dasoft
11.09.09,03:52
Ahojte vsetci,
Otazka do plena - myslite ze je mozne davat komin aj do nosnej steny (konkretne do tej, ktora mi rozdeluje dom na 2 trakty) alebo musi byt vedla nosnej steny (tak ako je na projekte) (prilozene) - Jedna sa o maly RD ciastocne podpivniceny(1PP), prizemny (1NP) s obyt. podkrovim (2NP).
Nemam este vybraty typ kominoveho systemu, najradsej by som chcel nieco co najlacnejjsie ale pritom co najkvalitnejsie... (ako vidno na prilohach, jeden komin by mal byt pre kotol a jeden pre krbove kachle alebo ak budu o 10 rokov nejake financie mozno krb...) prip. kto pozna mohol by aj navrhnut znacku pre kominovy system?
Ak ho dat do nosnej, ake rizika by to so sebou prinasalo, na co treba mysliet, napr. ked sa budu robit vence a pod...
Vdaka vopred za kazdu odpoved.
chandler
11.09.09,05:34
da sa dat aj do nosnej steny. ale v tvojom pripade by ti vznikli problemy bud na 1.np alebo 2.np. takze tam kde je ma aj ostat.
dasoft
11.09.09,05:43
da sa dat aj do nosnej steny. ale v tvojom pripade by ti vznikli problemy bud na 1.np alebo 2.np. takze tam kde je ma aj ostat.
Vdaka za reakciu chandler, mohol by si prosim konkretizovat ake problemy mas na mysli... Totiz na 1NP aj 2NP som kvoli tomu kominu musel navrhovat dispoziciu tak ako som ju navrhol, hodne by mi pomohlo, keby bol v nosnej stene... Ved prave kvoli tomu som nacal tuto diskusiu ze by som rad vedel dovody preco nemat komin v nosnej priecke...:) Myslim nejake konkretne problemy napr. previazanie vencov a pod... (kominove tvarovky predsa nemozem fuknut cez veniec...) a isto sa najde aj mnoho dalsich problemov..?
chandler
11.09.09,09:52
mozes ho zasunut do steny. len potom na 1.np nemas kde ulozit veniec a preklad - do komina nemozes. a hned vedla mas otvor. a ak by si komin posunul doprava tak na 2.np ti vojde do chodby.
mohol by si zmensit otvor na 1.np - tak ci tak ale budes potrebovat nech ti to odsuhlasi statik, lebo to dost meni celu konstrukciu.
dasoft
11.09.09,10:41
Ano, prave o to ide na 1NP aj na 2NP by bol komin v stene (takze by nicomu nezavadzal), mensi problem by bol s vencom (zoslabit ho kominovymi tvarovkami alebo prerusit v strede nosnej steny, ktora mi deli 2 trakty asi nie je to najstastnejsie riesenie). Prave preto som sa chcel poradit, ci ma niekto s takymto riesenim (komin v nosnej stene) skusenosti a ak ano ake.
Milan.Žiška
11.09.09,11:00
Skúšal si uvažovať s alternatívou otočenia o 90°, a v izbe modelovať krbové teleso?
V projekte je to v poriadku aj so staického aj z dispozičného hladiska - tam ťažko ušetriť bez zásahu do inej časti...
dasoft
11.09.09,11:11
Skúšal si uvažovať s alternatívou otočenia o 90°, a v izbe modelovať krbové teleso?
V projekte je to v poriadku aj so staického aj z dispozičného hladiska - tam ťažko ušetriť bez zásahu do inej časti...
Ano, 90° variantu som mal pred mesiacom, ale prave kvoli lepsiemu dispozicnemu rieseniu som to chcel prerobit takto - ved posudte sami (v prilohe je originalny variant, hore v titulku je aktualny variant)
ciners
11.09.09,12:16
Ja by som posunul otvor na 1.NP dolava a otvor trosku zmensil, vznikol by tam pilier na ulozenie prekladu,ten vsak treba posudit,mozno murovany stacit nebude. Pokial mas betonovy strop,tak to prerusenie venca v stredovej stene ta az tak trapit nemusi,ta doska to bude drzat pokope. Ten otvor do kuchyne,o ktorom som pisal, nevidim tam jeho sirku, prekontroluj to,ci tam ta kota je. Tod dalsi nazor, vybrat si musis sam.
alltracboy
12.09.09,08:07
mna by zaujimalo, ked je komin z vonkajsej strany obvodoveho muru, ako sa izoluje pri zatepleni? Normalne sa na to natiahne ESP z vonkajsej strany? nieje tam nejake zvysene teplo co by mohlo poskodit zateplenie? Mam na mysli klasicky schiedel - dvojkomin z tych tvaroviek. V projekte je su len dve nerezove rury schiedel, zvonku, ale to sa mi moc nepaci.
ciners
12.09.09,13:18
Tak tam daj mineralnu vlnu a mas vystarane :)
dasoft
12.09.09,17:52
Ja by som posunul otvor na 1.NP dolava a otvor trosku zmensil, vznikol by tam pilier na ulozenie prekladu,ten vsak treba posudit,mozno murovany stacit nebude. Pokial mas betonovy strop,tak to prerusenie venca v stredovej stene ta az tak trapit nemusi,ta doska to bude drzat pokope. Ten otvor do kuchyne,o ktorom som pisal, nevidim tam jeho sirku, prekontroluj to,ci tam ta kota je. Tod dalsi nazor, vybrat si musis sam.
Vdaka ciners za nazor, pouvazujeme aj nad tymto riesenim, dokreslil som to tak a samozrejme doplnil som aj tu chybajucu kotu (vid priloha), predpokladam, ze takto nejako si to myslel? Na projekte je skutocne planovany ZB strop (doska by to mala udrzat) i ked zvazujeme aj alternativu keramickeho...
ciners
13.09.09,17:31
Vdaka ciners za nazor, pouvazujeme aj nad tymto riesenim, dokreslil som to tak a samozrejme doplnil som aj tu chybajucu kotu (vid priloha), predpokladam, ze takto nejako si to myslel? Na projekte je skutocne planovany ZB strop (doska by to mala udrzat) i ked zvazujeme aj alternativu keramickeho...

Ano,takto som to myslel aj ja. Osobne nie som zastanca keramickeho stropu, ale nerad by som ta ovplyvnoval vo vybere
220870
13.09.09,17:46
Podľa mňa ten komín môžete kľudne dať do steny.Robili sme podobné veci niekoľkokrát.Nikde nieje napísané ,že veniec musí byť prepojený po celom obvode nosných stien.Cez tú stredovú je dodržané previazanie stredovej nosnej steny s obvodovými.Ak máte obavu o nosnosť stredového nosného múru ,by som ho vymuroval z plnej pálenej tehly ( stará klasika).Pozor na krokvy.
chandler
16.09.09,08:27
uz to to po castiach bolo povedane. ale zjednodusene je to takze ak nechas ZB strop mozes veniec prerusit kominom. ak das keramicky tak nemozes.
alltracboy
16.09.09,09:41
a neda sa to spravit tak ze by isiel veniec, pri komine sa rozisiel na dve strany okolo komina, a potom by sa zasa spojil? malo by to byt tak isto pevne.