Jozef
19.07.04,16:43
Zdravim vas vsetkych,
prosim Vas ake odvody sa odvadzaju pri dohodach o brigadnickej praci studentov?
Pri klasickej dohode plati iba zamestnavatel urazove poistenie, ze?
Neviem ako je to pri dohode o brog.praci.
K tejto dohode je aj nutny doklad alebo potvrdenie o studiu, ze?
Dakujem za odpovede
Jozef
Katty
19.07.04,15:04
z dohody sa neodvádza nič okrem toho úrazového poistenia čo platí zamestnávateľ, odmena sa zdaní a vyplatí študentovi, je potrebné preukázanie štatútu študenta, čiže ak donesie potvrdenie o návšteve školy tak je všetko o.k.
bea
19.07.04,15:05
K dohode o brigádnickej práci študentov je potrebné potvrdenie o štúdiu. Odvody sú také isté ako u dohôd o vykonaní práce - úrazové poistenie platí zamestnávateľ vo výške 0,8 % z brutto mzdy.
Študentov je treba upozorniť na to, že keď zarobia za mesiac viac ako 3000,- Sk, musí odviesť do zdravotnej poisťovne 14 % z brutto mzdy.


UVEDENÉ PLATÍ PRE ROK 2004. Pre rok 2005 vyhľadajte novšie príspevky...
Jozef
19.07.04,15:08
Dakujem VAm za odpovede.

Z toho mi ale vyplyva, ze je jednoduchsie je uzavriet klasicku dohodu o VP a mam pokoj. Nepotrebujem dokladovat potvrdenie o navsteve skoly.
Vdaka
Jozef
Katty
19.07.04,15:11
no podla toho na čo toho dotyčného berieš, lebo rozdiel je činnosť a vykonanie práce....ak potrebuješ niekoho na vykonávanie stále sa opakujúcej činnosti tak ti dohoda o VP neprejde...
Jozef
19.07.04,15:15
Katty,

jedna sa o vypomoc v sklade na cca 2 tyzdne.
Katty
19.07.04,15:17
tak to sa dá na tú DVP :)

pekný zbytok dňa
Jozef
19.07.04,15:21
Dakujem Katty,
aj tebe pekny zvysok dna.
vladan
20.07.04,04:57
Jozef, chcem len podotknúť, že ak so študentom uzavrieš dohodu o vykonaní práce, aj tak tam platí limit 3000,- Sk pre neplatenie 14% do zdravotnej poisťovne. Ak presiahne príjem 3000,- musí platiť ten odvod. Čiže buď zarobí len do 3000,- Sk, alebo dohodu uzavri s niekým, kto štatút študenta nemá. Pekný deň
Luba
26.07.04,09:33
K studentskym dohodam a povinnosti platit 14% ZP nad 3000,-Sk: pocula som od viacerych studentov, ze jednoducho na to kaslu a neohlasia to ZP, ani neplatia. Ake ma podla Vas ZP moznosti vobec na to prist? (okrem pripadnej kontroly u zamestnavatela)? Dakujem za nazor.
iva
26.07.04,09:52
Mysím, že zdravotné poisťovne nemajú šancu sa dozvedieť, že nejaký študent pracuje u viacerých zamestnávateľov naraz a má vyšší príjem ako 3000 Sk mesačne. Do soc.poisťovne však všetci zamestnávatelia mesačne musia vo výkazoch uvádzať rodné čísla dohodárov a ich hrubý príjem. Na DU koncom roka zasa všetci musia odovzdať Hlásenie o výúčtovaní dane - to obsahuje aj rozpis jednolivých zamestnancov - ich rodné čísla, mená, aj hrubé príjmy. To, či sa zdrav. poisťovne, soc. poisťovne a DU nejako navzájom informujú, resp.overujú, či je niekto študent a mal by za neho zdrav.poistenie platiť štát, alebo nie, to neviem.
VieraM
26.07.04,11:39
Ja mam študenta na dohodu o BPŠ a na zdravotnej poisťovni APOLLO mi povedali že ho
musím prihlásiť a potom aj odhlásiť. Poistné si platí sám, ale tiež v poisťovni mi povedali
že aby som mu to zrazila a poslala riadne s odvodmi. Zdá sa mi to zbytočne pre mňa veď prečo ja mam plniť povinnosť niekoho druhého.
Luba
26.07.04,12:16
Myslim, ze zamestnavatel nie je povinny prihlasit, odhlasit studenta a este za neho aj odviest poistne. To sa asi ZP Apollo isti, aby to poistne dostala.
Student by sa mal prihlasit kazdy mesiac samostatne, ak presiahol prijem 3000,- ako samoplatca - je to jednorazove prihlasenie, aspon vo VsZP to tak funguje. A dalsi mesiac zas. Je to take divne aj s terminmi, lebo prihlasit by sa mal do 8 dní, ale kolko dostane presne, sa moze dozvediet az ked dostane vyplatu, napr. 15.dna, t.j. uz presvihol termin...
Ervin
26.07.04,12:19
suhlasim student sa musi prihlasit sam je to jeho povinnost nie zamestnavatela

zdavotna postovna moze kazdeho kto plati poistne poziadat o vydokladovanie obdobia, ak to subjekt nesplni moze ulozit pokutu
selena
13.09.04,12:27
Ja sa do miezd velmi nerozumiem, chcem sa len spytat na vas nazor. Ak student zarobi 5000,- v hrubom, zamestnavateľ odvedie 0,8 % z 5000 t.j. 40,- Sk. Zamestnanec dostane ciste 5000 - 19% cize 4050. Potom pricupita do poistovne ze sa chce prihlasit a zaplatit tych 14%. Cize 0,14 x 5000= 700 Sk. Cize dokopy mu z tych 5000 hrubeho zostane 3350 Sk. Trochu malo nie? Alebo mam v tom velmi velky chaos?Nemalo by sa dan 19% platit z 5000-700 cize z 4300 Sk.
vladan
13.09.04,13:26
... ak nemá u inej organizácie (zamestnávateľa) podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak mu ho daj podpísať a on dostane 5000,- Sk naruku a z toho 700,- Sk odvedie zdravotnej poisťovni a na stole mu zostane 4300,- Sk. Trošku viac, čo? :-)))
Pekný deň
selena
13.09.04,13:30
Doplnila som trosku svoj predch. prispevok. Cize sa mu zdanuje celych 5000 a nie 5000-700 ?
bea
13.09.04,14:04
Áno je to tak. Keď nepodpíše vyhlásenie ako píše Vladan, tak podá na konci roka daňové priznanie, tam si odpočíta odvod do zdravotnej poisťovne (musí mať potvrdenie o odvedenej čiastke) a daň sa mu vráti.
Viki
08.11.04,05:47
K dohode o brigádnickej práci študentov je potrebné potvrdenie o štúdiu. Odvody sú také isté ako u dohôd o vykonaní práce - úrazové poistenie platí zamestnávateľ vo výške 0,8 % z brutto mzdy.
Študentov je treba upozorniť na to, že keď zarobia za mesiac viac ako 3000,- Sk, musí odviesť do zdravotnej poisťovne 14 % z brutto mzdy.
Tých 3000 Sk za mesiac sa nasčítava u všetkých zamestnávateľov dokopy?
Luba2
08.11.04,09:28
Áno, u všetkých.
metracik2
11.11.04,15:48
dohoda o brigadnickej praci studentov - odvod za zamestnavatela je 0,8 % na urazove poistenie z celkovej odmeny a treba doklad o navsteve skoly (stredna aj vysoka skola, ale student je len denne studium) prijem nad 3000,- je povinonost studenta si zaplatit zdravotne poistenie 14%
eviketa
11.11.04,16:00
Ten odvod do ZP je z hrubej mzdy, alebo zo mzdy ktora presiahne 3000 ? T.j. ak má 5000 tak 14% z 5000, alebo z 2000 ?
Zuzana68
11.11.04,16:02
Ak je príjem študenta vyšší ako 3.000,- Sk, poistné odvádza z celej sumy. V tomto prípade z 5.000,-Sk.

Krásny deň Zuzana
eviketa
11.11.04,16:06
Zuzi dik, zmiatol ma prispevok vDaU vzory a pripady : študent je povinný zaplatiť poistne ... vo výške 14% z odmeny presahujucej 3000. Asi som to zle pochopila a oni mysleli, ako ty t.j., ak dosiahne príjem nad 3000 ma povinnost platit ZP.
valeriam
11.11.04,16:45
Eviketa- však to bolo hlúpo napísané, ja som to pochopila tiež tak, ako ty a potom som tu bola zbytočne "múdra".
Shaman
18.03.05,13:08
Este k tejto teme.
Moze sa studentovi, ktory ma DoBPS podpisanu na cely rok uhradit cela vyplata az na konci roka?
Ja si myslim, ze to nejde. Ale mozno existuje nejaka finta.
A ked zamestnavatel neplatil cely rok urazove za studenta, ma doplatit dodatocne za predchadzajuci rok?
dr.kuko
19.03.05,11:27
Este k tejto teme.
Moze sa studentovi, ktory ma DoBPS podpisanu na cely rok uhradit cela vyplata az na konci roka?
Ja si myslim, ze to nejde. Ale mozno existuje nejaka finta.
A ked zamestnavatel neplatil cely rok urazove za studenta, ma doplatit dodatocne za predchadzajuci rok?
No tak to by aj mna zaujimalo a nema z Vas nieto nahodu tlacivo Vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľného základu dane?
lenkak
19.03.05,13:46
Vyhlásenie:
dr.kuko
20.03.05,21:14
Ďakujem Lenke, ja som si myslel, ze to je nejaky zvlastny dokument vobec ma nenapadlo, ze to je klasicke vyhlasenie pre zamestnancov......:), ale ani to som nemal k dispozicii, dakujem valmi pekne za ochotu:)
andrej_rv
20.03.05,22:07
Nuž podľa mňa tých 3000,- Sk pre odvody študenta na zdravotné poistenie platilo len pre rok 2004, teraz by mala byť hranica 6500,- Sk - viď § 11 ods. 2 novelizovaného zákona o zdravotnom poistení s účinnosťou od 1.1.2005:
"Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo SZČO, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti vyšší ako úhrn minimálnych miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia."
andrej_rv
20.03.05,22:15
No tak to by aj mna zaujimalo a nema z Vas nieto nahodu tlacivo Vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľného základu dane?
Ja pre študentov používam trošku upravené tlačivo, ktoré im dám podpísať vždy za príslušný mesiac. Skúsim ho priložiť.
dr.kuko
20.03.05,22:30
Ja pre študentov používam trošku upravené tlačivo, ktoré im dám podpísať vždy za príslušný mesiac. Skúsim ho priložiť.
Dakujem moc pekne. Myslim, ze taketo nieco som cakal. Mas pravdu s tymi 3000 cami, ale ludia este riesia rok 2004...aspon 12 dni:)
nikulik
08.04.05,07:34
neviete mi niekto poradit kde by som nasla tlačivo dohodu o brigadnickej praci studentov??? je to ine ako DoVP?? diky a pekny den
lenkak
08.04.05,08:05
zor dohody o brigádnickej práci študentov

Dohoda o brigádnickej práci študentov
uzatvorená v zmysle § 227 a § 228 zákona č. 311/2001 Z. z. ZP

Zamestnávateľ: ..........(názov, sídlo)
IČO: .............................
zastúpený....................(meno, funkcia

a

Zamestnanec: ........... (meno, priezvisko, bydlisko)
dátum narodenia: .................RČ: ............................
študent .................................. v ....................... (podľa priloženého potvrdenia)

1. Zamestnanec sa zaväzuje vykonávať v dobe od ...... do ..... práce spojené s vedením účtovníctva zamestnávateľa podľa pokynov vedúcej učtárne ........................................ (meno a priezvisko).
2. Práce bude zamestnanec vykonávať v pracovných dňoch v utorok a vo štvrtok v čase od ..... do .... t. j. .... hodín za týždeň v priestoroch sídla obch. spoločnosti. Dohodnutý rozsah vykonávanej práce je ........ hodín za mesiac.
3. Za vykonanú prácu patrí zamestnancovi odmena vo výške ............ Sk za hodinu výkonu práce. Zamestnávateľ si so zamestnancom dohodol, že odmena za vykonanú prácu v príslušnom kalendárnom mesiaci bude zamestnancovi vyplatená vo výplatnom termíne zamestnávateľa bezhotovostne na č. účtu ......................... vedeného v peňažnom ústave ..............................

V ........................, dňa ..................

............................... .................................
zamestnanec zamestnávateľ
nikulik
13.04.05,08:13
zor dohody o brigádnickej práci študentov

Dohoda o brigádnickej práci študentov
uzatvorená v zmysle § 227 a § 228 zákona č. 311/2001 Z. z. ZP

Zamestnávateľ: ..........(názov, sídlo)
IČO: .............................
zastúpený....................(meno, funkcia

a

Zamestnanec: ........... (meno, priezvisko, bydlisko)
dátum narodenia: .................RČ: ............................
študent .................................. v ....................... (podľa priloženého potvrdenia)

1. Zamestnanec sa zaväzuje vykonávať v dobe od ...... do ..... práce spojené s vedením účtovníctva zamestnávateľa podľa pokynov vedúcej učtárne ........................................ (meno a priezvisko).
2. Práce bude zamestnanec vykonávať v pracovných dňoch v utorok a vo štvrtok v čase od ..... do .... t. j. .... hodín za týždeň v priestoroch sídla obch. spoločnosti. Dohodnutý rozsah vykonávanej práce je ........ hodín za mesiac.
3. Za vykonanú prácu patrí zamestnancovi odmena vo výške ............ Sk za hodinu výkonu práce. Zamestnávateľ si so zamestnancom dohodol, že odmena za vykonanú prácu v príslušnom kalendárnom mesiaci bude zamestnancovi vyplatená vo výplatnom termíne zamestnávateľa bezhotovostne na č. účtu ......................... vedeného v peňažnom ústave ..............................

