ErikaDP
10.09.09,15:58
Obraciam sa na účtovníkov zdravotníckych zariadení - sročiek, t.j. účtujúcich v podvojnom účtovníctve.
Ide o vyúčtovanie NADLIMITNÝCH výkonov.

Zdravotnícke zariadenie má s odberateľom zdravotnou poisťovňou zmluvu, kde si poisťovňa objedná účitý objem výkonov ( LIMIT ). Ale lekár permanentne poskytuje výkony nad tento limit. Inak povedané urobí viac, ako si poisťovňa objednala lebo ... "nemôže odmietnuť pacienta" ... defacto vopred vie že robí zadarmo. Robí to aj pre to aby vlastne poisťovňa videla, že aký je dopyt - t.j. že naozaj lekárovi stanovili nízky limit. Lekár následne oslovuje poisťovňu listami, aby prehodnotili výšku limitu ...dúfa, že poisťovňa po skončení obdobia "pustí dáky chlp" - neviem to inak napísať ale raz začas na základe žiadosti posiťovne fakt niečo doplatia - ZA MINULÉ OBDOBIA.
T.j. najprv lekár vystaví faktúru na celú sumu aj s tými nadlimitnými výkonmi, poisťovňa ju samozrejme skoriguje, následne lekár vystaví dobropis a poisťovna uhradí rozdiel.

Ja ako účtovníčka mám s tým tento problém:
A) podvojné účtovníctvo : myslím že dobropisovať môžem len to čo nebolo poskytnuté, alebo došlo k nejakej chybe, napr. účtovala som výkon za poistenca inej poisťovne, t.j. dobropis môže vystaviť len ako korekciu chýb alebo pri vrátení tovaru, reklamácii dodanej služby ...
Ale v mojom prípade sa lekár priznáva k tomu, že poskytol ten výkon, mal na tento výkon náklady účtované v daňových nákladoch. Ale, poskytol výkon dobrovoľne ( v prenesenom zmysle slova "daroval" to poisťovni, lebo tá to od neho nepožadovala aby tak veľa pre poisťovnu urobil )
T.j. mylím že nemôžem vystaviť dobropis ktorého dôvodom nie je neexistencia výkonu, ale neexistencia úhrady...

B) daň z príjmu : podľa zákona o DP do daňových nákladov môžem účtovať len tie, ktoré majú väzbu na zdaňované výnosy, t.j. keď stornujem výnos , tak je nesúlad: náklady 100% ale časť z nich - réžia ambulancie, mzdy ... šla na výkony ktoré zariadeni poskytlo, ale neuviedlo vo svojich zdaniteľných výkonoch...
Prenesene: dobropisovaním urobených výkonov, kotré neboli uhradené sa z princípu zdanenia v podvojmo účte dostanem na princím jednoduchého účta - t.j. zdaňujem len prijatú úhradu.

Ale zdravot.zariadenie trvá na vystavovaní dobropisov , s tým že síce uznáva že možno mám pravdu, ale predsa nebude zdaňovať peniaze ktoré nedostane , že ide o problém o ktorom sa vie , že veď všetci lekári m kolegovia to tak robia ...

Lenže zodpovednosť za účto mám ja ( prenesene cez zmluvu o poskytovaní účtovných služieb)



Ako to riešite ?

Doplním, že mi nejde o klasické oprávnené dobropisy - korekcie chybných účtovaní. Tie sú v poriadku.
Pritom pri tých nadlimitných výkonoch ide o nemalé čiastky ( cca 1/4 celkových výkonov)
Z môjho pohľadu : zariadenie by nemalo poskytovať výkony, na kotré nemá "objednávku" a ak ich poskytne, tak pri prípadnom neuhradení nemôže tieto výkony stornovať, lebo v skutočnosti boli poskytnuté.
Zoltán Kovács
10.09.09,15:31
Účtujem špec.ambulanciu, s.r.o. Ja tieto dobropisy účtujem ako zníženie výnosov, a pritom nekrátim náklady viažuce sa na výkony.
Prečo? Podľa môjho názoru lekár zo zákona je donútený ošetriť pacienta (jedna vec). Druhá vec, že ZP odmietne uhradiť výkon, lebo je to nad limit zmluvy.(druhá vec). Je to začarovaný kruh. A preto nevidím dôvod krátiť náklady, keď už aj tak robí zadarmo. Zatiaľ pri kontrole s tým ani DÚ nemal sebemenší problém.
ErikaDP
10.09.09,15:49
Účtujem špec.ambulanciu, s.r.o. Ja tieto dobropisy účtujem ako zníženie výnosov, a pritom nekrátim náklady viažuce sa na výkony.
Prečo? Podľa môjho názoru lekár zo zákona je donútený ošetriť pacienta (jedna vec). Druhá vec, že ZP odmietne uhradiť výkon, lebo je to nad limit zmluvy.(druhá vec). Je to začarovaný kruh. A preto nevidím dôvod krátiť náklady, keď už aj tak robí zadarmo. Zatiaľ pri kontrole s tým ani DÚ nemal sebemenší problém.
môj argument: viď zákon o dani z príjmu § 2 i) (základné pojmy) :
"daňovým výdavkom je výdavok ( náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov ..."

