tibusik
11.09.09,09:00
Prosim o radu . Podnikam popri zamestnani a vyuzivam svoje sukromne auto na sluzobne ucely. Platim dan za motorove vozidlo. Syn - student tiez podnika popri studiu, moze pouzivat moje sukromne auto na sluzobne ucely a nasledne si vystavit cestaky pre znizenie zakladu dane?
Aka je spodna hranica primu , pri ktorom nie je potrebne robit danove priznanie
Dakujem
veronikasad
11.09.09,07:10
Prosim o radu . Podnikam popri zamestnani a vyuzivam svoje sukromne auto na sluzobne ucely. Platim dan za motorove vozidlo. Syn - student tiez podnika popri studiu, moze pouzivat moje sukromne auto na sluzobne ucely a nasledne si vystavit cestaky pre znizenie zakladu dane? ak znížením základu dane rozumieš uplatňovanie paušálnej náhrady - nie je to možné, musí ísť o auto vlastné
Aka je spodna hranica primu , pri ktorom nie je potrebne robit danove priznanie 1/2 ročnej NČZD
Dakujem
odpoveď v texte
tibusik
11.09.09,11:17
Dakujem za odpoved, to znamena , skoda ze sa to neda pre syna - rodinneho prislusnika. V akom pripade by to bolo mozne? Zmluva o prenajme auta ?
Kolko je , prosim 1/2 ročnej NČZD


Dakujem
Katarína Cigánová
11.09.09,11:45
Dakujem za odpoved, to znamena , skoda ze sa to neda pre syna - rodinneho prislusnika. V akom pripade by to bolo mozne? Zmluva o prenajme auta ?
Kolko je , prosim 1/2 ročnej NČZD


Dakujem
Každý rok iná , v r. 2009 je NČZD 4025,70 € . 1/2 teda samozrejme : 2012,85 € - pri zárobku do tejto sumy nemusí podávať DP , ale aK zarobí aj viac DP podá a uplatní si NČZD - / podľa výšky svojho príjmu / . Pretože aj táto nezdaniteľná čast je pohyblivá - čím vyšší príjem , tým nižsia NČZD
Mária.K.
12.09.09,14:03
Dakujem za odpoved, to znamena , skoda ze sa to neda pre syna - rodinneho prislusnika. V akom pripade by to bolo mozne? Zmluva o prenajme auta ?
Kolko je , prosim 1/2 ročnej NČZD


Dakujem
Paušálnu náhradu je možné uplatniť len na vlastné vozidlo, nie na prenajaté.
tibusik
16.09.09,08:57
Cital som o daniach na stranke
hm,... nemozem ju pridat do fora, mam vraj malo prispevkov ,

ked budeme robit danove priznanie za rok 2009 je potrebne :
januar + februar 2009 2x 286.27 EUR
marec az december 2009 10 x 335.47 EUR
spolu je to 3927.24 EUR
nizsie v clanku sa pise , nerozumiem tomu celkom, ze za rok 2009 je mozne povazovat sumu 4025.70 tak ako ste ju uvadzala vy

Vdaka za odpoved
saluto
17.09.09,19:40
Paušálnu náhradu je možné uplatniť len na vlastné vozidlo, nie na prenajaté.

Nie je mi dosť jasné, ako ste prišli na to, že náhrada na km sa nedá uplatniť pri inom ako vlastnom vozidle. Prešla som zákon o dani z príjmov, zákon o cestovných náhradách aj ustanovenia o dani z motorových vozidiel a nikde takú podmienku nevidím. Uniklo mi niečo?:confused:
veronikasad
17.09.09,19:51
Nie je mi dosť jasné, ako ste prišli na to, že náhrada na km sa nedá uplatniť pri inom ako vlastnom vozidle. Prešla som zákon o dani z príjmov, zákon o cestovných náhradách aj ustanovenia o dani z motorových vozidiel a nikde takú podmienku nevidím. Uniklo mi niečo?:confused:
pozri § 19 odst.2 písm. e ZoDzP

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)