V ........................, dňa ..................

............................... .................................
zamestnanec zamestnávateľ

Lenka dakujem velmi pekne :o))
maotao
20.04.05,05:21
ahojcek. takže v roku 2005 je povinnosť zdaniť DBP študentov ak celková suma odmeny presiahne 6 500 Sk? Odvod zostáva pre zamestnávateľa 0,8% do sociálky a pre študenta 14% do zdravotky? Vyhlásenie je možné podpísať u jedného zamestnávateľa a tým odpočítať sumu nezdaniteľnej časti? Dík za odpoveď.
Ivenka
20.04.05,05:57
Ale do ZP sa platí až po ročnom vyučtovaní. Mesačne Ti to asi nezoberú - preddavky.
...pri ročnom zučtovaní v r.2006 platí poistné 14% z VZ, ak príjem zo záv.činnosti v rozhodujúcom období je vyšší ako úhrn minim. miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia §11 odst.2 zákona o zdr.poistení.
Jana Motyčková
20.04.05,07:59
ahojcek. takže v roku 2005 je povinnosť zdaniť DBP študentov ak celková suma odmeny presiahne 6 500 Sk? Odvod zostáva pre zamestnávateľa 0,8% do sociálky a pre študenta 14% do zdravotky? Vyhlásenie je možné podpísať u jedného zamestnávateľa a tým odpočítať sumu nezdaniteľnej časti? Dík za odpoveď.Súhlas s Ivenkou.
Okrem toho zdanenie nemá nič spoločné so 6500 Sk. DBPŠ sa zdaňuje bez ohľadu na výšku príjmu, študent si môže podpísať daňové vyhlásenie a odpočítať nezdaniteľnú časť, takže daň môže nakoniec byť 0. Daňové vyhlásenie môže byť podpísané súčasne iba u 1 zamestnávateľa. Ak má postupne viac zamestnávateľov, môže si ho podpísať postupne u viacerých zamestnávateľov.
Cathy
20.04.05,08:30
K dohode o brig. práci študenta je potrebné potvrdenie zo školy, platí sa len úrazové poistenie 0,8 %, prihlásiť treba do soc. poisťovne, on by sa mal prihlásiť do zdrav. poisťovne, zráža sa mu preddavok na daň. So zdravotnou poisťovňou sa mu urobí v roku 2006 zúčtovanie.
maotao
20.04.05,11:41
Ďakujem všetkým za odpoveď.
Jozef Mihál
18.05.05,13:23
Jankaaa
25.05.05,07:47
Zamestnávame študenta s ktorým máme podpísanú DOVP s tým, že odmena mu bude vyplatená po uplynutí štvrťroka.
Príklad: mzda 4/05-2100
5/05-3500
6/05-4000
spolu: -9600,-
Má u nás podpísané vyhlásenie. Môžem mu odpočítateľnú položku vynásobiť tromi?
Jankaaa
25.05.05,07:48
Zamestnávame študenta s ktorým máme podpísanú DOVP s tým, že odmena mu bude vyplatená po uplynutí štvrťroka.
Príklad: mzda 4/05-2100
5/05-3500
6/05-4000
spolu: -9600,-
Má u nás podpísané vyhlásenie. Môžem mu odpočítateľnú položku vynásobiť tromi?
lucluc
03.06.05,09:08
Ahojte.Je DBPS ohranicena max.poctom odpracovanych hodin za rok ako je to v DVP alebo je pocet odpracovanych hodin neobmedzeny ? Viem len ze priemerny rozvrh odpracovanych hodin nesmie presiahnut polovicu tyzdenneho pracovneho casu. Dakujem
Johanka
03.06.05,09:12
Podľa § 227 Zákonníka práce : DoBPS môže zamestnávateľ uzatvoriť s FO, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
Jana Motyčková
03.06.05,10:43
Lucluc, iné obmedzenie nie je. Treba si dať iba pozor, ak máte stanovený prac. čas 37,5 hod týždenne, tak môže v priemere odrobiť iba 18,75 hod.
Jana Motyčková
03.06.05,10:51
Zamestnávame študenta s ktorým máme podpísanú DOVP s tým, že odmena mu bude vyplatená po uplynutí štvrťroka.
Príklad: mzda 4/05-2100
5/05-3500
6/05-4000
spolu: -9600,-
Má u nás podpísané vyhlásenie. Môžem mu odpočítateľnú položku vynásobiť tromi?Môžeš, ak použiješ §35 ods.9 zákona o dani z príjmu :"Zamestnávateľ, ...ktorý vypláca zdaniteľnú mzdu naraz za viac kalendárnych mesiacov ..., vypočíta predavok na daň a prizná a vyplatí daňový bonus tak, ako by bola zdaniteľná mzda vyplatená v jednotlivých mesiacoch, ak je tento spôsob zdanenia pre zamestnanca výhodnejší." Musí mať ale podpísané daňové vyhlásenie od 4.mesiaca.
Janka6685
05.06.05,06:57
Ahojte. Chcela by som sa opýtať, či môže študent zamestnaný na DoBŠ odrobiť aj dvanástky a či môže robiť aj nočné? Ďakujem
Zuziana
05.06.05,08:06
Študent môže odpracovať max. 1/2 prac. úväzok.
Janka6685
05.06.05,09:01
Študent môže odpracovať max. 1/2 prac. úväzok.
Takže na to, že som chcela zamestnať študenta na prázdniny ako strážnika parkoviska na dvanástky, môžem zabudnúť.

Ak by som ale chcela zamestnať na túto prácu človeka na skrátený pracovný úväzok, tak by to šlo? Tam platí max. 20 hod. týždenne? Dala by som mu napr. jednu dvanástku do týždňa.

Ďakujem
Jozef Mihál
05.06.05,13:35
Janka6685:

Stokrát na Porade preberaná finta - rozsah práce na DoBPŠ sa posudzuje v PRIEMERE za celý čas trvania dohody.

Takže ak za dva letné mesiace má študent pracovať na dvanástky, treba dohodu uzatvoriť na dlhší čas tak, aby to v priemere vyšlo na "štvorky".

Napr. dohodu neuzatvorte na júl a august ale predĺžte ju až do decembra. V septembri až decembri pritom odrobí 0 hod, v priemere ale 4 hod denne.
ondrejvla
06.06.05,09:04
p. Mihál, mám na Vás dotaz, nie som mzdová účtovníčka, ale kolegyňa mi tvrdí, že pri dohode o brigádnickej práci študenta sa odvádza len 19% daň, a 0,8% pre úrazové poistenie nie. Viete mi poradiť, kto z nás má pravdu? Hľadala som to tu, ale našla som len zdravotné. Vopred ďakujem.
Luna
06.06.05,09:07
Pri študentoch sa odvádza tiež 0,8% na úrazové poistenie
Jozef Mihál
06.06.05,09:30
Aj pri dohodách o vykonaní práce aj pri dohodách o brig.práci študentov sa odvádza 0,8% na úrazové poistenie.

Medzi týmito dvoma druhmi dohôd nie je žiaden rozdiel, pokiaľ ide o daňové a odvodové povinnosti.
ondrejvla
06.06.05,10:05
Ďakujem! A teraz čo, mám jej dať postih, že ma neposlúchla, či ju radšej ubiť?!
lenkak
06.06.05,15:10
Vlasti nič iné Ti nepomôže, len mať pevné nervy. A 0,8% platí tak ako písali všetci predo mnou.
Janka6685
06.06.05,16:18
Janka6685:

Stokrát na Porade preberaná finta - rozsah práce na DoBPŠ sa posudzuje v PRIEMERE za celý čas trvania dohody.

Takže ak za dva letné mesiace má študent pracovať na dvanástky, treba dohodu uzatvoriť na dlhší čas tak, aby to v priemere vyšlo na "štvorky".

Napr. dohodu neuzatvorte na júl a august ale predĺžte ju až do decembra. V septembri až decembri pritom odrobí 0 hod, v priemere ale 4 hod denne.
Vďaka za odpoveď, ale čo ak príde kontrola a zistí, že robí dvanástky? Jedná sa o stráženie objektu, kde je zrejmé, že študent neodrobí denne len štyri hodiny. Ospravedlňujem sa za svoju naivitu, ale som ešte mladá neskúsená. Ako sa to rieši?
Jozef Mihál
07.06.05,06:50
Ale veď ten študent bude OFICÍÁLNE robiť dvanástky, nič netreba skrývať. Lebo v danom čase je pre zamestnávateľa potrebné, aby robil dvanástky. A v septembri bude robiť "nulky".
Darana
07.06.05,06:56
Áno Janka, - ide o priemer, keď ho potrebuješ (v ten deň keď príde napríklad kontrola) tak robí dvanástku ... povieš, že je to len výnimočne a že to vyšlo akurát na tento deň.
Jana Motyčková
07.06.05,12:57
Áno Janka, - ide o priemer, keď ho potrebuješ (v ten deň keď príde napríklad kontrola) tak robí dvanástku ... povieš, že je to len výnimočne a že to vyšlo akurát na tento deň.Vôbec to nemusí byť "výnimočne". Normálne oficiálne bude robiť 12-ky. Tak ako píše JM 1/2 prac.fondu sa posudzuje v súčte počas celého trvania dohody. Ak uzavrie DoBPŠ od 1.7. do 31.12., pri 40hod.prac.týždni je fond pracovnej doby za tento čas 1048 hodín. Polovica fondu je 524 hodín. 524/12 je 43. Takže môže odrobiť 43 dvanástok a kľudne ich môže odrobiť v mesiacoch júl a august, a od septembra nemusí odrobiť nič. A je to úplne v poriadku.
Jana Motyčková
07.06.05,13:11
Ešte úprava predchádzajúceho môjho príspevku.

