L-M
11.09.09,09:56
Pekný deň prajem, prelúskala som si tu hádam všetky témy ohľadne SZČO a PN.
Poradíte, alebo skontrolujete prosím:
SZČO- starobný dôchodca,má zamestnancov.
Odvody do SP v roku 2008 z minima-inv.poistenie neplatí, teraz platí 72€
V nemocnici mu vystavia PN.

Čo všetko treba urobiť?:
-poslať do SP PN-ku, ktoré časti prosím Vás?, nemám s tým žiadne skúsenosti a zatiaľ ju ešte nemám.
-ponížim odvod do SP, kedže teraz platí 72€ mesačne tak, za september mi to vychádza o 2,4€ na deň podĺa počtu kal. dní, ktoré bude PN.
-so ZP sa to vyrovná až v RZZP
-od SP dostane nem.dávky, keď platil z minima za rok 2008= 97200/365=266,30SK za deň, z toho za prvé 3 dni 25% - to je 66,575SK za deň a nasledujúce dni 55%-to je 146,465 SK ( samozrejme teraz už v €)

Zisk mu bude naďalej plynúť aj fakturovať bude, keďže má zamestnancov.
Príjem z nem. dávok sa mu nezaráta do DP.

Dúfam, že je to všetko a je to prosím Vás správne, nerada by som niečo pokaziť.:confused:

Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu:)
veronikasad
11.09.09,08:03
Pekný deň prajem, prelúskala som si tu hádam všetky témy ohľadne SZČO a PN.
Poradíte, alebo skontrolujete prosím:
SZČO- starobný dôchodca,má zamestnancov.
Odvody do SP v roku 2008 z minima-inv.poistenie neplatí, teraz platí 72€
V nemocnici mu vystavia PN.

Čo všetko treba urobiť?:
-poslať do SP PN-ku, ktoré časti prosím Vás?, nemám s tým žiadne skúsenosti a zatiaľ ju ešte nemám. nechá si legitimáciu práceneschopného, ostatné dva diely odovzdá v SP. Nezabudnúť na druhej strane podpísať a doplniť či nemocenské bude poslane na účet alebo na adresu. Pred odovzdaním PN-ky si daj skontrolovať platby. Ak by náhodou mal nedoplatok viac ako 100Sk /prepoč.na €/, nemocenské mu nevyplatia
-ponížim odvod do SP, kedže teraz platí 72€ mesačne tak, za september mi to vychádza o 2,4€ na deň podĺa počtu kal. dní, ktoré bude PN. Vypočítaš si vymeriavací základ za obdobie keď nebol PN a počtom kal. dní vypočítaš odvody za každý fond samostatne.
-so ZP sa to vyrovná až v RZZP ak pôjde o dlhodobú PN, po vyplatení nemocenského predložíš potvrdenie zo SP /rovnaké ako sa prikladá k RZZP/ a preddavky platiť nemusíš
-od SP dostane nem.dávky, keď platil z minima za rok 2008= 97200/365=266,30SK za deň, z toho za prvé 3 dni 25% - to je 66,575SK za deň a nasledujúce dni 55%-to je 146,465 SK ( samozrejme teraz už v €)

Zisk mu bude naďalej plynúť aj fakturovať bude, keďže má zamestnancov.
Príjem z nem. dávok sa mu nezaráta do DP.

Dúfam, že je to všetko a je to prosím Vás správne, nerada by som niečo pokaziť.:confused:

Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu:)

odpoveď v texte
L-M
11.09.09,08:35
odpoveď v texte
Ďakujem, veľmi pekne.
Takže ak paltí z min.vym.základu 295,5€,tak ten deleno 30 x počet dní keď nebol PN a z toho každý odvod samostatne- dobre tomu chápem?
Tie platby si dám skontrolovať tak, že zavolám do SP aby mi to skontrolovali?
A to ostatné je dobre- tie nem.dávky a nezahrnutie do DP a fakturácia a zisk, keďže má zamestnancov?

Zle som to zaradila, až teraz som si všimla, že to začíname je pod podvojným účtovníctvom, ako to presunúť pod inú tému, vhodnejšiu?
veronikasad
11.09.09,10:51
Ďakujem, veľmi pekne.
Takže ak paltí z min.vym.základu 295,5€,tak ten deleno 30 x počet dní keď nebol PN a z toho každý odvod samostatne- dobre tomu chápem?ano
Tie platby si dám skontrolovať tak, že zavolám do SP aby mi to skontrolovali? cez telefon ti to nepovedia. Treba tam isť osobne živnostník alebo účtovníčka na základe splnomocnenia
A to ostatné je dobre- tie nem.dávky a nezahrnutie do DP a fakturácia a zisk, keďže má zamestnancov?Nemocenské nie je POZD, môže si ho dať poslať na súkromný účet. Fakturovať počas PN môže.

Zle som to zaradila, až teraz som si všimla, že to začíname je pod podvojným účtovníctvom, ako to presunúť pod inú tému, vhodnejšiu?

Odpoveď v texte
L-M
14.09.09,11:50
Odpoveď v texte
Ďakujem ešte raz pekne, predstav si, že mi ten stav na účte v SP povedali aj do telefónu,podľa rodného čísla :rolleyes: