rozeta
10.09.09,09:10
Dobrý deň všetkým.
Zamestnávateľ mi už dva a pol mesiaca nevyplatil mzdu. Viem že môžem dať okamžité rozviazanie pracovného pomeru, myslím že to je par. 69 ods. 2.
Ja však vo firme robím a všetky mzdové podklady. Neviem, či mi zamestnávateľ vyhotoví potrebné potvrdenia /ZL a potv.o príjme/, keď odídem "zo dňa na deň". Taktiež mám obavy, že sa mi pokúsi znížiť poslednú výplatu. :mee:
Môžem potom na neho podať tresné oznámenie, alebo to dať na súd?
Kontrola z inšpektorátu práce nepomôže /zažila som/.
Aké doklady potrebujem?
VERONIKA6
10.09.09,07:46
Dobrý deň všetkým.
Zamestnávateľ mi už dva a pol mesiaca nevyplatil mzdu. Viem že môžem dať okamžité rozviazanie pracovného pomeru, myslím že to je par. 69 ods. 2.
Ja však vo firme robím a všetky mzdové podklady. Neviem, či mi zamestnávateľ vyhotoví potrebné potvrdenia /ZL a potv.o príjme/, keď odídem "zo dňa na deň". Taktiež mám obavy, že sa mi pokúsi znížiť poslednú výplatu. :mee:
Môžem potom na neho podať tresné oznámenie, alebo to dať na súd?
Kontrola z inšpektorátu práce nepomôže /zažila som/.
Aké doklady potrebujem?
Pozri § 75 ZP.
1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Potrebuješ doklad o skončení pracovného pomeru, zápočtový list a potvrdenie o príjme za rok 2009. Potvrdenie Ti môže zaslať aj neskôr.
rozeta
10.09.09,08:37
Vierka, ďakujem.
Vo všetkom máš pravdu, no tie potvrdenia mi nebude mať kto vydať. Pretože pochybujem, že si tak skoro nájde novú účtovníčku a isto mi bude chcieť robiť naprieky.
VERONIKA6
10.09.09,08:40
Vierka, ďakujem.
Vo všetkom máš pravdu, no tie potvrdenia mi nebude mať kto vydať. Pretože pochybujem, že si tak skoro nájde novú účtovníčku a isto mi bude chcieť robiť naprieky.
A čo keby si si tie podklady pripravila sama k dátumu, kedy dáš výpoveď?
Zápočet môžeš, taktiež potvrdenie o príjme a výpoveď si priprav a pri skončení mu strč na podpis.
rozeta
10.09.09,09:18
OK, lenže nebudem vedieť príjem za posledný mesiac /iba prepokladaný/ , no keď tak nad tým rozmýšľam, môžem si urobiť aj výplatu aj to potvrdenie mu dať podpísať a on už potom nič nezmôže.
VERONIKA6
10.09.09,09:22
OK, lenže nebudem vedieť príjem za posledný mesiac /iba prepokladaný/ , no keď tak nad tým rozmýšľam, môžem si urobiť aj výplatu aj to potvrdenie mu dať podpísať a on už potom nič nezmôže.
No tak konaj, dobehni Ty jeho a nie naopak.:D
Olgica
10.09.09,09:32
Ak ti nedá potvrdenie o príjme, tak si ofoť všetky tvoje výpl.pásky.
rozeta
10.09.09,11:42
ešte mám nárok aj na dvojmesačnú mzdu /keď je par.69 ods. 2/ či nie? čo stým? započítať do poslednej výplaty?
mzdarka renca
10.09.09,11:46
ešte mám nárok aj na dvojmesačnú mzdu /keď je par.69 ods. 2/ či nie? čo stým? započítať do poslednej výplaty?

určite áno
Tweety
10.09.09,11:47
ešte mám nárok aj na dvojmesačnú mzdu /keď je par.69 ods. 2/ či nie? čo stým? započítať do poslednej výplaty?
§ 69 ZP
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
Takže nie odst. 2, ako píšeš.
§ 69

4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
rozeta
29.10.09,08:59
počíta sa to ako odstupné /bez odvodov iba daň/ alebo ako normálna mzda?
Tweety
29.10.09,09:01
počíta sa to ako odstupné /bez odvodov iba daň/ alebo ako normálna mzda?
Nie je to odstupné, je to náhrada mzdy. Takže odvody normálne ako pri náhradách.
rozeta
02.11.09,10:42
môžem takúto výpoveď poslať iba poštou? musí ju zamestnávateľ kaceptovať?
rozeta
02.11.09,10:43
môžem takúto výpoveď poslať iba poštou? musí ju zamestnávateľ kaceptovať?
teda akceptovať :-D
bv_alexandra
02.11.09,11:28
Nie je to odstupné, je to náhrada mzdy. Takže odvody normálne ako pri náhradách.
Dovolim si trošku nesúhlasiť takáto náhrada mzdy má charakter odstupného, riešili sme to nedávno a tu je odpoved z SP:

no baby došlo my vyjadrenie zo SP, a asi vás :nepoteším, sociálne poistenie sa z takto vyplatenej náhrady neplatí, citujem:"Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má podľa § 69 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Uvedená náhrada mzdy nie je peňažným plnením za vykonanú prácu, je kompenzačným opatrením pre dotknutého zamestnanca a má charakter odstupného. Vzhľadom na to, že uvedená náhrada mzdy nie je príjmom za vykonanú prácu dosiahnutým v zamestnaní, akceptujúc jej charakter odstupného, nepatrí táto náhrada mzdy do okruhu príjmov na určenie vymeriavacieho základu zamestnanca."

a tu je celá téma: http://www.porada.sk/t114103-povinnosti-zamestnavatela-mzdovej-uctovnicky-pri-okamzitom-skonceni-pp.html