bv_alexandra
10.09.09,16:41
Ja by som sa chcela opýtať
Moja dcéra dnes doniesla zo školy vzdelávací poukaz.Čo to vlastne je za papier a aké je jeho využitie?
Samozrejme komentár od mladej bol, že ona nevie.;):)
willma
10.09.09,14:50
mojeee, je to niečo ako platidlo za vybraný krúžok. Aspoň myslím.
Blankake
10.09.09,14:57
Tento poukaz (podpísaný rodičom) je určený na mimoškolskú činnosť detí (krúžky...). Môže sa buď odovzdať škole alebo nejakému centru voľného času, jazykovej škole, ktoré bude dieťa navštevovať. Daná inštitúcia potom dostane od štátu určitý ročný príspevok.
bv_alexandra
10.09.09,14:59
A v akej je to hodnote? alebo je to individuálne od daného krúžku?
Blankake
10.09.09,15:02
Tuším 28 EUR - ale to dostane škola (alebo iná inštitúcia, ktorej sa poukaz odovzdá).
bv_alexandra
10.09.09,15:10
Tuším 28 EUR - ale to dostane škola (alebo iná inštitúcia, ktorej sa poukaz odovzdá).
Ahá tak ďakujem za vysvetlenie už som aspon trochu v obraze. :D
Blankake
10.09.09,15:23
Ahá tak ďakujem za vysvetlenie už som aspon trochu v obraze. :D
Poukaz nemusíš vôbec odovzdať, potom ale "prepadne" a škola nedostane peniaze - lebo tie sa prideľujú na konkrétneho žiaka.
alla66
10.09.09,15:51
Ja by som sa chcela opýtať
Moja dcéra dnes doniesla zo školy vzdelávací poukaz.Čo to vlastne je za papier a aké je jeho využitie?
Samozrejme komentár od mladej bol, že ona nevie.;):)


Viacej informácií o vzdelávacom poukaze sa dozvieš na internete, stačí zadať do Google " Vzdelávací poukaz" :)

napríklad:
Na základe nariadenia vlády č. 630/2008 Z. z. §9 ods. 8, v znení neskorších predpisov stanovuje Ministerstvo školstva SR na kalendárny rok 2009 hodnotu vzdelávacieho poukazu na 28 € (843,53 Sk).

KTO MÁ NÁROK NA VZDELÁVACÍ POUKAZ A AKO HO MÔŽE POUŽIŤ
Každý žiak základnej školy a každý žiak strednej školy, bez ohľadu na formu štúdia, si
môže podľa zákona č. 597/2003 Z. z. uplatniť nárok na osobitný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie, ktorý poukáže prostredníctvom vzdelávacieho poukazu poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Žiak má v danom školskom roku nárok iba na jeden vzdelávací poukaz a môže ho poukázať iba jednému poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Poukaz je neprenosný, to znamená, že ho môže uplatniť iba žiak, na ktorého bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca podľa § 34a ods. 2 zákona č. 29/1984 Z. z. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon), pokiaľ sú žiakmi základnej alebo strednej školy v Slovenskej republike.

Žiak poukáže v termíne stanovenom poskytovateľom záujmového vzdelávania – najneskôr

však do 30. septembra - vzdelávací poukaz poskytovateľovi záujmového vzdelávania, ktorého si vybral. Prevzatím poukazu sa poskytovateľ zaväzuje, že bude žiakovi poskytovať požadovanú formu záujmového vzdelávania v rozsahu a kvalite, na ktorom sa pri zápise žiaka do záujmového útvaru dohodli.

