M77
11.09.09,09:39
Viem, že je tu veľa tém na túto otázku, ale už som celkom popletená, tekže ako je to?
Ide o bagetériu. Takže nakupujeme bagety, šalát, šunku, majonézu... Účtujem ako nákup materiálu, keďže to sú "súčiastky" na výrobu bagiet. Hneď to dávam do spotreby, takže nevediem skladovú evidenciu, lebo bolo by to veľmi náročné. Treba na to vypracovať internú smernicu (že nevediem skladovú evidenciu, ale všetko dáme do spotreby). Na konci roka tu netreba robiť inventúru, nakoľko všetko hneď išlo do spotreby.
Predaj tých bagiet v PD by bolo treba účtovať ako predaj výrobkov. Robím to spávne?
Nakupujeme aj keksy, colu, minerálku... To je nákup tovaru. Tu treba viest skladovú evidenciu, na konci roka robiť inventúru, zostatok vykazovať vo výkaze majetku a záväzkov. Predaj v PD ba bolo treba účtovať ako predaj tovaru.
Ale tu nastáva jeden problém: Všetko predávam cez RP . Ako mám vedieť koľko výrobkov (bagiet) a koľko tovaru (keksy...) predala predavačka, keď v dennej uzávierke je napísané všetko v jednej sume? Alebo všetko mám účtovať ako predaj výrobkov?
Daggmar
11.09.09,09:09
mali by ste to mať členené v reg.pokladnici, po správnosti by si mala učtovať zvlášť tržby za tovar aj predaj vyrobkov .......môžte si zatiaľ interne dať,že napr. 20% z tržieb je tovar /podla nakupu fa / a ostatné predaj výrobkov, nám to zo začiatku pri kontrole prešlo
Ejo
11.09.09,09:17
Ja mám tiež podobný prípad, reštaruácia, rýchle občerstvenie. Vypracovala som internú smernicu - čo sa účtuje do spotreby, materiálu a tovaru. Aj to, kedy sa nevedie skladová evidencia. Tržby robia majitelia tak všeliak /nahadzujú rôzne položky spolu/, z toho by sa evidencia viesť nedala, a ja im celú tržbu účtujem ako príjem za tovar a služby.
M77
11.09.09,09:44
A ostatné hore uvedené veci účtujem správne? Ešte niečo. Tá interná smernica musí mať nejakú záväznu formu, povinné náležitosti?
Muška
11.09.09,10:20
klikni http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Píšeš, že ide o bagetériu, predpokladám, že nepredajú jednu bagetu za mesiac....a ty nevedieš sklad "výroby bagiet" ????.

Veď každá bageta má mať normu, koľko čoho sa tam spotrebuje....a teda väčšina toho materiálu by mala byť evidovaná na sklade.

Priamo do spotreby by som možno dávala, soľ, korenie...a pod.

Na konci mesiaca by Ti Tvoja kasa mala dať tzv. "tovarovú pásku", kde presne vieš čo a koľko kusov si predala. Ak takú kasu nemáš, tak budeš musieť ísť podľa kópií bločkov, ktoré si vydala zákazníkom.
hanelie
11.09.09,10:36
Na konci mesiaca by Ti Tvoja kasa mala dať tzv. "tovarovú pásku", kde presne vieš čo a koľko kusov si predala.
alebo tzv. elektronický žurnál
alebo - ak je to RP, ktorá môže tlačiť aj kópie, tak odpisovať podľa tých -
M77
11.09.09,11:04
Nepripadalo mi logické viesť sklad, keďže väčšinu materiálu spotrebuje podnikateľ hneď ten deň ako nakúpil (najviac za 2 dni). Takže treba viesť aj sklad materiálu? Všetko prijať na sklad (bagety, salám, ovocie, zeleninu...). Podnikateľke poviem aby na konci mesiaca robila aj tovarovú uzávierku v RP. Na základe tejto uzávierky stačí mesačne raz robiť výdajku zo skladu? Skladovú evidenciu nevediem na korenie, horčicu, majonézu... (To by bolo aj ťažské.) Takto už bude dobré?
M77
16.09.09,10:13
Ja mám tiež podobný prípad, reštaruácia, rýchle občerstvenie. Vypracovala som internú smernicu - čo sa účtuje do spotreby, materiálu a tovaru. Aj to, kedy sa nevedie skladová evidencia. Tržby robia majitelia tak všeliak /nahadzujú rôzne položky spolu/, z toho by sa evidencia viesť nedala, a ja im celú tržbu účtujem ako príjem za tovar a služby.

