odpracovať nemôžeš.
Janyke
02.12.09,20:19
Praveze som robil aj 4dni v tyzdni cely mesiac zarobil som okolo vianoc aj 12tisic SK a bez problemov som mal zmluvu na DoBPŠ
Jana Motyčková
03.12.09,09:17
Zárobok na DoBPŠ nie je obmedzený. Pracovný časj je obmedzený polovicou týždenného pracovného času priemerne za celú dobu trvania DoBPŠ. Dôležité je podčiarknuté. Zákon sa obchádza tým, že napr. DoBPŠ sa uzavrie na dva mesiace, ale brigádnik pracuje iba jeden mesiac, potom v priemere za dobu trvania DoBPŠ nepresiahne 1/2 prac.času.
Ak bola v tvojom prípade porušená podmienka pracovného času, zamestnávateľ môže mať problém s Inšpektorátom práce, ale aj so SP, ktorá môže prekvalifikovať dohodu na pracovný pomer, z toho by vyplynulo doplatenie poistného do SP a ZP.
margaretka71
06.12.09,19:46
Chcem sa opýtať, že čo v takomto prípade, ak sa neustriehlo tých 100 hod./rok u DoBPŠ? Ako by sa to dalo napraviť?
mzdarka renca
06.12.09,20:07
Chcem sa opýtať, že čo v takomto prípade, ak sa neustriehlo tých 100 hod./rok u DoBPŠ? Ako by sa to dalo napraviť?
akých 100 hod./rok máš na mysli?
margaretka71
06.12.09,20:12
No to som práve len nedávno zistila, v parametroch mzdového programu, tak som až zamrzla.
margaretka71
06.12.09,20:16
SZČO má totiž zamestnanú jednu dievčinu, študentku na dohodu o BPŠ, ktorá bola uzatvorená ešte v roku 2008 a pokračuje aj doteraz. Ona jej chodí občas pomáhať, tak dohoda trvá. Je uzatvorená na dobu neurčitu. Vykazujem cca 20 hod. odpracovaných za mesiac. Môže byť takto DoBPŠ uzatvorená? Je to v súlade so zákonom?
mzdarka renca
06.12.09,20:23
SZČO má totiž zamestnanú jednu dievčinu, študentku na dohodu o BPŠ, ktorá bola uzatvorená ešte v roku 2008 a pokračuje aj doteraz. Ona jej chodí občas pomáhať, tak dohoda trvá. Je uzatvorená na dobu neurčitu. Vykazujem cca 20 hod. odpracovaných za mesiac. Môže byť takto DoBPŠ uzatvorená? Je to v súlade so zákonom?

DoBPŠ môže byť uzatvorená na dobu neurčitú, resp. max. do vtedy, ak bude mať dotyčná štatút študenta.
Na dohodu o BPŠ môže študent odpracovať 1/2 prac. času, t.z., že max. 20 hod./týždenne, takže vykázané hodiny sú do limitu.
margaretka71
07.12.09,13:02
Och, až mi odľahlo, takže to mám dobre. Hneď mi je lepšie. Ďakujem za odpoveď.
mariana11
10.12.09,17:23
Prosím vás stačí ak do rozsahu pracovnej doby uvediem" max. 20 hod týždenne"? Pojde o nepravidelnú prácu niekolko dni v mesiaci. A odmena: 100€ mesacne. Nevadí , že dostane kazdy mesiac 100€ aj ked odpracuje stale iný počet hodín?
Tweety
10.12.09,17:23
Prosím vás stačí ak do rozsahu pracovnej doby uvediem" max. 20 hod týždenne"? Pojde o nepravidelnú prácu niekolko dni v mesiaci.
Stačí.
Iwett
28.12.09,08:09
Dobrý deň chcem sa spýtať, môže byť dohoda o BPŠ uzatvorená na dobu neurčitú? Ďakujem
Tweety
28.12.09,08:34
Dobrý deň chcem sa spýtať, môže byť dohoda o BPŠ uzatvorená na dobu neurčitú? Ďakujem
Môže.
Iwett
28.12.09,08:45
Môže.
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
thomkao
28.01.10,17:03
Dobrý deň, nechcem zbytočne spamovat, ale nenasiel som konkretnu odpoved na svoj pripad. Jedna sa o to, ze pre firmu som navrhol a vytvoril internetovy system. Problem je teraz ako to vyriešiť s vyplatením mojej mzdy (cca 1200 Eur). Ponúka sa tu riesenie spravit zmluvu o vykonani brigadnickej prace studenta. Ako to vyriesit s vyplatenim tejto mzdy, resp. rozdelit to tak, aby to nemuselo byt zbytocne zdanene a ci sa daju obist zbytocne poplatky a odvody na mna.