To stráženie by sa mohlo považovať za 2-zmennú preádzku, resp. nepretržitú prevádzku, tam je určený pracovný čas 38,75 hod. týždenne resp. 37,5 hodín týždenne. Tak si ten počet možných 12-tok prepočítajte na tieto časy.
Janka6685
11.06.05,09:44
Ďakujem vám všetkým. Takže študent môže kľudne robiť dvanástky a aj nočné.
Jana Motyčková
11.06.05,16:03
Janka môže, ale nočné len ak nie je mladistvý.
Janka6685
12.06.05,08:09
Janka môže, ale nočné len ak nie je mladistvý.
Jasné a ešte musia všetci ísť na lekársku prehliadku, ktorú im hradí zamestnávateľ a musia tak robiť min. raz do roka. Zamestnávateľ si to potom môže dať do nákladov ovpl. ZD?
lenkak
12.06.05,08:15
Janka môže si dať prehliadky do nákladov - ovpl. ZD.
Janka6685
12.06.05,08:16
Janka môže si dať prehliadky do nákladov - ovpl. ZD.
Ďakujem a príjemnú nedeľu.:)
evae
16.06.05,07:11
mam otazku ale nemozem to nikde najst.... chcem zobrat studenta (prave zmaturovala) na dohodu. avsak este nema iste, ci ju zoberu na vysku (ak nie, tak pojde pracovat). dokedy sa posudzuje, ze je student? do augusta ako kedysi? ak to nie je iste, nebude lepsie ak jej dam riadnu dohodu? aj tak medzi tym nie je rozdiel.
bea
16.06.05,07:20
Štatút študenta má do konca augusta.
evae
16.06.05,07:21
dobre. tam jej dam dohodu o brigadnickej. prijem sa jej zdanuje? alebo si moze aj ona uplatnit nezdanitelne minimum? a tiez ju musim hlasit na SP?
bea
16.06.05,07:36
Príjem sa jej zdaňuje, ale môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku a musíš ju prihlásiť do SP.
evae
16.06.05,07:39
Príjem sa jej zdaňuje, ale môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku a musíš ju prihlásiť do SP.no ved tak som to myslela, sa vyjadrujem ako tatar. Dakujem hrozne moc. prajem krasny den.
Janka6685
16.06.05,15:33
Do koľkých rokov je človek ešte mladistvý?
Jana Motyčková
17.06.05,05:34
Bea, budem trochu polemizovat, ale nie som si ista ci mam pravdu. Štatut študenta je počas štúdia. Podľa mna teda do maturity. Keď študent zamturoval, tak mu asi žiadna škola nevystaví doklad o návšteve školy a ten je potrebný pre uzavretie DoBPŠ. Podľa zákona o prídavkoch na deti je to síce považované za sústavnú prípravu na povolanie, ale štatút študenta je niečo iné. Je definovaný len v zákone o vysokých školách, teoreticky by teda nemal na stredoškolákov platiť. Ale Inšpektorát práce má písomné usmernenie, že špeciálne pre DoBPŠ sa za študenta považuje aj žiak strednej školy. Ja by som sa na tento konkrétny prípad opýtala na inšpektoráte práce a pre istotu dala dohodu o vykonaní práce (ak by to bolo možné).
Jana Motyčková
17.06.05,05:34
Mladistvý je človek do 18 rokov. Potom je už plnoletý.
Janka6685
28.06.05,10:58
Vraciam sa k tejto téme s otázkou, ako je možné, že študenti brigádujú na takých miestach ako sú predajne, trhy, bar, reštaurácia,...keď podľa zákona nesmú robiť opakujúcu sa činnosť? Alebo je tam pre DoBPŠ nejaká výnimka, ktorú som prehliadla?
Luna
28.06.05,11:04
Možno majú v zmluve 1 mesiac upratujú trhovisko,druhý mesiac predávajú atď. Žartujem.
Hronská Iveta
28.06.05,11:12
Vraciam sa k tejto téme s otázkou, ako je možné, že študenti brigádujú na takých miestach ako sú predajne, trhy, bar, reštaurácia,...keď podľa zákona nesmú robiť opakujúcu sa činnosť? Alebo je tam pre DoBPŠ nejaká výnimka, ktorú som prehliadla?Nedá sa povedať nič iné len to, že jednoducho porušujú v tomto prípade zákon. §223 ZP sa nezmenil.
"Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehosporárny."
Janka6685
28.06.05,11:12
Možno majú v zmluve 1 mesiac upratujú trhovisko,druhý mesiac predávajú atď. Žartujem.
O.K.: druhý mesiac predávajú. Aký čas sa berie pri skúmaní, či sa jedná o opakovanú činnosť? Veď predávajú opakovane. Viem, že to bolo myslené žartom, ale mňa to naozaj zaujíma.
Janka6685
28.06.05,11:14
Nedá sa povedať nič iné len to, že jednoducho porušujú v tomto prípade zákon. §223 ZP sa nezmenil.
"Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehosporárny."
"...neúčelný alebo nehospodárny"...veď práve. To platí pre veľa podnikateľov.
Janka6685
28.06.05,11:15
Janka, v akom zákone si našla, že nemôžu vykonávať opakujúcu sa činnosť? Zrejme máš na mysli dohodu o vykonaní práce. Pri dohode o BPŠ /par. 227 ZP/ je len obmedzenie, že na základe tejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
viď. príspevok 77
Jura
28.06.05,11:18
§ 223 ZP ods. 1/ je znenie všeobecne o dohodách, § 226 o DoVP a § 227 o dohode
Bpšt. Citácia Janky je § 223 ods. 1.
Janka6685
28.06.05,11:32
Takže môžu študenti vykonávať opakujúcu sa činnosť, alebo nie?
Denda
28.06.05,11:35
Áno môžu vykonávať opakujúcu činnosť.
Ešte na doplnenie: všimni si v par.226 vykonanie práce a v par.227 vykonávať prácu. Všetko je hra na slovíčka. A z toho všetkého vznikajú len problémy.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Hronská Iveta
28.06.05,11:39
Takže môžu študenti vykonávať opakujúcu sa činnosť, alebo nie?Niekedy si pripadám, že si píšeme ako "hotentóti" .
Takže ešte raz:
Ani študenti, ktorí majú uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta v zmysle zákona nemôžu vykonávať pravidelne sa opakujúcu činnosť. Ustanovenie §223 ods.1, ktoré som uviedla v prísp.č.77 platí rovnako pre dohody o vykonaní práce, ako pre dohody o brigádnickej práci študentov.
Janka6685
28.06.05,11:44
Niekto píše tak iný onak...Je mi jasné, že jeden § obsahuje iné povinnosti ako druhý a podľa všetkého sa treba riadiť § 223, ale potom ako je možné, že existuje toľko zamestnávateľov zamestnávajúcich študentov a ešte na viditeľných miestach. To mi nejde do hlavy:(
Jana Motyčková
28.06.05,11:55
Niekedy si pripadám, že si píšeme ako "hotentóti" .
Takže ešte raz:
Ani študenti, ktorí majú uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta v zmysle zákona nemôžu vykonávať pravidelne sa opakujúcu činnosť. Ustanovenie §223 ods.1, ktoré som uviedla v prísp.č.77 platí rovnako pre dohody o vykonaní práce, ako pre dohody o brigádnickej práci študentov.
No naozaj to tam je. Ale neprezraďte to Inšpektorátu práce.
Pepa
28.06.05,11:59
Ivetka, možno som hotentót, ale mohla by si mi prosím ťa poradiť, ako "dať zarobiť" študentovi? Napr. môj prípad - obsluha terasy v bistre - veď je to na sezónu. A robí iba keď je pekné počasie. Je v tomto prípade hospodárnejšie zamestnať niekoho na kratší pracovný úväzok, keď ho "nevyužijem". Alebo - kosenie trávnikov, alebo vykladanie tovaru v obchode ...... Čo je pre mňa ako zamestnávateľa hospodárnejšie, alebo účelnejšie? Možno si neviem správne vysvetliť znenie zákona ale nikde nevidím, že nemožu vykonávať pravidelne sa opakujúcu činnosť. /možno je to v tomto "práca vymedzená výsledkom"/.
Janka6685
28.06.05,12:02
O.K., čiže študent nemôže robiť opakujúcu sa činnosť. Ale môžem sa ešte opýtať, pre aké obdobie platí, že to už je opakujúce sa? Myslím tým, ak aj sú zamestnaný napr. v obchode, kde stále predávajú alebo v bare, kde stále obsluhujú, tak môžu byť zamestnaný napr. na 1 alebo 2 mesiace? Alebo nemôžu a majitelia barov si len myslia, že môžu.
Zuzka11
28.06.05,12:10
No naozaj to tam je. Ale neprezraďte to Inšpektorátu práce.
Mali sme kontrolu z Inšpektorátu práce a poradili nám na opakujúcu sa činnosť, na ktorú sa neuzavrel pracovný pomer, nakoľko by to nebolo rentabilne, využiť práve dohodu o brigádnickej práci študentov....tak im asi naozaj netreba prezradiť, že to nie je v súlade zo zákonníkom práce.
Ale aj tak by som chcela vedieť správnu odpoveď....:-(
Pepa
28.06.05,12:11
No naozaj to tam je. Ale neprezraďte to Inšpektorátu práce.Janka, kde "to je"?
Jana Acsová
28.06.05,12:13
Niekto píše tak iný onak...Je mi jasné, že jeden § obsahuje iné povinnosti ako druhý a podľa všetkého sa treba riadiť § 223, ale potom ako je možné, že existuje toľko zamestnávateľov zamestnávajúcich študentov a ešte na viditeľných miestach. To mi nejde do hlavy:(Už zo samotného názvu "dohoda o brigádnickej práci študentov" vyplýva o aké práce sa môže jednať. Ťažko by sa dalo poprieť, že ak mám študenta na prázdniny (robí dva mesiace to isté), že nevykonáva opakujúcu sa prácu. Nestretla som sa v praxi, s nejakým prísnym (či zamietavým) pohľadom na prácu študenta a to sa spravidla ich práca využíva napríklad na vykrytie výpadkov zamestnancov počas dovolenkového obdobia. A čo je to pre študenta? Podľa mňa vždy len "brigáda".
Závisí od potrieb zamestnávateľa: sezónnosť, dovolenkové obdobie atď. sú typické prípady, kedy je neúčelné a nehospodárne zamestnávať pracovníkov na trvalé pracovné úväzky. Jedno z možných riešení - študent na dohodu.
§ 223-225 považujem za spoločné §§ k dohodám - hovorí sa v nich o "prácach". Jediná dohoda o vykonaní práce § 226 - aj sa tak volá, preto ho nevzťahujem k § 227, ktorý má iný názov, hovorí o "vymedzenej pracovnej úlohe". V § 227 sa uvádza pojem "práca". A čo sa týka výsledku práce podľa § 223 - nakoľko nie je špecifikované, aký výsledok má na mysli, tak ním môže byť napríklad aj "udržanie príjmu podnikateľa", ak napríklad supluje predavača, či zber úrody, pomocné stavebné práce a pod. Mala by som problém vymyslieť niečo iba v prípade dlhodobosti takejto dohody, lebo tá podľa mňa nie je úplne "kóšer" aj keď tu na Porade už odznelo kadečo.
Stretli ste sa s tým, že by Vám niekto vytkol náplň práce dohodára - študenta? My sme sa stretli iba s upozornením na dohodu o vykonaní práce.
Jana Motyčková
28.06.05,12:18
Janka, kde "to je"?Ako píše Iveta - §223 ods.1.
Janka6685
28.06.05,12:22
Teraz som viac dopletená, ako som bola doteraz. Ale príspevky od AVO a Zuzky sa mi páčia. Len dúfam, že je to tak. A hlavne, má to logiku.
Pepa
28.06.05,12:25
Už zo samotného názvu "dohoda o brigádnickej práci študentov" vyplýva o aké práce sa môže jednať. Ťažko by sa dalo poprieť, že ak mám študenta na prázdniny (robí dva mesiace to isté), že nevykonáva opakujúcu sa prácu. Nestretla som sa v praxi, s nejakým prísnym (či zamietavým) pohľadom na prácu študenta a to sa spravidla ich práca využíva napríklad na vykrytie výpadkov zamestnancov počas dovolenkového obdobia. A čo je to pre študenta? Podľa mňa vždy len "brigáda".
Závisí od potrieb zamestnávateľa: sezónnosť, dovolenkové obdobie atď. sú typické prípady, kedy je neúčelné a nehospodárne zamestnávať pracovníkov na trvalé pracovné úväzky. Jedno z možných riešení - študent na dohodu.
§ 223-225 považujem za spoločné §§ k dohodám - hovorí sa v nich o "prácach". Jediná dohoda o vykonaní práce § 226 - aj sa tak volá, preto ho nevzťahujem k § 227, ktorý má iný názov, hovorí o "vymedzenej pracovnej úlohe". V § 227 sa uvádza pojem "práca". A čo sa týka výsledku práce podľa § 223 - nakoľko nie je špecifikované, aký výsledok má na mysli, tak ním môže byť napríklad aj "udržanie príjmu podnikateľa", ak napríklad supluje predavača, či zber úrody, pomocné stavebné práce a pod. Mala by som problém vymyslieť niečo iba v prípade dlhodobosti takejto dohody, lebo tá podľa mňa nie je úplne "kóšer" aj keď tu na Porade už odznelo kadečo.
Stretli ste sa s tým, že by Vám niekto vytkol náplň práce dohodára - študenta? My sme sa stretli iba s upozornením na dohodu o vykonaní práce.Nie nestretla som sa s tým, že by mi niekto "napadol" DoBPŠ. A mala som kontrolu z IP nie raz.
Janka6685
28.06.05,12:26
Nie nestretla som sa s tým, že by mi niekto "napadol" DoBPŠ. A mala som kontrolu z IP nie raz.
Ak sa môžem opýtať, na akú prácu a akú dobu?
Jana Acsová
28.06.05,12:28
Teraz som viac dopletená, ako som bola doteraz. Ale príspevky od AVO a Zuzky sa mi páčia. Len dúfam, že je to tak. A hlavne, má to logiku.Ešte k tomu ukľudneniuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, keď obavy ostávajú.
Vždy sa musíme spoliehať, že zákony sú robené aj pre obyčajných ľudí (najmä zákonník práce). Vychádzali sme pri výklade ZP z platných ustanovení a z hry na slovíčka. Aj pracovníci Inšpektorátu sú len ľudia a čítať vedia rovnako ako my. Ak si inak vykladajú zákon, tak musia vysvetliť prečo. A ak to nie je zrejmé priamo zo zákona, tak nám môžu iba doporučiť zmenu do budúcna.

Keď nám vytkli DOVP tak iba s tým, že v budúcnosti nemáme túto dohodu uzatvárať na opakujúce sa práce, ale "úlohu". To bolo všetko.
Jana Acsová
28.06.05,12:29
Ak sa môžem opýtať, na akú prácu a akú dobu?My máme bežné študentské dohody cez prázdniny a niekedy napr. cez víkendy aj mimo prázdnin.
Pepa
28.06.05,12:32
Ak sa môžem opýtať, na akú prácu a akú dobu?
DoBPŠ uzatváram od 1.7. do zhruba 31.10. Týka sa to napr. : obsluha terasy v bistre, zber biologického /rastlinného/ odpadu, starostlivosť o zelené plochy /kosenie, strihanie kríkov/. A ešte k tomu inšpektorátu práce. "Navštívili" nás pretože nás nejaký "dobrák" udal. Takže si vieš predstaviť ako snorili. A nič.
Janka6685
28.06.05,12:35
Vďaka ti AVO. Teraz som kľudnejšia. Dúfam, že v prípade potreby to obhájim. Len ja som si stále myslela, že hneď ako zistia, že má nesprávne zaradeného zamestnanca, dajú pokutu. Ale keď najskôr upozornia, tak dobre. A ešte raz ďakujem.
Jana Motyčková
28.06.05,12:37
Tiež sme sa nestretli s tým, že by IP niekomu vytkol DoBŠ na opakujúcu sa činnosť. A ten §223/1 som si všimla až keď ho uviedla Ivetka v príspevku.
Janka6685
28.06.05,12:39
DoBPŠ uzatváram od 1.7. do zhruba 31.10. Týka sa to napr. : obsluha terasy v bistre, zber biologického /rastlinného/ odpadu, starostlivosť o zelené plochy /kosenie, strihanie kríkov/. A ešte k tomu inšpektorátu práce. "Navštívili" nás pretože nás nejaký "dobrák" udal. Takže si vieš predstaviť ako snorili. A nič.
Tak to ti gratulujem. Nie k tomu "dobrákovi", ale že nič nenašli. Ozaj ešte existujú ľudia, čo udávajú? Ja neviem, som ešte veľmi mladá a nezažila som to, ale nerobilo sa to za čias komunizmu?
Pepa
28.06.05,12:41
Tak to ti gratulujem. Nie k tomu "dobrákovi", ale že nič nenašli. Ozaj ešte existujú ľudia, čo udávajú? Ja neviem, som ešte veľmi mladá a nezažila som to, ale nerobilo sa to za čias komunizmu?
By si sa teda čudovala!!!!!!!!!!
Jana Acsová
28.06.05,12:41
Tak to ti gratulujem. Nie k tomu "dobrákovi", ale že nič nenašli. Ozaj ešte existujú ľudia, čo udávajú? Ja neviem, som ešte veľmi mladá a nezažila som to, ale nerobilo sa to za čias komunizmu?Mali sme ten istý problém - to vtedy, keď bola tá DOVP.
Janka6685
28.06.05,12:42
Nezvýrazňuj to AVO. Je to kolektívny výsledok. Vďaka poraďáci.
Joooooooooj, jasné, že vďaka všetkým poraďákom, ale keď tak veľmi ma potešilo, čo si napísal, že som jednoducho musela. Dúfam, že sa ostatní neurazili.