Mohli by ste priložiť tú internú smernicu?
M77
17.09.09,07:23
Nepripadalo mi logické viesť sklad, keďže väčšinu materiálu spotrebuje podnikateľ hneď ten deň ako nakúpil (najviac za 2 dni). Takže treba viesť aj sklad materiálu? Všetko prijať na sklad (bagety, salám, ovocie, zeleninu...). Podnikateľke poviem aby na konci mesiaca robila aj tovarovú uzávierku v RP. Na základe tejto uzávierky stačí mesačne raz robiť výdajku zo skladu? Skladovú evidenciu nevediem na korenie, horčicu, majonézu... (To by bolo aj ťažské.) Takto už bude dobré?

Prosím Vás odpovie mi niekto?
Stačí robiť tovarovú uzávierku mesačne raz a na základe tejto uzávierky robiť výdajku? (viem, že by bolo lepšie to robiť denne, ale nadarmo to budem hovoriť podnikateľke. Na všetko hovorí, že nemá nato čas alebo že zabudla...).
Ešte niečo: Ona predáva výrobky. Má chladiaci pult, tam má rozložený materiál a podľa toho, akú bagetu chce zákazník, vyrobí to vtedy pred zákazníkom. Ako to mám vyriešiť v skladovej evidencií? Stačí robiť výdajku na použitý materiál? Viem čo je výroba: robiť výdajku na použitý materiál, prihodiť k tomu spotrebovanú elektrinu, nájom... Takto vykalkulujem výrobnú cenu. Urobím príjemku na na vyrobené bagety a hneď robím aj výdajku nakoľko bagety nemám na sklade. Ale takto je to veľmi komplikované. Poradíte?
Muška
17.09.09,08:02
Prosím Vás odpovie mi niekto?
Stačí robiť tovarovú uzávierku mesačne raz a na základe tejto uzávierky robiť výdajku? (viem, že by bolo lepšie to robiť denne, ale nadarmo to budem hovoriť podnikateľke. Na všetko hovorí, že nemá nato čas alebo že zabudla...).


Stačí na konci mesiaca.
Muška
17.09.09,08:04
Ešte niečo: Ona predáva výrobky. Má chladiaci pult, tam má rozložený materiál a podľa toho, akú bagetu chce zákazník, vyrobí to vtedy pred zákazníkom. Ako to mám vyriešiť v skladovej evidencií? Stačí robiť výdajku na použitý materiál? Viem čo je výroba: robiť výdajku na použitý materiál, prihodiť k tomu spotrebovanú elektrinu, nájom... Takto vykalkulujem výrobnú cenu. Urobím príjemku na na vyrobené bagety a hneď robím aj výdajku nakoľko bagety nemám na sklade. Ale takto je to veľmi komplikované. Poradíte?
Nemusíš to robiť tak komplikovane, že k tomu budeš pripočítavať elektriku a nájom.

Ak robí pred zákazníkom bagetu, tak mu ju aj nejako naúčtuje.

Napíš ako ju teda naúčtuje?
Marianna01
17.09.09,08:06
ohľadom skladu skús čítať aj tu:

http://www.porada.sk/blog.php?b=72

snáď Ti to trochu pomôže sa zorientovať...
M77
17.09.09,10:08
Ďakujem :-) Snáď nabudúce môžem aj ja pomôcť.
ewita888
17.09.09,10:20
zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..
Marianna01
18.09.09,06:55
zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..

neviem, neviem... možno ste mali šťastie, že u vás daňováci nerobili hĺbkovú kontrolu, je to ale vyslovene proti zákonu...
Muška
18.09.09,08:05
zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..
Ewita,
veľmi nesprávna odpoveď.
To, že ste mali pri daňovej kontrole "šťastie", alebo daňová kontrola sa zamerala na inú oblasť, ešte neznamená, že to nie je povinnosť.