Cize, najradsej by som dostal vsetky peniaze hned naraz, ale tak aby som nemusel statu odvadzat zbytocne peniaze.
Kedze to je jednorazovy prijem, a za rok ho uz nenavysim - z toho vyplyva ze nedosiahnem zdanitelny prijem (???). Da sa to vyriesit tak aby som si zbytocne nemusel od statu pytat naspat preplatok dane, ale dostal ho naraz so mzdou??? Ak ano, tak ako??? Za pripadne riesenia vopred dakujem (a aj zamestnavatel :) ). Dakujem. Tomas Bizik.
Táňak
31.01.10,11:53
Prosím o info,
- koľko môže zarobiť mesačne študent, aby nemuselo byť platené zdravotné poistenie, iba úrazové a garančné
- mám brigádnika študenta, ktorý má iba 1 zamestnávateľa - aké tlačivo potrebujeme, aby sme za neho nemuseli odvádzať daň
Ďakujem. Táňa
Tweety
31.01.10,12:12
Prosím o info,
- koľko môže zarobiť mesačne študent, aby nemuselo byť platené zdravotné poistenie, iba úrazové a garančné
- mám brigádnika študenta, ktorý má iba 1 zamestnávateľa - aké tlačivo potrebujeme, aby sme za neho nemuseli odvádzať daň
Ďakujem. Táňa
Z dohody zamestnáv. neplatí ZP, len G a ÚP do SP. Ak má len jedného zamestnáv., nech podpíše Vyhlásenie k zdaneniu a bude mu uplatňovaná NČ, záleží od výšky odmeny na dohodu, či mu v konečnom výjde, alebo nie daň na úhradu.
Táňak
31.01.10,13:55
Ďakujem za odpoveď, aká môže byť maximálna mesačná výška odmeny pre študenta aby nemusel platiť daň Dakujem. Táňa
drobeceva
31.01.10,14:20
Ďakujem za odpoveď, aká môže byť maximálna mesačná výška odmeny pre študenta aby nemusel platiť daň Dakujem. Táňa
Ak študent nemá u iného zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k dani, môže podpísať - má nárok na NČZ vo výške 335.475 €.
Ak keď bude u neho odmena vyššia, daň sa vypočíta z rozdielu
Táňak
31.01.10,15:04
A este k tomu zdravotnemu poisteniu. Zamestnavatel neplatí nic a zamestnanec (student-brigadnik), ked zarobi 335.475 mesacne tiez nemusi alebo od urcitej sumy uz platí?
drobeceva
31.01.10,15:33
A este k tomu zdravotnemu poisteniu. Zamestnavatel neplatí nic a zamestnanec (student-brigadnik), ked zarobi 335.475 mesacne tiez nemusi alebo od urcitej sumy uz platí?
ZP neplatí ani z-c, ani z-ľ.
Z-ľ odvádza z dohody iba ÚP a GP.
btt12
20.02.10,18:23
Dobry den, chcela by som sa k teme DoBPS spytat - je mozne poskytnut zamestnancovi, ktory pracuje na dohodu poskytnut odmenu napr. za dobre vykonanu pracu? teda napr. brigadnik odpracuje 30 hod. za mesiac za co mu prinalezi odmena podla dohody stanovena hodinovou sadzbou. je mozne k tejto odmene brigadnikovi poskytnut i nieco navyse, samozrejme bude to zaratane do prijmu, a teda do zakladu pre vypocet odvodov.Dakujem
ewita888
25.02.10,05:32
poprosím o radu.. ak SZčo si chce zamestnať na DOPŠ svojho syna /iného zamestnanca nemá/, musí sa nejak nahlásiť na daň. úrade ako zamestnávateľ?
mariana11
25.02.10,08:05
Dobry den, chcela by som sa k teme DoBPS spytat - je mozne poskytnut zamestnancovi, ktory pracuje na dohodu poskytnut odmenu napr. za dobre vykonanu pracu? teda napr. brigadnik odpracuje 30 hod. za mesiac za co mu prinalezi odmena podla dohody stanovena hodinovou sadzbou. je mozne k tejto odmene brigadnikovi poskytnut i nieco navyse, samozrejme bude to zaratane do prijmu, a teda do zakladu pre vypocet odvodov.Dakujem


