janette784
10.09.09,08:54
Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o info:

je teraz čas pýtat od zamestnancov potvrdenia o návšteve školy, ak deti navštevujú strednú školu alebo vysokú školu dennej formy štúdia......robím to prvý krát, tak by som sa si chcela byt istá, či to robím správne.......

takže potrebujem originál tohto potvrdenia a treba ho pýtat vždy na zač. nového školského roka, do vyhlásenia nepíšem nič

ak sa zamestnancovi narodí dieta, tak potrebujem kopiu rodného listu a do vyhlásenia dám dátum zmeny narodenia dietata

chápem to správne?

velmi pekne Vám dakujem za pomoc
Tamila
10.09.09,06:56
Áno, správne
VERONIKA6
10.09.09,06:59
Potvrdenie o návšteve školy:
Daj pracovníkov dvojmo, 1 x nech si odovzdajú na rodinné prídavky na sociálku.
janette784
10.09.09,07:34
Ste zlatí, dakujem Vám velmi pekne a prajem pekný den
lefa
10.09.09,09:31
Pekny den,
prosim poradit v nasledovnom:
Bakalarske studium v Prahe na VS od 6/2005 do 6/2009 = 4 roky.Na potvrdení o studiu je napisane, ze standardná dlzka studia je 3 roky.Podľa predpisov ČR moze studovat bakalarske studium raz tolko, ako je standardna dlzka studia, teda bakalara az 6 rokov.
Od septembra pokracuje na magisterskom studiu, ktorého standardna dlzka je 2 roky, ale zas podla ich predpisov moze studovat az 4 roky.
Kedze studovala Bc. 4 roky, mam to chapat ako prekrocenie standardnej dlzky studia podla nasich zakonov a danovy bonus jej budem vyplacat uz len 1 rok, teda spolu 5 rokov?
Vdaka
kvet
10.09.09,10:53
Pekny den,
prosim poradit v nasledovnom:
Bakalarske studium v Prahe na VS od 6/2005 do 6/2009 = 4 roky.Na potvrdení o studiu je napisane, ze standardná dlzka studia je 3 roky.Podľa predpisov ČR moze studovat bakalarske studium raz tolko, ako je standardna dlzka studia, teda bakalara az 6 rokov.
Od septembra pokracuje na magisterskom studiu, ktorého standardna dlzka je 2 roky, ale zas podla ich predpisov moze studovat az 4 roky.
Kedze studovala Bc. 4 roky, mam to chapat ako prekrocenie standardnej dlzky studia podla nasich zakonov a danovy bonus jej budem vyplacat uz len 1 rok, teda spolu 5 rokov?
Vdaka

Vo vyššie uvedenom prípade (t.j. u študentov zahraničných vysokých škôl) sa štandardná dĺžka štúdia neposudzuje, pretože na ich štúdium sa nevzťahuje zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Na účely PnD aj DB však musí ísť o ekvivalentné (rovnocenné) štúdium so štúdiom na VŠ v SR.
lefa
10.09.09,11:05
České vysoké učení technické v Prahe, fakulta architektúry je rovnocenne studium so studiom na VS v SR???
Ak ano, tak jej budem vyplacat danovy bonus trebars aj 7 rokov, ale s prihliadnutim na vek 25 rokov veku studenta?
kvet
11.09.09,05:00
České vysoké učení technické v Prahe, fakulta architektúry je rovnocenne studium so studiom na VS v SR???
Ak ano, tak jej budem vyplacat danovy bonus trebars aj 7 rokov, ale s prihliadnutim na vek 25 rokov veku studenta?

K prvej časti:
ekvivalenciu štúdia posudzuje MŠ SR, Stredisko pre uznávanie dokladov o vzdelaní. Na požiadanie oprávnenej osoby vydávajú potvrdenie.

K druhej časti:
v podstate áno, ak sa nezmenia iné rozhodujúce skutočnosti (napr. ukončenie štúdia, prerušenie a pod.)
lefa
11.09.09,10:58
Vdaka za info,
pekny vikend
pavlinka
11.09.09,11:07
Študent-maturant, ktorý od septembra pokračuje v dennom pomaturitnom dvojročnom štúdiu na tej istej strednej škole sa považuje ďalej za nezaopatrené dieťa t.j. má nárok na prídavok na dieťa, daňový bonus aj výživné od otca?
VERONIKA6
11.09.09,11:13
Študent-maturant, ktorý od septembra pokračuje v dennom pomaturitnom dvojročnom štúdiu na tej istej strednej škole sa považuje ďalej za nezaopatrené dieťa t.j. má nárok na prídavok na dieťa, daňový bonus aj výživné od otca?
Áno, má nárok.
Katarína Cigánová
11.09.09,11:21
Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o info:

je teraz čas pýtat od zamestnancov potvrdenia o návšteve školy, ak deti navštevujú strednú školu alebo vysokú školu dennej formy štúdia......robím to prvý krát, tak by som sa si chcela byt istá, či to robím správne.......

takže potrebujem originál tohto potvrdenia a treba ho pýtat vždy na zač. nového školského roka, do vyhlásenia nepíšem nič

ak sa zamestnancovi narodí dieta, tak potrebujem kopiu rodného listu a do vyhlásenia dám dátum zmeny narodenia dietata

chápem to správne?