Pokiaľ žiak vzdelávací poukaz neprevezme, alebo ho do stanoveného termínu neodovzdá

žiadnemu poskytovateľovi, stráca v príslušnom školskom roku nárok na osobitný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie.
gabikao
10.09.09,17:55
Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
alla66
10.09.09,17:59
Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
KTO MÔŽE PRIJÍMAŤ OD ŽIAKOV VZDELÁVACIE POUKAZY
Od žiakov základných škôl a stredných škôl môžu vzdelávacie poukazy prijímať poskytovatelia záujmového vzdelávania – základné školy, stredné školy a školské zariadenia, ktoré sú riadne evidované v sieti škôl a školských zariadení a poskytujú záujmové vzdelávanie v požadovanom rozsahu a kvalite. Pod požadovanou kvalitou záujmového vzdelávania rozumieme záujmové aktivity organizované odborne a kvalifikovane. Príjemcami vzdelávacích poukazov nie sú základné umelecké školy (aj keď bolo snahou predkladateľov zákona č. 597/2003 Z. z. zahrnúť aj ZUŠ medzi príjemcov, ale na základe odmietavej argumentácie asociácie ZUŠ boli poslaneckým návrhom ZUŠ zo systému podpory záujmového vzdelávania prostredníctvom vzdelávacích poukazov vylúčené).

Náklady spojené so zabezpečením záujmového vzdelávania môže poskytovateľ financovať
z viacerých zdrojov:
a) z vlastného rozpočtu
b) z osobitného príspevku, ktoré získal prostredníctvom vzdelávacích poukazov
c) z príspevkov a darov fyzických a právnických osôb
d) z príspevkov žiakov, rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu

povinnosť podľa platných predpisov
e) z príspevkov od zriaďovateľov
f) z iných zdrojov

Záujmové vzdelávanie poskytuje škola alebo školské zariadenie
§ Základná škola ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Základná škola môže poskytovať záujmové vzdelávanie pre žiakov základných škôl a pre žiakov stredných škôl vo vlastných alebo prenajatých priestoroch vlastnými zamestnancami alebo zamestnancami zabezpečenými na tento účel, prípadne môže záujmové vzdelávanie pre žiakov aj objednať od iných organizácií (napríklad od niektorej mimovládnej neziskovej organizácie). Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ základnej školy. Základná škola môže poskytovať rôzne záujmové aktivity formou tzv. krúžkov (ide o aktivity nad rámec učebného plánu školy).

§ Stredná škola ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Stredná škola môže poskytovať záujmové vzdelávanie pre žiakov stredných škôl a pre žiakov

základných škôl vo vlastných alebo prenajatých priestoroch vlastnými zamestnancami alebo zamestnancami zabezpečenými na tento účel, prípadne môže záujmové vzdelávanie pre žiakov aj objednať od iných organizácií (napríklad od niektorej mimovládnej neziskovej organizácie). Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ strednej školy. Stredná škola môže poskytovať rôzne záujmové aktivity formou tzv. krúžkov (ide o aktivity nad rámec učebného plánu školy).

§ Školské zariadenie ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Školské zariadenia poskytujúce záujmové vzdelávanie (záujmové a voľnočasové aktivity mimo vyučovania) ako svoju hlavnú činnosť pre žiakov základných škôl a žiakov stredných škôl môžu prijímať od účastníkov vzdelávacie poukazy na aktivity, ktoré žiakom poskytujú.

Ide predovšetkým o tieto školské zariadenia:
a) školský klub detí
b) centrum voľného času
c) školské stredisko záujmovej činnosti
d) domov mládeže
e) štátna jazyková škola
f) jazyková škola
Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ – štatutárny zástupca školského zariadenia (podľa právnej formy organizácie).



Podľa informácií Ministerstva školstva Slovenskej republiky
Blankake
10.09.09,18:03
Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
Nám bolo na rodičovskom povedané, že pre ZUŠ vzdelávacie poukazy neplatia.
jaros5
14.09.09,10:23
Nám bolo na rodičovskom povedané, že pre ZUŠ vzdelávacie poukazy neplatia.
Viem, že minulé školské roky nebolo možné odovzdať VP (vzdelávací preukaz) v ZUŠ.
Tento rok je zmena - rodičia môžu odovzdať VP aj do ZUŠ.
olga11
15.09.09,08:34
Vzdelávacie poukazy možno odovzdať aj do ZUŠ!!
platí od septembra 2009
Blankake
15.09.09,09:12
Vzdelávacie poukazy možno odovzdať aj do ZUŠ!!
platí od septembra 2009
Tak to som nevedela, konečne to zaviedli. ;)
gabikao
15.09.09,10:40
V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).
Blankake
15.09.09,10:50
V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).
U nás na ZŠ sa za krúžok platí mesačne 3,98 EUR bez VP a 1,99 EUR s VP.
Sabadka
15.09.09,14:39
V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).