môže
mariana11
25.02.10,08:08
poprosím o radu.. ak SZčo si chce zamestnať na DOPŠ svojho syna /iného zamestnanca nemá/, musí sa nejak nahlásiť na daň. úrade ako zamestnávateľ?


Na daňovom úrade aj na sociálnej poisťovni prihlásiť zamestnávateľa. A zamestnanca na DBPŠ prihlasiť len na sociálnej poisťovni.
ewita888
25.02.10,08:11
Na daňovom úrade aj na sociálnej poisťovni prihlásiť zamestnávateľa. A zamestnanca na DBPŠ prihlasiť len na sociálnej poisťovni.
kujééém:)
mariana11
25.02.10,08:24
Dobrý deň, nechcem zbytočne spamovat, ale nenasiel som konkretnu odpoved na svoj pripad. Jedna sa o to, ze pre firmu som navrhol a vytvoril internetovy system. Problem je teraz ako to vyriešiť s vyplatením mojej mzdy (cca 1200 Eur). Ponúka sa tu riesenie spravit zmluvu o vykonani brigadnickej prace studenta. Ako to vyriesit s vyplatenim tejto mzdy, resp. rozdelit to tak, aby to nemuselo byt zbytocne zdanene a ci sa daju obist zbytocne poplatky a odvody na mna.

Cize, najradsej by som dostal vsetky peniaze hned naraz, ale tak aby som nemusel statu odvadzat zbytocne peniaze.
Kedze to je jednorazovy prijem, a za rok ho uz nenavysim - z toho vyplyva ze nedosiahnem zdanitelny prijem (???). Da sa to vyriesit tak aby som si zbytocne nemusel od statu pytat naspat preplatok dane, ale dostal ho naraz so mzdou??? Ak ano, tak ako??? Za pripadne riesenia vopred dakujem (a aj zamestnavatel :) ). Dakujem. Tomas Bizik.

Na to si mal myslieť skôr a nie až ked je práca vykonaná. Neviem ako dlho ti tá práca trvala, ale mohli ťa zamestnať na DBPŠ na dobu neurčitú a dávať ti mzdu do výšky aby si nemusel platiť preddavky na daň. Čo je mesačne 335,47. Musel by si ale podpísať vyhlásenie u zamestnávateľa. Takto by ti to za 4 mesiace splatili a ty by si neplatil žiadnu daň. Ak ti to vyplatia jednorazovo, tak ak podpišeš vyhlasenie, nezaplatiš daň len zo sumy 335,47, zvyšok sa ti zdaní, ale neprídeš o tie peniaze, len si to potom na konci roka budeš musieť daňovo vysporiadať. Buď podaním daňového priznania, alebo požiadaš zamestnávateľa o vykonanie RZD.
btt12
28.02.10,07:51
Dakujem za odpoved. Je na to aj nejaka odvolavka na zakon?
btt12
28.02.10,07:52
môže
Dakujem za odpoved. Je na to aj nejaka odvolavka na zakon?
Timka1
28.02.10,07:53
tu máš zo Zákonníka práce:

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Evanka
28.02.10,07:56
Dakujem za odpoved. Je na to aj nejaka odvolavka na zakon?
Odmenu môže z-teľ vyplatiť v akejkoľvek výške. Žiadny zákon to nezakazuje.
Timka1
28.02.10,07:57
A tu ti prikladám o nezdaniteľnej časti zo zákona o dani z príjmov, tak dúfam, že ti pomôže sa zorientovať:

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
Evanka
28.02.10,08:23
Dobrý deň, nechcem zbytočne spamovat, ale nenasiel som konkretnu odpoved na svoj pripad. Jedna sa o to, ze pre firmu som navrhol a vytvoril internetovy system. Problem je teraz ako to vyriešiť s vyplatením mojej mzdy (cca 1200 Eur). Ponúka sa tu riesenie spravit zmluvu o vykonani brigadnickej prace studenta. Ako to vyriesit s vyplatenim tejto mzdy, resp. rozdelit to tak, aby to nemuselo byt zbytocne zdanene a ci sa daju obist zbytocne poplatky a odvody na mna.

