tiina_tiina
11.09.09,10:56
Ahoj poradáci, prosím o pomoc.

Obstaranie tovaru v USD od slovenského dodávateľa:

1. dodávatel posle faktúru za tovar, na ktorej uvádza kurz zaokrúhlený na 4 desatinné miesta, ale v skutočnosti je suma v USD prerátaná na faktúre kurzom na 8 desatinných miest
2. u nás je systém nastavený tak, že kurz sa zaokrúhluje na 4 desatinné miesta a aj preratúva sumy kurzom na 4 desatinné miesta (nie na 8 desat. miest ako u dodávatela)
3. z tohto dôvodu medzi faktúrou a príjemkou vznikajú rozdiely.


Prosím viete mi poradiť, ako mám uvedené rozdiely účtovať a v prípade ak ako náklad, či ide o daňové alebo nedaňové náklady.

ďakujem

tina
Katarína Cigánová
11.09.09,09:32
Ahoj poradáci, prosím o pomoc.

Obstaranie tovaru v USD od slovenského dodávateľa:

1. dodávatel posle faktúru za tovar, na ktorej uvádza kurz zaokrúhlený na 4 desatinné miesta, ale v skutočnosti je suma v USD prerátaná na faktúre kurzom na 8 desatinných miest
2. u nás je systém nastavený tak, že kurz sa zaokrúhluje na 4 desatinné miesta a aj preratúva sumy kurzom na 4 desatinné miesta (nie na 8 desat. miest ako u dodávatela)
3. z tohto dôvodu medzi faktúrou a príjemkou vznikajú rozdiely.


Prosím viete mi poradiť, ako mám uvedené rozdiely účtovať a v prípade ak ako náklad, či ide o daňové alebo nedaňové náklady.

ďakujem

tina
No myslím si že je to dňovo uznatelný náklad , účtovaný napr. na 548 , 648 ,., ale nechápem prečo na 8 desatinných miest. Kurzy sú vyhlasované bankou na 4 des. miesta a prepočet na akúkoľvek menu by som brala matematicky na najbližší cent / halier .../
tiina_tiina
11.09.09,09:39
To nechápem nia ja, prečo používajú ten kurz....dakujem za radu :)