velmi pekne Vám dakujem za pomoc
Vo vyhlásení sa vždy vyznačuje , či daňovník žiada , alebo nežiada uplatňovať DB / dokonca je tam aj rozdelené , či je dieta v povinnej školskej dochádzke , alebo sa sústavne priipravuje na povolanie / je teda stredoškolák , vysokoškolák. / Spôsob preukazovania nároku na DB rieši § 37 zákona o DP / 595/2003 , zjednodužene : 1. rodný list - stačí do skončenia povinnej šk. dochádzky . po skonšení pov. šk. doch máš mať : rodný list + potvrdenie o návšteve školy . a samozrejme každý rok podpísané vyhlásenie , že žiada o DB . Ak je zmena - je tam kolonka zmeny - a znovu podpísane zamestnancom . / teda podľa môjho názoru / .
milanr
06.10.09,05:33
Chcem sa len uistiť, ako správne zapísať zmenu do Vyhlásenia, ak si ZC od 1.9.09 už neuplatňuje DB (dieťa po skončení SŠ nepokračuje v štúdiu na VŠ). Druh zmeny: skončenie uplatnenia DB na syna ...., Zmena nastala dňa: 1.9.09, podpis + dátum podpisu do 30.9.09. Vypisuje ZĽ aj časť V. Vyhlásenia t.j. posledný mesiac vyplatenia DB ? Ak si ZC od 1.9. už nechce uplatňovať DB, pretože si ho začne uplatňovať manželka je spôsob zapísania zmeny do Vyhlásenia taký istý ako pri skončení štúdia ? Ešte otázočka k tlačivám pre šk. r.2009/2010. Niektorí ZC mi predložili tlačivo, kde je zákon (172/90 alebo 131/02 Z.z.) podľa, ktorého dieťa študuje na VŠ a niektorí s popisom denné štúdium, štúdium - stupeň, prípravná štátna služba, ale zase tam nie je uvedený zákon. Platia obidva vzory tlačív na účely prídavku na dieťa ? Ďakujem.
mzdarka renca
06.10.09,05:48
Chcem sa len uistiť, ako správne zapísať zmenu do Vyhlásenia, ak si ZC od 1.9.09 už neuplatňuje DB (dieťa po skončení SŠ nepokračuje v štúdiu na VŠ). Druh zmeny: skončenie uplatnenia DB na syna ...., Zmena nastala dňa: 1.9.09, podpis + dátum podpisu do 30.9.09. tak
Vypisuje ZĽ aj časť V. Vyhlásenia t.j. posledný mesiac vyplatenia DB ? Ak si ZC od 1.9. už nechce uplatňovať DB nie, pretože si ho začne uplatňovať manželka je spôsob zapísania zmeny do Vyhlásenia taký istý ako pri skončení štúdia áno ? Ešte otázočka k tlačivám pre šk. r.2009/2010. Niektorí ZC mi predložili tlačivo, kde je zákon (172/90 alebo 131/02 Z.z.) podľa, ktorého dieťa študuje na VŠ a niektorí s popisom denné štúdium, štúdium - stupeň, prípravná štátna služba, ale zase tam nie je uvedený zákon. Platia obidva vzory tlačív na účely prídavku na dieťa ? Ďakujem.
áno, platia oba vzory potvrdení
myma
06.10.09,08:14
Mám zamestnanca, ktorému syn opakuje 1. ročník na VŠ.
Na Potvrdení o návšteve školy má dátum zápisu do opakovaného ročníka 2. september 2009, tlačivo mi priniesol 5. októbra 2009. Má nárok na daňový bonus už za 9/2009 alebo až v októbri?
Ďakujem za odpoveď.
drobeceva
06.10.09,08:15
Mám zamestnanca, ktorému syn opakuje 1. ročník na VŠ.
Na Potvrdení o návšteve školy má dátum zápisu do ročníka 2. september 2009, tlačivo mi priniesol 5. októbra 2009. Má nárok na daňový bonus už za 9/2009 alebo až v októbri?
už za 9/09
myma
06.10.09,08:18
Veľmi pekne ďakujem.
milanr
06.10.09,08:57
áno, platia oba vzory potvrdení

Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ som správne pochopila http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifčasť V. Vyhlásenia vypisuje ZĽ iba pri zmene platiteľa dane (napr. pri skončení PP) nie pri zmene osoby, ktorá si bude uplatňovať DB (napr. z manžela na manzelku).
mzdarka renca
06.10.09,10:21
Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ som správne pochopila http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifčasť V. Vyhlásenia vypisuje ZĽ iba pri zmene platiteľa dane (napr. pri skončení PP) nie pri zmene osoby, ktorá si bude uplatňovať DB (napr. z manžela na manzelku).

áno, dobre si to pochopila;)
5marian5
06.10.09,11:22
pocujte, tiez to zacinam vsetko robit ale vazne som si neni ista, cos tym tlacivom o navsteve skoly. iba sa zalozi alebo sa musi aj niekam posielat?dik za odpoved
drobeceva
06.10.09,11:26
pocujte, tiez to zacinam vsetko robit ale vazne som si neni ista, cos tym tlacivom o navsteve skoly. iba sa zalozi alebo sa musi aj niekam posielat?dik za odpoved
Ty to neposielaš nikde, založíš do Vyhlásenia.... preukážeš sa ním napr. pri daňovej kontrole
Tweety
06.10.09,11:27
pocujte, tiez to zacinam vsetko robit ale vazne som si neni ista, cos tym tlacivom o navsteve skoly. iba sa zalozi alebo sa musi aj niekam posielat?dik za odpoved
Počujte? to je čo za oslovenie?:mee:
Potvrdenie na DB sa založí do karty zamestnanca.
5marian5
06.10.09,11:59
pardon za oslovenie:)polepsim sa...
a velmi pekne dakujem