vemak
11.09.09,09:58
- vo firme som pre zamestnancov kupil mineralku na dodrzanie pitneho rezimu, ale uctovnicka mi to ako naklad neprijala
- pre zvysenie zaujmu zakaznikov o predaj sluzieb som nad urcitu hodnotu nakupu venoval flasu vina v hodnote cca 2 - 3 eura ( a naozaj ju obdrzali vsetci). Som platca DPH, ale uctovnicka mi nezaradila tuto polozku ako DPH na vstupe , ani ako nakad firmy.

Postupovala spravne? Respektive ako sa to da zauctovat a opravit?
Dakujem za pomoc.
Stanislav 1975
11.09.09,08:00
- vo firme som pre zamestnancov kupil mineralku na dodrzanie pitneho rezimu, ale uctovnicka mi to ako naklad neprijala
- pre zvysenie zaujmu zakaznikov o predaj sluzieb som nad urcitu hodnotu nakupu venoval flasu vina v hodnote cca 2 - 3 eura ( a naozaj ju obdrzali vsetci). Som platca DPH, ale uctovnicka mi nezaradila tuto polozku ako DPH na vstupe , ani ako nakad firmy.

Postupovala spravne? Respektive ako sa to da zauctovat a opravit?
Dakujem za pomoc.

No neviem,ale ja by som to dal do nákladov firmy-ak sa mýlim opravte ma,ale ja vravím, že účtovníčka nepostupovala správne...
Chobot
11.09.09,08:03
- vo firme som pre zamestnancov kupil mineralku na dodrzanie pitneho rezimu, ale uctovnicka mi to ako naklad neprijala
- pre zvysenie zaujmu zakaznikov o predaj sluzieb som nad urcitu hodnotu nakupu venoval flasu vina v hodnote cca 2 - 3 eura ( a naozaj ju obdrzali vsetci). Som platca DPH, ale uctovnicka mi nezaradila tuto polozku ako DPH na vstupe , ani ako nakad firmy.

Postupovala spravne? Respektive ako sa to da zauctovat a opravit?
Dakujem za pomoc.

Vypracuj krátku smernicu o zabezpečení pitného režime, kde určíš podmienky, kedy, ako, za akých podmienok a ako často budeš zabezpečovať zamestnancom pitný režim a budeš to môcť dať do nákladov. (vypracuj ju trebárs aj so spätným dátumom).

Tá fľaša vína je reprezentačné - teda nedaňový náklad. AK by si to chcel ako daňový náklad, musel by si z toho spraviť reklamný predmet, teda umiestniť na tú fľašu logo firmy. Vtedy by to mohol byť daňový náklad.
Dana7
11.09.09,08:04
Nám bolo na školení povedané, že minerálka do nákladov môže ísť vtedy, ak si to viete obhájiť. A obhájiť sa to dá napr. tým, že voda ktorá je v budove vo vodovode je posúdená ako nepitná.

A pokiaľ ide o to víno, podľa mňa je to repre výdavok mimo nákladov a mimo DPH.

Opravte ma, ak sa mýlim.
Tweety
11.09.09,08:09
A pokiaľ ide o to víno, podľa mňa je to repre výdavok mimo nákladov a mimo DPH.

Opravte ma, ak sa mýlim.
Aj repre je náklad, takže mimo to nie je, ale je to náklad nedaňový, bez nároku na odpočet dph (pripočít. položka k ZD)
Blankake
11.09.09,08:17
Ak je na pracovisku zabezpečná pitná voda z vodovodu, nákup mineráliek sa nemôže považovať za daňový výdavok.
Ešte doplním - toto platí, ak nejde o prevádzku s nadmerným zaťažením teplom.
atka4
11.09.09,08:51
Nám bolo na školení povedané, že minerálka do nákladov môže ísť vtedy, ak si to viete obhájiť. A obhájiť sa to dá napr. tým, že voda ktorá je v budove vo vodovode je posúdená ako nepitná.
To je oficiálne stanovisko? Koho?
A čo na to hygiena? Povolila otvorenie pevádzky???
Za dodržiavanie hyg, predpisov je zodpovedný správca budovy....
A pokiaľ ide o to víno, podľa mňa je to repre výdavok mimo nákladov a mimo DPH.

