MonikaO
16.08.05,17:38
Viem, že tu na porade je veľa odborníkov a preto sa na Vás obraciam s mojim problémom. V obchodnom centre sme prenajali priestor predajne. Bývalému nájomníkovi sme uhradili nemalú čiastu ako nájomné právo. Ide o pomerne vysokú čiastku a preto mám veľké obavy s účtovania na 518. Prosím poraďte. Ďakujem všetkým.
Katarina
16.08.05,16:50
Ak je to takzvaná zábezpeka tak to podľa mňa nie je daňový náklad. Mala by to byť pohľadávka, ktorá sa vyrovnaná po ukončení nájomného vzťahu.
MonikaO
16.08.05,17:22
Zábezpeka to nie je. Neplatíme to prenajímateľovi. Platíme to bývalému nájomcovi. Je to vlastne za to, že to miesto môžeme využívať na prenájom vlastne my. Tú čiastku nám nikto nevráti, iba ak by sme chceli ísť odtiaľ preč, mohli by sme to aj my predať ako nájomné právo.
Sefcikova
17.08.05,08:33
Zábezpeka to nie je. Neplatíme to prenajímateľovi. Platíme to bývalému nájomcovi. Je to vlastne za to, že to miesto môžeme využívať na prenájom vlastne my. Tú čiastku nám nikto nevráti, iba ak by sme chceli ísť odtiaľ preč, mohli by sme to aj my predať ako nájomné právo.
no to by zaujímalo aj mňa, keď tak nad tým premýšľam, hovoríš o dosť vysokej sume ... čiže nájomca vám prenajíma priestory už ním prenajaté, čo zákon umožňuje, takže si myslím, že tú sumu, čo ste mu dali je vlastne nájomné na určité obdobie a ja by som to účtovala ako mesačný náklad na 518 (FA 381/321, mesačne inter. doklad 518/381) ale malo by to byť v zmluve ...a keďže asi nie je ...

neviem ak niekto pozná takýto prípad, nech píše ... mňa to zaujíma
viete do kedy má ten predchádzajúci nájomca zmluvu s prenajímateľom ??

M.
ANNA
17.08.05,08:51
Monika niečo podobné ak aj nie to isté riešim teraz aj ja. Na faktúre je predaj nájomného práva. Zatiaľ to mám na 518.

Ale hádam sa ešte niekto tu na porade nájde kto má podobný prípad.
MonikaO
18.08.05,14:05
Neviete mi nikto poradiť? Budem asi musieť ísť s tým za daňovým poradcom. Trámi ma tá vysoká suma v nákladoch. Aj tak Vám ďakujem.
Jana Acsová
18.08.05,14:44
Skúste pouvažovať o nehmotnom majetku - tzv. oceniteľné práva. Skontrolujte si terminológie a vecnú náplň výdavku podľa zmluvy, či na dokladoch ...
MonikaO
18.08.05,15:09
Ďakujem, asi to skôr použijem. Zmluva je napísaná nejasne hovorí sa tam len o nájomnom práve a nič viac, ale ako prílohy je technická dokumentácia. Ešte si pozriem náplň účtu, nestratla som sa s takým niečim a marí sa mi, že tam sú licencie , ochranné známky a také niečo. ( a ešte aj doba odpisovania??? )

Ešte raz ďakujem.