Vzdelávací poukaz:

Ide o osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo školstva SR ho zaviedlo v školskom roku 2004/2005. Jeho hodnota je aktuálne 26,56 eura na žiaka školský rok. Na poukaz má nárok každý žiak základnej alebo strednej školy, vrátane škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Ako poukaz použiť

* Škola vydá každému žiakovi preukaz do 10. septembra príslušného školského roku. Prevzatie potvrdí svojim podpisom žiak alebo jeho zákonný zástupca (ak ide o neplnoletého školáka). Je neprenosný, použiť ho môže len školák, na ktorého meno bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území SR a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
* Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môžu to byť len školy a školské zariadenia podľa zákona o výchove a vzdelávaní, teda základná alebo stredná školu, ktorú dieťa navštevuje, inú ZŠ či SŠ, škola pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základná umelecká škola, jazyková škola alebo niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, ale napríklad i školské jedálne, ak pri nich škola zriadi nejaký krúžok). Škola nemôže brániť rodičom svojich žiakov, aby poukaz použili inde.
* Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
* Žiak nie je povinný poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.
Blankake
15.09.09,14:48
Vzdelávací poukaz:

Ide o osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo školstva SR ho zaviedlo v školskom roku 2004/2005. Jeho hodnota je aktuálne 26,56 eura na žiaka školský rok. Na poukaz má nárok každý žiak základnej alebo strednej školy, vrátane škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Ako poukaz použiť

* Škola vydá každému žiakovi preukaz do 10. septembra príslušného školského roku. Prevzatie potvrdí svojim podpisom žiak alebo jeho zákonný zástupca (ak ide o neplnoletého školáka). Je neprenosný, použiť ho môže len školák, na ktorého meno bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území SR a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
* Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môžu to byť len školy a školské zariadenia podľa zákona o výchove a vzdelávaní, teda základná alebo stredná školu, ktorú dieťa navštevuje, inú ZŠ či SŠ, škola pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základná umelecká škola, jazyková škola alebo niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, ale napríklad i školské jedálne, ak pri nich škola zriadi nejaký krúžok). Škola nemôže brániť rodičom svojich žiakov, aby poukaz použili inde.
* Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
* Žiak nie je povinný poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.
Hodnota VP je momentálne 28 EUR ;)
Sabadka
15.09.09,14:49
Hodnota VP je momentálne 28 EUR ;)

Nehádam sa, môže byť, ja mám info z www.minedu.sk, ale aj tam sa niekedy dajú násť zaujímavé veci:D:rolleyes:
Blankake
15.09.09,15:14
Nehádam sa, môže byť, ja mám info z www.minedu.sk (http://www.minedu.sk), ale aj tam sa niekedy dajú násť zaujímavé veci:D:rolleyes:
To je divné, lebo stránky ministerstva školstva by mali byť najaktuálnejšie. :) Ja som našla jeho stránkach cenu VP na r. 2009 (28 EUR):
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3600
Sabadka
15.09.09,15:48
To je divné, lebo stránky ministerstva školstva by mali byť najaktuálnejšie. :) Ja som našla jeho stránkach cenu VP na r. 2009 (28 EUR):
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3600

