vevericka
10.09.09,09:43
Dobrý deň, prosím o radu :
podnikateľ platca DPH uzavrie zmluvu o výpožičke motorového vozidla s iným podnikateľom, ktorý má uvedené motorové vozidlo na leasing, ale
momentálne ho nevyužíva na podnikanie - môže si nájomca uplatniť odpočet DPH z bločkov PHM. Ďakujem
DušanČ
10.09.09,08:09
Dobrý deň, prosím o radu :
podnikateľ platca DPH uzavrie zmluvu o výpožičke motorového vozidla s iným podnikateľom, ktorý má uvedené motorové vozidlo na leasing, ale
momentálne ho nevyužíva na podnikanie - môže si nájomca uplatniť odpočet DPH z bločkov PHM. Ďakujem

Nájomca auta, pokiaľ toto nevyužíva na podnikateľskú činnosť a auto zapožičia, vlastne nemá prečo kupovať PH. Vyzerá to, ako keby si chcel uplatniť do nákladov nákupy PH do svojho súkromného auta. Ako bude potom podložená spotreba PH do daňovo uznaných nákladov ?
Len podnikateľ, ktorý auto užíva, aj keď na základe zmluvy o výpožičke, si môže za obdobie, ktoré je v zmluve zakotvené, uplatniť PH do nákladov a má aj nárok na odpočet DPH.
adabirk
10.09.09,08:10
- má nárok na odpočítanie DPH z PHM na vypožičané auto - v zmysle § 51 ods. 1 písm.a) zákona o DPH
grammatika
10.09.09,08:14
Dobrý deň, prosím o radu :
podnikateľ platca DPH uzavrie zmluvu o výpožičke motorového vozidla s iným podnikateľom, ktorý má uvedené motorové vozidlo na leasing, ale
momentálne ho nevyužíva na podnikanie - môže si nájomca uplatniť odpočet DPH z bločkov PHM. Ďakujem

len mimotemymá uzatvorenú dohodu s leasingovkou, že predmet nájmu ďalej prenajíma niekomu inému, pretože vo väčšine leasingoviek je to zakázané.
vevericka
11.09.09,08:07
Ano je to tak, prenajimatel musi mat s leasingovkou uzavretu dohodu, ze
predmet leasingu moze prenajimat dalej / dakujem za pomoc.
betka
11.09.09,08:29
Dobrý deň, prosím o radu :
podnikateľ platca DPH uzavrie zmluvu o výpožičke motorového vozidla s iným podnikateľom, ktorý má uvedené motorové vozidlo na leasing, ale
momentálne ho nevyužíva na podnikanie - môže si nájomca uplatniť odpočet DPH z bločkov PHM. Ďakujem

Ak má zmluvu zdanitelná osoba so zdanitelnou osobou, teda zmluvu o výpožičke, nemá nárok na uplatnenie žiadneho DPH, na to konkrétne obdobie. MV može byť aj NA, tu nemá nárok ani na odpočítanie DPH zo splátok.

Čo znamená zmluva o výpožičke= BEZODPLATNE

A čo nám hovorí zákon o DPH?
9/2-užívanie HM, kt. je vo vlastníctve platitela......alebo na iný účel ako na podnikanie sa považuje za dodanie služby za protihodnotu

9/3-bezodplatné dodanie služby..... alebo na iný účel ako na podnikanie sa považuje za dodanie služby za protihodnotu

49/5... ak sa platitel rozhodne, že neodpočíta časť dane, nepovažuje sa použitie v zmysle par. 9/3 za dodanie za protihodnotu.

atd, atd....
ondrejvla
25.09.09,19:43
Daňové riaditeľstvo SR Ja dnes riešim len problémy, ktoré sú zdanlivo jednoduché, ale nie som si istá, či som správne pochopila tento problém:

firma zakúpila na leasing strojové zariadenie s tým, že 50% akontácie a prvé 3 splátky uhradí za ňu výrobca. Nemám žiadne blanco zmenky, ktoré konateľ podpísal ako ručenie za - myslím, že by som to mohla nazvať pôžičkou, ale budem ich mať, teraz neviem, keďže 1.zvýšenú splátku uhradil leasing.spoločnosti výrobca za nájomcu a taktiež prvé 3 splátky, či mám nárok odpočítať si DPH z uhradených splátok, pretože nemám o týchto úhradách žiadne doklady len splátkový kalendár LZ, kde sú uvedené ako splátky, tak aj akontácia. Tieto splátky nemám ako vydokladovať a preto neviem, či mám právo o nich účtovať. Môj názor je, áno, pokiaľ budem mať nejakú zmluvu o tejto výpožičke k LZ.
lenkak
25.09.09,20:06
skús možno pomôže
http://www.porada.sk/t109566-dph-a-postupenie-leasingu.html