Btw, AVO, si žena alebo muž? Prepáč, ale nejako som to nestihla postrehnúť.
Jana Acsová
28.06.05,12:44
Janka6685
28.06.05,12:51
To Janka6685:

To je tajnéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif.
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?:D
Shaman
28.06.05,12:52
Ja tiez nevidim suvislost medzi DoBPS a DoVP.

Skor si myslim, ze DoBPS ma korene a suvislosti s dohodou o pracovnej cinnosti, takze ziadne obmedzenia na opakujucu sa cinnost ci ine podobne zalezitosti tykajuce sa DoVP.
A DoVP ma nepomerne uzsi zaber ako DoBPS. A neviem si napriklad predstavit ziaden dovod pre aky by mal STUDENT pracovat na DoVP.
pyton
28.06.05,12:53
Na akú dlhú dobu uzatvárate tú dohodu o BPŠ???

Ja som doposiaľ uzatvárala vždy na jeden mesiac /vtedy by teoreticky nebol problém drobných zmien v činnosti, aby sa neopakovali/. Ale, keďže kvôli prihlasovaniu a odhlasovaniu radia v SP uzatvoriť jednu dohodu na dlhšie /na rok?/ - a zároveň vyvstáva problém s tou opakujúcou sa činnosťou.
Dať do dohody viac rôznych činností???
Pepa
28.06.05,12:55
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?:D
Píš v rode ženskom.
Jozef Mihál
28.06.05,12:59
V našom práve je obľúbený inštitút "tichá dohoda". Nikde ho nenájdeme ale používa sa vtedy, ak je v zákone chyba, diera, prípadne ementál.

A toto je jeden z týchto prípadov. Z § 223 síce jasne vyplýva, že aj DoBPŠ sa môže uzatvoriť len na prácu, ktorá je vymedzená výsledkom ale všeobecne uznávaná prax (uznávaná a tolerovaná aj Inšpektorátom práce) je, že študenti sa prijímajú na práce, ktoré sú typické pre pracovný pomer. Len sa sleduje rozsah pracovného času a to, či dotyčný je naozaj študent.
Jana Acsová
28.06.05,13:10
U DBPŠ je dôraz kladený na jednej strane na výsledok, na druhej na prácu. A každá práca má výsledok (teda ak to neberieme zo srandy). Vzhľadom k tomu, že sa nepíše "aký výsledok", tak to nemusíme spájať s niečím hmotným, s nejakým hotovým produktom, výtvorom, či dielom ale aj s pozitívami na fungovanie firmy t.j. niečo nehmotné, resp. aj hmotný "prospech firmy".

To ešte prípájam na podporu toho, čo tu bolo uvedené (ale jedná sa iba o môj vnútorný pocit a výklad).

A DOVP má jasne zadanú "úlohu" a v tomto prípade, je kombinácia "výsledok a úloha" pomerne jasná, čo sa v prípade DBPŠ nedá povedať s rovnakou istotou.
Jana Acsová
28.06.05,13:12
Teraz si robíš srandu a je to niekde napísané, alebo je to naozaj tajné. Vieš, už som na porade spomínala, že som blondínka a tak mi treba všetko vysvetliť polopatisticky, niektoré veci mi totižto len veľmi ťažko dochádzajú. Teraz neviem v akom rode ti písať. A ty sa potom zabávaš na tom, že ťa niekto oslovil inak ako mal, čo?:DMne vôbec nevadí, ako ma kto osloví. Dôležité je, čo sa rieši a či sa to podarí.

P.S.:
Skús to v strednom rode. To tu ešte nebolo.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Janka6685
28.06.05,13:21
Mne vôbec nevadí, ako ma kto osloví. Dôležité je, čo sa rieši a či sa to podarí.

P.S.:
Skús to v strednom rode. To tu ešte nebolo.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Pepa mi poradila a dúfam, že správne. Oslovovanie v strednom rode sa mi nezdá ľudské.:o

A k téme: Dobre, zamestnám študentov, nebudem sa báť a keby prišla doba, keď by som sa mala začať báť (kontrola), tak začnem argumentovať, na čo mi poslúžia príspevky a rady od vás poraďákov, za ktoré vám ďakujem.
pyton
28.06.05,13:51
Janka, môžu aj onikať, Avo sa určite neurazia :):)
Janka6685
28.06.05,13:52
Janka, môžu aj onikať, Avo sa určite neurazia :):)
:D :) :cool:
Jana Acsová
28.06.05,14:00
A to o nás, bez nás?

Richard by to už mohol strihnúť, alebo zamestnať študenta na mazanie takýchto príspevkov.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Janka6685
28.06.05,14:06
Tak sa vráťme k téme o brigádnikoch...môžem dať študentovi podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti? Poprípade aj dohodárom (DoVP)?
Hronská Iveta
29.06.05,11:13
Tak sa vráťme k téme o brigádnikoch...môžem dať študentovi podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti? Poprípade aj dohodárom (DoVP)?Určite áno, ale toto môže byť až po dovŕšení 18 rokov veku.
Hronská Iveta
29.06.05,11:19
Ivetka, možno som hotentót, ale mohla by si mi prosím ťa poradiť, ako "dať zarobiť" študentovi? Napr. môj prípad - obsluha terasy v bistre - veď je to na sezónu. A robí iba keď je pekné počasie. Je v tomto prípade hospodárnejšie zamestnať niekoho na kratší pracovný úväzok, keď ho "nevyužijem". Alebo - kosenie trávnikov, alebo vykladanie tovaru v obchode ...... Čo je pre mňa ako zamestnávateľa hospodárnejšie, alebo účelnejšie? Možno si neviem správne vysvetliť znenie zákona ale nikde nevidím, že nemožu vykonávať pravidelne sa opakujúcu činnosť. /možno je to v tomto "práca vymedzená výsledkom"/.Mrzí ma, že tento celý "pokec" som premeškala, lebo k PC som sa dostala až dnes a preto som včera už nemohla na túto otázku reagovať. Ako však vidím podľa ďalších príspevkov, tak už ani nemusím.

Už len skutočne stručne na záver: Otázka bola položená v tom znení, či môže byť uzatvorená dohoda o brigádnickej práci študenta na pravidelne sa opakujúcu činnosť. Moja odpoveď bola, že podľa zákona "nie" a na tomto aj trvám. To, že IP "neudelila" pokuty pri kontrolách, ktoré tu viac poraďákov uviedlo, je len a len na základe dobrej nálady, neznalosti zákona, tolerantnosti, ... zamestnancov kontroly.
Zákon však pre tento prípad hovorí "nie".
P.S. Tie otázky tu zo všetkých oblastí bežia len taký fukot a ani to nestíham sledovať. :)
kacena
29.06.05,12:56
Prosím Vás pekne o radu ohľadom brigádnickej práci študentov. Aká je veková hranica pre uzatvorenie dohody o BP ? Môže byť aj 15 - ročný ? A čo všetko k tej dohode budem od študenta potrebovať. Ak mi niekto poradi budem vdacna , prevdacna. Kacena
Jura
29.06.05,13:04
S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí
jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie. Za študenta
pre účely §§ 227 a 228 možno považovať FO, ktorá má pracovnoprávnu subjektivitu
a sústavne sa pripravuje na povolanie.Môže to byť študent denného štúdia ,ale aj
externého štúdia. Samozrejme, že musí preukázať status študenta.
andrej_rv
29.06.05,16:12
Už len skutočne stručne na záver: Otázka bola položená v tom znení, či môže byť uzatvorená dohoda o brigádnickej práci študenta na pravidelne sa opakujúcu činnosť. Moja odpoveď bola, že podľa zákona "nie" a na tomto aj trvám. To, že IP "neudelila" pokuty pri kontrolách, ktoré tu viac poraďákov uviedlo, je len a len na základe dobrej nálady, neznalosti zákona, tolerantnosti, ... zamestnancov kontroly.
Zákon však pre tento prípad hovorí "nie".
A možno aj nehovorí. Dovolím si pripojiť časť komentára k Zákonníku práce, je síce trošku obsiahlejší, ale možno si z neho v prípade potreby vyberiete aj nejaké argumenty:
"Zásadný rozdiel medzi dohodami o prácach vykonávaných mimo
pracovného pomeru a pracovným pomerom spočíva v tom, že v prípade
dohôd ide o výnimočnú formu účasti na práci. Na túto skutočnosť sa
v praxi častokrát neprihliada, ba nedostatočná kontrola
dodržiavania pracovnoprávnych predpisov a snaha o zníženie
nákladov zamestnávateľa z titulu neplatenia poistného vedie až
k ich zneužívaniu. Výnimočnosť týchto foriem pracovnoprávneho
vzťahu vyplýva priamo zo Zákonníka práce a je aj rozhodujúcou
skutočnosťou odôvodňujúcou konštatovanie, že zamestnávateľ bez
ohľadu na právnu formu, v akej vystupuje (podnikateľský subjekt,
orgán štátnej alebo verejnej správy, občianske združenie, nadácia
a pod.), je povinný zabezpečiť plnenie predmetu svojej činnosti
predovšetkým formou pracovného pomeru, t.j. prostredníctvom
zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe pracovnej zmluvy.
Predmetom činnosti zamestnávateľa treba rozumieť súbor aktivít
odôvodňujúcich existenciu zamestnávateľa, prípadne s nimi
bezprostredne súvisiacich činností. Súčasť predmetu činnosti
zamestnávateľa preto netvorí agenda, ktorou zamestnávateľ iba
vytvára predpoklady na plnenie predmetu činnosti (napr. mzdová
agenda, evidencia, zaistenie bezpečnosti fyzických osôb, stráženie
objektov), alebo ktorú je zamestnávateľ povinný vykonávať podľa
osobitných predpisov (napr. účtovníctvo, vykazovanie štatistických
údajov, zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci). Za
predpokladu splnenia ustanovených kritérií a podmienok možno tieto
aktivity realizovať aj formou niektorej z dohôd o prácach
vykonávaných mimo pracovného pomeru.
V zmysle uvedeného nie je a priori vylúčené, aby zamestnávateľ
zabezpečil formou niektorej z dohôd aj výkon činností tvoriacich
predmet jeho činnosti. Zásadne by však nemalo dochádzať k takým
situáciám, aby v porovnaní s pracovným pomerom na plnenie predmetu
svojej činnosti zamestnávateľ zneužíval relatívne právne voľnejšiu
konštrukciu dohôd.
(Krajčo, J. a kol. - Komentár k Zákonníku práce)"
Hronská Iveta
30.06.05,06:30
Prosím Vás pekne o radu ohľadom brigádnickej práci študentov. Aká je veková hranica pre uzatvorenie dohody o BP ? Môže byť aj 15 - ročný ? A čo všetko k tej dohode budem od študenta potrebovať. Ak mi niekto poradi budem vdacna , prevdacna. KacenaZa študenta považujem fyzickú osobu, ktorá má pracovnoprávnu subjektivitu a sústavne sa pripravuje na budúce povolanie. §11 ZP hovorí, že spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti vzniká dovŕšením 15-teho roku života, zamestnávateľ však nemôže dohodnúť ako deň nástupu deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.
Jozef Mihál
30.06.05,07:02
Ja za študenta považujem aj osobu študujúcu v externej forme štúdia. Viď Zákon o VŠ.
Hronská Iveta
30.06.05,07:12
A možno aj nehovorí. Dovolím si pripojiť časť komentára k Zákonníku práce, je síce trošku obsiahlejší, ale možno si z neho v prípade potreby vyberiete aj nejaké argumenty:
.....
Pravdu povediac, už sa mi k tejto téme naozaj nechce vracať, ale ako vidím, musím ešte reagovať. Ja v podstate nevylučujem však ani to, čo ste uviedol. Komentár je však len komentár (v prípade súdneho sporu neobstojí) a zákon je zákon. Podľa §223 ZP, ktorý som síce už citovala, takže ešte raz:
§ 223
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
Tento paragraf sa vzťahuje rovnako na DoVP ako BPS. Na základe tohto paragrafu musí každý zamestnávateľ individuálne posúdiť (podľa predmetu svojej činnosti, charakteru práce, ... ktorú zamestnávateľ vykonáva), či uzatvára takúto dohodu výnimočne a predovšetkým z akého dôvodu. Malo by sa pritom jednať o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (konkrétna jednorázová práca - pokosenie trávnika, ...), alebo to môže byť aj krátkodobý záskok za zamestnanca, ktorý pravidelne sa opakujúcu činnosť vykonáva, na určitý čas však nemôže ale firma výkon tejto práce potrebuje. Podľa tohto ustanovenia sa teda môže jednať o záskok na akúkoľvek prácu, ktorú je potrebné vykonať na zabezpečenie firemných potrieb (aj pravidelne sa opakujúcu, ktorú je potrebné vykonať, ale sa musí jednať len o záskok). Musí z toho byť zreteľné, že v prípade, že by na pravidelne sa opakujúcu činnosť prijal zamestnávateľ nového zamestnanca na riadny PP, toto by bolo pre neho neúčelné a nehospodárne.
No a ešte teda k tej práci, kvôli ktorej vlastne táto téma vznikla. Boli tu totiž uvedené také práce, že zamestnávatelia prijímajú na trhoviskách, do reštauračných služieb, obchodov, ... študentov aj na také práce, na ktoré by mali mať uzatvorený riadny pracovný pomer. Neberú týchto študentov na záskok za niekoho, ale z dôvodu svojich osobných výhod (platenie odvodov, ...), pričom defakto berú takto prácu ľuďom, ktorí sú bez práce a ktorí sa nemôžu zamestnanť (toto však nechcem riešiť). Práve z tohto dôvodu bola pôvodná Dohoda o pracovnej činnosti, ktorá mohla byť aj na pravidelne sa opakujúcu činnosť zrušená a vznikol nový typ PP, Pracovný pomer na kratší pracovný čas, ktorý môže byť uzatvorený aj na menej ako 20 hodín.
No a ku tej kontrole z IP. Podľa toho, ako si ten dôvod uzatvorenia BPS dokáže každý zamestnávateľ pri kontrole obhájiť, podľa toho je aj výsledok kontroly. Záleží skutočne od konkrétnej kontroly IP.
Hronská Iveta
30.06.05,07:15
Ja za študenta považujem aj osobu študujúcu v externej forme štúdia. Viď Zákon o VŠ.Jasné. Ale mám pocit, že otázka bola k 15. ročnému. Tak preto len tak stručne.
Janka6685
30.06.05,07:28
Človek chce pomôcť ľuďom, aby si zarobili a ešte mu z toho vzniknú problémy. Nechápem načo je stanovené, koľko kto môže zarobiť, koľko kto môže odrobiť, akú musí mať zmluvu.....Jasné, že musia byť stanovené určité pravidlá, lebo bez nich by bol svet jeden veľký chaos (aj keď neviem, či aj tak nie je), ale v súvislosti s tým, koľko môžem odrobiť a zarobiť, tu nevidím dôvod, prečo by to malo byť obmedzené. Ak ja ako podnikateľ chcem pomôcť ľuďom, aby si zarobili nejaké tie peniažky, tak ich zamestnám na dohodu, lebo pri pracovnom pomere sú veľké odvody, ktoré nestíham platiť. Ale pri tvorbe týchto zákonov vychádzajú asi z toho, že je veľa podnikateľov, ktorí len chcú ušetriť a zabúdajú na to, že je aj veľa takých, ktorí majú malé tržby a chcú finančne pomôcť ľuďom.:(
kacena
04.07.05,11:15
Za študenta považujem fyzickú osobu, ktorá má pracovnoprávnu subjektivitu a sústavne sa pripravuje na budúce povolanie. §11 ZP hovorí, že spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti vzniká dovŕšením 15-teho roku života, zamestnávateľ však nemôže dohodnúť ako deň nástupu deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.
Ešte Vás budem trochu otravovať.
Ak mám študenta, ktorý je v školskom roku 2004/2005 žiakom 9. triedy , má už 15 rokov , môžem s ním uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta?
Vopred ďakujem za radu.
evae
04.07.05,11:16
ked uz ma 15 podla mna ano
Denda
04.07.05,11:43
Pravdu povediac, už sa mi k tejto téme naozaj nechce vracať, ale ako vidím, musím ešte reagovať. Ja v podstate nevylučujem však ani to, čo ste uviedol. Komentár je však len komentár (v prípade súdneho sporu neobstojí) a zákon je zákon. Podľa §223 ZP, ktorý som síce už citovala, takže ešte raz:

