Elap79
09.09.09,20:13
Dobrý večer.Máte niekto skúsenosti z rušením životnej poistky?
Mala som založené životné poistenie od mája roku 2001.
Poistenie potrebujem zrušiť z rodinných dôvodov,viem výšku odkupnej hodnoty aj som zaslala žiadosť o zrušenie ktorú už evidujú,len pracovníčka mi oznámila že odkupná hodnota mi bude vyplatené 6 týždnov od výročia poistenia?
Mohol by mi to niekto normálne vysvetliť?
Peniaze dostanem 6 týždnov od zrušenia alebo 6 týždnov pred tým májom 2010?
Dakujem pekne za informácie.
u.erika
09.09.09,18:20
Pozri zmluvu, tam máš určite napísané podmienky pri zrušenia /výpovede/ poistenia. S malými písmenkami, ale musí to tam byť. Poisťovne zviknú dať výpovednú lehotu 6 týždňov.
Elap79
09.09.09,18:34
Dakujem,skúsim pozrieť,ale ked som volala z poistovnu pracovníčka si len hovorila svoje musíte počkať na písomné vyrozumenie.Potrebujem sa vedieť zariadiť lebo ma súri čas či mám vobec zhánať nejaký úver..
Xanti
09.09.09,18:36
Dobrý večer.Máte niekto skúsenosti z rušením životnej poistky?
Mala som založené životné poistenie od mája roku 2001.
Poistenie potrebujem zrušiť z rodinných dôvodov,viem výšku odkupnej hodnoty aj som zaslala žiadosť o zrušenie ktorú už evidujú,len pracovníčka mi oznámila že odkupná hodnota mi bude vyplatené 6 týždnov od výročia poistenia?
Mohol by mi to niekto normálne vysvetliť?
Peniaze dostanem 6 týždnov od zrušenia alebo 6 týždnov pred tým májom 2010?
Dakujem pekne za informácie. Výročie poistenia je dátum uzavretia poistnej zmluvy tj. v tvojom prípade máj 2010.
Takže ak sa vyjadrili, že odkupná hodnota Ti bude vyplatené do 6 týždnov od výročia poistenia, tak tuším tie peniaze dostaneš v júly 2010.

Samozrejme, ak máš poistku s ročným platením poistného.
Elap79
09.09.09,18:42
Poistku platím každý mesiac ,ročne nie.
u.erika
09.09.09,19:11
Prečítaj tú zmluvu, a budeš múdrejšia. O akú poisťovňu sa jedná?
Chobot
09.09.09,20:20
Dobrý večer.Máte niekto skúsenosti z rušením životnej poistky?
Mala som založené životné poistenie od mája roku 2001.
Poistenie potrebujem zrušiť z rodinných dôvodov,viem výšku odkupnej hodnoty aj som zaslala žiadosť o zrušenie ktorú už evidujú,len pracovníčka mi oznámila že odkupná hodnota mi bude vyplatené 6 týždnov od výročia poistenia?
Mohol by mi to niekto normálne vysvetliť?
Peniaze dostanem 6 týždnov od zrušenia alebo 6 týždnov pred tým májom 2010?
Dakujem pekne za informácie.


Poistku platím každý mesiac ,ročne nie.

Najprv ti odcitujem § 800 ods. 1 Obč. zákonníka:
(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

Takže keď ju platíš mesačne, tak poistné obdobie je mesačné. Ak si výpoveď podala napr. 27.8.2008, tak najprv musí uplynúť výpovedná lehota. V tomto prípade výpovedná lehota uplynie 8.10.2009. V tom čase beží poistné obdobie, ktoré trvá od 1.10. do 31.10., teda mesačné obdobie.

V zmysle toho ustanovenia teda poistenie zanikne ku koncu poistného obdobia po uplynutí výpovednej lehoty, teda 31.10. a peniaze dostaneš vyplatené po tomto termíne.

Výhodné pre teba je, že máš mesačné poistné obdobie, takže najneskôr do konca októbra ti poistenie skončí. Potom je poisťovňa povinná vyplatiť ti odkupnú hodnotu najneskôr do 15 dní. Ale pre istotu ešte pozri v zmluve, či náhodou nemáš uvedené iné poistné obdobie. Ak platíš mesačne poistné, tak poistným obdobím je spravidla mesiac. Ale pozri to a daj vedieť, lebo ak by tam bolo iné poistné obdobie, tak je to inak.



Keby si mala poistné obdobie ročné so začiatkom poistného obdobia pri výročí poistenia, teda 1.5., tak ak by si chcela ukončiť poistenie k niektorému výročiu, tak by si musela podať výpoveď 6 týždňov pred 1. májom. Ak by si podala výpoveď pri ročnej poistnej dobe napr. 1.10.2009, tak uplynie výpovedná doba 12.11.2009, ale treba počkať na koniec poistného obdobia, ktoré nastane 30.4.2010.
Elap79
10.09.09,17:15
Dakujem pekne za informáciu,dúfam že to tak bude.Dám vedieť.