Luba
Re: DPH a postúpenie leasingu ???
Leasingovej spoločnosti by to mohlo byť teoreticky jedno, kto jej zaplatí, hlavne aby platil. Keď by došlo k neplateniu, aj tak by sa zrejme obrátila na svojho leasingového klienta (firmu B s.r.o), s ktorým má zmluvu a nie na toho, ktorý platil.
Keďže splátkový kalendár slúži ako (daňový) doklad na účely odpočtu DPH a na ňom je iste uvedený klient leasingovky, teda firma B s.r.o., táto má nárok na odpočet DPH, a nie firma A s.r.o.. Ak by firma A s.r.o. chcela mať nárok na odpočet, mala by dostávať faktúry od firmy B s.r.o. na leasingové splátky, kde by boli uvedené jej identifikačné údaje, teda aby si to navzájom refakturovali. Nemyslím, že by zmluva o tom, kto bude platiť za koho nejaké záväzky zakladala nárok na odpočet DPH.
.........................
ondrejvla
25.09.09,20:21
Dobre, potiaľto by som súhlasila aj ja, len problémom je, že nemám žiaden doklad o tom, že splátky sú uhrádzané, tak mám len jediný doklad, splátkový kalendár. Doteraz som až pri úhrade splátky v každej firme uznávala DPH na odpočet, teraz ho mám uznať bez akéhokoľvek dokladu, teda ak neberiem v úvahu splátkový kalendár, LZ nemám, konateľ ju "zapotrošil" a nevie kde...
betka
25.09.09,20:26
No, tote je pikoška, Vlasti.

Čisto hypoteticky:

A-leasingová spolol.
B-Vaša spoločnosť
C-výrobca

C dodal B stroj.
C vznikla DP z predaja tovaru

B zaplatí kúpnu cenu C

A leasuje B.

Leasing chápeme už nie ako službu, ale ako dodanie tovaru.

Toky PP: A do C a z C do A (akontácia a splátky)

Rozumiem správne....

Teraz par. 49:
- vznikla DP? Ano spoloč. A vznikla DP na základe splátkového kalendára, čím si može B uplatniť odpočítanie DPH. Vzťah voči ŠR nula. Neukrátili sme ho.
- je dań voči B uplatnená iným platitelom? Ano, spoloč. A.
- platitel nemože odpočítať daň pri prechodných položkách 22/3- čo znamená: že do ZD by spoloč. A nevstupovali výdavky, ktoré by zaplatila spoločnosť B. Toto nie je Váš prípad.

PAr. 51:
- odpočítať možem DPH lebo mám spl. kalendár a keď daň uvediem v záznamoch......

A teraz. Medzi B a C bude musieť dojsť k požičke. Toto je celkom dobrá obchodná stratégia. Na jednej strane mám leasing a na druhej opať získavam cudzí zdroj krytia-požičku, aby výrobca mohol dodať stroj, pomôže odberatelovi stroj. zariadenia a dohodnú sa na splácaní požičky....

Škoda, že nejdú toky priamo: C do B=požička a z B do A splátky a akontácia. To by bolo jednoduhšie.

Je to obdobný sposob, ako keby sme vymysleli príklad: Chcem na leasing stroj. Nemám na akontáciu a na prvé splátky, potrebujem ich nejakým spôsobom odložiť. Zoberiem si krátkodobý úver (požičia mi napr. i súrodenec a zaplatí z vlastného účtu, ...) a nedostanem na svoj účet PP priamo, ale banka uhradí leasingovke. JA splácam úver banke na zákl. splátkového kalendára napr. 12 mes., čo sa mi trošku rozloží riziko pri zábehu výroby na uvedenú lehotu a týmto mám zaplatené tri leas. splátky dopredu.

Úver z úveru, ale od iných zdrojov.
lenkak
25.09.09,20:27
Leasingová spoločnosť nevie dať potvrdenie o prijatých platbách? Resp.kópiu leas. zmluvy?
ondrejvla
25.09.09,20:38
Leasingová spoločnosť nevie dať potvrdenie o prijatých platbách? Resp.kópiu leas. zmluvy?

Lenka kázala som mu ísť do LS a pýtať si práve tieto doklady, tak dúfam, že ich prinesie.
Dievčatá ďakujem za rady a váš čas, pomohli ste mi.