Môj klient mal teraz daňovú kontrolu a jeden okruh kontroly bol "vedenie účtovníctva podľa platnej legislatívy". A môžem Ti povedať, že sa dosť detailne zamerali práve na sklad.

A všetko má svoju normu - čiže aj bageta.
ewita888
18.09.09,17:30
Ewita,
veľmi nesprávna odpoveď.
To, že ste mali pri daňovej kontrole "šťastie", alebo daňová kontrola sa zamerala na inú oblasť, ešte neznamená, že to nie je povinnosť.

Môj klient mal teraz daňovú kontrolu a jeden okruh kontroly bol "vedenie účtovníctva podľa platnej legislatívy". A môžem Ti povedať, že sa dosť detailne zamerali práve na sklad.

A všetko má svoju normu - čiže aj bageta.


aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...
Muška
18.09.09,17:54
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...
Aj na takú bagetu sa dá urobiť norma. Alebo mi chceš povedať, že takú bagetu mu dá zadarmo????
Tiež ju musí nejako nablokovať.
atka4
18.09.09,18:28
Pôvodca textu príspevku: ewita888
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...


Aj na takú bagetu sa dá urobiť norma. Alebo mi chceš povedať, že takú bagetu mu dá zadarmo????
Tiež ju musí nejako nablokovať.
Súhlasím s "Muškou":
Ak si predsa zákazník pýta šunku, vajce, ryby , šalát, čokoľvek, mala by tam byť určená určitá gramáž, napr. 50 gr/príloha), t.j. viem, čo mu predávam, viem, čo mám nablokovať, viem, čo mám vyskladniť....
Či si ju vyskladá celú sám, alebo doložím do existujúcej ponuky, alebo predám existujúcu ponuku v určitej skladbe....určenej predávajúcim vopred. Vždy viem, čo a koľko predávam....
Lubo44
19.09.09,21:06
Ahojte,
mal by som otázku týkajúcu sa tejto témy. Čítal som niekoľko porád ohľadom vedenia skladu. V niektorých sa hovorí o internej smernici, podľa ktorej sa môže niektorý materiál účtovať priamo do spotreby a nemusí sa viesť skladová karta na každý druh materiálu.

Myslíte, že by to prešlo aj u živnostníka, ktorý sa živí tlačou rôznych druhov materiálov - od vizitiek až po bilboardy. Má strašne veľa druhov papieru, tonerova a neviem čoho ešte. Zdá sa mi veľmi neefektívne počítať každý hárok papiera. To by nerobil nič íné, len počítala a počítal.

Mohla by teda podobná smernica vyriešiť jeho problém so skladovou evidenciou?
M77
22.09.09,10:52
Pôvodca textu príspevku: ewita888
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...


Súhlasím s "Muškou":
Ak si predsa zákazník pýta šunku, vajce, ryby , šalát, čokoľvek, mala by tam byť určená určitá gramáž, napr. 50 gr/príloha), t.j. viem, čo mu predávam, viem, čo mám nablokovať, viem, čo mám vyskladniť....
Či si ju vyskladá celú sám, alebo doložím do existujúcej ponuky, alebo predám existujúcu ponuku v určitej skladbe....určenej predávajúcim vopred. Vždy viem, čo a koľko predávam....