Cize, najradsej by som dostal vsetky peniaze hned naraz, ale tak aby som nemusel statu odvadzat zbytocne peniaze.
Kedze to je jednorazovy prijem, a za rok ho uz nenavysim - z toho vyplyva ze nedosiahnem zdanitelny prijem (???). Da sa to vyriesit tak aby som si zbytocne nemusel od statu pytat naspat preplatok dane, ale dostal ho naraz so mzdou??? Ak ano, tak ako??? Za pripadne riesenia vopred dakujem (a aj zamestnavatel :) ). Dakujem. Tomas Bizik.
V príspevko to máš pekne vysvetlené. ja iba doplním:

Všetko závisí od zmluvného vzťahu. Ak by sa jednalo o Zmluvu podľa Autorského zákona, čo je pravdepodobné,

Podáš DP typ B. Tvoj príjem bude zaradený do §6 ods 2a). Môžeš si uplatniť 40% výdavky. Ak zamestnávateľ neodviedol žiadnu daň, tak ti ani žiadna daň z tohto príjmu nevyjde platiť.

Musíš však podať aj RZZP typ B.
Tu si však tiež vo výhode, pretože si poistencom štátu podľa §11 ods 8 písm a).
michelle84
29.03.10,08:39
Môže mať dohodu o brigádnickej práci študentov aj študent strednej školy?
Tweety
29.03.10,08:40
Môže mať dohodu o brigádnickej práci študentov aj študent strednej školy?
Samozrejme, že áno.
smajlikkatka
07.04.10,21:23
Ako je to s ukončením dohody o BPŠ? Končí sa dňom ukončenia štúdia, tj dňom štátnic alebo na ňu môžem pracovať naďalej? Aká je možnosť v tomto prípade ak chcem na dohodu pracovať ešte mesiac-dva po skončení štúdia?
mariana11
08.04.10,10:40
Keď nie si už študentom, tak nemožeš mať DoBPŠ, ale môžeš pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti. Ale ak sa zaeviduješ na úrade práce ako nezamestnaná, tak sa spýtaj koľko môžeš zarobiť. A nie som si istá či sa v tom prípade nedá len na Dohodu o vykonaní práce. A tiež ak skončíš školu a nezaeviduješ sa na úrade práce tak sa musíš prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ, lebo z dohôd sa zdravotné neplatí.
smajlikkatka
10.04.10,17:45
ďakujem...
čiže dohoda končí keď študent prestáva byť študentom. otázka zostáva kedy prestávam byť študentom- dňom štátnic, na konci semestra alebo inokedy?
Xanti
10.04.10,17:49
ďakujem...
čiže dohoda končí keď študent prestáva byť študentom. otázka zostáva kedy prestávam byť študentom- dňom štátnic, na konci semestra alebo inokedy?
Dňom štátnic prestávaš byť študentkou. :D
Jozef Mihál
11.04.10,17:43
ďakujem...
čiže dohoda končí keď študent prestáva byť študentom. otázka zostáva kedy prestávam byť študentom- dňom štátnic, na konci semestra alebo inokedy?

Nesúhlas, DoBPŠ nemusí skončiť automaticky dňom, kedy študent prestane byť študentom.

