IDEAL
10.09.09,13:32
ahojte poraďáci!
vie mi niekto poradiť?
podla zákona o DPH, náležitosti fa, musí faktúra obsahovať aj základ dane, sadzbu dane (alebo údaj o oslobodení) a výšku dane v SK (toto nie je ešte zmenené?)
jedná sa mi o to, že dodávateľ nám zaslal daňový doklad k zálohovej faktúre, kde je vyčíslený základ dane, DPH a celková suma na úhradu.
Potom poslal aj vyúčtovaciu fa, kt. bola nulová, ale je tam vyčíslený len základ dane.
Je v tomto prípade potrebné vyčísliť aj výšku DPH, keď je faktúra nulová?
ďakujem
babi2
10.09.09,12:40
ahojte poraďáci!
vie mi niekto poradiť?
podla zákona o DPH, náležitosti fa, musí faktúra obsahovať aj základ dane, sadzbu dane (alebo údaj o oslobodení) a výšku dane v SK (toto nie je ešte zmenené?)
jedná sa mi o to, že dodávateľ nám zaslal daňový doklad k zálohovej faktúre, kde je vyčíslený základ dane, DPH a celková suma na úhradu.
Potom poslal aj vyúčtovaciu fa, kt. bola nulová, ale je tam vyčíslený len základ dane.
Je v tomto prípade potrebné vyčísliť aj výšku DPH, keď je faktúra nulová?
ďakujem
Doklad, ktorý ste dostali po zaplatení zálohy, je pre Vás aj pre dodávateľa dokladom k DPH, na základe tohoto dokladu dodávateľ DPH odvedie a Vy si ju uplatníte, preto je tam vyčíslený základ dane aj DPH. Ďalší doklad je dokladom k dani z príjmu a preto tu už DPH neuvádzal
zuzkadzugi
12.09.09,19:47
a má význam, pokiaľ celková suma nie je vyššia ako záloha posielať daňový doklad a potom vyúčt. faktúru? ja by som rovno poslala riadnu faktúru k prijatej zálohe...
casch
12.09.09,20:36
Vyúčtovacia faktúra je dôležitá pre účtovanie aj pre DPH. Fa k prijatej zálohovej platbe sa účtuje ako preddavok, na základe nej si odberateľ uplatní DPH na vstupe a dodávateľ DPH odvedie. Po dodaní sa vystaví riadna fa, na tej sa uvádza celá výška základu aj DPH a zároveň sa odpočíta zálohová platba - aj základ aj DPH. Je to dôležité, lebo v evidencii DPH pri dodaní najprv uplatním DPH a zároveň ju opravím ( uvediem mínusom ). Pri účtovaní prevediem úhradu z účtu 314 na účet 321.
babi2
13.09.09,06:16
a má význam, pokiaľ celková suma nie je vyššia ako záloha posielať daňový doklad a potom vyúčt. faktúru? ja by som rovno poslala riadnu faktúru k prijatej zálohe...
Dodávateľ obdrží zálohu, na základe prijatej platby má povinnosť do 15 dní vystaviť vyúčtovaciu faktúru k DPH, ak do tohto času nedôjde k dodaniu tovaru, či služby, alebo ak je záloha prijatá v jednom mesiaci a dodávka splnená v inom, potom musí dodávateľ vystaviť ešte aj ostrú faktúru
zuzkadzugi
15.09.09,07:41
Mám kopec faktúr napr. od Verlag Dashover, Poradca podnikateľa atď., ktorí vystavujú zálohové faktúry na predplatné odbornej literatúry a po obdržaní zálohy do 15 dní pošlú ostrú faktúru.
Stále nerozumiem, prečo by som mala vystavovať dve faktúry, keď sa nemení suma....Áno, keď príjmem zálohu 1000€ a dodám 2000€, tak vystavujem faktúru k prijatej zálohe a potom vyúčtovaciu.
babi2
15.09.09,08:31
Mám kopec faktúr napr. od Verlag Dashover, Poradca podnikateľa atď., ktorí vystavujú zálohové faktúry na predplatné odbornej literatúry a po obdržaní zálohy do 15 dní pošlú ostrú faktúru.