Aj u tejto živnostníčky existuje bageta na želanie.
Takéto riešenie bude dobré?
Urobím mesačnú PLU (tovarovú) závierku v registračke a tiež k poslednému dnu podnikateľka bude robiť inventúru. Na základe týchto "uzávierok" už budem vedieť vlastne čo sa spotrebovalo.
Ďalšia otázka: Má normy na tie bagety. Ale nevie presne nakrájať salám, zeleninu... podľa týchto noriem. Napr. na 20g. Môžem dať do internej smernice ako prirodzený úbytok napr. 20%? Takže na konci mesiaci na základe tej inventúry urobím výdajku zo skladu a prihodím ešte 20% prirodzeného ubytku. Takto bude dobré? Aký vysoký je ešte prijateľný úbytok v percentách?
A ešte: živnostníčka predáva aj teplé nápoje - čaj a kávu. K tomu potrebuje aj plastové poháre, miešač, cukor... Aj na takéto veci treba viesť sklad? Pri tej hore uvedenej inventúre bude počítať potom aj čajové filtre, merať kávu...? (Pripadá mi to trocha smiešné...). Nemôžem dať priamo do spotreby takéto veci?
M77
23.09.09,05:44
Aj u tejto živnostníčky existuje bageta na želanie.
Takéto riešenie bude dobré?
Urobím mesačnú PLU (tovarovú) závierku v registračke a tiež k poslednému dnu podnikateľka bude robiť inventúru. Na základe týchto "uzávierok" už budem vedieť vlastne čo sa spotrebovalo.
Ďalšia otázka: Má normy na tie bagety. Ale nevie presne nakrájať salám, zeleninu... podľa týchto noriem. Napr. na 20g. Môžem dať do internej smernice ako prirodzený úbytok napr. 20%? Takže na konci mesiaci na základe tej inventúry urobím výdajku zo skladu a prihodím ešte 20% prirodzeného ubytku. Takto bude dobré? Aký vysoký je ešte prijateľný úbytok v percentách?
A ešte: živnostníčka predáva aj teplé nápoje - čaj a kávu. K tomu potrebuje aj plastové poháre, miešač, cukor... Aj na takéto veci treba viesť sklad? Pri tej hore uvedenej inventúre bude počítať potom aj čajové filtre, merať kávu...? (Pripadá mi to trocha smiešné...). Nemôžem dať priamo do spotreby takéto veci?

Odpovie mi niekto porsím Vás? A čo s papierovými pohármi, papierovými táckami...
Čím ďalej tým horšie mi to pripadá. Ako to zvládate Vy s tým skladom?
Natasa199
25.09.09,09:43
mohla by si mi prosím poslať vzor tej smernice ďakujem
Marianna01
25.09.09,10:01
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...