Ja som to sťahovala z ich podstránky - Moderná škola, www.modernaskola.sk/Index,c1807/, ale vôbec sa nečudujem, že uvádzajú rôzne informácie. Nič nové pod slnkom.
mimotemy minule sme dostali "metodický pokyn" týkajúci sa potvrdzovania potvrdení na cestovné preukazy pre žiakov, kde sa má písať koniec školského roka 31.08.2101. Ten deň a mesiac nikoho neprekvapil, pretože to je v poriadku ale ten rok,:eek: tak to bolo fakt super. Neviem, kto by bol smutnejší z tak dlhého školského roku, žiaci či učitelia?:D
Blankake
15.09.09,15:51
Ja som to sťahovala z ich podstránky - Moderná škola, www.modernaskola.sk/Index,c1807/ (http://www.modernaskola.sk/Index,c1807/), ale vôbec sa nečudujem, že uvádzajú rôzne informácie. Nič nové pod slnkom.
mimotemy minule sme dostali "metodický pokyn" týkajúci sa potvrdzovania potvrdení na cestovné preukazy pre žiakov, kde sa má písať koniec školského roka 31.08.2101. Ten deň a mesiac nikoho neprekvapil, pretože to je v poriadku ale ten rok,:eek: tak to bolo fakt super. Neviem, kto by bol smutnejší z tak dlhého školského roku, žiaci či učitelia?:D
:D:D:D:D:D
no to neviem, ktorá reforma by tak dlho u nás vydržala :D:D:D:D
...na tej stránke Moderná škola som aj ja videla tú chybnú sumu :D;)
Sabadka
15.09.09,16:02
:D:D:D:D:D
no to neviem, ktorá reforma by tak dlho u nás vydržala :D:D:D:D
...na tej stránke Moderná škola som aj ja videla tú chybnú sumu :D;)

mimotemyzlezaradil...no ale zase dobré reformy sa nedajú robiť zo dňa na deň;):D
alla66
15.09.09,16:24
Ja som to sťahovala z ich podstránky - Moderná škola, www.modernaskola.sk/Index,c1807/ (http://www.modernaskola.sk/Index,c1807/), ale vôbec sa nečudujem, že uvádzajú rôzne informácie. Nič nové pod slnkom.
mimotemy minule sme dostali "metodický pokyn" týkajúci sa potvrdzovania potvrdení na cestovné preukazy pre žiakov, kde sa má písať koniec školského roka 31.08.2101. Ten deň a mesiac nikoho neprekvapil, pretože to je v poriadku ale ten rok,:eek: tak to bolo fakt super. Neviem, kto by bol smutnejší z tak dlhého školského roku, žiaci či učitelia?:D
mimotemydcéra mala na žiadosti ( študentská zľava na vlak) tento dátum (31.8.)....vypočula si "hubovú polievku" od pani za prepážkou na stanici... vraj má zlý dátum...neviem, čo si mám myslieť...ľavá ruka nevie, čo robí pravá:(.
Deň predtým sme prvú žiadosť museli zahodiť do koša, pretože nemala na tlačive okrúhlu pečiatku školy, ale hranatú:confused::mad:
Sabadka
15.09.09,16:37
mimotemydcéra mala na žiadosti ( študentská zľava na vlak) tento dátum (31.8.)....vypočula si "hubovú polievku" od pani za prepážkou na stanici... vraj má zlý dátum...neviem, čo si mám myslieť...ľavá ruka nevie, čo robí pravá:(.
Deň predtým sme prvú žiadosť museli zahodiť do koša, pretože nemala na tlačive okrúhlu pečiatku školy, ale hranatú:confused::mad:

Ja sa už takýmto veciam vôbec nečudujem a keď prídu rodičia pre potvrdenie, tak už požiadavky niektorých našich úradov ani neriešim. Minule jedna matka prišla z úradu práce s tým, aby som jej vystavila potvrdenie o návšteve školy, a napísala do potvrdenia nasledovné: Žiak má zabezpečené vyučovanie 4 hodiny denne 5 dní v týždni t. j. 20 vyučovacích hodin týždenne. Tak som to tam napísala. Asi za hodinu sa vrátila s tým, že tam mám ešte napísať nielen 5 dní v týždni ale aby som vypísala presne od pondelka do piatku. Tak som to dopísala a už neriešim nelogické požiadavky niektorých našich kolegov úradníkov. ;)
urad.skol
18.09.09,09:51
V zuš-ke iba v tom prípade, keď poskytuje záujmové vzdelávanie,ktoré sa nezhoduje s činnosťou v zuš-ke
jaros5
18.09.09,11:27
Praktická rada:
Vzdelávacie poukazy sú postavená na princípe slobodného rozhodnutia rodiča a dieťaťa. Školy nemôžu nútiť rodičov, aby si ako poskytovateľa mimoškolského vzdelávania vybrali danú školu, takisto nemôžu presunúť poukazy ako poskytovatelia do svojho vlastníctva.

