katarinkakatka
10.09.09,14:08
Pred pár mesiacmi sme mali nehodu na firemnom aute. Po oprave poisťovňa z havarijného poistenia preplatila servisu fakturovanú sumu bez DPH. Servis nám poslal faktúru na celú sumu s tým, že mu máme zaplatiť už len DPH. Máme do knihy faktúr a účtovníctva zapísať len fakturovanú DPH alebo celkovú fakturovanú sumu. Aké bude účtovanie...? Ako som sa dočítala v predošlých poradách na uplatnenie DPH máme nárok, nie? Ď.
babi2
10.09.09,12:45
Pred pár mesiacmi sme mali nehodu na firemnom aute. Po oprave poisťovňa z havarijného poistenia preplatila servisu fakturovanú sumu bez DPH. Servis nám poslal faktúru na celú sumu s tým, že mu máme zaplatiť už len DPH. Máme do knihy faktúr a účtovníctva zapísať len fakturovanú DPH alebo celkovú fakturovanú sumu. Aké bude účtovanie...? Ako som sa dočítala v predošlých poradách na uplatnenie DPH máme nárok, nie? Ď.
Ja tieto udalosti účtujem nasledovne:
DF napr. na 1190 EUR
1000 E 511/321
190 E 343/321
sumu, ktorú mi poisť.preplatí napr. 1000 E
-1000 E 511/321
a na 321 zostane len doplatok DPH
katarinkakatka
16.09.09,11:38
ďakujem za radu, pomohla :-)
Jana2004
16.09.09,11:46
Ja postupujem trochu inak:
511,343 / 321

Cez ID
pohľadávka voči poisťovni 378 / 648
a vypárovanie 321 / 378
babi2
17.09.09,10:22
Ja postupujem trochu inak:
511,343 / 321

Cez ID
pohľadávka voči poisťovni 378 / 648
a vypárovanie 321 / 378
Ale ja nemám žiadnu pohľadávku voči poisťovni, nakoľko faktúru pošle autoservis priamo do poisťovne, poisťovňa vypláca servisu na priamo, mne potom príde zo servisu faktúra, na ktorej je dopísané, že mám uhradiť trebárs len spoluúčasť a DPH, poprípade niečo naviac ak niečo poisťovňa neuzná
TatianaM
17.09.09,10:42
Poisťovňa by Ti mala poslať Oznámenie o poistnom plnení, kde je výpočet výšky plnenia a potom si to zaúčtuješ podľa príspevku 4
azla
17.09.09,10:48
Učtovanie v príspevku č. 4 podľa Jana2004 je správne.

Je dôležité učtovať o všetkých skutočnostiach, ktoré nastali.

a) oprava auta................................511,343 / 321
b) nárok voči poisťovni na náhradu škody.. 378/648

Toto sa učtuje rovnako bez ohľadu, či faktúru platí servisu poisťovna, alebo firma

c) finančné vysporiadanie toto už sa učtuje podľa toho ako prebiehajú platby.

AK
- firma platí priamo servisu ...........321/221
- a poisťovňa priamo firme..............221/378

