mikulikovaz
09.09.09,20:04
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v prípade keď SZČO k 18.1.2008 zrušila živnosť a vo februári požiadala o priznanie starobného dôchodku, musí opravovať všetky roky za ktoré mu bol priznaný dôchodok alebo tým že vlastne o dôchodok požiadal už ako FO nemusí?Ďakujem
Andyke
09.09.09,18:18
A odkedy má priznaný starobný dôchodok ?

Treba podať dodatočné daňové priznania za tie roky, keď nemal nárok na nezdanit. časť základu dane z titulu, že k 1.1. bol poberateľom starobného dôchodku.
mikulikovaz
10.09.09,05:09
No jemu bol priznaný ale až po zrušení živnosti, takže platí to aj vtedy, že treba urobiť spätne opravné priznania?
Mária.K.
10.09.09,05:21
No jemu bol priznaný ale až po zrušení živnosti, takže platí to aj vtedy, že treba urobiť spätne opravné priznania?
Za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bol priznaný starobný dôchodok od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane. Ak bola nezdaniteľná časť základu dane uplatnená v daňovom priznaní, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
babi2
10.09.09,05:22
No jemu bol priznaný ale až po zrušení živnosti, takže platí to aj vtedy, že treba urobiť spätne opravné priznania?
Vychádzam z toho čo píšeš, zrušená živnosť k 18.1.2008 a dôchodok priznaný až po zrušení, čiže k 1.1.2008 nebol dôchodca a tak mal v r.2008 a predchádzajúcich rokoch nárok na celú nezdaniteľnú čiastku
mikulikovaz
10.09.09,05:39
No ja som si to tiež tak odvodila, len niektorí mi tvrdia iné tak preto som si to chcela overiť z viacerých zdrojov. Len pre istotu ešte raz: on k 1.1.2008 nebol dôchodca k 18.1.2008 zrušil živnosť a dôchodok mu bol priznaný spätne ale až v máji 2008, takže nie je potrebné robiť opravné daňové priznania?
Mária.K.
10.09.09,05:54
No ja som si to tiež tak odvodila, len niektorí mi tvrdia iné tak preto som si to chcela overiť z viacerých zdrojov. Len pre istotu ešte raz: on k 1.1.2008 nebol dôchodca k 18.1.2008 zrušil živnosť a dôchodok mu bol priznaný spätne ale až v máji 2008, takže nie je potrebné robiť opravné daňové priznania?
Ak bol spätne priznaný k 1. januáru 2008, je potrebné robiť dodatočné daňové priznanie. Ak bol spätne priznaný k 2. januáru alebo k neskoršiemu dátumu, nie je povinný robiť dodatočné daňové priznanie. Potrebné je poznať presný dátum, ku ktorému bol dôchodok priznaný. Ak týmto dátumom je napríklad 1. máj 2008, dodatočné daňové nie je potrebné podávať.
mikulikovaz
10.09.09,06:38
Tak ja už neviem no jemu bol priznaný v máji 2008 spätne za viacej rokov. len mi šlo o to, že keď on už nebol živnostníkom a vlastne až vtedy požiadal o dôchodok.
Milan Benka
10.09.09,06:53
Tak ja už neviem no jemu bol priznaný v máji 2008 spätne za viacej rokov. len mi šlo o to, že keď on už nebol živnostníkom a vlastne až vtedy požiadal o dôchodok.

Ste povinná urobiť dodatočné daňové priznania za predchádzajúce roky.
Uve)dte dátum, od kt. mu bol priznaný starobný dôchodok.
Mária.K.
10.09.09,08:10
Tak ja už neviem no jemu bol priznaný v máji 2008 spätne za viacej rokov. len mi šlo o to, že keď on už nebol živnostníkom a vlastne až vtedy požiadal o dôchodok.
Povinnosť podať dodatočné daňové priznanie nemá žiadny súvis so skutočnosťou, či bol alebo nebol živnostníkom. Podstatné je len to, že mu bol spätne priznaný starobný dôchodok a od akého dátumu.
mikulikovaz
10.09.09,10:41
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Moc ste ma síce nepotešili ale taký život a zákony. Ďakujem