Poukazy musia vydať rodičom, ktorí majú právo sa rozhodnúť, ktorého poskytovateľa záujmovej činnosti vyberú pre svoje dieťa.
jaros5
18.09.09,11:35
A v akej je to hodnote? alebo je to individuálne od daného krúžku?
Hodnota VP sa každý školský rok môže meniť. Záleží od toho, koľko vzdelávacích poukazov sa v tom-ktorom školskom roku prijme v rámci celej SR.
Maximálna možná hodnota VP je 1000,- Sk. Za minulé šk. roky sa hodnota jedného poukazu pohybovala cca 800 - 900 Sk;
gabikao
18.09.09,17:45
este doplnam ako to funguje v nasom cvc: syn sa prihlasil v CVC na 2 kruzky - bez VP by za kazdy platil 18,-€ a teraz po odovzdani VP zaplati za kazdy len polovicu, cize po 9,-€. celkom potesilo :)
inac moje 2 zname - maminy nemali o tomto tusenia - nezaujimali sa a kedze na rodicku ucitelka hovorila ako by skola tie VP potrebovala, tak ho dali skole len tak a teraz si buchaju do cela :confused:
jaros5
23.09.09,14:26
este doplnam ako to funguje v nasom cvc: syn sa prihlasil v CVC na 2 kruzky - bez VP by za kazdy platil 18,-€ a teraz po odovzdani VP zaplati za kazdy len polovicu, cize po 9,-€. celkom potesilo :)
inac moje 2 zname - maminy nemali o tomto tusenia - nezaujimali sa a kedze na rodicku ucitelka hovorila ako by skola tie VP potrebovala, tak ho dali skole len tak a teraz si buchaju do cela :confused:
Ak ho tie maminy dali škole "len tak" a ich deti nenavštevujú krúžok organizovaný danou školou, tak si tie vzdelávacie poukazy nebude môcť daná škola uplatniť a akoby len tak prepadnú. :o

... iba ak !?! .... , daná škola vytvorí fiktívny krúžok do ktorého akože deti chodia, na záver školského roka si vykáže činnosť tohoto fiktívneho krúžku a od štátu príjme financie za poskytovanie mimoškolského vzdelávania. Alebo je ešte druhá možnosť, takéto dieťa ( vzdelávací poukaz ) zaradia do niektorého jestvujúceho krúžku, vykážu dieťaťu 60 hodín návštev v záujmovom útvare a zinkasujú za každé takéto dieťa cca 30 Eur.
jaros5
23.09.09,14:33
este doplnam ako to funguje v nasom cvc: syn sa prihlasil v CVC na 2 kruzky - bez VP by za kazdy platil 18,-€ a teraz po odovzdani VP zaplati za kazdy len polovicu, cize po 9,-€. celkom potesilo :)
inac moje 2 zname - maminy nemali o tomto tusenia - nezaujimali sa a kedze na rodicku ucitelka hovorila ako by skola tie VP potrebovala, tak ho dali skole len tak a teraz si buchaju do cela :confused:
Mimochodom, ak ich deti nechodia na žiaden krúžok v škole, tak by si ich maminy mali vypýtať späť a uplatniť inde, napr. v CVČ ;)
Myslím že termín odovzdania poukazov je do konca septembra, alebo do 25. septembra ??? ...nie som si istý - treba sa opýtať v škole;
Blankake
23.09.09,14:46
Mimochodom, ak ich deti nechodia na žiaden krúžok v škole, tak by si ich maminy mali vypýtať späť a uplatniť inde, napr. v CVČ ;)
Myslím že termín odovzdania poukazov je do konca septembra, alebo do 25. septembra ??? ...nie som si istý - treba sa opýtať v škole;
Termín pre odovzdanie VP je do 25. septembra ;)
jaros5
23.09.09,14:58
Termín pre odovzdanie VP je do 25. septembra ;)
Oceňujem rýchle doplnenie informácie;

