ilona
16.08.05,08:42
Ak máte niekto skúsenosti poradte.Kolegyna je nútené zostať doma opatrovať svojích svokrovcou,ktorí sú bezvládny.Nie je to jednoduché nechať prácu,ale musí a nie je nám jasný jej príjem.Za opatrovanie 2 dostane 8000,- sk,moje otázky sú:
-platí si sama odvody do VZP a na nemocenské,či aj na dôchodkové z tohoto prijmu ?

- o koľko znížia svokrovcom dôchodok ,vyplatia im len 2 x 1,2 životného minima,ostatok stiahnu?

Ďakujem.
Evaman
16.08.05,06:51
Zdravotné poistenie za ňu platí štát, všetky ostatné odvody by si mala platiť sama ako dobrovoľný plátca. Doporučovala by som platiť aspoň dôchodkové , aby sa jej zarátavali "odrobené roky" do dôchodku a nemocenské , ak by ochorela aby dostala aspoň nejaké peniažky.
Luba2
16.08.05,07:22
Svokrovcom dôchodky neznížia. Len v prípade že by opatrovala napr. manžela manželka, ktorá tiež poberá starobný dôchodok, tak by znižovali nie dôchodok ale príspevok za opatrovanie. V tomto prípade nie.

Ešte tak rozmýšľam nad tým dobrovoľným poistením v sociálke. Ja by som sa asi v takom prípade nepoistila, radšej by som tých cca 2.300 Sk /najnižšie poistné z minimálnej mzdy/ niekam odkladala a ak ochoriem, tak by som ich použila / za rok je to asi 26 000 Sk/ ale to je vec názoru. Takéto opatrovanie je prechodný stav, ak bude trvať povedzme rok - dva, tak potom sa vráti späť do práce a myslím si, že jej až toľko na dôchodku neutečie, koľko bude musieť ona platiť sociálke teraz z minima.
ilona
16.08.05,07:41
Evaman,vieš to určite,že za nu platí do zdravotnej štát? Volala som na socialne a tam mi povedali,že VZP a nemoc.si musí platiť sama,dôchodkové nemusí,ale sa jej to zaratáva do odpracovaných rokov,tak kto má pravdu?
rada
16.08.05,08:19
Uvedené som vytiahla zo stránky Min.práce, soc. vecí... Mimochodom, raz som žiadala cez e-mail o zodpovedanie dotazu a môžem povedať, že mi odpovedali ihneď a ochotne.

Peňažný príspevok za opatrovanie



Účel príspevku


Poskytnutie celodennej opatery občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím a zabezpečenie určitého príjmu pre opatrovateľa




Oprávnená osoba


peňažný príspevok sa poskytuje fyzickej osobe, ktorá občana s ťažkým zdravotným postihnutím opatruje,

do okruhu fyzických osôb na účely tohto peňažného príspevku patrí manželka, manžel, rodičia, náhradní rodičia alebo súdom ustanovený opatrovník, deti, starí rodičia, vnuci, súrodenci, nevesta, zať, svokor. svokra, ovdovelá nevesta a zať,

fyzická osoba, ktorá vykonáva opatrovanie, musí mať 18 rokov veku, spôsobilosť na právne úkony a písomný súhlas občana s ťažkým zdravotným postihnutím,

peňažný príspevok možno poskytovať občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím staršiemu ako 6 rokov odkázaného na celodenné, osobné a riadne opatrovanie (príloha č. l zákona o sociálnej pomoci),




Komu nemožno poskytnúť peňažný príspevok


peňažný príspevok nemožno poskytnúť, ak starostlivosť zabezpečuje rodič, ktorému sa poskytuje rodičovský príspevok alebo ak sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu alebo sa mu poskytuje opatrovateľská služba, alebo ak opatrovanie vykonáva „plne“ invalidný občan




Výška peňažného príspevku


základná výška peňažného príspevku je 6000 Sk mesačne, ak fyzická osoba opatruje jedného občana s ťažkým zdravotným postihnutím a 8000 Sk pri opatrovaní dvoch, prípadne viacerých občanov s ťažkým zdravotným postihnutím,

základná výška peňažného príspevku sa zvyšuje o 1500 Sk mesačne, ak je občanom s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrených detí a fyzická osoba - opatrovateľ nemá v čase opatrovania príjem alebo nepoberá dôchodkové dávky

základná výška peňažného príspevku sa znižuje o sumu, ktorá presahuje 1,2 násobok sumy životného minima príjmu občana s ŤZP alebo sa znižuje o sumu, ktorou príjem nezaopatreného dieťaťa presahuje 3 násobok sumy životného minima,

základná výška peňažného príspevku sa znižuje o 50% dôchodkovej dávky, ak občana s ŤZP opatruje fyzická osoba, ktorá je poberateľom takejto dávky,

výška peňažného príspevku sa kráti , ak občan s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje rôzne zariadenia, napr. zariadenie sociálnych služieb s denným pobytom v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne,

Výška peňažného príspevku sa kráti o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť ( 200, 300, 500 Sk)




Ostatné podmienky


žiadosť o peňažný príspevok podáva fyzická osoba, ktorá bude vykonávať opatrovanie nie občan s ŤZP,

fyzická osoba, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím môže mať mesačný príjem zo zárobkovej činnosti maximálne vo výške 2 násobku sumy životného minima, t.j. v súčasnosti 9160 Sk

peňažný príspevok za opatrovanie sa nepovažuje za príjem na účely peňažného príspevku za opatrovanie

opatrovanie nie je náhradnou dobou pre účely dôchodkového poistenia, fyzická osoba je však povinná platiť si sama zdravotné poistenie (pokiaľ nie je poistená z iného titulu, napr. pracovnoprávny vzťah alebo obdobný vzťah alebo ak za ňu neplatí zdravotné poistenie štát), za určitých podmienok si môže fyzická osoba dobrovoľne platiť poistné na dôchodkové poistenie. Peňažný príspevok nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb.
Jozef Mihál
16.08.05,08:33
K zdravotnému poisteniu - ak táto osoba nie je zamestnancom ani SZČO, tak za ňu do 31.8.2005 platí poistné štát.

Od 1.9.2005 aj naďalej bude platiť poistné štát - viď § 11 ods.8 písm.j) zákona o ZP po novele.

Podmienka je, že nesmie byť ani zamestnancom, ani SZČO a jej prípadný príjem z dohôd a pod. nesmie prevýšiť polovicu úhrnu minimálnych miezd (za sept.-dec.2005 sumu 13000 Sk) - viď § 11 ods.10 zákona o ZP po novele.
ilona
16.08.05,08:49
Všetkým ďakujem,pomohli ste mi.
Evaman
16.08.05,08:54
No myslím, že podľa z. č.580/2004 o zdravotnom poistení § 11 ods.(8) a) za ňu platí poistné štát. Pozri § 11 tohto zákona Platitelia poistného. Skús preveriť priamo na ZP poprípade si od nich žiadaj písomné stanovisko ak to chceš mať na papieri.
Ja mám sesternicu, kt. sa stará o zdravotne postihnutú dcéru, nemocenskú si platí samaa zdravotku za ňu platí štát(zatiaľ mi žiadnu zmenu nehlásila) .
Evaman
16.08.05,08:55
Pán Mihál ma predbehol, hm dlho som telefonovala.
rada
16.08.05,09:19
Pardóóón.
Nevšimla som si o neaktuálnej výške životného minima na stránke MPSVaR. Bolo upravené s účinnosťou od 1.7.2005 na 4 730,- Sk, dvojnásobok 9 460,- Opatrením č. 262/2005 Z.z.