newuser
10.09.09,18:10
Ahojte. Prosim vas o radu. Chcem si len overit ci som pochopil spravne. Reklamoval som obuv, pretoze sa mi odliepala na vonkajsej strane podrazka. V predajni obuv vzali, vypisali mi reklamacny listok, kde uviedli vadu, a do kolonky "Vyjadrenie pracovnika" uviedli "Obuv zaslana na opravu". Ale uz preslo 30 dni, a mne neprislo ziadne pisomne vyjadrenie, ani ma nekontaktovali telefonicky. Mam pravo na vratenie prenazi?
Dakujem.
Blankake
10.09.09,16:12
Treba sa ísť informovať do predajne, ako bola reklamácia vybavená.
litta
13.09.09,21:39
Ja by som sa chcela popýtať. Kúpila som si topánky, v obchode pri skúšaní (na tenku ponožku) mi boli super, ale doma ked som v nich chodila ma otlačili a nesedia mi tak celkom ako mi ich predavačka vychválila. Môžem ich po 4-5 dňoch odo dňa ich kúpenia vrátiť? vrátia mi peniaze? alebo vymenia za iný tovar? mám k ním všetko(bloček, záručný list,krabicu) len som zo spodku topánky dala dole cenovku.
vopred ďakujem za rada.
bobino38
14.09.09,03:45
...ja neviem prečo si ľudia neprečítate obchodný zákonník a reklamačný poriadok !!!:-)
Dáša_
14.09.09,04:23
Ahojte. Prosim vas o radu. Chcem si len overit ci som pochopil spravne. Reklamoval som obuv, pretoze sa mi odliepala na vonkajsej strane podrazka. V predajni obuv vzali, vypisali mi reklamacny listok, kde uviedli vadu, a do kolonky "Vyjadrenie pracovnika" uviedli "Obuv zaslana na opravu". Ale uz preslo 30 dni, a mne neprislo ziadne pisomne vyjadrenie, ani ma nekontaktovali telefonicky. Mam pravo na vratenie prenazi?
Dakujem.

Ak reklamáciu nevybavili do 30 dni a neinformovali ťa o tom, máš nárok na vrátenie peňazí.
(vyhrali sme pred pol rokom súdny spor presne o tomto, z obchodu oznámili, že reklamáciu neuznávajú o dva dni neskôr ako bola lehota)
newuser
14.09.09,05:20
Ak reklamáciu nevybavili do 30 dni a neinformovali ťa o tom, máš nárok na vrátenie peňazí.
(vyhrali sme pred pol rokom súdny spor presne o tomto, z obchodu oznámili, že reklamáciu neuznávajú o dva dni neskôr ako bola lehota)

no ale mne topanky opravili, ale do 30 dni ma o tom vobec neinformovali. a tym som si nie som isty, ci ma predajca musi pisomne vyrozumiet?
Dáša_
14.09.09,05:30
no ale mne topanky opravili, ale do 30 dni ma o tom vobec neinformovali. a tym som si nie som isty, ci ma predajca musi pisomne vyrozumiet?


musia ťa informovať, minimálne ti musia poslať list, alebo aspon sms.
newuser
14.09.09,06:23
musia ťa informovať, minimálne ti musia poslať list, alebo aspon sms.

ano? lebo v zakone som to nenasiel. a tvrdili ze nemusia. tak som to neprevzal.
Watson
14.09.09,06:36
ano? lebo v zakone som to nenasiel. a tvrdili ze nemusia. tak som to neprevzal.

§ 18 ods. 8 a 9 zák. č. 250/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov

(8) Predávajúci je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie. Ak je reklamácia uplatnená prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie, 22a) predávajúci je povinný potvrdenie o uplatnení reklamácie doručiť spotrebiteľovi ihneď; ak nie je možné potvrdenie doručiť ihneď, musí sa doručiť bez zbytočného odkladu, najneskôr však spolu s dokladom o vybavení reklamácie; potvrdenie o uplatnení reklamácie sa nemusí doručovať, ak spotrebiteľ má možnosť preukázať uplatnenie reklamácie iným spôsobom.

(9) Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.

Inak povedané, ak si reklamáciu v predajni uplatnil osobne (nie napr. prostredníctvom pošty), tak je v tvojom záujme, aby si v deň nasledujúci po uplynutí 30 dňovej lehoty na vybavenie reklamácie po uplatnení reklamácie sa tam išiel informovať o výsledku vybavenia reklamácie.
Dáša_
14.09.09,06:42
ano? lebo v zakone som to nenasiel. a tvrdili ze nemusia. tak som to neprevzal.

to isté tvrdil predávajúci aj v našom prípade. Tvrdil to ešte aj na súde, ale proti rozsudku, ktorý hovoril v náš prospech sa neodvolal. Zrejme sa už poradil s právnikom a zistil, že máme pravdu.