Takže maminy by to kludne mohli stihnúť;) .... zajtra na to majú celý deň:confused::)
gabikao
24.09.09,02:17
Ak ho tie maminy dali škole "len tak" a ich deti nenavštevujú krúžok organizovaný danou školou, tak si tie vzdelávacie poukazy nebude môcť daná škola uplatniť a akoby len tak prepadnú. :o

... iba ak !?! .... , daná škola vytvorí fiktívny krúžok do ktorého akože deti chodia, na záver školského roka si vykáže činnosť tohoto fiktívneho krúžku a od štátu príjme financie za poskytovanie mimoškolského vzdelávania. Alebo je ešte druhá možnosť, takéto dieťa ( vzdelávací poukaz ) zaradia do niektorého jestvujúceho krúžku, vykážu dieťaťu 60 hodín návštev v záujmovom útvare a zinkasujú za každé takéto dieťa cca 30 Eur.

presne takto to na skolach funguje, nie vsetky kruzky su fingovane a nie vsetko su cierne duse, ale su aj take aj take. niekedy sa to deje s vedomim vedenia, niekedy je to lajdackost ucitela a slaba kontrola zo strany vedenia

tie moje zname si urcite VP pytat naspat nepojdu. nechcu upozornovat na seba a dieta, aby nahodou nemalo problem, ak pripravilo niekoho o peniaze za kruzok, aj ked len fiktivny :(
jaros5
27.09.09,11:15
presne takto to na skolach funguje, nie vsetky kruzky su fingovane a nie vsetko su cierne duse, ale su aj take aj take. niekedy sa to deje s vedomim vedenia, niekedy je to lajdackost ucitela a slaba kontrola zo strany vedenia

tie moje zname si urcite VP pytat naspat nepojdu. nechcu upozornovat na seba a dieta, aby nahodou nemalo problem, ak pripravilo niekoho o peniaze za kruzok, aj ked len fiktivny :(

Smutné - veľmi smutné ! .... takéto praktiky niektorých škôl a taktiež postoj rodičov ... nemám slov ...

Ak si zaplatím za nejakú službu akoukoľvek formou ( daršekom, gastrolístkom, vzdelávacím poukazom, kultúrnym poukazom, ... alebo keš ), tak budem vyžadovať nielen poskytnutie služby, ale aj istú kvalitu. Ak nebudem spokojný, nájdem si iného poskytovateľa.
blazonko
06.05.10,06:03
Ahojte. Viete mi dať niekto presnú odpoveď, aká je momentálne hodnota VP na 1 mesiac. Lebo sa k tomu nejako neviem dostať. Diky
Sabadka
06.05.10,11:06
Dobrá otázka, stretla som sa so sumou 26,25 € aj s 28,--€. Obidve nájdeš na stránke MŠ SR, ktorá je tá správna ani srnka netuší:)
alla66
06.05.10,21:42
Ahojte. Viete mi dať niekto presnú odpoveď, aká je momentálne hodnota VP na 1 mesiac. Lebo sa k tomu nejako neviem dostať. Diky

našla som....
Len do 25. septembra 2009 majú školáci a ich rodičia čas na výber záujmového krúžku a konkrétnej školy či školského zariadenia, ktoré ho ponúka. Aj tento školský rok totiž dostali vzdelávacie poukazy určené na podporu mimoškolských aktivít žiakov základných, stredných a špeciálnych škôl. Na rok 2009 bola hodnota poukazu stanovená na 28 eur, teda 2,8 eura na mesiac školského vyučovania.
Prijímateľmi poukazov môžu byť len školy a školské zariadenia podľa zákona o výchove a vzdelávaní, teda základné, stredné alebo špeciálne školy, ďalej základné umelecké školy, jazykové školy, materské školy alebo školské zariadenia - školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže i školské jedálne, ak pri nich zriadia nejaký krúžok pre žiakov základných, stredných alebo špeciálnych škôl.
Záujmová činnosť, na ktorú sa využijú vzdelávacie poukazy, musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
Škola nemôže brániť rodičom svojich žiakov, aby poukaz použili v inej škole alebo školskom zariadení. Žiak nie je povinný poukaz využiť. V takomto prípade sa nevyčerpané finančné prostriedky presúvajú na iný účel v rozpočte kapitoly MŠ SR- napríklad na dohodovacie konanie.
Zdroj: Ministerstvo školstva SR (http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=4806)
blazonko
07.05.10,06:09
Diky.
dana99
17.09.10,12:31
Zdravím všetkých. Prosím, akú máte skúsenosť? Použil niekto vzdelávací poukaz na Základnej umeleckej škole? My v Košiciach sme to skúšali na dvoch, nepochodili sme však. Vraj sa nedá použiť na úhradu školného. Majú pravdu?