fúha, to sú silné slová... myslíš, že keď neoprávnený náklad (napriek tomu, že vieš, že je neoprávnený) dáš do nákladov, záleží len na obhájení, či Ti to prejde u daňovákov, alebo nie? Veď predsa ideš s plným vedomím proti platnej legislatíve... Nikde v zákone nie je uvedené, že suroviny na bagetu na želanie nemusia byť evidovaná na sklade. Naopak, treba si prečítať, čo je nutné na sklade evidovať, potom zistíš, že materiál, ktorý ďalej zapracúvaš do svojho výrobku, ktorý ďalej predáš, máš povinnosť evidovať na sklade.
a_je_to
26.09.09,16:37
Bohužiaľ, na základe svojich, viac ako 20 ročných skúseností musím súhlasiť s príspevkom č. 14, ktorý nejaký horlivý inkvizítor poslal do tmy. Účtoval som už v JÚ, aj PÚ maloobchody, reštaurácie, bufety, čajovne, poľnohospodársku, lesnú, stavebnú výrobu, záložne, kamiónové firmy....a absolvoval s nimi množstvo daňových kontrol. Ani v jedinej sa kontrolóri ani len raz nezaujímali o skladovú evidenciu....presne podľa príspevku 14. Ba dokonca ani v záložniach, kde boli kvantá zlata a cenných prepadnuých vecí /jedine tam sa viedla kvalitná operatívna skladová evidencia - automatická/. Našťastie okrem legislatívy existujú určité zásady pre vedenie daňovej kontroly a jednou z nich je zásada primeranosti versus prevádzková náročnosť na evidencie. Evidenciu je povinný viesť ten, kto má pre ňu náplň. Ale náplň nie sú samotné zásoby, ale... keď má naozaj fyzický sklad, oddelené zodpovedné osoby, existuje ozajstné skladovanie zásob významnej hodnoty a množstva, vznikajú ozaj príjemky, výdajky...Pripadá mi neprimerané, aby bagetéria s jednou predavačkou viedla operatívnu skladovú evidenciu. Rovnako, ak malá stavebná firma nenakupuje materál na sklad, ale priamo na zákazku - nevzniká náplň pre skladovú evidenciu, ktorá by pri daňovej mohla byť účinne vyžadovaná.
Určite treba v ERP odlišovať výrobky a tovar - aspoň mať na ne odlišné PLU. Taktiež sa musí robiť ročná inventarizácia,aj keď nie sú zásoby...ale sú peniaze, záväzky, pohľadávky...a často aj nedokončená výroba. Ale povinnosť skladovej evidencie...keď živnostníčka v bufete vedie skladové karty na vlašký šalát a sama sebe vydáva vnútornú smernicu nato, ako to má robiť, sama sebe vydáva príjemky a výdajky je fakt niečo nesprávne pochopené a pošetilé...jednoducho ju neveďte, nič neporušujete !
Muška
26.09.09,17:01
Bohužiaľ, na základe svojich, viac ako 20 ročných skúseností musím súhlasiť s príspevkom č. 14, ktorý nejaký horlivý inkvizítor poslal do tmy. Účtoval som už v JÚ, aj PÚ maloobchody, reštaurácie, bufety, čajovne, poľnohospodársku, lesnú, stavebnú výrobu, záložne, kamiónové firmy....a absolvoval s nimi množstvo daňových kontrol. Ani v jedinej sa kontrolóri ani len raz nezaujímali o skladovú evidenciu....presne podľa príspevku 14. Ba dokonca ani v záložniach, kde boli kvantá zlata a cenných prepadnuých vecí /jedine tam sa viedla kvalitná operatívna skladová evidencia - automatická/. Našťastie okrem legislatívy existujú určité zásady pre vedenie daňovej kontroly a jednou z nich je zásada primeranosti versus prevádzková náročnosť na evidencie. Evidenciu je povinný viesť ten, kto má pre ňu náplň. Ale náplň nie sú samotné zásoby, ale... keď má naozaj fyzický sklad, oddelené zodpovedné osoby, existuje ozajstné skladovanie zásob významnej hodnoty a množstva, vznikajú ozaj príjemky, výdajky...Pripadá mi neprimerané, aby bagetéria s jednou predavačkou viedla operatívnu skladovú evidenciu. Rovnako, ak malá stavebná firma nenakupuje materál na sklad, ale priamo na zákazku - nevzniká náplň pre skladovú evidenciu, ktorá by pri daňovej mohla byť účinne vyžadovaná.
Určite treba v ERP odlišovať výrobky a tovar - aspoň mať na ne odlišné PLU. Taktiež sa musí robiť ročná inventarizácia,aj keď nie sú zásoby...ale sú peniaze, záväzky, pohľadávky...a často aj nedokončená výroba. Ale povinnosť skladovej evidencie...keď živnostníčka v bufete vedie skladové karty na vlašký šalát a sama sebe vydáva vnútornú smernicu nato, ako to má robiť, sama sebe vydáva príjemky a výdajky je fakt niečo nesprávne pochopené a pošetilé...jednoducho ju neveďte, nič neporušujete !
:eek: :eek: :eek:
...a je to