Ukončenie DoBPŠ - pozrite § 228 ods. 2:

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#227
zuzanask
04.06.10,05:13
Plati este, ze ked student zarobi za rok viac ako 6-násobok minimálnej mzdy musí si zaplatiť do ZP 14%?
Jana Motyčková
04.06.10,05:57
Neplatí. Platí to inak. Ak robí na dohodu, môže zarobiť ľubovoľnú sumu, ZP neplati.
Martin1998
14.06.10,08:54
Potrebujem zmeniť dohodu o brigádnickej práci študenta na dohodu o pracovnej činnosti.Je potrebné túto zmenu nahlásiť do soc.poisťovne?
Ďakujem.
Tweety
14.06.10,09:33
Potrebujem zmeniť dohodu o brigádnickej práci študenta na dohodu o pracovnej činnosti.Je potrebné túto zmenu nahlásiť do soc.poisťovne?
Ďakujem.
Áno, prvú ukončíš, druhú začneš.
Ivenka
14.06.10,09:37
Nemám skúsenosti s dohodami študentov a tak sa pýtam. Musím urobiť dohodu o brig.práci študenta ak od 9/10 pôjde na VŠ alebo môžem klasickú dohodu o vykonaní práce ? Ďakujem za Váš čas.
Tweety
14.06.10,09:40
Nemám skúsenosti s dohodami študentov a tak sa pýtam. Musím urobiť dohodu o brig.práci študenta ak od 9/10 pôjde na VŠ alebo môžem klasickú dohodu o vykonaní práce ? Ďakujem za Váš čas.
To musíš posúdiť sama. Pozri si znenia § ZP
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. (3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Ivenka
14.06.10,09:43
Vďaka za rýchlu odpoveď.
veronikasad
14.06.10,12:49
Ahojte poraďáci,

podľa § 227 odst. 1) DoBPŠ môže zamestnávatel uzatvoriť s FO, ktorá ma štatút študenta. (podľa zákona o vysokých školách, je ním len študent VS).

Stretli ste sa v praxi už niekto s tým, že by IP pri kontrole "napadol" DoBPŠ uzastvorenú so študentom strednej školy (po skončení povinnej školskej dochádzky) ?
Tweety
14.06.10,12:52
Ahojte poraďáci,

podľa § 227 odst. 1) DoBPŠ môže zamestnávatel uzatvoriť s FO, ktorá ma štatút študenta. (podľa zákona o vysokých školách, je ním len študent VS).

Stretli ste sa v praxi už niekto s tým, že by IP pri kontrole "napadol" DoBPŠ uzastvorenú so študentom strednej školy (po skončení povinnej školskej dochádzky) ?
Nestretla, ale aj študent SŠ má štatút študenta.
veronikasad
14.06.10,12:53
Nestretla, ale aj študent SŠ má štatút študenta.
vraj nemá - je to žiak.
Tweety
14.06.10,12:55
vraj nemá - je to žiak.
Kto povedal?
veronikasad
14.06.10,12:58
Videla som jednu tému na porade (ak nájdem - priložím), vyjadroval sa k tomu aj p. Mihál. Odvolával sa pri štatúte študenta na zákon o vysokých školách.

Idú prázdniny - tých DoBPŠ bude viac ...
veronikasad
14.06.10,13:01
nina91
22.06.10,12:22
Viete mi prosim niekto poradiť, neviem čítať zákon pomedzi riadky.
Kolko hodin do roka môže odpracovať študent na zaklade dohody o brigadnickej práci študenta. § 227, alebo to hladam zle?
Dakujem za radu
Tweety
22.06.10,12:30
Viete mi prosim niekto poradiť, neviem čítať zákon pomedzi riadky.
Kolko hodin do roka môže odpracovať študent na zaklade dohody o brigadnickej práci študenta. § 227, alebo to hladam zle?
Dakujem za radu
Hľadáš dobre.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
nina91
22.06.10,12:43
Hľadáš dobre.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Dakujem za odpoveď, ale ja to potrebujem "po lopate"
to znamená, že môže odpracovať 20 hodín za týždeň?, alebo mesiac?
Tweety
22.06.10,12:45
Dakujem za odpoveď, ale ja to potrebujem "po lopate"
to znamená, že môže odpracovať 20 hodín za týždeň?, alebo mesiac?
Veď polopate som podčiarkla. Môžeš teda týždenne odpracovať v priemere max. 20 hod. pri 40 hod. pracovnom týždni.
Richard
22.06.10,12:52
uff téma z roku 2004!!!