No a ešte teda k tej práci, kvôli ktorej vlastne táto téma vznikla. Boli tu totiž uvedené také práce, že zamestnávatelia prijímajú na trhoviskách, do reštauračných služieb, obchodov, ... študentov aj na také práce, na ktoré by mali mať uzatvorený riadny pracovný pomer. Neberú týchto študentov na záskok za niekoho, ale z dôvodu svojich osobných výhod (platenie odvodov, ...), pričom defakto berú takto prácu ľuďom, ktorí sú bez práce a ktorí sa nemôžu zamestnanť (toto však nechcem riešiť). Práve z tohto dôvodu bola pôvodná Dohoda o pracovnej činnosti, ktorá mohla byť aj na pravidelne sa opakujúcu činnosť zrušená a vznikol nový typ PP, Pracovný pomer na kratší pracovný čas, ktorý môže byť uzatvorený aj na menej ako 20 hodín.
IP.Teraz trošku nedá aj mne na doplnenie.

Komentáre a dôvodové správy k zákonom sú veľmi dôležité na oboznámenie sa
so skutočnosťami, ktoré viedli predkladateľov zákona k jeho návrhu a aby sa predišlo rôznym výkladom zákona.
Čo sa týka toho dôvodu zrušenia dohody o pracovnej činnosti s tebou súhlasím /takisto výklad v kometári a dôvodovej správehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif/. Zároveň bola doplnená myslím, že pozmeňovacím návrhom poslancov do ZP dohoda o brigádnickej práci študentov, aby mali možnosť " privyrobenia si ", ale nie na dohodu o vykonaní práce. Nakoľko aj zákonodarci videli zádrhel v dohode o vykonaní práce, zapracovali do návrhu nový typ dohody a to dohody o brigádnickej práci študentov. Ak sa práca študentov využíva k tomu, na čo je určená a za podmienok ustanovených ZP /to či sa to zneužíva je pre tento prípad nepodstatné/ nemyslím si, že dôjde k porušeniu pôvodnej myšlienky, ktorá bola DBPŠ sledovaná.
Ale ja aj ty si zákon len vykladáme. Pre mňa sú dôvodové správy a komentáre k zákonov dosť dôležité na obhajobu, tak ako to písal Andrej rv.
kacena
04.07.05,12:11
Vyjadrí sa k tomu ešte niekto , prosím ?
Jana Acsová
04.07.05,12:22
Ešte Vás budem trochu otravovať.
Ak mám študenta, ktorý je v školskom roku 2004/2005 žiakom 9. triedy , má už 15 rokov , môžem s ním uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta?
Vopred ďakujem za radu.Mám za to, že nie do skončenia 10 ročnej povinnej školskej dochádzky a to je 6+10=16 rokov (štandardný model).

A tu je to zo zákona:
§ 11 ods. 2 Zákonníka práce (ZP) - spôsobilosť FO mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec ... vznika dovŕšením 15 rokov veku. Zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku. Dohodu o hmotnej zodpovednosti možno podpísať po dovŕšení 18 rokov veku.
Ďalej si pozri ešte ods. 4 - mladšia FO ako 15 rokov môže vykonávať ľahké práce, ktoré neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku - ale len pri kultúrnych predstaveniach, športových a reklamných činnostiach.

Neviem, či sa v ZP v niektorej inej časti posúva hranica, ale skôr nie. Takže úvodom toľko (doplňte ma, alebo potvrďte Poraďáci).
kajab
07.07.05,13:27
Janka6685:

Stokrát na Porade preberaná finta - rozsah práce na DoBPŠ sa posudzuje v PRIEMERE za celý čas trvania dohody.

Takže ak za dva letné mesiace má študent pracovať na dvanástky, treba dohodu uzatvoriť na dlhší čas tak, aby to v priemere vyšlo na "štvorky".

Napr. dohodu neuzatvorte na júl a august ale predĺžte ju až do decembra. V septembri až decembri pritom odrobí 0 hod, v priemere ale 4 hod denne.

Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. Kajab
Denda
07.07.05,13:42
Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. KajabÁno môžeš a pozri ešte: http://www.porada.sk/showthread.php?t=6352&page=2&pp=10
bea
07.07.05,13:44
Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. Kajab100 hodín nech Ťa nemýli, určite môžeš mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta na 4 hod. denne.
myrjam
07.07.05,13:52
Tych 100 hodin je snad cosi ako slepe crevo - nevysvetlitelny pozostatok ZP z rokov minulych... Uvadzaju sa v § 236 a 237 stareho ZP. Student moze pracovat 1/2 fondu prac. casu - 4 hodiny denne. Dokonca sa tento cas moze spriemerovat za obdobie, na ktore je DoBPS uzavreta, cize moze byt jeden den 8 hodin, druhy 2 a treti znovu 2, priemer je 4 hod/den.
Daskale
19.07.05,06:58
Niekde na školení som počula, že štatút študenta nemajú stredoškoláci, že to sú len žiaci. A preto stále neviem, komu môžem dať podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú časť. Kto poradí v tejto ročnej diskusii?;)
brm
19.07.05,08:03
Niekde na školení som počula, že štatút študenta nemajú stredoškoláci, že to sú len žiaci. A preto stále neviem, komu môžem dať podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú časť. Kto poradí v tejto ročnej diskusii?;)povinná školská dochádzka je do 16 rokov...dovtedy sú žiaci...väčšinou sú to prváci...ale to z odpočtami nemá nič spoločného...
Daskale
19.07.05,08:09
Tak to som pekne zmatená, pretože mám študentov, ktorým neuplatnujem nezdaniteľný základ a veselo odvádzam dan... To je divne, bola som presvedčená, že nárok nemajú. Takže im dam podpísať vyhlásenia a urobim odpočet. Len pre istotu, skuste polopatisticky. Vďaka za trpezlivosť:D .
liba2
19.07.05,08:23
Uplatnenie nezdaniteľnej časti je predovšetkým záležitosťou iniciatívy daňovníka, t.j. poberateľa príjmu zo závislej činnosti. Ty ako mzdová účtovníčka si povinná niečo robiť až potom ako Ti podpíšu vyhlásenie. Takže nie je žiadnou chybou ak im nezdaniteľnú časť neodpočítavaš. Vždy majú možnosť podať si daňové priznanie alebo v niektorých prípadoch požiadať Ťa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov dane. Ak si k daňovému priznaniu alebo k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania priložia vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti, tak sa to "vyrieši" na konci roka a preplatok dane dostanú späť.;)Súhlasím s týmto príspevkom. Ale tí ľudkovia častokrát ani nevedia načo majú nárok a ako ho uplatniť. Preto im vec vysvetlím a ponúknem vyhlásenie na podpis (ak spĺňajú podmienky...)
Daskale
19.07.05,08:23
Ono to je zlaté, ale tí študenti su príbuzní šefa a ja som mu povedala, že nemajú nárok. To bolo vlani. A teraz mu musím opatrne povedať, že nárok mali a majú. Pochybujem, že ma pochváli. Takto nebudem vyrehotaná, keď mi to zohladní na prémiach:D:D:D
Daskale
19.07.05,08:46
To ma tiež napadlo, ešteže sa tie zákony menia tak často;) . Lenže klamanie mi nejde. Začnem slovami: dozvedela som sa..... uvidíme. Vďaka za podstatu vedenia..
brm
19.07.05,09:12
Tak to som pekne zmatená, pretože mám študentov, ktorým neuplatnujem nezdaniteľný základ a veselo odvádzam dan... To je divne, bola som presvedčená, že nárok nemajú. Takže im dam podpísať vyhlásenia a urobim odpočet. Len pre istotu, skuste polopatisticky. Vďaka za trpezlivosť:D .podajú si daňové priznanie a chechtáky sa im vrátia...
evae
19.07.05,09:40
chcem sa spytat, ked som uzavrela dohodu o brig. praci stud. mozem ju predlzit. ja som ju totizto dala studentom len do konca jula, a potrebujeme ich do konca augusta... dakujem
Jura
19.07.05,11:26
Môžeš vyhotoviť dodatok k DBPŠ v časti , kde sa hovorí o dobe výkonu práce.
evae
19.07.05,11:36
dakujem :)
Anonymka
03.08.05,08:00
Ako je to po novom s odvodmi? Čítala som, že ak príjem zo z.č. v rozhodujúcom období je nižší ako úhrn min.miezd za každý mesiac rozh.obdobia, neplatí ZP. Pri sociálnom je jasné, že ho treba prihlásiť a treba platiť úrazové poistenie. Ale s tým ZP si neviem rady. Vysvetlí mi nieko?:confused:
mackova
03.08.05,08:40
Caute poradaci, ale maximum, ktore moze student zarobit je 6500,-, az po prekroceni tejto sumy by sa mal hlasit na ZP.
Nestretli ste sa s tym?
Anonymka
03.08.05,08:58
No aj ja si to myslím, že tam je limit 6500 len by som chcela, aby to niekto potvrdil. Pán Mihál???
alena
03.08.05,13:47
do 31.8.2005 môže zarobiť na dohodu koľko chce, od 1.9. bude platiť ZP ak zarobí viac ako je polovica minimálnej mzdy, v súčasnosti teda ak zarobí viac ako 3.250,- Sk mesačne
Téry
03.08.05,14:46
Je to takto:

Do 31.8: moze zarobit na dohodu kolko chce.
Od 1.9. do 31.12. moze zarobit na dohodu spolu 13000 Sk.