sorrry, ale nedalo mi......ak niekto radí proti pravidlám "zákona o účtovníctve"
a_je_to
28.09.09,16:30
Milá Muška, Lianka, Zita5 !
Sorry, ani mne nedá, namiesto šmajlíkov argumenty...! Nedovolil by som si radiť proti zákonu o účtovníctve, ale iba v plnom súlade s ním. Jeho § 15, ods. 1, písm. d odkazuje vedenie evidencie o zásobách na pomocné knihy, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu /aj to iba/ v účtovnej závierke....O tom, či to je, alebo nie je potrebné, rozhoduje iba účtovná jednotka, nikto iný. Prípadná daňová kontrola môže toto rozhodnutie spochybniť, aj to len nepriamo, v náväznosti a súvislosti na iné vytýkané nedostatky...ale nie priamo sankcionovať, ako porušenie zákona. V menších účtovných jednotkách /ako bagetérie/ pre zabezpečenie preukaznosti údajov na riadku 04 výkazu Úč FO 2-01 postačujú výsledky súpisu a fifo ocenenia ročnej inventarizácie v zmysle § 8, ods. 4 ZOÚ.
Ak sa niekto dokáže vytešiť z toho, že ráno prijme 15 kg vlašáku a večer 14,5 kg vydá, tak to nie je zmyselná evidencia zásob, ale náplasť na oči pre daňovú kontrolu, vedená z bezdôvodného strachu pred postihom...ktorá musí stáť toľko výdavkov, alebo márnej práce, ako celé ostatné jednoduché účtovníctvo. Načo to potom vláda prijíma opatrenia na zjednodušenie podnikateľskej evidencie ? Aby bagetérka zavrela o 19:00 predajňu a do noci robila kusovníky, príjemky, výdajky, skladové karty ? O vlašáku ..... a iných ingredienciách ?
Za nedvedenie PD, KP, KZ....ktoré sú taxatívne v zákone vymenované...?....pokuta ! Ale evidencia zásob je fakultatívna povinnosť, ak sa firma /nie účtovník/ rozhodne, že je potrebná.
Dalo by sa ešte veľa, ale myslím, že stačí.... a je to ! http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
M77
30.09.09,10:26
Ďaľší prípad. SZČO má maloobchodnú predajňu, vedie JÚ. Tovar mu doteraz vozili dodávateľia. Po novom on ide pre tovar na vlastnom osobnom aute, ktorý nie je zaradený do obchodného majetku. Cesťák, ktorý vypíše na tieto cesty (náhrada za nabehnuté km a spotrebované PHM) mám zarátavať do ceny tovaru? Ten cesťák zaúčtujem do peňažného denníka na VOZD do stĺpca nákup tovaru alebo do stĺpca prevádzková réžia?
a_je_to
30.09.09,11:47
Ďaľší prípad. SZČO má maloobchodnú predajňu, vedie JÚ. Tovar mu doteraz vozili dodávateľia. Po novom on ide pre tovar na vlastnom osobnom aute, ktorý nie je zaradený do obchodného majetku. Cesťák, ktorý vypíše na tieto cesty (náhrada za nabehnuté km a spotrebované PHM) mám zarátavať do ceny tovaru? Ten cesťák zaúčtujem do peňažného denníka na VOZD do stĺpca nákup tovaru alebo do stĺpca prevádzková réžia?
V zmysle § 4, ods.6, písm. e, bod 2, postupov účtovania v JÚ by výdavok na dopravu nakúpeného tovaru mal ísť do stĺpca peňažného denníka Nákup tovaru. Pri zostavovaní ročnej inventarizácie a vyplňovaní riadku 04 výkazu Úč FO 2-01 by sa k zásobám mala pripočítať aj pomerná časť dopravy. Výdavky na ostatné jazdy, okrem obstarania tovaru a materiálu....aj DHM, by mali ísť do stĺpca Réžia. Na jazdy nemusí robiť cesťáky, lebo nejde o výdavok podľa § 19, ods. 2, písm. d,... ale písm. e. ZDP /k 1.1.09/. Stačí viesť knihu jázd a mesačne podľa počtu kilometrov jednu sumu rozúčtovať do stĺpcov Materiál, Tovar, Réžia, prípadne aj Dlhodobý majetok. Rozpis sumy nákupu možno okrem kilometrov vykonať pomerne buď podľa hodnoty, alebo tonáže položiek nákupu, rozhodne sa SZČO sama, jej rozhodnutie platí.
M77
30.09.09,12:41
Ďakujem za príspevok č. 29.

Zároveň pripájam moju smernicu na zásoby za tú bagetériu. Posím o Vaše pripomienky, názory.
M77
05.10.09,12:35
V zmysle § 4, ods.6, písm. e, bod 2, postupov účtovania v JÚ by výdavok na dopravu nakúpeného tovaru mal ísť do stĺpca peňažného denníka Nákup tovaru. Pri zostavovaní ročnej inventarizácie a vyplňovaní riadku 04 výkazu Úč FO 2-01 by sa k zásobám mala pripočítať aj pomerná časť dopravy. Výdavky na ostatné jazdy, okrem obstarania tovaru a materiálu....aj DHM, by mali ísť do stĺpca Réžia. Na jazdy nemusí robiť cesťáky, lebo nejde o výdavok podľa § 19, ods. 2, písm. d,... ale písm. e. ZDP /k 1.1.09/. Stačí viesť knihu jázd a mesačne podľa počtu kilometrov jednu sumu rozúčtovať do stĺpcov Materiál, Tovar, Réžia, prípadne aj Dlhodobý majetok. Rozpis sumy nákupu možno okrem kilometrov vykonať pomerne buď podľa hodnoty, alebo tonáže položiek nákupu, rozhodne sa SZČO sama, jej rozhodnutie platí.