ALEBO
- poisťovňa platí servisu ............... 321/378
- firma iba doplatí rozdiel................321/221
katarinkakatka
17.09.09,11:14
ok, ďakujem za radu opravila som účtovanie...
Johanka
17.09.09,11:57
Ale ja nemám žiadnu pohľadávku voči poisťovni, nakoľko faktúru pošle autoservis priamo do poisťovne, poisťovňa vypláca servisu na priamo, mne potom príde zo servisu faktúra, na ktorej je dopísané, že mám uhradiť trebárs len spoluúčasť a DPH, poprípade niečo naviac ak niečo poisťovňa neuzná
Treba si správne pomenovať účtovné prípady.
Tým, že vznikla poistná udalosť, vznikla pohľadávka voči poisťovni - vyplýva to z poistnej zmluvy. To, že poisťovňa zaplatí rovno dodávateľovi služby - opravy, je iba urýchlenie pohybu peňažných prostriedkov. Pri tebou uvedenom účtovaní by si skreslila náklady aj výnosy ;).
babi2
17.09.09,12:16
Treba si správne pomenovať účtovné prípady.
Tým, že vznikla poistná udalosť, vznikla pohľadávka voči poisťovni - vyplýva to z poistnej zmluvy. To, že poisťovňa zaplatí rovno dodávateľovi služby - opravy, je iba urýchlenie pohybu peňažných prostriedkov. Pri tebou uvedenom účtovaní by si skreslila náklady aj výnosy ;).
Ja mám bohužiaľ také skúsenosti, že náš autoservis mi pošle faktúru aj 3 mesiace po vystavení, a to ich urgujem keď dostanem od poisťovne vyrozumenie, že im preplácajú poistnú udalosť. Vysvetlujú to tým, že oni posielajú faktúru najprv do poisťovne a čakajú koľko im poisťovňa preplatí, až potom pošlú faktúru nám s tým, že tam uvedú poznámku koľko im máme preplatiť. Ale musím tiež povedať, že máme už 15 rokov povinný audit a nebolo mi toto účtovanie ani raz vytknuté
Renka1801
25.09.09,18:49
prosim vas a ako je to v JU. ja som mala poistnú udalosť, rozbite sklo na aute. dala som si to opraviť, a zaplatila som fa za opravu. aj s DPH. tuto fa som dala aj do svojich výdavkov. a uplatnila som si dph. a po 2 mesiacoch mi prišla zaplatena fa z poisťovne.prišla mi na účet suma a nikde nie je nič o DPH. Mohla som si ju ja uplatniť ako DPH pri výdavkoch.dakujem
adabirk
26.09.09,07:41
- nárok na odpočítanie z predmetnej opravy vzniká - ak splníte zákonom stanovené podmienky - § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH - (máte faktúru a pod.), poisťovňa DPH neprepláca s odôvodnením, že DPH vráti štát.
RichardGala
12.10.09,05:21
prosim o radu
zamestnavatel ma poistnu zmluvu za zodpovednost za zverenu vec. Ide o autoumyvarku. Pri cuvani tukli auto co islo z autoumyvaky do auta co cakalo na umytie. Obe auta boli im uz zverene. Poistovna neuznala plnenie v pripade auta co bolo vonku a cakalo na umytie. Nechcem polemizovat, ze obe auta podla mna mali narok na plnenie, ved boli obe zverene, al eid emi o toto : fakturu za opravu auta na ktore nepriznala poistovna plnenie opravovna vystavila na dotycnu poskodenu a to to doniesla do firmy ze nech jej to preplatia a oni preplatili. Je moze to prijat do uctovnictva? su to potom nedanove naklady? ako zauctovat?
babi2
12.10.09,06:30
prosim o radu
zamestnavatel ma poistnu zmluvu za zodpovednost za zverenu vec. Ide o autoumyvarku. Pri cuvani tukli auto co islo z autoumyvaky do auta co cakalo na umytie. Obe auta boli im uz zverene. Poistovna neuznala plnenie v pripade auta co bolo vonku a cakalo na umytie. Nechcem polemizovat, ze obe auta podla mna mali narok na plnenie, ved boli obe zverene, al eid emi o toto : fakturu za opravu auta na ktore nepriznala poistovna plnenie opravovna vystavila na dotycnu poskodenu a to to doniesla do firmy ze nech jej to preplatia a oni preplatili. Je moze to prijat do uctovnictva? su to potom nedanove naklady? ako zauctovat?
Ak je faktúra vystavená na dotyčnú poškodenú a nie na firmu, tak to nemá byť v účtovníctve firmy
RichardGala
12.10.09,07:32
no ale na zakalde dokladov a uznania skody asi by som to dal cez interny doklad do skody ako nedanovy, nie???
babi2
12.10.09,10:55
no ale na zakalde dokladov a uznania skody asi by som to dal cez interny doklad do skody ako nedanovy, nie???
No tak to daj cez ID, prilož si k tomu tie doklady a daj podpísať kompetentným, vytvor si nejaký nedaňový účet, ja mám také nedaňové účty zakončené xxx999