a v mojom príklade mám výdavky, ale nemám príjmy



K tomuto: " lekár zo zákona je donútený ošetriť pacienta (jedna vec) " na dotaz, čo máme robiť s pacientami ktorých by sme ošetrili nadlimit nám poisťovňa odpovedala, že ich máme posielať k druhému zmluvnému lekárovi, kotrého má poisťovňa v našom meste a ten má ešte voľné kapacity ....
t.j. moj lekár nie je nútený ošetrovať nad limit, robí to dobrovoľne.

Prirovnám to k tomuto : dary, sponzorske poskytnutie výkonov:
mám obchod s tovarom, tovar darujem napr. obci, škole
mám stavebnú činnosť, opravim "zadarmo" v škole niečo
a tieto výkony a poskytnutie tovaru "zadarmo" ... z dôvodu že vo všeobecnosti je Obec a škola natom zle s financiami, t.j. z ľudomilného , socialneho dôvodu, musím zahrnúť predsa do zdaniteľných výnosov ...
Podľa mňa je to to isté ako keď poskytnem zdravotnú službu "zadarmo".
blcha
06.10.09,14:06
robíme to presne tak isto, ako ErikaDP. Nebudeme trestať lekára ešte aj tým, že mu neuznáme výdavky !!
Mňa trápi to, že "občas prihodia" - stalo sa nám, že v auguste prišli nejaké peniaze a po dlhom pátraní sme zistili, že daná poisťovňa skončila minulý rok veľmi dobre a tak sa rozhodla, že ešte trošku k minulému roku prilepší. Museli sme podať dodatočné DP na dani z príjmu. Okrem toho sme k tejto platbe nemali vôbec žiadny doklad - poisťovne proste majú vlastné pravidlá, každá iné, a kto sa neprispôsobí,....
Lianka
06.10.09,14:18
Ja ako účtovníčka mám s tým tento problém:
A) podvojné účtovníctvo : myslím že dobropisovať môžem len to čo nebolo poskytnuté, alebo došlo k nejakej chybe, napr. účtovala som výkon za poistenca inej poisťovne, t.j. dobropis môže vystaviť len ako korekciu chýb alebo pri vrátení tovaru, reklamácii dodanej služby ...
Ale v mojom prípade sa lekár priznáva k tomu, že poskytol ten výkon, mal na tento výkon náklady účtované v daňových nákladoch. Ale, poskytol výkon dobrovoľne ( v prenesenom zmysle slova "daroval" to poisťovni, lebo tá to od neho nepožadovala aby tak veľa pre poisťovnu urobil )
T.j. mylím že nemôžem vystaviť dobropis ktorého dôvodom nie je neexistencia výkonu, ale neexistencia úhrady....

Uctujem, niekolko ambulancii, u ziadnej vykonane a fakturovane prace nesedia s konecnym zuctovanim a teda platbou. Riesime to dobropismi, ziadne naklady neponizujem.

Moje teoria je takato: Lekari vedia, ze zbytocne fakturuju cely vykon, poistovna im aj tak zaplati len to, co si zmluvne dohodli. A v tom je prave ta podstata, ze ich vztah je zalozeny ako doborovolny pravny akt, kde je vzajomne dohodnuta aj max. suma, ktora bude za vykony uhradena. (moralny aspekt tu neriesim) Z tohto dovodu nie je sa co tvarit prekvapene, ked poistovna nad limit neuhradi. Pytala som sa opakovane, preco ambulancia fakturuju cely objem a nie len zmluvne dohodnuty max. objem. Argumentuju tym, ze nech poistovna vidi, aky objem v skutocnosti vytvorili. Zvysenie limitu je len o trpezlivosti, huzevnatosti, stykoch a co najvacsej sile presadit svoje zaujmy.