On poslal sms, ze reklamaciu neuznava, ale bolo to tušim 31. alebo 32. den po reklamácii.

paragrafy dodaám až večer, keď sa manžel vráti domov :D
Dáša_
14.09.09,06:45
§ 18 ods. 8 a 9 zák. č. 250/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov

(9) Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.

Inak povedané, ak si reklamáciu v predajni uplatnil osobne (nie napr. prostredníctvom pošty), tak je v tvojom záujme, aby si v deň nasledujúci po uplynutí 30 dňovej lehoty na vybavenie reklamácie po uplatnení reklamácie sa tam išiel informovať o výsledku vybavenia reklamácie.

Tu dokonca myslím platí, že 30.-ty den už musíš mať ten list v rukách alebo minimalne uložený na pošte. Musia ti ho doručiť, inak lehotu zmeškali.
Watson
14.09.09,06:50
to isté tvrdil predávajúci aj v našom prípade. Tvrdil to ešte aj na súde, ale proti rozsudku, ktorý hovoril v náš prospech sa neodvolal. Zrejme sa už poradil s právnikom a zistil, že máme pravdu.

On poslal sms, ze reklamaciu neuznava, ale bolo to tušim 31. alebo 32. den po reklamácii.

paragrafy dodaám až večer, keď sa manžel vráti domov :D

mimotemy Ak uvádzaš svoj prípad, tak uveď aj okolnosti toho prípadu, lebo to je podstatné pre určenie kto je v práve.
Dáša_
14.09.09,06:53
mimotemy Ak uvádzaš svoj prípad, tak uveď aj okolnosti toho prípadu, lebo to je podstatné pre určenie kto je v práve.


reklamovaná spotrebná elektornika, opakovane, reklamácia neuznaná, ale v lehote 30 dní obchod neoznámil, ako naložil s reklamáciou. Na 32. den poslal sms, ze reklamaciu neuznava.
Vec dosla az na súd a tam pre zmeškanú lehotu (ten 32. den) predajca musel vrátiť peniaze. Vôbec sa neskúmala reklamácia ako taká.
Watson
14.09.09,06:56
Tu dokonca myslím platí, že 30.-ty den už musíš mať ten list v rukách alebo minimalne uložený na pošte. Musia ti ho doručiť, inak lehotu zmeškali.

Kde v zákone je uvedené, že predávajúci má pri uplatnení reklamácie osobnou návštevou predajne povinnosť doručovať písomnú výzvu o výsledku vybavenia reklamácie? To má iba vtedy, ak reklamácii nevyhovel (čo bol váš prípad), ale nie preto, že musí, ale preto, aby vo vlastnom záujme mal dôkaz, že v zákonnej lehote reklamáciu zamietol. Ak by to neurobil, tak uplynutím 30 dňovej lehoty sa reklamácia ex lege považuje za uznanú.
newuser
14.09.09,07:23
to isté tvrdil predávajúci aj v našom prípade. Tvrdil to ešte aj na súde, ale proti rozsudku, ktorý hovoril v náš prospech sa neodvolal. Zrejme sa už poradil s právnikom a zistil, že máme pravdu.

On poslal sms, ze reklamaciu neuznava, ale bolo to tušim 31. alebo 32. den po reklamácii.

paragrafy dodaám až večer, keď sa manžel vráti domov :D

ale asi preto, lebo vam neopravnene neuznal reklamaciu
akina
14.09.09,07:29
Nezamieňajte si potvrdenie o prijatí reklamácie a doklad o vybavení reklamácie.Písomný doklad o "vybavení reklamácie musí predávajúci vydať do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie", ináč povedané, doručí ho spotrebiteľovi do 30 dní, pričom ak zasiela doklad poštou, musí byť podaný na pošte najneskôr 30.deň, ináč zmeškal lehotu.
Blankake
14.09.09,07:38
Nezamieňajte si potvrdenie o prijatí reklamácie a doklad o vybavení reklamácie.Písomný doklad o "vybavení reklamácie musí predávajúci vydať do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie", ináč povedané, doručí ho spotrebiteľovi do 30 dní, pričom ak zasiela doklad poštou, musí byť podaný na pošte najneskôr 30.deň, ináč zmeškal lehotu.
Tu sa skôr rieši otázka, či predávajúci je povinný zaslať tento "písomný doklad o vybavení reklamácie" spotrebiteľovi...V zákone sa totiž píše, že "Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie."
Vydať a doručiť je rozdiel.
Dáša_
14.09.09,07:41
ale asi preto, lebo vam neopravnene neuznal reklamaciu