V roku 2006 moze zarobit na dohodu 40800 (v sucte za cely rok).

Moze napriklad v juli a auguste zarobit po 20000, ak v inych mesiacoch prijem mat nebude, ZP neplati.
ESTER
03.08.05,15:12
Ak teda študent na dohodu o vykonaní práce alebo brigádnickej práci študentov v septembri r.2005 zarobí 3500, má sa prihlásiť do ZP alebo čaká koľko zarobí do konca roka a nikde sa neprihlasuje a až potom v ročnom zúčtovaní všetko vyrovná?
Téry
03.08.05,15:19
Ak teda študent na dohodu o vykonaní práce alebo brigádnickej práci študentov v septembri r.2005 zarobí 3500, má sa prihlásiť do ZP alebo čaká koľko zarobí do konca roka a nikde sa neprihlasuje a až potom v ročnom zúčtovaní všetko vyrovná?
Od septembra - student sa nikam neprihlasuje.

Ak jeho zarobok z dohod za september az december prevysi 13000 Sk, je povinny do konca februara 2006 podat rocne zuctovanie a zaplatit poistne 14% z prijmu.

Ak zarobi maximalne 13000 Sk, rocne zuctovanie nepodava, zostava v platnosti fakt, ze zanho platil aj plati poistne stat.
Valika
04.08.05,09:05
Ak študent na dohodu o vykonaní práce zarobí okolo 8000,- Sk v mesiaci august musí sa prihlásiť a odviesť do ZP poistné? Vdaka.
Pepa
04.08.05,09:10
Nie .
Valika
04.08.05,10:03
Vie mi niekto poskytnúť vzor dohody o brig.práci študentov? Z hľadiska odvodov je jedno či je uzatvorená so študentom vys.školy dohoda o vyk.práce alebo dohoda o brig.práci študentov? Dakujem.
apsgroup
04.08.05,10:13
do 31.8.2005 môže zarobiť na dohodu koľko chce, od 1.9. bude platiť ZP ak zarobí viac ako je polovica minimálnej mzdy, v súčasnosti teda ak zarobí viac ako 3.250,- Sk mesačne
Načo sa v zakone spomina 3250,-Sk mesacne, ked tu pisete ,ze sa berie sucet
za 9-12/05 13000,-Sk. To znamena,ze moze zarobit 13000,-v jednom mesiaci od 9-12/05? To si nejako odporuje?
Janka6685
04.08.05,10:16
Načo sa v zakone spomina 3250,-Sk mesacne, ked tu pisete ,ze sa berie sucet
za 9-12/05 13000,-Sk. To znamena,ze moze zarobit 13000,-v jednom mesiaci od 9-12/05? To si nejako odporuje?
To bude asi preto, lebo sa mení zákon. A mohol by v jednom mesiaci zarobiť 13 000,- ale potom už nič, ak by nechcel platiť odvody. Aspoň ja som to tak pochopila.
alena
04.08.05,13:03
všade sa hovorí o mesačnej minimálnej mzde, preto tých 3.250,- mesačne, ale samozrejme, že sa bude brať do úvahy súčet mesiacov 9.-12. a je to tak, ak zarobí v jednom mesiaci 13.000 a potom nič, neplatí odvody
Lucy
09.08.05,09:42
Ja by som sa ešte vrátila k veku študenta.

Ak uzatvorím dohodu o VP (nemám potvrdenie zo školy) s 16 alebo 17 ročným študentom, potrebujem na dohode aj vyjadrenie zákonného zástupcu?
evae
09.08.05,09:50
vraj nie, ale mne niektori aktivni rodicia podpisali, ze suhlasia :D ale inak to nevyzadujem
Lucy
09.08.05,09:54
Je jasné, že do 15 rokov to musí podpísať rodič. Ale už som niekde čítala, že od 15-18 rokov, tiež musí byť vyjadrenie rodiča. Preto si niesom istá.
A v ZP je odvolávka na 15rokov a skončenie povinnej školeskej dochádzky. - § 11 nebudem to teraz celé citovať.
Janka6685
09.08.05,11:12
Ešte som nepočula o tom, aby nad 15 rokov a ukončenú školskú dochádzku trebalo podpis zákonného zástupcu. Ja som to nežiadala. Dúfam preto, že to netreba.
bacardi
09.08.05,14:18
Dohoda o brigádnickej práci študenta - študent musí doložiť doklad o návšteve školy, denne nemôže odpracovať viac ako 4 hod. Odvody za dohodu o brig. práci študenta sú: sociálna poisťovňa 0,8% úrazové poist. ktoré sa počíta z hrubej mzdy a odvod na zdravotnú poisťovňu si odvádza sám študent ak jeho mzda v mesiaci presiahne sumu 6.500,- platí od 1.1.2005. Študent má nárok aj na nezdaniteľnú časť, iba keď podpíše vyhlásenie, ale nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať len v jednom zamestnaní.
Janka6685
09.08.05,14:26
Dohoda o brigádnickej práci študenta - študent musí doložiť doklad o návšteve školy, denne nemôže odpracovať viac ako 4 hod. Odvody za dohodu o brig. práci študenta sú: sociálna poisťovňa 0,8% úrazové poist. ktoré sa počíta z hrubej mzdy a odvod na zdravotnú poisťovňu si odvádza sám študent ak jeho mzda v mesiaci presiahne sumu 6.500,- platí od 1.1.2005. Študent má nárok aj na nezdaniteľnú časť, iba keď podpíše vyhlásenie, ale nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať len v jednom zamestnaní.
Ešte doplním, že tie štyri hodiny sa môžu brať ako priemer za celú odpracovanú dobu.
kacena
11.08.05,11:19
Prosím o radu.Mám študenta , ktorý mal vo februári 2005 , 16 rokov. Môžem s ním uzatvoriť dohodu , keď vlastne v júni ukončil povinnú školskú dochádzku , alebo nemôžem ?
kacena
11.08.05,11:50
Prosím o radu.Mám študenta , ktorý mal vo februári 2005 , 16 rokov. Môžem s ním uzatvoriť dohodu , keď vlastne v júni ukončil povinnú školskú dochádzku , alebo nemôžem ?

Poradí niekto ???
brm
11.08.05,11:56
Poradí niekto ???.......môžeš
kacena
11.08.05,12:03
.......môžeš

Srdečná vďaka !
bea
11.08.05,12:14
Inak už Ti myslím odpovedali poradkyne napr. v príspevkoch 123 a 132.
myrjam
25.08.05,13:29
Mám otázku ohľadom potvrdenia o návšteve školy: vieme, že na väčšine VŠ dajú potvrdenie o návšteve školy tak nejak v októbri. Ako mám urobiť DoBPŠ od 1.9.2005, keď potvrdenie bude s neskorším dátumom? Všetci iste uznáte, že na jeden mesiac robiť DoVP a potom DoBPŠ je vzhľadom na neustále prihlasovanie-odhlasovanie do SP cvokarina. Vďaka za radu!
Janka6685
25.08.05,13:32
Mám otázku ohľadom potvrdenia o návšteve školy: vieme, že na väčšine VŠ dajú potvrdenie o návšteve školy tak nejak v októbri. Ako mám urobiť DoBPŠ od 1.9.2005, keď potvrdenie bude s neskorším dátumom? Všetci iste uznáte, že na jeden mesiac robiť DoVP a potom DoBPŠ je vzhľadom na neustále prihlasovanie-odhlasovanie do SP cvokarina. Vďaka za radu!
Ja som mala jedného študenta, ktorý si vypýtal potvrdenie s dátumom, ktorý chcel, aj keď nebol aktuálny. Ale to asi nejde všade. Podľa mňa by to nemal byť problém, že to potvrdenie dostaneš neskôr. Nakoniec ho budeš mať.
myrjam
25.08.05,14:22
O.k., ale ako si to obhájim? Dohoda bude od 1.9., potvrdenie z ?.10. Myslím, že zákon vôbec neráta s tým, že VŠ administratíva začína (výnimkám sa ospravedlňujem) až príchodom študentov.
Janka6685
25.08.05,14:31
O.k., ale ako si to obhájim? Dohoda bude od 1.9., potvrdenie z ?.10. Myslím, že zákon vôbec neráta s tým, že VŠ administratíva začína (výnimkám sa ospravedlňujem) až príchodom študentov.Tak to ti neviem poradiť. Bol to len môj názor. Ja mám stredoškolákov a tam sa dá dohodnúť, lebo na stredných školách sú sekretárky stále.
xena77
25.08.05,14:55
O.k., ale ako si to obhájim? Dohoda bude od 1.9., potvrdenie z ?.10. Myslím, že zákon vôbec neráta s tým, že VŠ administratíva začína (výnimkám sa ospravedlňujem) až príchodom študentov.
tam by nemal byt problem s tym, ze budes mat potvrdenie z neskorsieho datumu. Tusim, ze by tam malo byt aj ktory rocnik. Teda je to obhajitelne, ked vysokoskolak dostane potvrdenie az v oktobri, pretoze pocas prazdnin tam nik nie je....a predsa chodil tam aj predchadzajuci rok...myslim, ze by to nemal byt problem...ale mozno niekto povie ano..:-)
Laura1
12.05.06,21:53
Dobrý večer všetkým,
študujem príspevky, ale sú dosť staré, preto sa pýtam, aký je limit zárobku pre študentov na základe dohode o brigádnickej práci v roku 2006?
Zamestnávateľ platí stále len úrazové poistenie vo výške 0,8%?
Ďakujem
Zita4
13.05.06,08:46
Dobrý večer všetkým,
študujem príspevky, ale sú dosť staré, preto sa pýtam, aký je limit zárobku pre študentov na základe dohode o brigádnickej práci v roku 2006?
Zamestnávateľ platí stále len úrazové poistenie vo výške 0,8%?
Ďakujem

Nič sa v zákone zatiaľ nezmenilo, študent môže na DoBPŠ odpracovať maximálne polovicu týždenného pracovného času a limit zárobku nie je určený. Zamestnávateľ odvádza len poistné na úrazové poistenie, a to do konca roku 2006 bude u všetkých zamestnávateľov 0,8 %.
KEJKA
13.05.06,16:16
chcem sa spýtať, ak študent denného štúdia prejde na externé štúdium bze prerušenia, stále robí na DBPŠ, čo sa mneí z hľadiska odvodov?
Má ako externý stále štatút študenta? Nemusí sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamstnaný? Resp. netreba zanho odvádzať všetky odvody?
A vôbec...Bude naďalej platiť prenho možnosť mať uzatvorenú DBPŠ?
Zita4
13.05.06,17:48
Laura1
14.05.06,18:06
Ďakujem za odpoveď,
myslela som tých 3.000,- Sk –limit pre neplatenie 14 % do zdravotnej poisťovne.Ja viem, žo nie je povinnosť zamestnávateľa, ale hľadám riešenie, kde obidve strany budú spokojné.
Tiež mu mám dať podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov, potom ako zamestnávateľ platím len 0,8% úrazové poistenie?
Zita4
14.05.06,18:09
Ďakujem za odpoveď,
myslela som tých 3.000,- Sk –limit pre neplatenie 14 % do zdravotnej poisťovne.Ja viem, žo nie je povinnosť zamestnávateľa, ale hľadám riešenie, kde obidve strany budú spokojné.
Tiež mu mám dať podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov, potom ako zamestnávateľ platím len 0,8% úrazové poistenie?
Vyhlásenie mu môžeš dať podpísať, ak ho nemá podpísané u iného zamestnávateľa. Zamestnávateľ platí vždy len úrazové poistenie a daň odvádza len za zamestnanca (ak mu nejaká vyjde).
va1ke
21.07.06,06:18
Ahojte prosím Vás poradte ako mám zamestnať - birgádne chlapca. Tento rok zmaturoval, ide na VŠ a ešte rodičia za neho berú rodinné prídavky. Nemám s tým to vôbec skúsenosť. Prosím akú formu dohody mám s ním uzatvoriť? ďakujem
azuz
21.07.06,06:29
Najlepšie dohodu o vykonaní práce. Na dohodu o brigádnickej práci študenta potrebuje doklad o návšteve školy a ten mu cez prázdniny pravdepodobne nikto nevydá.
va1ke
21.07.06,06:33
a nebude vadiť, že rodičia za neho poberajú rodinné prídavky?
Zita4
21.07.06,06:38
a nebude vadiť, že rodičia za neho poberajú rodinné prídavky?
To vôbec nevadí. Je aj naďalej nezaopatrené dieťa.
va1ke
21.07.06,06:52
ďakujem veľmi pekne za cenné rady
Zoltán Kovács
21.07.06,06:55
Ahojte poraďáci!

Tak včera som prežil svoju prvú kontrolu z Inšpektorátu práce. Účtujem jeden bufet u nás na Sl.jazerách. Samozejme išli po brigádnikoch. Ako je to viac menej pravidlom našli tam úplne iné osoby aké boli nahlásené do SP.Niektorých sme ani nestihli prihlásiť a na druhý deň už nedošli robiť. Vtedy sa inprovizuje, a hladá sa náhrada. Ráno o 8.00 sa nájde náhrada, a o 9.00 sa objaví kontrola. Čo vtedy?
Ale boli zhovievaví, a ešte aj poradili, ako riešiť tie prihlášky a odhlášky. Odporúčili robiť DoVP resp. DPBŠ na dva mesiace. Prihlásiť ich k 1.7. a odhlásiť k 31.8. Keď nerobili, tak nie sú z toho ani odvody.
Mala by byť vedená evidencia dochádzky.......

