smachotka
09.09.09,15:11
Ahojte.
Potrebujem poradit
Majitel firmy /FO/ si chce kupit na firmu auto.Je platcom DPH a vedie si jednoduché uctovnictvo.Berie si an auto uver ale nemusi nim rucit, lenze to nie je dobre. Potrebujem nim rucit aby mu to niekedy nezobral exekutor. Chcel by to urobit tak ze si ho kupi zaplati ho z uveru a hned ho preda sukromnej osobe, ktora mu ho da do prenajmu. Chcem sa spytat ci sa to da uctovne spravit. Ci to je vlastne uctovne dobre? Viete mi niekto poradit a aj ako by sa malo pri tom postupovat. Ci ma to auto vyfakturovat s DPH a kto ma platit cestnu dan a take veci.
Dakujem
Alena Šimová
16.09.09,07:44
Ahojte.
Potrebujem poradit
Majitel firmy /FO/ si chce kupit na firmu auto.Je platcom DPH a vedie si jednoduché uctovnictvo.Berie si an auto uver ale nemusi nim rucit, lenze to nie je dobre. Potrebujem nim rucit aby mu to niekedy nezobral exekutor. Chcel by to urobit tak ze si ho kupi zaplati ho z uveru a hned ho preda sukromnej osobe, ktora mu ho da do prenajmu. Chcem sa spytat ci sa to da uctovne spravit. Ci to je vlastne uctovne dobre? Viete mi niekto poradit a aj ako by sa malo pri tom postupovat. Ci ma to auto vyfakturovat s DPH a kto ma platit cestnu dan a take veci.
Dakujem
či má vyfakturovať s DPH - ak je to nákladné auto, je to s DPH, ak je to osobné, tak bez DPH. Čo sa týka cestnej dane, platia ju obaja. Vy ho máte na začiatku roka 2009 v majetku, keď sa predá, oznámite to na daňový úrad a platíte cestnú daň do obdobia, dokedy ste ho mali vo vlastníctve. Kupujúci ho prihlási na daňový úrad a od tohto obdobia platí daň kupujúci. Čo sa týka napr. dani z príjmu, v jednoduchom účtovníctve je príjem vtedy, keď je auto zaplatené. Treba si dať pozor na to, ak nie je auto zaplatené do konca roka, kedy sa predáva, zostatková hodnota majetku nemôže ísť pri vyradení do výdavkov v období, kedy sa vyraďuje, ale až keď je zaplatené.
Lianka
20.09.09,10:27
Treba si dať pozor na to, ak nie je auto zaplatené do konca roka, kedy sa predáva, zostatková hodnota majetku nemôže ísť pri vyradení do výdavkov v období, kedy sa vyraďuje, ale až keď je zaplatené.

Alenka, ktory § o tomto pojednava?
Alena Šimová
21.09.09,06:54
Alenka, ktory § o tomto pojednava?
neviem momentálne, zistím a napíšem.
gita
21.09.09,08:54
Mám taký dotaz: S.r.o kúpila v januári ojazdené úžitkové vozidlo, bol uplatnený odpočet DPH. Teraz v septembri si zaobstarala iné a to pôvodné dali do autobazáru. Kedy sa prestáva používať na podnikanie? Kedy zaúčtovať predaj? až ked ho autobazár predá? nevieme ako dlho tam bude stáť a následne na to aj výpočet odpisov. Poradí niekto?
Alena Šimová
21.09.09,09:29
Mám taký dotaz: S.r.o kúpila v januári ojazdené úžitkové vozidlo, bol uplatnený odpočet DPH. Teraz v septembri si zaobstarala iné a to pôvodné dali do autobazáru. Kedy sa prestáva používať na podnikanie? Kedy zaúčtovať predaj? až ked ho autobazár predá? nevieme ako dlho tam bude stáť a následne na to aj výpočet odpisov. Poradí niekto?
v bazáre sú dve možnosti - ak ho bazar kúpi, teda vlastníctvo prechádza na bazár hneď, plnenie nastáva ihneď. Ak však bazár auto len ponúka na predaj, tak plnenie nastáva vtedy, keď ho bazár predá a vyfakturuje si províziu. Odpisy sa účtujú až do okamihu, kedy sa auto predá.
Alena Šimová
23.09.09,06:02
Alenka, ktory § o tomto pojednava?
ešte sme to s kolegynami preberali a vychádza nám z toho, že to, čo som napísala platí vtedy, ak majetok nie je zahrnutý v obchodnom majetku, napr. keď skončím podnikanie a majetok predám do 5 rokov. Hovorí o tom par. 8, odst. 5c. Ak mám majetok v podnikaní, výdavok je vtedy, keď ho vyradím z účtovníctva a príjem vtedy, keď mi ho zaplatia.
Johanka
23.09.09,06:53
ešte sme to s kolegynami preberali a vychádza nám z toho, že to, čo som napísala platí vtedy, ak majetok nie je zahrnutý v obchodnom majetku, napr. keď skončím podnikanie a majetok predám do 5 rokov. Hovorí o tom par. 8, odst. 5c. Ak mám majetok v podnikaní, výdavok je vtedy, keď ho vyradím z účtovníctva a príjem vtedy, keď mi ho zaplatia.
§8 Zákona o dani z príjmov:
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
...
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

v tomto ustanovení je napísané niečo iné ako podčiarknutom ...

Zostatková cena majetku, ktorý bol v obchodnom majetku sa ako výdavok uplatní v zdaňovacom období, v ktorom má daňovník príjem z jeho predaja. Výdavok sa uvádza v DP v riadku pri príslušnom príjme.
Alena Šimová
23.09.09,06:57
§8 Zákona o dani z príjmov:
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
...
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

v tomto ustanovení je napísané niečo iné ako podčiarknutom ...

Zostatková cena majetku, ktorý bol v obchodnom majetku sa ako výdavok uplatní v zdaňovacom období, v ktorom má daňovník príjem z jeho predaja. Výdavok sa uvádza v DP v riadku pri príslušnom príjme.
tá odvolávka na par. platí k predchádzajúcej vete
Johanka
23.09.09,06:58
A k čomu je tá podčiarknutá veta :)?
Alena Šimová
23.09.09,07:02
ešte sme to s kolegynami preberali a vychádza nám z toho, že to, čo som napísala platí vtedy, ak majetok nie je zahrnutý v obchodnom majetku, napr. keď skončím podnikanie a majetok predám do 5 rokov. Hovorí o tom par. 8, odst. 5c. Ak mám majetok v podnikaní, výdavok je vtedy, keď ho vyradím z účtovníctva a príjem vtedy, keď mi ho zaplatia. podčiarkujem