Zoltán Kovács
10.09.09,10:29
Po dlhšej odmlke sa obraciam na Vás s prosbou o radu.

Klientka dostala výzvu od SP, že nesplnila svoju povinnosť registrovať sa k povinnému plateniu odvodov ku dňu 01.07.2006 (podľa obratu prekročila hranicu). Ale: mala "živnosť" na slobodné povolanie (umelec). Ona sa pokušala registrovať sa už v r. 2005, ale odmietli ju. S odôvodnením, že príjmy z tejto činnosti nespadajú pod povinnosť odvodov. V r. 2006 situácia sa opakovala. V r. 2007 už sa ani nepokušala o registráciu. Zaregistrovala sa až v 09/2008, keď rozviazala trvalý prac.pomer, a ostala len szčo. V 09/2008 RLFO bol zaslaný na pobočku, ale dodnes jej nepotvrdili, a ani nepridelili IČZ. Avšak od tohto dátumu platí odvody s variabilným symbolom rodného čísla.

Samozrejme, informácia z r. 2005, že jej príjmy nespadajú do príjmov zakladajúcich povinnosť registrácie bola napísaná len ručne, na prilepovacom poznámkovom bločku, ktorú jej poslali späť spolu s RLFO v r.2005.

Ako sa máme brániť? Za nápady ďakujem.
Zoltán Kovács
10.09.09,10:22
Posúvam, každá rada dobrá....
ALDA
10.09.09,10:50
Zoli osobne so všetkými dokladmi čo si opísal naklusať na pobočku aj s dokladom o zaslaní RL.
Muška
10.09.09,10:52
Ale: mala "živnosť" na slobodné povolanie (umelec). .

Zoli,
na slobodné povolanie nie je živnosť.
Ak mala živnosť, tak na niečo "iné".
Zoltán Kovács
10.09.09,10:52
Zoli osobne so všetkými dokladmi čo si opísal naklusať na pobočku.

Myslel som aj na to. Len moje osobné návštevy v tejto (a podobných inštitúciach) mi nepridáva ku zdraviu:D. Väčšinou sa mi nepodarí nič vyriešiť, ruzčúlim sa, a nedaj bože sa budem správať nedôstojne.
Mám oveľa väčšiu úspešnosť riešenia telefonicky a poštou, ako osobnou návštevou.

P.S. Údajne SP otvorila pobočku v Senci. (to som len počul).
Zoltán Kovács
10.09.09,10:54
Zoli,
na slobodné povolanie nie je živnosť.
Ak mala živnosť, tak na niečo "iné".
Áno Muška to viem. Formuloval som to takto aby to bolo zrozumiteľné, ale asi som to doplietol.
Totiž v r. 2005 registráciu vybavovala ešte predchádzajúca účtovníčka. Keď som preberal agendu dostal som aj ten spomenutý vrátený RLFO s tou poznámkou.
Muška
10.09.09,10:55
Teda, chcela som tým povedať, že je dôležité vedieť , či mala otvorenú nejakú živnosť, alebo nemala.....
Muška
10.09.09,10:56
Zoli, ak nemala otvorenú živnosť a mala príjem podľa Autorského zákona, tak nie je povinná sa prihlásiť do SP
Zoltán Kovács
10.09.09,10:59
Zoli, ak nemala otvorenú živnosť a mala príjem podľa Autorského zákona, tak nie je povinná sa prihlásiť do SP

Teraz už má aj iný príjem. Preto sme ju "registrovali" od 09/2008.
Muška
10.09.09,11:01
Sociálne poistenie

Na účely zákona č.461/2003 Z.z.o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení"), nie sú umelci a autori považovaní za SZČO.

Dôsledok: Umelci a autori nie sú povinne poistení ani na nemocenské poistenie, ani na dôchodkové poistenie, ani na poistenie v nezamestnanosti. Zo svojich príjmov z umeleckej alebo inej tvorivej činnosti neplatia povinné odvody do Sociálnej poisťovne.

Ak umelec – autor chce byť poistený – môže sa v Sociálnej poisťovni poistiť dobrovoľne.
zdroj:
http://www.porada.sk/t34364-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov-v-r-2006-a.html?styleidd=5
Muška
10.09.09,11:02
Zoli, ale pozor
ten môj príspevok 10 platí, iba ak ozaj nemala otvorenú inú živnosť
Muška
10.09.09,11:05
...a ešte sa opýtam:
Ako SP prišla na to, že mala platiť a že mala nejaký príjem???

Buď dala klientka špatný výpis, kde svoj príjem "praskla" do § pre živnosť , alebo možno už aj DP vyplnila do nesprávneho riadku. Správne § 6 odst. 2 písm. a).
Zoltán Kovács
10.09.09,11:31
...a ešte sa opýtam:
Ako SP prišla na to, že mala platiť a že mala nejaký príjem???

Buď dala klientka špatný výpis, kde svoj príjem "praskla" do § pre živnosť , alebo možno už aj DP vyplnila do nesprávneho riadku. Správne § 6 odst. 2 písm. a).

Citát z výzvy:...." Z údajov, ktroé SP poskytlo DR SR sme zistili, že Váš príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou...."
Muška
10.09.09,11:36
Zoli,
nech Ti ukáže DP z roku 2005, lebo ak je pravda, že nemala žiadnu živnosť, mala príjem z Autorského zákona, tak to mala mať zaevidované v r. 5 v tabuľke 1, oddiel VI.
A možno "..tam je pes zakopaný" :D
Muška
10.09.09,11:37
Podľa toho čo píšeš, tak to mala v DP uvedené v nesprávnom riadku a to v r. 3, alebo 7
Zoltán Kovács
10.09.09,11:38
Ďakujem za postrehy a nápady.
ALDA
11.09.09,08:01
Myslel som aj na to. Len moje osobné návštevy v tejto (a podobných inštitúciach) mi nepridáva ku zdraviu:D. Väčšinou sa mi nepodarí nič vyriešiť, ruzčúlim sa, a nedaj bože sa budem správať nedôstojne.
Mám oveľa väčšiu úspešnosť riešenia telefonicky a poštou, ako osobnou návštevou.

P.S. Údajne SP otvorila pobočku v Senci. (to som len počul).

S tým súhlasím, BA-okolie hrúza. Aj v PK je pobočka a sú tam super kočky a ochotné.!!! A má byť aj v SC.
Zoltán Kovács
11.09.09,08:02
S tým súhlasím, BA-okolie hrúza. Aj v PK je pobočka a sú tam super kočky a ochotné.!!! A má byť aj v SC.
Už je pobočka pri Kauflande.
Muška
11.09.09,08:23
Zoli,
a ako to dopadlo??