a tú tvoju reklamáciu vlastne uznali alebo neuznali? Teda oni ju opravili a ty nechceš opravené topánky ale peniaze naspäť?
akina
14.09.09,07:44
Súhlasím, preto uvádzam, že doklad je vydaný v lehote, ak je spotrebiteľovi zaslaný najneskôr v 30.deň podaním na pošte, aj keď reálne spotrebiteľ dostane doklad do rúk neskôr. Hovorím o prípade, že spotrebiteľa nekontaktuje predávajúci žiadnym iným spôsobom, aby mu doklad vydal.
Blankake
14.09.09,07:47
Súhlasím, preto uvádzam, že doklad je vydaný v lehote, ak je spotrebiteľovi zaslaný najneskôr v 30.deň podaním na pošte, aj keď reálne spotrebiteľ dostane doklad do rúk neskôr. Hovorím o prípade, že spotrebiteľa nekontaktuje predávajúci žiadnym iným spôsobom, aby mu doklad vydal.
Súhlasím, ale nie som si istá, či predávajúci je povinný spotrebiteľa kontaktovať...:rolleyes:
akina
14.09.09,08:00
Súhlasím, preto uvádzam, že doklad je vydaný v lehote, ak je spotrebiteľovi zaslaný najneskôr v 30.deň podaním na pošte, aj keď reálne spotrebiteľ dostane doklad do rúk neskôr. Hovorím o prípade, že spotrebiteľa nekontaktuje predávajúci žiadnym iným spôsobom, aby mu doklad vydal.
Predávajúci má len povinnosť doručiť doklad v zákonnej lehote, ak má ale záujem na rýchlom vybavení reklamácie, tak spotrebiteľa ešte pred ukončením lehoty kontaktuje ( mám takú osobnú skúsenosť ako spotrebiteľ ), každopádne doklad musí vydať v lehote, ako určuje zákon.
Dáša_
14.09.09,08:09
Súhlasím, ale nie som si istá, či predávajúci je povinný spotrebiteľa kontaktovať...:rolleyes:

a ako inak dokáže, že daný doklad vydal do 30 dní? Ke´d ho neposlal poštou.
Blankake
14.09.09,08:12
Predávajúci má len povinnosť doručiť doklad v zákonnej lehote, ak má ale záujem na rýchlom vybavení reklamácie, tak spotrebiteľa ešte pred ukončením lehoty kontaktuje ( mám takú osobnú skúsenosť ako spotrebiteľ ), každopádne doklad musí vydať v lehote, ako určuje zákon.
V zákone sa ale uvádza, ako to už uviedol vo svojom príspevku aj Watson, že predávajúci je povinný vydať písomný doklad (nie doručiť).
akina
14.09.09,08:20
a ako inak dokáže, že daný doklad vydal do 30 dní? Ke´d ho neposlal poštou.
Ak by si sa osobne dostavila do predajne ( čo nie je tvoja povinnosť ), tak by písomný doklad bol odovzdaný do vlastných rúk proti podpisu, samozrejmä hovoríme v lehote do 30 dní.
Watson
14.09.09,08:48
V zákone sa ale uvádza, ako to už uviedol vo svojom príspevku aj Watson, že predávajúci je povinný vydať písomný doklad (nie doručiť).

Práve preto je v záujme kupujúceho, aby sa v prípade, že reklamoval osobne, dostavil v deň, nasledujúci po uplynutí 30 dňovej lehoty na vybavenie reklamácie, t. j. v 31. deň pre výsledok o vybavení reklamácie. Ak som však reklamoval výrobok poštou, tak aj predávajúci ma musí upovedomiť poštou, alebo iným preukázateľným spôsobom. Podrobnosti upravujú reklamačné poriadky predávajúcich, ktoré musia byť v súlade so zákonom a je to v ich záujme, aby ich mali vypracované a zverejnené.
newuser
14.09.09,09:42
no ja som chcel len vediet, ci je povinny postou dorucit oznamenie o vybaveni reklamacie. v zakone je, ze je povinny "VYDAT". takze postou nemusi. uz osm tam bol. obuv bola opravena, zalepena, ale zle. tak to zaslali druhykrat.
dakujem za rady.
duves
28.09.09,09:03
Tak už je jasne, prečo ludia prehrávali spory:
Znalci sú podozriví, že pri tisíckach reklamácií obuvi nahrávali firmám
http://ekonomika.sme.sk/c/5036770/znalci-su-podozrivi-ze-pri-tisickach-reklamacii-obuvi-nahravali-firmam.html