mirhu
11.09.09,09:25
Máme dve pracovníčky, ktoré pre nás 2x do roka pracujú na príkaznú zmluvu,
raz mali odmenu 130 €, ale druhý raz 180 €, to asi už nebude zrážková daň?
Ich výkon považujeme za závislú činnosť, preto im vykonávame zrážky
Zoltán Kovács
11.09.09,07:28
Pri tých 180 € už bude preddavková daň.
mirhu
11.09.09,07:47
Pri tých 180 € už bude preddavková daň.

Myslela som si :)
Na stránke DRSR som našla niečo také:
oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov vyberanej zrážkou (okrem
dane z príjmov zo závislej činnnosti vyberanej zrážkou) podľa § 43 do
k čomu to platí? keďže dané PZ berieme ako závislú činnosť, nás sa to netýka...?
Zoltán Kovács
11.09.09,07:49
Myslela som si :)
Na stránke DRSR som našla niečo také:
oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov vyberanej zrážkou (okrem
dane z príjmov zo závislej činnnosti vyberanej zrážkou) podľa § 43 do
k čomu to platí? keďže dané PZ berieme ako závislú činnosť, nás sa to netýka...?

To sa týka daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou na uzemí SR. Teda ide o zrážky dane pri platbách do zahraničia. Aspoň tak som si vyložil ja ten §43.
mirhu
11.09.09,07:59
To sa týka daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou na uzemí SR. Teda ide o zrážky dane pri platbách do zahraničia. Aspoň tak si si vyložil ja ten §43.

jáj, už som sa zľakla že som neposlala nejaké hlásenie na DÚ :)
ede
23.10.09,15:28
znamená to teda, ze ked napr. v 9/2009 zrazim dan z vyplatenej odmeny na zaklade prikaznej zmluvy, tuto dan odvediem na DU do 15.10. a nic DU neoznamujem? alebo zahrniem takto zrazenu dan do stvrtrocneho Prehladu....za 3..Q 2009?
adam
23.11.09,18:30
Môžem dať podpísať zamestnancom pracujúcim podľa príkaznej zmluvy vyhlásenie na zdanenie príjmov? Pokiaľ príjem nepresiahne nezdaniteľnú časť, nemusím odvádzať zrážkovú alebo preddavkovú daň? Vopred ďakujem...
adam
25.11.09,12:48
Môžem dať podpísať zamestnancom pracujúcim podľa príkaznej zmluvy vyhlásenie na zdanenie príjmov? Pokiaľ príjem nepresiahne nezdaniteľnú časť, nemusím odvádzať zrážkovú alebo preddavkovú daň? Vopred ďakujem...
Takéto vyhlásenie sa môže dať podpísať len zamestnancom pracujúcim na základe pracovnej zmluvy podľa zákonníka práce? Ďakujem vopred za Vaše usmernenie....
bsp1
25.11.09,12:58
Kedze je to zrazena dan zo zavislej cinnosti, je potrebne ju zapocitat do prehladu. Ja osobne by som dan odvadzala (pokial je to len trochu mozne) spolu s preddavkami za ostatnych zamestnancov, inak sa moze stratit prehlad v datumoch a obdobiach. Osobne si myslim, ze je jedno na zaklade akej zmluvy alebo dohody pracuje zamestnanec. Na odpocet ma narok kazdy danovnik (okrem dochodcov...). Ale ked vypisu vyhladenie, dan bude automaticky preddavkova bez ohladu na vysku prijmu.
adam
25.11.09,13:17
Prosím ešte o vysvetlenie, keď zarobí za jeden mesiac 200 Eur,
odpočítateľná položka je vyššia, platím preddávkovú daň ? Inde nepracuje, u mňa má nárok na odpočet.

Z Tvojej odpovede : "Ale ked vypisu vyhladenie, dan bude automaticky preddavkova bez ohladu na vysku prijmu."
Zoltán Kovács
25.11.09,13:19
Prosím ešte o vysvetlenie, keď zarobí za jeden mesiac 200 Eur,
odpočítateľná položka je vyššia, platím preddávkovú daň ? Inde nepracuje, u mňa má nárok na odpočet.

Z Tvojej odpovede : "Ale ked vypisu vyhladenie, dan bude automaticky preddavkova bez ohladu na vysku prijmu."

Ak hrubý príjem je nižší ako NČ potom daň je nulová.
adam
25.11.09,13:27
Ďakujem Vám veľmi pekne....:)
bsp1
27.11.09,12:23
Prepac za neskoru odpoved. Na poradu sa nedostanec casto - vela prace. Je je dpocitatelna polozka vyssia, tak mu nevyjde ziadna dan a preto ziadnu neodvedies. Ale kedze si mal zamestnanca, ktoremu si zrazil dan zo zavislej cinnosti, do prehladu to ide.
mirhu
07.12.09,21:07
To sa týka daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou na uzemí SR. Teda ide o zrážky dane pri platbách do zahraničia. Aspoň tak som si vyložil ja ten §43.

NIekde som sa docitala ale, ze ked zrazime dan na prikaznu zmluvu, treba to nahlasit na DU...