Niekedy už pripadám pri prihlasovaní ako maniak, včera večer o 23.00 som prihlasoval nových, ktorí majú nastúpiť dnes ráno. Celá situácia na odstrel.
va1ke
21.07.06,09:52
Najlepšie dohodu o vykonaní práce. Na dohodu o brigádnickej práci študenta potrebuje doklad o návšteve školy a ten mu cez prázdniny pravdepodobne nikto nevydá.

a môžem mu dať aj podpísať vyhlásenie na odpočet dane. Aby som nemusela odvádzať zrážkovú daň?
azuz
21.07.06,10:02
a môžem mu dať aj podpísať vyhlásenie na odpočet dane. Aby som nemusela odvádzať zrážkovú daň?
Áno, ak toto vyhlásenie nemá podpísané u iného zamestnávateľa.
va1ke
21.07.06,10:24
Nie nemá. ďakujem.
mcfly.company
24.07.06,12:21
Ahojte. chcela by som sa opýtať že ako mám zapísať do dohody o brig. pre štu. že je to stredoškolák? a ako to je ked presiahne tri tisíc korún?
Tweety
24.07.06,12:23
Ahojte. chcela by som sa opýtať že ako mám zapísať do dohody o brig. pre štu. že je to stredoškolák? a ako to je ked presiahne tri tisíc korún?
Do dohody nezapisuješ, doklad o štatúte študenta musí byť jej prílohou.
:cool: Akých tritisíc?
mcfly.company
24.07.06,12:26
takže si musí vypítať v škole potvrdenie že študentom? myslela som na zdravotnú poisťovnu ak presahuje jeho mzda 3000,-sk
Tweety
24.07.06,12:29
takže si musí vypítať v škole potvrdenie že študentom? myslela som na zdravotnú poisťovnu ak presahuje jeho mzda 3000,-sk
Áno, potvrdenie je potrebné, mesačne sa preddavky na ZP neplatia.
mcfly.company
24.07.06,12:32
Ďakujem za odpoveď.:p

Jara
24.07.06,12:40
Ľubka ten postreh sa mi páčil, že do 8 dní sa má prihlásiť a platiť preddavky a nevie koľko... Je to ale tak. Oceňujem to
Worko
24.07.06,17:44
Chcem sa len ujistit, ci mam jasno v mojom pripade po tom, co som si precital tento 20-stranovy CHAT. Takze:

Mam 21r, som studentom denneho studia na VŠ (4. ročnik) a zaciatkom jula 2006 som podpisal Dohodu o brigadnickej praci studentov do konca r. 2006. Napl prace: Pomocne a podporne prace na XXX oddeleni (XXX preto aby som nebol priliz konkretny :rolleyes: ). Dohodnuty pracovny cas MAX 20hod/tyzden, brutto 100SKK / hod. Mam potvrdenie o navsteve skoly.
Tolko k faktom. Teraz prakticky vypocet:

Brutto mesacny plat cca: 8000,- SKK.
Mesacna odpocitatelna polozka: 6900,- SKK
Dan z prijimu 19%: (8000 - 6900) x 0,19 = 209,- SKK
Zdravotne pojistenie 14%: 8000 x 0,14 = 1120,- SKK

Cista mesacna mzda: 8000 - 209 - 1120 = 6671,- SKK

a) Je tento vypocet spravny?
b) Vrati sa mi ta dan ak o nu poziadam, resp. strhava mi ju zamestnavatel automaticky??
c) Strhava mi zamestnavatel 14% do ZP automaticky?
d) Ako je to so socialnou pojistnovnou, resp odvodmi do nej? Som povinny ich platit? Ak nie, tak od akej mzdy, alebo za akych podmienok?

(Pri plate 8000,- SKK brutto zarobim do konca roka (31.12.2006) 48000,- SKK. Opravte ma prosim Vas pri akej kolvek chybe v mojich vypoctoch alebo uvahach.)

DAKUJEM!
tomare
25.07.06,07:24
Mesacna odpocitatelna polozka: 7 568,- Sk
Zdravotne pojistenie 14%: Nestrháva zamestnávateľ. Zaplatí sa až pre ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia alebo sa dobrovoľne poistíte a platíte sám.
Zamestnávateľ 8 000 - 7568 = 432 daň 82 Sk
Na výplatu 8 000 - 82 = 7918 Sk
uzivatel2
25.07.06,07:46
Na uplatnenie mesačnej odpočitateľnej položky musí byť podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov..
jankasm
25.07.06,07:53
Mesacna odpocitatelna polozka: 7 568,- Sk
Zdravotne pojistenie 14%: Nestrháva zamestnávateľ. Zaplatí sa až pre ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia alebo sa dobrovoľne poistíte a platíte sám.
Zamestnávateľ 8 000 - 7568 = 432 daň 82 Sk
Na výplatu 8 000 - 82 = 7918 Sk


Súhlasím, len ešte doplním, že čo sa týka SP ty ako zamestnanec neplatíš nič, zamestnávateľ platí za teba úrazové poistenie a od 1.8.2006 aj garančné poistenie.
Čo sa týka ZP neplatíš mesačne nič, len pri ročnom zúčtovaní. Pre teba by bolo najvýhodnejšie zarobiť za tento rok maximálne 41400,-Sk (1/2 minimálnej mzdy), vtedy by si neplatil/a žiadne ZP. Ak však zarobíš ako píšeš tých 48000,-Sk tak v ročnom zúčtovaní zaplatíš 14% z tejto sumy (6720,-Sk čo je podľa mňa dosť).
danusi
25.07.06,10:47
Potvrdenie treba. Zatial sa plati urazove poistenie, ale od 1.8.06 sa bude platit aj garancne poistenie. Zdravotne zamestnavatel neplati vobec. Ak by mal dohodar - student na konci roka prijem vyssi ako 1/2 min.mzdy, tak si urobi sam RZ zdravotneho a zaplati si odvody na zdravotne vo vyske ako plati stat.
Worko
25.07.06,17:00
TOMARE, ako si vypocital odpocitatelnu polozku vo vyske 7568,- SKK? Ved neberie sa to ako vyska minimalnej mzdy, teda 6900SKK? (Od septembra 7040 ak sa nemylim..)
Tweety
25.07.06,17:05
TOMARE, ako si vypocital odpocitatelnu polozku vo vyske 7568,- SKK? Ved neberie sa to ako vyska minimalnej mzdy, teda 6900SKK? (Od septembra 7040 ak sa nemylim..)
OP je daná stále k 1.1. daného roka a platí celý rok.
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
abel
25.07.06,17:35
b) Vrati sa mi ta dan ak o nu poziadam, resp. strhava mi ju zamestnavatel automaticky??

d) Ako je to so socialnou pojistnovnou, resp odvodmi do nej? Som povinny ich platit? Ak nie, tak od akej mzdy, alebo za akych podmienok?

b) Zamestnávateľ Ti daň strháva mesačne automaticky, po skončení roka ho môžeš požiadať o ročné zúčtovanie dane alebo si sám podáš daňové priznanie a pri uvedených príjmov sa ti všetka strhnutá daň vráti.

d) Z dohody o BPŠ ti voči Sociálnej poisťovni nevyplýva žiadna povinnosť.
Ludula
03.08.06,05:44
Môžeme s chlapcom, ktorý skončil základnu školu a mal v 5/06 15 rokov uzatovriť dohodu o brig. práci študentov?
Aké potvrdenie školy mi musí doniesť, potvrdenie školy na ktoru ho prijali?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
03.08.06,05:50
Môžeme s chlapcom, ktorý skončil základnu školu a mal v 5/06 15 rokov uzatovriť dohodu o brig. práci študentov?
Aké potvrdenie školy mi musí doniesť, potvrdenie školy na ktoru ho prijali?
Ďakujem.
Uzavrieť dohodu o vykonaní práce je možné. Nakoľko študentom strednej skoly bude až od 01.09., a základná škola asi potvrdenie nevydá. Na dohode musí byť uvedený aj súhlas rodiča,resp. zákonného zástupcu, nakoľko je neplnoletý, že súhlasí s dohodou.
Ivča
08.08.06,06:35
Pýtala som sa v ZP ohľadom odvodu na ZP za štuenta dohodára a tam mi spomínala nie 12 x 3450 Sk čo je 41400 Sk ale 8 x 3450 Sk = 27600. Že keď presiahne príjem túto hranicu, platí sa ZP. Viete o tom niečo?
Jana Motyčková
08.08.06,06:44
Hranica bude 8x3450 ak bol študentom iba 8 mesiacov - napr. skončil strednú školu - študentom je do konca augusta. Potom ale závisí aj od toho, čo je po 1.9..
Svetlana1
08.08.06,08:17
Pri tej dohode o brig.p. študenta sa tých 3000.- Sk posudzuje v ročnom meradle alebo sa mýlim?
tinka111
04.09.06,06:15
Prosim chcem si to len skompletizovat:
K dohode o brigadnickej praci studenta je potrebne pri vysokoskolakovi denneho studenta potrebne potvrdenie o navsteve skoly, podpisane vyhlasenie na zdanenie prijmov, aby som mu mohla uplatnit odpocitatelnu polozku a tym neplatil dan do jej vysky? A este z augustovych dohod treba uz v septembry odviest okrem uraazoveho poistenia 0,8 % aj garancne poistenie 0,25 %? Dakujem!
Zita4
04.09.06,06:29
Prosim chcem si to len skompletizovat:
K dohode o brigadnickej praci studenta je potrebne pri vysokoskolakovi denneho studenta potrebne potvrdenie o navsteve skoly, podpisane vyhlasenie na zdanenie prijmov, aby som mu mohla uplatnit odpocitatelnu polozku a tym neplatil dan do jej vysky? A este z augustovych dohod treba uz v septembri odviest okrem urazoveho poistenia 0,8 % aj garancne poistenie 0,25 %? Dakujem!
Presne tak. :)
auctovnicka
08.09.06,17:08
Ahojte,
chcem poprosit o radu: v mesiaci jul sme zamestnali študentku na Dohodu o vykonani prace na jeden mesiac. Nahodila som ju do softu MRP, ale hned som si nevsimla, ze vzhladom k jej veku 1990 narodena, mi ju zaregistrovalo ako PP-DoBPS. Ja som jej vyhotovila zmluvu "Dohoda o vykonaní prace" na pomocne prace v kuchyni a umyvacka riadu. Potvrdenie o navsteve skoly nedolozila a prisla som na to az teraz a neviem co mam urobit, neviem ci by mi preslo pri kontrole, ze ma uzatvorenu zmluvu o vyk.prace a v softe je DoBPS bez dolozenia potvrdenia. Mam s tym nieco robit?
abel
08.09.06,18:04
Je veľký problém priniesť to potvrdenie? Ak v škole povie, že to potrebovala cez prázdniny, určite jej dajú aj spätný dátum. A tiež by si mohla tú dohodu o VP prerobiť na DoBPŠ, vzhľadom k tomu, že umývanie riadu vyzerá skôr na pravidelne sa opakujúcu činnosť ako na vykonanie práce.
auctovnicka
08.09.06,20:11
Je veľký problém priniesť to potvrdenie? Ak v škole povie, že to potrebovala cez prázdniny, určite jej dajú aj spätný dátum. A tiež by si mohla tú dohodu o VP prerobiť na DoBPŠ, vzhľadom k tomu, že umývanie riadu vyzerá skôr na pravidelne sa opakujúcu činnosť ako na vykonanie práce.
No pokusim sa po svojej linii, pretoze konatelka sa s nou rozisla nie prave v najlepsom, nic hrozne, ale nie ze by si padali do naruce, ked odchadzala. Skusim sa jej ozvat ja a poprosit ju o toto potvrdenie a tu dohodu prerobim, urcite mas s tou cinnostou pravdu.
Velka vdaka.
monie
25.09.06,13:49
Chcela by som sa zamestnat na DoBS, som studentka VS a moja praca by mala byt vo vedeni uctovnictva. Je to mozne aj na dohodu? Hospodarnost by sa dala obhajit, nakolko je prace malo a realne straveny cas v praci je mozno 20 hodin za mesiac. Alebo mi viete poradit nejaky iny sposob, ktory by bol vyhodny pre obe strany. Dakujem vopred.
dr.kuko
25.09.06,13:55
Myslim, ze toto je najlepsi sposob.
u.p.k
27.09.06,10:15
Zdravím vás a prosím o radu. :confused:
Zahraničný študent-Španielsko, ktorý tu študuje v rámci výmennej stáže má záujem o prax vo svojom obore vo firme môjho klienta. Má niekto skúsenosti alebo znalosti ohľadom odvodov a dane zo mzdy takéhoto študenta pri DoBPŠ? Aké potvrdenia mám od neho pýtať ako mzdárka /okr.potvrdenia o návšteve školy/?
A ešte jedna otázočka. Klient tvrdí, že je možné si uplatniť výdavky, na zamestnávanie zahr. študenta, z eurofondov alebo niečoho podobného??? Kde sa o tom môžem dočítať, je niečo takéto možné?
Pátram po tom ďalej, ale ocením každú radu v tomto smere. Ďakujem.
Jara
27.09.06,10:27
Počula som o vrátení tých výdavkov z eurofondov asi toľko, že ak bol vyslaný v rámci projektu EU je to možné. To som ale len počula...
Inak pohľadaj si na Porade bolo všetko popísané ohľadom zamestnavania zahr. zamestnancov. Stačí si dať hore v Hľadaj...
bazil
18.10.06,08:07
Čo s tým? V mesiaci február až apríl sme zamestnali vo firme žieńa, keďže išlo o opakovanú činnosť, tak sme urobili pracovnú zmluvu. Ibaže dodatočne som zistil že išlo o študentku na VŠ, moja chyba mal som sa na to opýtať, ale doporučila mi ju jedna známa akože si chce privyrobiť tak som ďalej nesondoval. poraďte mi čo s tým urobiť? Zamestnankyńa mala v dobe prac. pomeru stanovený plný pracovný čas - 40 hodín. Môže sa so študentmi uzavrieť pracovná zmluva alebo to musí byť len dohoda o brigádnickej práci?
katkaj
18.10.06,08:12
Čo s tým? V mesiaci február až apríl sme zamestnali vo firme žieńa, keďže išlo o opakovanú činnosť, tak sme urobili pracovnú zmluvu. Ibaže dodatočne som zistil že išlo o študentku na VŠ, moja chyba mal som sa na to opýtať, ale doporučila mi ju jedna známa akože si chce privyrobiť tak som ďalej nesondoval. poraďte mi čo s tým urobiť? Zamestnankyńa mala v dobe prac. pomeru stanovený plný pracovný čas - 40 hodín. Môže sa so študentmi uzavrieť pracovná zmluva alebo to musí byť len dohoda o brigádnickej práci?