Opravte ma, ak sa mýlim.

pozn. v texte
Stanislav 1975
11.09.09,08:53
Vypracuj krátku smernicu o zabezpečení pitného režime, kde určíš podmienky, kedy, ako, za akých podmienok a ako často budeš zabezpečovať zamestnancom pitný režim a budeš to môcť dať do nákladov. (vypracuj ju trebárs aj so spätným dátumom).

Tá fľaša vína je reprezentačné - teda nedaňový náklad. AK by si to chcel ako daňový náklad, musel by si z toho spraviť reklamný predmet, teda umiestniť na tú fľašu logo firmy. Vtedy by to mohol byť daňový náklad.

Tibor,to aj niekto pojde k tomu klientovi kontrolovať,či tam bolo na flaši logo firmy?Však to je neoveriteľné...:confused::confused::confused:
Gabi03
11.09.09,08:57
Tibor,to aj niekto pojde k tomu klientovi kontrolovať,či tam bolo na flaši logo firmy?Však to je neoveriteľné...:confused::confused::confused:

Mal by nejak preukázať, o čom ten reklamný predmet je. Najideálnejšie nechať si jednu fľašu po ruke, prípadne odfotiť a pod.
atka4
11.09.09,08:58
Tibor,to aj niekto pojde k tomu klientovi kontrolovať,či tam bolo na flaši logo firmy?Však to je neoveriteľné...:confused::confused::confused:

Čo napr. nejaká faktúrka od reklamky na výrobu nálepiek s logom firmy, ktoré sa tam dolepia.......
Prípadne, viem si ich vytlačiť vo firme, urobím pár foto snímok pre prípad kontroly a preukážem, keď bude treba.
V "mojich" firmách, kde účtujem to aj tlačíme-náhľad a prikladáme k takýmto faktúrkam hneď, aby sme potom nehľadali.....
Stanislav 1975
11.09.09,09:00
Čo napr. nejaká faktúrka od reklamky na výrobu nálepiek s logom firmy, ktoré sa tam dolepia.......
Prípadne, viem si ich vytlačiť vo firme, urobím pár foto snímok pre prípad kontroly a preukážem, keď bude treba.
V "mojich" firmách, kde účtujem to aj tlačíme-náhľad a prikladáme k takýmto faktúrkam hneď, aby sme potom nehľadali.....

No však,takých "faktúriek" zoženieš koľko chceš- je to fakt asi neoveriteľné,hmhm:D:D;):cool:
atka4
11.09.09,09:02
:
No však,takých "faktúriek" zoženieš koľko chceš- je to fakt asi neoveriteľné,hmhm:D:D;):cool:
To máš aj pri iných rekl. predmetoch mimotemy
:D:):rolleyes::cool::eek
atka4
11.09.09,09:05
Mal by nejak preukázať, o čom ten reklamný predmet je. Najideálnejšie nechať si jednu fľašu po ruke, prípadne odfotiť a pod.
mimotemyale taká fľaša poruke.....:rolleyes:, ešte že nie je dnes 13-teho:---
Gabi03
11.09.09,09:05
mimotemyale taká fľaša poruke.....:rolleyes:, ešte že nie je dnes 13-teho:---

mimotemy ale veď ja som hovorila o fľaši, nie o obsahu... :D :D :D
Stanislav 1975
11.09.09,09:07
:
To máš aj pri iných rekl. predmetoch mimotemy
:D:):rolleyes::cool::eek

:D
atka4
11.09.09,09:29
mimotemy ale veď ja som hovorila o fľaši, nie o obsahu... :D :D :D
mimotemy...no ja som to tušila, už sú prázdne:D:D. no nič, končím, lebo som fakt mimo témy, ale to je piatok

Vypínam sa.....;)
Dana7
11.09.09,09:57
Aj repre je náklad, takže mimo to nie je, ale je to náklad nedaňový, bez nároku na odpočet dph (pripočít. položka k ZD)


Ďakujem Tweety, myslela som to tak, len som bola lenivá to takto rozpisovať, jasné, že ide o náklad nedaňový, ale hold je piatok a víkendová lenivosť sa ku mne blíži.
:)
Martin Mocko
11.09.09,10:01
Čo napr. nejaká faktúrka od reklamky na výrobu nálepiek s logom firmy, ktoré sa tam dolepia.......
Prípadne, viem si ich vytlačiť vo firme, urobím pár foto snímok pre prípad kontroly a preukážem, keď bude treba.
V "mojich" firmách, kde účtujem to aj tlačíme-náhľad a prikladáme k takýmto faktúrkam hneď, aby sme potom nehľadali.....