Ešteraz pre upresnenie: Takže vediem knihu jázd a ubehnuté km vytlačím mesačne raz. Rozúčtujem to do peňažného denníka do stĺpca nákup tovaru (viesť analytiku na čistú cenu tovarú a ďalšie náklady pri obstarávaní) alebo prevádzková réžia - podľa toho či nakupoval tovar alebo či ide napr. o rozvoz k zákazníkom. Ide o normálnu peňažnú operáciu, takže to ide aj do stĺca výdavok v hotovosti.
A keď robím skladovú príjemku tak do skladovej ceny nemusím započítavať tie nabehnuté KM a spotrebované PHM.
Dobre som to pochopila?
a_je_to
05.10.09,19:43
Celá táto téma je veľmi náročná. Už som sa vyjadril...v príspevkoch č. 25 a 27....ako liberálnejšie vnímajúci a zmýšľajúci účtovník, že pre tento prípad nie je skladová evidencia povinná, ale platforma "ultras" má iný názor. Postupy v JÚ sú stavané, akoby musel fakt každý....ale zákon o účtovníctve neumožňuje vymožiteľnosť tejto náplne správcom dane, ak sa účtovná jednotka rozhodne, že ju nepotrebuje. Z dôvodu, že väčšina zásob v bagetérii sa minie skôr a obracajú sa rýchlejšie, než je aj najrýchlejší reálny interval ich účtovného prijímania a vydávania, aj neúnosnej prácnosti ich dôsledného vedenia....by som v mene § 11, ods. 8 postupov prijal do smernice aspoň to, že všetky nákupy s predpokladanou trvanlivosťou do 3 dní sa nevedú.
K príspevku č. 31 - odpoveď kurzívou v texte :
Ešteraz pre upresnenie: Takže vediem knihu jázd a ubehnuté km vytlačím mesačne raz.
Áno, stačí mesačný výkaz vlastnej dopravy a jeho jednorázové zaúčtovanie na konci mesiaca do súvisiacich stĺpcov.
Rozúčtujem to do peňažného denníka do stĺpca nákup tovaru (viesť analytiku na čistú cenu tovarú a ďalšie náklady pri obstarávaní) alebo prevádzková réžia - podľa toho či nakupoval tovar alebo či ide napr. o rozvoz k zákazníkom. Ide o normálnu peňažnú operáciu, takže to ide aj do stĺca výdavok v hotovosti. JÚ nemá analytiku, ale ak to má byť vyjadrenie, že do PD osobitne nákup tovaru a osobitne jeho doprava, tak áno, hlavne kvôli rozdielnemu subjektu, aj dátumu výdavkov a ich chronologického vedenia..
A keď robím skladovú príjemku tak do skladovej ceny nemusím započítavať tie nabehnuté KM a spotrebované PHM. No.... v svojej smernici, ako prílohe príspevku č. 30 máš ustanovené, že zásoby sa vedú v obstarávacích cenách..... takže by si mala už do jednotkových cien rozpočítať aj dopravu, ibaže by si smernicu zmenila....že zásoby sa vedú v cenách obstarania - čo nie je to isté. Potom by si nemusela pripočitovať dopravu do jednotkovej ceny.
Dobre som to pochopila? Diferencované odpovede sú v texte
K príspevku č. 30 :
Smernica má pár nedostatkov, ale inak...kým Ťa to bude baviť.......dobrá. Konkrétne :

keď dôsledné vedenie, tak chýbajú výrobky. Bagety, zabalené v mikroténovej fólii pod sklom, čakajúce na študentov, ktorých vypustia zo školy... sú vlastnými výrobkami, ktoré by sa v zmysle § 11, ods.3 a ods. 13 mali oceniť a prijať na skladovú kartu výrobkov. Podľa ich počtu by sa mala lepšie účtovať aj tá deklarovaná spotreba komponent...
skladové karty sa nevedú za predávaný, ale nakúpený tovar,
vážený aritmetický priemer sa musí prepočítať po každom prírastku resp. pred najbližším výdajom zásob a je aktuálny iba do najbližšieho prírastku, aj keby bol o 10 minút po ňom. Raz mesačne iba ak by sa aj prijímalo aj vydávalo raz za mesiac...ale načo potom taká evidencia ? Žeby predsa tá....náplasť na oči ?
paušálne prirodzené úbytky 20% potravín z usychania rožkov aj iných manipulácií sú neprimerané a zjednodušené. Rožky, ani saláma..... sa nemôžu zoschnúť zo 100 ks na 80... a provokujú viac, ako keby žiadna smernica nebola,.... ale to je iba môj názor. Iba pre názornosť.... preštuduj Cenigovú 2007, str. 118.
M77
07.10.09,06:29
Veľmi pekne ďakujem za prísp.č.32. A idem prepracovať tú smernicu (nikde som nenašla žiadny vzor na JÚ, takže bol to môj prvý pokus o vypracovanie nejakej smernice na sklad).
lubka7459
07.10.09,07:37
Dobrý deň.
Známy ruší prevádzku, kde predával rybárske potreby. Účtuje v jednoduchom účtovníctve a je platcom DPH.
Samozrejme mu ostal nejaký nepredaný tovar na sklade, ale na ten by už mal záujemcu. Môžu sa dohodnúť na odpredaji tohto tovaru na sklade napr. za 1 EUR, alebo to musí byť predané v reálnej cene?
Ak by to teda prípadne predal za nižšiu cenu ako nakúpil, musel by ten rozdiel dodaniť?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem príjemný deň.:)
Janulana
08.11.09,09:57
Dobrý deň,
pri vedení skladu na alkohol môžem mať skladové karty vedené len na druh alkoholu? Čiže stačí, že budem mať skladovú kartu na vodka, rum...., pričom klient kupuje rôzne druhy a rôzny percentuálny obsah, ale ja z pásky PLU neviem určiť, o aký druh sa jedná, pretože predáva napr. vodku bez ohľadu na to, aký druh to je a koľko percent za rovnakú cenu.
A ešte jedna otázka. Pre colníkov musím viesť evidenciu presne podľa názvu, aj keď majú rovnaké perc. obsah? Ako ja budem vedieť, z ktorého alkoholu sa koľko predalo?
Janulana
10.11.09,09:55
Dobrý deň,
pri vedení skladu na alkohol môžem mať skladové karty vedené len na druh alkoholu? Čiže stačí, že budem mať skladovú kartu na vodka, rum...., pričom klient kupuje rôzne druhy a rôzny percentuálny obsah, ale ja z pásky PLU neviem určiť, o aký druh sa jedná, pretože predáva napr. vodku bez ohľadu na to, aký druh to je a koľko percent za rovnakú cenu.
A ešte jedna otázka. Pre colníkov musím viesť evidenciu presne podľa názvu, aj keď majú rovnaké perc. obsah? Ako ja budem vedieť, z ktorého alkoholu sa koľko predalo?
Prosím, poraďte. Určite s tým máte skúsenosti.
Janulana
10.11.09,10:03
Dobrý deň,
pri vedení skladu na alkohol môžem mať skladové karty vedené len na druh alkoholu? Čiže stačí, že budem mať skladovú kartu na vodka, rum...., pričom klient kupuje rôzne druhy a rôzny percentuálny obsah, ale ja z pásky PLU neviem určiť, o aký druh sa jedná, pretože predáva napr. vodku bez ohľadu na to, aký druh to je a koľko percent za rovnakú cenu.
A ešte jedna otázka. Pre colníkov musím viesť evidenciu presne podľa názvu, aj keď majú rovnaké perc. obsah? Ako ja budem vedieť, z ktorého alkoholu sa koľko predalo?
Prosím, poraďte. Určite s tým máte skúsenosti.