Ďakujem za akúkoľvek reakciu.
pe.pe
18.09.10,09:14
Zdravím všetkých. Prosím, akú máte skúsenosť? Použil niekto vzdelávací poukaz na Základnej umeleckej škole? My v Košiciach sme to skúšali na dvoch, nepochodili sme však. Vraj sa nedá použiť na úhradu školného. Majú pravdu?

Ďakujem za akúkoľvek reakciu.

Ahoj,

majú prvadu, vzdelávací poukaz sa nemôže použiť na financovanie priamej výchovnej a vzdelávacej činnosti, ktorú škola vykonáva. Podľa školského zákona je zdrojom financovania tejto činnosti v základnej umeleckej škole práve školné.
Vzdelávacie poukazy sa môžu použiť len na financovanie záujmovej činnosti žiakov, ktorú škola realizuje mimo svojej hlavnej náplne. Niektoré ZUŠ napr. cez VP odbúravajú príspevok rodičov (nie školné), alebo zriaďujú krúžky záujmovej činnosti a deťom z VP hradia napr. exkurzie, výstavy, účasť na súťažiach a pod.
Problém je asi v tom, že v povedomí rodičov je ZUŠ poskytovateľ krúžkov, bežne hovoríme, že deco chodí na krúžok, a pritom je žiakom ZUŠ. ZUŠ je riadnou súčasťou školského systému a poskytuje určitý zákonom definovaný druh vzdelania (preto žiak ZUŠ dostáva vysvedčenie, môže byť komisonálne preskúšaný a pod.).
Žabinka
20.09.10,08:16
Dcéra navštevuje SZUŠ, v rámci ktorej má okrem hudobno-tanečného krúžku aj folklórny súbor. Na hlavný krúžok (hudobno-tanečný) sa vzdelávací poukaz nedal použiť, ale do súboru áno -to je pravdepodobne považované za činnosť, ktorú škola realizuje mimo hlavnej činnosti.
sveand
23.09.10,11:32
dobry den.
da sa vzdelavaci poukaz pouzit aj na skolsky klub? lenze platim potom rovnako. nie som zvyhodnena. naco mi potom je VP? pytala som sa v skole, kam ide teda ten prispevok od statu a povedali mi, ze na nakup pomocok.
pe.pe
23.09.10,13:22
dobry den.
da sa vzdelavaci poukaz pouzit aj na skolsky klub? lenze platim potom rovnako. nie som zvyhodnena. naco mi potom je VP? pytala som sa v skole, kam ide teda ten prispevok od statu a povedali mi, ze na nakup pomocok.

Ako som uviedol v predchadzajucom prispevku, VP sa neda pouzit na uhradu nakladov spojenych s priamou vzdelavacou a vychovnou cinnostou skoly a skolskeho zariadenia. SKD je skolske zariadenie, na financovani ktoreho sa v sulade so zakonom 245 - skolsky zakon- podialaju aj rodicia deti. Cize Vasa platba sluzi k uhrade priamej cinnosti klubu. Preto sa neda VP pouzit na znizenie, alebo na prefinancovanie tohoto poplatku.
Naco je VP? Prekvapila ma otazka, ale zrejme ste nedostali dostatocne informacie. Vzdelavaci poukaz sluzi na uhradu nakladov spojenych s realizovanim zaujmovej cinnosti, tzv. kruzkov (v skolach). Urcite aj v skole, kam chodi Vase dieta nejaky kruzok je, na uhradu nakladov s nim spojenych mozete VP pouzit.
Pokial ide o nakup pomocok z financii z VP, je to mozne, ale malo by ist o pomocky sluziace k zabezpeceniu chodu kruzkov.