Dana7
09.09.09,16:21
Dobrý deň,

dostala som sa k informácii, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba / resp. aj z iných druhov dobrovoľných poistení / si môže vymeriavací základ na platenie dobrovoľného poistenia zmeniť len raz za 6 mesiacov.
Nie som si však istá, či to už platí, alebo sa to ešte len pripravuje do legislatívy?
Prosím poradí mi niekto? Chcem si totiž znížiť VZ ale ešte nie som 6 mesiacov prihlásená.

Ďakujem veľmi pekne;)
veronikasad
09.09.09,14:23
Dobrý deň,

dostala som sa k informácii, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba / resp. aj z iných druhov dobrovoľných poistení / si môže vymeriavací základ na platenie dobrovoľného poistenia zmeniť len raz za 6 mesiacov.
Nie som si však istá, či to už platí, alebo sa to ešte len pripravuje do legislatívy?
Prosím poradí mi niekto? Chcem si totiž znížiť VZ ale ešte nie som 6 mesiacov prihlásená.

Ďakujem veľmi pekne;)
platí od 1.1.2009
brčko
09.09.09,17:37
vid § 142 ods.5 zákona o sociálnom poistení

(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.