Aj so študentmi VŠ môžeš uzatvoriť pracovný pomer na zmluvu
bazil
18.10.06,08:49
Katka ďakujem, to mi odľahlo ,znamená to, že nič som neporušil.
Ataga
19.10.06,12:54
k Dohode o vykonaní prace nepotrebuješ potvrdenie zo školy, ale je tam ohraničenie - iba 300hod./rok u jedného zamestnavateľa, výkon prace sa nesiem opakovať (napr. upratovanie, čašník a pod....) malo by byť napr. výroba 10 ks činiek. (Inšpektorát práce dáva za to pokuty - bola som na školení). Odvody: úrazove poistenie - zamestnavateľ - 0,8% z vymeriavacieho základu zamestnanca (neobmedzene), od 01.08.2006 už aj - garančne poistenie 0,25% z vymeriavacieho základu.
auctovnicka
12.11.06,22:51
Chcem sa zapojit aj ja do tejto temy a to tym, ze ked sa hore spomina, ze na Dohodu o VP sa musi napln dat nie opakovanu cinnost. My sme napr. v auguste zamestnali na Dohodu o VP pomocnu silu do kuchyne z dovodu,ze v lete je terasa len jul a august plna, takze aj v kuchyni a pomocne prace su vyssie, ale je to tiez ohranicene letom. Takze prejde mi to pri pripadne kontrole?
Dakujem sa odpovede.
Marína
13.11.06,07:01
Na to sa dá ťažko odpovedať. Závisí od postoja IP. Jedno je isté, že pri posudzovaní nie je dôležitá doba, ale samotná činnosť a tá bola opakujúca sa.
Jozef Mihál
13.11.06,08:06
My sme napr. v auguste zamestnali na Dohodu o VP pomocnu silu do kuchyne z dovodu,ze v lete je terasa len jul a august plna, takze aj v kuchyni a pomocne prace su vyssie, ale je to tiez ohranicene letom.

Byť inšpektorom z inšpektorátu práce tak vám dám pokutu.

Ako reštauračné zariadenie by ste mali "zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti", tj. reštauračné služby, "zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu".

Citát z § 7 ods.4 Zákonníka práce:

"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."

Jediná barlička je to vložené slovíčko "najmä". Toho sa chyťte pri prípadnej kontrole a obhajujte sa tým, že väčšina zamestnancov vo vašom podniku má pracovný pomer a v prípade dohodárov (ktorých nesmie byť príliš veľa) ide o nárazovú výpomoc.
auctovnicka
14.11.06,16:44
Byť inšpektorom z inšpektorátu práce tak vám dám pokutu.

Ako reštauračné zariadenie by ste mali "zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti", tj. reštauračné služby, "zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu".

Citát z § 7 ods.4 Zákonníka práce:

"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."

Jediná barlička je to vložené slovíčko "najmä". Toho sa chyťte pri prípadnej kontrole a obhajujte sa tým, že väčšina zamestnancov vo vašom podniku má pracovný pomer a v prípade dohodárov (ktorých nesmie byť príliš veľa) ide o nárazovú výpomoc.

Velmi pekne dakujem p. Mihalovi za reakciu na moj problem, tej barlicky by som sa teda aj chytila, pretoze inej moznosti ani nemame, a pokial ide o pocet tych dohodarov, tak to bol prvy a posledny. Takze mozno by to aj mohlo vyjst, alebo sa spytam, je to syn prave konatela, nedala by sa tato dohoda o VP spatne nahradit Dohodou o brig.praci studenta, pretoze on v tom case bol student.
Dakujem sa pripadnu radu. Dufam, ze sa niekto podujme.
FIFA
12.07.07,15:53
Chela by som sa ujistiť. Chceme v kaviarni zamestnať brigádnika - študenta na DoBPŠ. Platí aj pre tento rok, že musí odrobiť najviac 20 hod. týdenne, do výšky 3000 SK alebo 6500 Sk. Odvody sa platia 0,8% UP a 0,25% GP a daň z príjmu. Ak nám však podpíše Vyhlásenie k dani, nemusíme odvádzať daň. Je ešte niečo, čo by sme mali dodržať? Prosím o pomoc
fipina
13.07.07,04:40
Chceme zamestnať študenta na DBPŠ cez prázdniny. Bude vykonávať pomocné údržbárske práce, vykladať tovar a pod. Má zdravotný preukaz, nakoľko je čašník. Musím študentov posielať na vstupné lekárske prehliadky? Ak áno, kde je to uvedené?
fipina
13.07.07,04:43
Chela by som sa ujistiť. Chceme v kaviarni zamestnať brigádnika - študenta na DoBPŠ. Platí aj pre tento rok, že musí odrobiť najviac 20 hod. týdenne, do výšky 3000 SK alebo 6500 Sk. Odvody sa platia 0,8% UP a 0,25% GP a daň z príjmu. Ak nám však podpíše Vyhlásenie k dani, nemusíme odvádzať daň. Je ešte niečo, čo by sme mali dodržať? Prosím o pomoc
Všetko ostatné platí, až na tú sumu, tá je pre tento rok 1/2 z min. mzdy, teda 7600/2 = 3800,-/mesiac. Zatiaľ, ak sa nezmení zákon a nezrušia toto obmedzenie.
Olgica
13.07.07,04:54
Všetko ostatné platí, až na tú sumu, tá je pre tento rok 1/2 z min. mzdy, teda 7600/2 = 3800,-/mesiac. Zatiaľ, ak sa nezmení zákon a nezrušia toto obmedzenie.
Pracovať môže max.1/2 z 40 hod.týžd.prac.času ale zarobiť môže neobmedzene ak nie je evidovaný na ÚP.
fipina
13.07.07,04:57
Pracovať môže max.1/2 z 40 hod.týžd.prac.času ale zarobiť môže neobmedzene ak nie je evidovaný na ÚP.
áno, môže zarobiť neobmedzene, ale ak zarobí viac ako 3600,-/mes, musí podávať ročné zúčtovanie a doplatať 14 % zdr. poistenie.
fipina
13.07.07,05:23
:eek:
Koľko to teda je? 3800 alebo 3600???

To bude tým piatkom, ospravedlňujem sa. Každopádne 7600/2, teda 3800,-.
fipina
13.07.07,05:52
Chceme zamestnať študenta na DBPŠ cez prázdniny. Bude vykonávať pomocné údržbárske práce, vykladať tovar a pod. Má zdravotný preukaz, nakoľko je čašník. Musím študentov posielať na vstupné lekárske prehliadky? Ak áno, kde je to uvedené?

Má 16 rokov - teda je mladistvý. Podľa mňa by som mala od neho žiadať to potvrdenie, ale nie som si na 100% istá. Súhlas rodičov mám.
Vie niekto poradiť?
ekopo
13.07.07,08:12
Nakoľko sa tu dosť píše o dohodách o BPŠ a informácie nie sú ucelené, prikladám článok z Poradcu podnikateľa, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Verím, že mnohým pomôže.
SilviaS
13.07.07,08:36
Dobrý den!!
Takže chcem sa opýtať musí mať brigádnik podpísané vyhlásenie zarobí
u nás 4.400,- Sk - zrážková daň????
Vďaka Silvia:)
Tweety
13.07.07,08:38
AK podpíše vyhlásenie k zdaneniu, jeho daň bude preddavková aj keď zarobí do 5000.-, ak nepodpíše, jeho daň bude zrážková.
katkaj
13.07.07,08:39
Dobrý den!!
Takže chcem sa opýtať musí mať brigádnik podpísané vyhlásenie zarobí
u nás 4.400,- Sk - zrážková daň????
Vďaka Silvia:)


Pokiaľ nemá podpísané vyhlásenie niekde inde tak môže podpísať u Vás a tým pádom pri sume 4400,- Sk nebude mať žiadnu daň. ;)
Ale ak nepodpíše tak mu zrazíte zrážkovú daň do 5.000
SilviaS
13.07.07,08:39
Vďaka pekne!!
Pekný den praje Silvia:) :) :)
milanr
01.08.07,09:31
Chcem sa opýtať, či dávate podpisovať Vyhlásenie k dani všetkým brigádnikom aj v prípade, ak si neuplatnia NČZD. Ide mi o to, či Vyhlásenie musí mať podpísané s tým, že si n e u p l a t ň u j e NČZD ? Vďaka
ZuzanaP
01.08.07,09:40
Niekto dáva podpísať aj keď si neuplatňuje, ja osobne dávam, i keď je to práca naviac a pre niekoho možno zbytočná.
milanr
01.08.07,10:06
Mne šlo hlavne o to, či Vyhlásenie m u s í byť podpísané nezávislé na tom, či si NČZD uplatňuje alebo nie. Neviem, či to pri kontrole DÚ kontroluje, alebo je to jedno, či Vyhlásenie nemá vôbec alebo Vyhlásenie má a podpísal, že NČZD si neuplatňuje. Ja dávam Vyhlásenia podpisovať iba zam-com na prac. zmluvu. Dohodárom nedávam, lebo u rôznych 1-dňových dohôd sa im to ani neoplatí a daň sa im zrazí zrážkou. Podľa mňa podísať Vyhlásenie by mala byť iniciatíva zo strany zamestnanca. Tak sa neviem rozhodnúť, či zaviesť povinné podpisovanie Vyhlásení pre všetkých alebo to ponechať bežať tak ako doteraz. Tak poraďte !
Anču
11.09.07,09:12
Zamestnali sme študentov od 23.8.2007 do 31.08.2007. V dohode sme stanovili max. počet hodín a odmenu za l hod. Do tohoto obdobia spadol sviatok 29.8.2007. Patrí študentom /prípadne aj iným dohodárom/ náhrada za sviatok? Neodpracovali plný počet hodín zo zmluvy.
Jana Motyčková
11.09.07,10:48
Náhrada za sviatok im nepatrí.
tinka111
11.03.08,14:41
Prosim Vas aj externista sa povazuje podla zakona o dohode brigadnickej cinnosti za studenta?
katkaj
11.03.08,14:43
Prosim Vas aj externista sa povazuje podla zakona o dohode brigadnickej cinnosti za studenta?

Áno aj externista môže byť zamestnaný na dohodu o brig.práci študentov
Marta3
21.03.08,19:05
Katkaj - Prosím o odpovedˇ k tejto téme, v ktorom zákone je, že aj externista sa považuje za študenta -- ešte som sa s tým nestretla.
Ďakujem
Jozef Mihál
21.03.08,21:11
Študentov možno rozdeliť na dve skupiny: študentov denného štúdia a študentov externých.

Keďže Zákonník práce nešpecifikuje v prípade práce na dohodu o brigádnickej práci študentov, že by sa mala týkať len študentov denného štúdia, vyplýva z toho, že DoBPŠ sa môže uzavrieť aj so študentom v externej forme štúdia.
csilla81
21.05.08,12:12
dobry den,

mame v plane zobrat dvoch brigadnikov na leto, chcem sa opytat kolko moze maximalne zarobit student v roku 2008, aby nemusel zdanovat.
Ked s nimi podpiseme dohodu o brigadnickej praci studenta - moze odrobit max. 20 hodin tyzdenne? potrebujeme dokladovat aj skutocnost, ze sa jedna o studenta?
a ake povinnosti nam vzniknu ako zamestnavatelovi? myslim, odvody ? iba urazove? v akej vyske?

dakujem za odpovede
tana70
30.05.08,09:52
Prajem pekny den,
prosim vie mi niekto poradit, ci existuje tlacivo pre ukoncenie dohody o brigadnickej praci studenta?

tana
Zoltán Kovács
30.05.08,10:02
Prajem pekny den,
prosim vie mi niekto poradit, ci existuje tlacivo pre ukoncenie dohody o brigadnickej praci studenta?

tana

Tlačivo neexistuje. Stačí obyčajným listom.