JT_quidovci
10.09.09,20:45
Ahoj poradaci,

v nasom bytovom spolocenstve (6 bytov - a 97 m2) premyslame nad zmenou spolocneho kurenia. Povodne spolocne kotly na pevne palivo majitelia zrusili a kazdy si zariadil priamovyhrevne elektricke vykurovanie konvektormi. Po niekolkych rokoch zistujeme ze na nasu rozlohu bytov je toto kurenie nedostatocne a finance velmi narocne.Plyn u nas zavedeny nie, je...
Preto by som chcel poprosit tych, ktori maju skusenosti s podobnymi problemami o rady. Ma niekdo skusenosti s peletovym vykurovanim celej bytovky (naklady na zhotovenie, neskorsie naklady na prevadzku kurenia...) ?
Prip. ine moznosti...???
Dakujem za rady!
najag
11.09.09,07:36
Poobzeraj sa na internete, ci su k dispozicii kotle na dane palivo, samozrejme potrebneho vykonu, ja si myslim, ze urcite ano a potom komunikuj o probleme s vyrobcom daneho zariadenia o podmienkach a technickych narokoch pouzivania. Pretoze treba zabezpecit uskladnenie paliva na nejaku dobu a prisun paliva. Dodavatelov v blizkom okruhu. Aby ste neostali bez tepla v zime.
Maxx Púchov
11.09.09,15:19
Pochádzam z oblasti kde tiež nie je zemný plyn a dnes už sú ľudia radi, že nieje. Viem, že ľudia tu vykurujú peletami a my konkrétne žijeme v malej 3-bytovke a máme 15 kW peleťák. Ročne nás stojí vykurovanie +/- 18 000 Sk. Ale viem aj to, že susedia tu majú nakúpené lacné "šroty" na pelety, kde vykurujú polovičnú chalupu a spália niektorí aj viac peliet, ako my. Dajte si záležať na výbere kvality kotla a aj samotnej pelety.
JT_quidovci
13.09.09,07:42
Maxx, 15 kW kotol na pelety je na 1 byt alebo staci na celu bytovku? (ake velke byty mate?). naklady 18 tis. su naklady na vykurovanie bytu, alebo aj spolocnych priestorov? Mohol by si mi napisat orientacne naklady na montaz daneho kotla... Aka stara je vasa bytovka? Vela otazok, ale snazime sa najst riesenie kurenia a preto by sme radi porovnali viacere skusenosti. Kedze sme zhruba z rovnakej oblasti (Dolna Marikova), mohol by si nam poradit spolocnost, ktora vam montovala kurenie?
Vdaka!