jo..presne tak. To bolo aj v stanovisku našich auditorov. Štandardne by sa mali reklamné predmety rozdať do jedného, inak zase môže niekto vymýšľať s časovým rozlíšením alebo skladovaním. Preto je treba každý predmet odfotiť a foto priložiť k faktúre. Najsamlepšie aby bolo logo na každej súčasti predmetu, ak sa skladá z viacerých častí.
Dana7
11.09.09,10:32
pozn. v texte
ˇ
Áno, malo by to byť potvrdené napr. hygienou. Žiadny predpis totiž nehovorí, že napr. v nejakej výrobnej hale musí byť vo vodovode pitná voda. Úžitková napr. na splachovanie a umývanie rúk tam je, ale pitná nemusí byť, a v tom prípade je tá voda obhájiteľná ako náklad. Posúvam ďalej len info, ktoré nám dávali kedysi dávno na školení.:)
Prípadne aj na príklade, prevádzka bola schválená dávno, všetko bolo ok. Zrazu sa pri hygienickej kontrolo zistilo, že do vody sa dostali nejaké neželané látky, a môže sa použiť len ako úžitková. To sa predsa stáva, a vtedy tá minerálka je obhájiteľná aj u daňovákov.
JankaO
11.09.09,10:56
odpoveď DRSR na podobný dotaz:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTHxAsmB2I76ke hCQLYHkqivR35uKlAu0hwoYuhj7m6uH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgARhv3ig!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN0c3LzE0ODQw NzIvc2EuVHJlZQ!!?message=VIEW_DOCUMENT&id=285&idparent=null&query=n%C3%A1poje&criteria=1#7_0_1L7G7

Pokiaľ ide o poskytnutie vhodného nápoja pre zamestnancov počas pracovnej zmeny, tieto náklady sú uznanými daňovými výdavkami daňovníka (zamestnávateľa) vrátane príspevkov na stravovanie (§ 152 ods. 2 platného Zákonníka práce) do výšky 55 % pri dodržaní stanoveného limitu a to v zmysle znenia § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Ak okrem týchto nákladov vzniká zamestnávateľovi povinnosť ich poskytnutia z osobitného predpisu, potom predmetné náklady sú uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. c) body 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov.
Blankake
11.09.09,11:15
Pridám aj ja jedno vyjadrenie drsr, hoci je už staršie:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/stan11.html

"Výdavky na poskytnutie vhodného nápoja, na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a ich uznanie do daňových výdavkov v súlade so zákonom o daniach z príjmov
Výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pracujúcich, uznané za daňové výdavky podľa § 24 ods. 2 písm. i) bod 1 zákona o daniach z príjmov, vyplývajú a sú konkretizované v § 146 a 147 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný bezplatne poskytovať zamestnancom podľa zákona č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov aj ochranné nápoje. Poskytovanie ochranných nápojov v súlade s citovaným zákonom patrí medzi opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení podmienených prácou a obmedzenie ich výskytu a má byť zabezpečené pracovníkom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života a zdravia. Poskytovanie ochranných nápojov na pracoviskách (vhodný pitný režim), na ktorých si to vyžaduje pracovné prostredie, je potrebné zabezpečiť tam, kde je to objektívne zdôvodnené. Konkrétne druhy ochranných nealkoholických nápojov (minerálne vody, čaje, sódová voda a pod.), ktoré by bolo možné uznať do daňových výdavkov, závisia individuálne od pracovného prostredia a vykonávanej práce zamestnancov.
Na základe uvedených skutočností vyplýva, že ak podnikateľ zabezpečuje pitný režim zamestnancov nákupom minerálky, ktorú im bezodplatne poskytuje, výdavky na uvedené nealkoholické nápoje možno uznať ako výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v súlade s ustanovením § 24 ods. 2 zákona o daniach z príjmov, ak povinnosť ich podávania je v súlade so zákonom č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov."

V nariadení 247/2006 sa definujú podmienky zabezpečenia pitného režimu v par. 6 - ale pre zamestnancov pri zvýšenej záťaži teplom/chladom.

Takže, ak ide o "klasickú" kanceláriu, nákup mineráliek ako daňový výdavok by podľa mňa pri daňovej kontrole neobstál.