relisys
16.08.05,08:07
Dobrý deň,

Mám jeden problém pri výpočte mzdy pracovníkovi, ktorý nastúpil na liečenie-X.
Dostala som kladenku PN. Prečítala som zákon o sociálnom poistení a vychádza mi z toho, že to mám brať ako pracovnú neschopnosť a zamestnávateľ vypláca 10 dní, ostatné bude sociálna poisťovňa. Nie som si istá. Potvrdí mi to niekto ?
Ďakujem.;)
Prepáčte v odpovediach som nenašla žiadnu podobnú tému.
Bionda
16.08.05,06:20
Keď je na PN.. postupuješ ako u zamestnanca, ktorý je prácenechopný (a je jedno či má ústavnú liečbu a či kúpele alebo leží doma) je PN.........
Velettka
16.08.05,06:23
Aj my zamestnávame dôchodcu a ide od pondelku na liečenie (každý rok chodí do kúpelov) a vraj má tiež X-ko. Čo to znamená a ako čo mu to mám dať v mzde?
Hronská Iveta
16.08.05,06:34
Aj my zamestnávame dôchodcu a ide od pondelku na liečenie (každý rok chodí do kúpelov) a vraj má tiež X-ko. Čo to znamená a ako čo mu to mám dať v mzde?
Ak Vám donesie od lekára lístok o začí PN, vyplácate prvých 10 dní náhradu. Máte totiž doklad o jeho práceneschopnosti.
Velettka
16.08.05,06:36
Aj keď vôbec nie je chorý momentálne a je plne práce schopný? Je to len normálna rekreácia - kúpeľný pobyt ........ ale na doporučenie lekára. ....
Hronská Iveta
16.08.05,08:27
Aj keď vôbec nie je chorý momentálne a je plne práce schopný? Je to len normálna rekreácia - kúpeľný pobyt ........ ale na doporučenie lekára. ....
Na to, aby ste mohli začať vyplácať prvých 10 dní náhradu, musí sa jednať o pracovnú neschopnosť, ktorá je dokladovaná PN-kovým lístkom od lekára, kde je presne uvedený dátum začiatku nemoci.
Velettka
16.08.05,08:30
to mi je jasné, že keď donesie PNkový lístok, tak mu ide maródka ..... len som sa s tým doteraz nestretla, že keď ide niekto do kúpelov, tak mu doktor vypíše PNkový lístok .... zdá sa mi to divné ..... Ale dík za vysvetlenie ... pekny den
Hronská Iveta
16.08.05,09:16
to mi je jasné, že keď donesie PNkový lístok, tak mu ide maródka ..... len som sa s tým doteraz nestretla, že keď ide niekto do kúpelov, tak mu doktor vypíše PNkový lístok .... zdá sa mi to divné ..... Ale dík za vysvetlenie ... pekny den
Kúpeľná liečba môže byť ako vrámci PN, tak aj mimo nej. Preto, pokiaľ Vám donesie PN-lístok, bude to chápané ako klasická nemoc. Pokiaľ ho lekár neuznáva za PN, a tento lístok mu nevystaví, liečbu môže mať vrámci dovolenky. Preto to musí posúdiť až samotný mzdár, podľa toho, aká situácia vlastne v tomto prípade nastala.
Velettka
16.08.05,09:36
ok, ďakujem ...
DanielaSL
16.08.05,18:50
Minule bolo v Pravde písané o kúpeľnej liečbe a mimo iné bolo písané aj to , že pacienti zaradení do skupiny B a C nemusia ísť na liečenie v rámci dovolenky , ale môže im lekár vypísať na to obdobie aj PN. Takže ak prinesie zamestnanec PN , treba ju preplácať tak ako keby bol chorý.
relisys
17.08.05,06:25
Veľmi pekne ďakujem. Som spokojnejšia, keď ste mi to potvrdili.