Vychadzam z logiky: Nikto mi nezaplati viac, ako to, co sme si zmluvne dohodli.
ErikaDP
06.10.09,14:40
Lianka,
argumenty môjej ambulancie sú presne tie isté ( nech poisťovňa vidí... a je to naozaj argument pre poistovne pre boj o zvýšenie limitu) z hľadiska všobecnej situácie v zdravotníctve je známe že to tak je...
ale podľa mňa to-že je zla situacia v zdravotníctve nie je dôvodom nezdaniť výkon, kotrý bol vykonaný. Vo väčšine ambulancií sa naozaj často faktúry nerovanjú priznaným sumam poisťovňou, ale časť toho tvorí aj oprávnený dobropis - napr poistenec inej poistovne - a pokial to nie su vysoké sumy, tak to nebije do očí.

ALE: V mojom prípade ide o značné čiastky, nie len o tzv. kozmetické úpravy pôvodných faktúr dobropismi. U tejto ambulancie to tvori cca 25% výkonov !!! Ambulancia sa prizná k tomu že tieto výkony urobila a dobropisovaním 25% neuvedie v podvojnom účte do výnosov !!!


Vrátim sa k "sponzorstvu" a k daru. Príklad: ako sa v podvojnom účtovnítve správne zaúčtuje takýto príklad ?:
Stavebná firma okrem svojich bežných stavebných dodávok vykoná "zadarmo" t.j. bez zaplatenia rozsiahlu stavebnu opravu miestnej školy, lebo obec namá na to financie. Stavebná firma má náklady na material, mechanizmy robotníkov atď vo svojich nákladoch. Predpokladám že tieto svoje výkony poskytnuté DOBROVOĽNE zadarmo musí aktivovať do výnosov (a teda zdaniť) . Neviem teraz narýchlo či som dobre napísala sytém účtovania takto zadarmo poskytnutej služby. Alebo počítačová firma poskladá počítač a daruje ho škole. Tiež to zaúčtuje ako dar a teda náklady na komponenty neobplyvnia základ dane z príjmu.
T.j. moja otázka je: kde v postupoch účtovania pre podvojne účto a v zákone o dani z príjmu najdem oporu pre to, aby som nezaúčtovaka do výnosov výkon, ktorý som síce uskutočnila, len mi nebol zaplatený z dôvodu, že som ho odberateľovi chcela nanútiť aj keď si ho odo mňa neobjednal?
Mirkaska
10.01.12,22:05
je v tejto problematike niečo nové?
Stefan2005
11.04.13,17:32
je v tejto problematike niečo nové?

... novum je asi to, že pribúda ťarchopisov - doúčtovaní výkonov za predchádzajúci rok - poisťovňa urobí prepočet "výkonov nad limit", ktoré predtým neuznala z titulu prečerpania limitu; napr. VšZP po 20. marci 2013, kedy UZ a DP už boli odovzdané, doručila výzvy na doúčtovanie výkonov r. 2012... dohadovať prípadný výnos nie je možné - lekár nepozná algoritmus výpočtu doúčtovania (závisí aj od celkovej bilancie ZP). Podávate DDP ????
Mila123
11.04.13,17:44
... novum je asi to, že pribúda ťarchopisov - doúčtovaní výkonov za predchádzajúci rok - poisťovňa urobí prepočet "výkonov nad limit", ktoré predtým neuznala z titulu prečerpania limitu; napr. VšZP po 20. marci 2013, kedy UZ a DP už boli odovzdané, doručila výzvy na doúčtovanie výkonov r. 2012... dohadovať prípadný výnos nie je možné - lekár nepozná algoritmus výpočtu doúčtovania (závisí aj od celkovej bilancie ZP). Podávate DDP ????
t.r. sme volali na krajskú pobočku VšZP a dali nám info o doplácaní, tak sme DP podávali až po zohľadnení týchto doplatkov.....inak každý rok prekvapujú.....