Marianna01
10.09.09,11:09
Vyskytla sa u mňa už niekoľko krát situácia, kde by som potrebovala minimálne rozdiskutovať problém v účtovníctve firiem registrovaných v zahraničí. Jednalo a jedná sa spravidla o Európsku úniu.
Napadlo ma preto, či by nemohla byť na porade vytvorená nová sekcia, ktorá by sa zaoberala daňami, právnymi predpismi štátov z EU, v ktorých vykonávajú naši podnikatelia nejakú činnosť. Sú to väčšinou štáty v blízkosti SR - napr. Čechy, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko...

Neviem, či by viacerí mali záujem, možno by sa to ujalo, dalo by sa o niečom podobnom porozmýšľať, prípadne to realizovať?
Richard
10.09.09,10:45
No to už je lepšie ako obnovovanie starej témy z roku 2004.
Som za, niečo spravíme ;)
Marianna01
10.09.09,11:48
No to už je lepšie ako obnovovanie starej témy z roku 2004.
Som za, niečo spravíme ;)

fajn, super, to sa teším :)

PS: netušila som, že je problém s obnovením starej témy... veď bola k veci, nie? :)
Marianna01
17.09.09,07:59
Richard, prosím Ťa, uvažoval si už nad nejakou tou sekciou? Keď si čítam tému napr. o DPH, dosť často sa tam vyskytujú otázky ohľadom DPH v EU... (samozrejme, aby som nebola pokrytecká - teraz ma táto téma najviac páli, preto Ťa bombardujem)

potešila by ma Tvoja kladná odpoveď ;)
Richard
17.09.09,18:02
Spravíme zahraničné plus české, alebo to bude v kope???
Dav
17.09.09,18:16
A keby bolo podľa štátov? Uvítala by som okrem ČR ešte maďarské účtovníctvo.
Richard
17.09.09,19:47
ehm a nebudem rozumiet o com sa tam bavite :)
Dav
17.09.09,19:52
ehm a nebudem rozumiet o com sa tam bavite :)
Budeme sa baviť po slovensky. Napríklad ako a kde prihlásiť zamestnanca z Maďarska, pracujúceho v prevádzkárni v Maďarsku, DPH, atď.
Mimochodom, akýkoľvek dokument v maďarskom jazyku bez problémov preložím...z jedného miesta na druhé...
Možno sa nájde aj nejaká dobrá duša, čo pridá slovník najčastejšie používaných a najdôležitejších účtovných výrazov nemecky, anglicky, rusky, poľsky, maďarsky.
Marianna01
18.09.09,06:59
tiež si myslím, že by bolo dobré urobiť napr.: účtovníctvo a súvislosti v EU, kde by boli podsekcie: Česko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, možno Anglicko a ostatné štáty EU.

Myslím, že toto sú najčastejšie štáty, kde sa naši podnikatelia vyskytujú, s ktorými máme/nemáme skúsenosti.

mimotemy S maďarčinou pomôžem aj ja :), môžem dať aj súkromné hodiny :D
Dav
18.09.09,11:03
tiež si myslím, že by bolo dobré urobiť napr.: účtovníctvo a súvislosti v EU, kde by boli podsekcie: Česko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, možno Anglicko a ostatné štáty EU.

Myslím, že toto sú najčastejšie štáty, kde sa naši podnikatelia vyskytujú, s ktorými máme/nemáme skúsenosti.

mimotemy S maďarčinou pomôžem aj ja :), môžem dať aj súkromné hodiny :D

mimotemyTú jazykovú ponuku využijem:D
Marianna01
21.09.09,05:47
mimotemyTú jazykovú ponuku využijem:D

mimotemy Olinka, kedy začneme? :D
Marianna01
24.09.09,06:11
opýtam sa kompetentných: pohli sa ľady, alebo sa len topia? ;)
Dav
25.09.09,04:47
opýtam sa kompetentných: pohli sa ľady, alebo sa len topia? ;)
posúvam:)
Marianna01
29.09.09,07:59
posúvam
Richard
29.09.09,20:08
S tými podsekciami, to by sme mohli urobit ako v uctovnych softveroch.
Kazda tema by bola oznacena akeho statu sa tyka.

Napr.
[ceska republika] Aka je dph na stavebne prace.
Marianna01
01.10.09,06:20
S tými podsekciami, to by sme mohli urobit ako v uctovnych softveroch.
Kazda tema by bola oznacena akeho statu sa tyka.

Napr.
[ceska republika] Aka je dph na stavebne prace.

už sa teším...:) všimla som si, že si zaradil sekciu smetisko, verím, že skoro bude aj zahraničné účtovníctvo. Držím palce a prajem veľa energie v týchto pohnutých poraďáckych časoch
Marianna01
09.10.09,12:47
blíži sa termín podávania DP, množia sa tu otázky ohľadom DPH v zahraničí. Dá sa nejak poposúriť zriadenie tejto sekcie, alebo je to beh na dlhé trate?
Dav
19.10.09,18:39
Posúvam
mysimis
19.10.09,18:53
Táto problematika by zaujala veľmi aj mňa. Čo sa týka jazykových znalostí a najčastejšie používaných výrazov môžem vypomôcť v ruskom a maďarskom jazyku.
Dav
28.10.09,08:13
Posúvam a mimotemy čo je "Pénzforgalmi jutalék" - (Provízia? Vedenie účtu?)
Dav
07.11.09,19:50
Posúvam
Richard
16.11.09,21:27
Tak predsa ;) http://www.porada.sk/f176-zahranicne-uctovnictvo-dane-suvislosti.html

Ak sa tam rozbehne nejaká rubrika, predpokladám české účto, tak to skúsime nejak oddeliť.
Prípadne tu navrhnite časom nejaké preddefinované označenia tém, tak ako je to v rubrike účtovné softvéry.
Marianna01
24.11.09,13:11
Posúvam a mimotemy čo je "Pénzforgalmi jutalék" - (Provízia? Vedenie účtu?)


neviem, či to nie je po funuse, teraz som to tu našla.

Olinka, je to nejaká odmena za obrat, doslova: pénz = peniaze, forgalmi (odvedené od slova forgalom) = obrat, jutalék = odmena, čiže sa jedná o nejakú odmenu za prijatie platby, za obrat, alebo niečo podobné. Skús napísať, v akej súvislosti si to našla na doklade
Dav
24.11.09,14:37
neviem, či to nie je po funuse, teraz som to tu našla.

Olinka, je to nejaká odmena za obrat, doslova: pénz = peniaze, forgalmi (odvedené od slova forgalom) = obrat, jutalék = odmena, čiže sa jedná o nejakú odmenu za prijatie platby, za obrat, alebo niečo podobné. Skús napísať, v akej súvislosti si to našla na doklade
Je to uvedené na zahraničnom bankovom výpise. Zaúčtovala som to na poplatky za vedenie účtu.
Ďakujéééém :)
Marianna01
25.11.09,05:58
Je to uvedené na zahraničnom bankovom výpise. Zaúčtovala som to na poplatky za vedenie účtu.
Ďakujéééém :)

rado sa stalo..:)
čakám ďalšie podnetné maďarské vety a zvraty, ktoré žiadajú preklad ;)