Stále nerozumiem, prečo by som mala vystavovať dve faktúry, keď sa nemení suma....Áno, keď príjmem zálohu 1000€ a dodám 2000€, tak vystavujem faktúru k prijatej zálohe a potom vyúčtovaciu.
Je jedno či záloha a dodávka sú v rovnakej sume, alebo nie, ale ak záloha a dodávka prebehne v dvoch rôznych obdobiach, tak musím vystaviť dve zúčtovacie faktúry, lebo DPH odvádzam v tom období kedy som prijala zálohu a nastalo ZDP, a ostrú faktúru vystavujem vtedy kedy bola splnená dodávka. Ak aj mám zálohu nižšiu ako bolo dodanie a všetko prebehne v jednom období, tak môžem vystaviť iba jednu vyúčtovaciu faktúru. Tak ako uvádzaš záloha 1000 EUR, dodávka 2000 EUR, vo vyúčtovacej faktúre bude uvedená suma 2000 EUR, s tým že záloha je 1000 EUR a doplatok 1000 EUR, neviem či je to dosť zrozumiteľné
zuzkadzugi
15.09.09,12:01
Mám firmu, ktorá vydáva časopisy a ľudia jej platia vopred predplatné na 2 roky /časopis vychádza 4krát do roka/. K prijatej zálohe vystavím ostrú faktúru, z ktorej odvediem DPH a zaúčtujem ju do výnosov BO, keďže dodanie časopisov ešte nenastalo. Podľa teba by som mala vystavovať po každom vydaní časopisu ostrú faktúru?
babi2
15.09.09,17:36
Mám firmu, ktorá vydáva časopisy a ľudia jej platia vopred predplatné na 2 roky /časopis vychádza 4krát do roka/. K prijatej zálohe vystavím ostrú faktúru, z ktorej odvediem DPH a zaúčtujem ju do výnosov BO, keďže dodanie časopisov ešte nenastalo. Podľa teba by som mala vystavovať po každom vydaní časopisu ostrú faktúru?
No viem že Verlag Dashofer, či Poradca podnikateľa, alebo iní vydavatelia to robia tým spôsobom ako píšeš aj Ty, ale to je predplatné časopisov či novín, tieto faktúry aj ja účtujem cez NBO a do nákladu ich dostávam cez ID v období ku ktorému patria, ak si mala na mysli takéto faktúry tak je to asi v poriadku
zuzkadzugi
16.09.09,05:56
Konkrétne myslím takéto faktúry, ale neviem o tom, že by sa na takýto druh faktúr uplatňoval iný spôsob vystavovania ako pri ostatných...
Podľa mňa, ak sa suma zálohy a celkovej fakturovanej sumy rovnajú, tak môžem vystaviť k prijatej zálohe rovno ostrú a je to v poriadku.
babi2
16.09.09,07:14
Zákon o DPH§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42

Všimni si zvýraznené, ktoré znamená, že ak je to v jednom mesiaci tak môže vystaviť jednu faktúru, z čoho mi vychádza že ak to tak nie je tak musí vystaviť aj faktúru ďalšiu
emily 2
08.10.09,10:28
Pekný deň!

V súvislosti s vyúčt. faktúrami by som si chcela urobiť jasno v tomto :

1. Zaplatenie zál. fa účtujem celú sumu ako VOZD.Napr. 119,- €
2. Príde mi fa (č1) s textom -prijatie zál platby s rozpísanou DPH - na jej základe si uplatním DPK-čku. 100,-€ + 19,-€
3. Inter. dokladom stornujem prijatie platby v bode 1 : - 119,-€
a zaevidujem úhradu fa 100,- € VOZD a 19,- € VNZD
4.Po dodaní tovaru mi príde vyúčtovacia fa , kde je odrátaná záloha -takže je nulová.

Zaujíma ma ,kedy zaúčtovať ten ID - s dátumom prijatia fa (č1)
alebo s dátumom prijatia fa č. 2 -vyúčtov.

Asi by to malo byť až po vyúčt. fakt.

vďaka

emily 2