gbt
16.08.05,19:32
Dobry vecer pohodaci
chcem sa spytat na nazor, kde SZCO - platca DPH, vydal fakturu na sumu 100 000 Sk + DPH. Ide o tovar + sluzby /PC+instalacia softwaru/. Odberatel mu povedal, ze nema tolko penazi a bol by rad, keby mu fakturu aj tuto ale i dalsie robil na splatky...vraj nech si navysi tuto fakturu aj o nejaky urok v kazdej splatke...
Co treba urobit s touto fakturou? treba ju zrusit a urobit inu aj s navysenim o urok?
Nebude to problem? Staci, aby sa doholi obaja na splatkovom kalendari, dali to na papier a podpisali? alebo je potrebna k tomu ina zmluva, resp. nic. Co potom s urokom ???? co to znamena pre DPH?
neviem si to nejako predstavit ako to urobit...

Dakujem za pomoc
accad
16.08.05,18:53
Neviem, či rozdelením na viac faktúr niečo získate z hľadiska DPH, ak ste Q. plátcovia DPH.
Môj názor je, ponechať vystavenú faktúru tak ako je (odberateľ je ochotný faktúru zaplatiť, ale postupne), odviesť DPH v príslušnom zdaňovacom období (ak ste Q.plátcovia DPH, tak povinnosť platiť DPH budete mať do 25.10., to už možno budete mať splatenú faktúru aspoň do výšky DPH) a dohodnúť sa na splátkach.
Pri DPH si pravdepodobne uplatňujete DPH aj na vstupe a odvedená DPH bude predstavovať rozdiel DPH na vstupe (nakúpený PC+SW od vášho dodávateľa) a výstupe (vaša faktúra), čo by pravdepodobne nemuselo byť až takým problémom.
Potom DPH už budete mať vysporiadanú v tom zdaňovacom období r.2005, kedy ste dodali tovar a službu, vystavili faktúru a uviedli to v daňovom priznaní k DPH.
Ak je odberateľ ochotný zaplatiť navyše aj čiastku predpokladaného úroku, tak sa dohodnite, že o túto čiastku navýšite vašu faktúru oproti pôvodnej dohode v čiastke napr. za inštaláciu.
Z hľadiska zdanenia daňou z príjmu, tak do príjmu = základ dane to pôjde podľa skutočne prijatých platieb v r.2005. Takže ak niečo zostane nezaplatené k 31.12.2005, tak to nepôjde do daňového základu r.2005, ale až v roku kedy to bude skutočne uhradené.
babenko1
16.08.05,19:10
My sme mali tiež tento problém. Je na to taký vzorček, kde sa vlastne vypočíta ten úrok. Faktúru som vystavila tak, že výsledná suma už obsahovala aj úrok. DPH sa musí odviesť v tom zdaňovacom období, kedy bola vystavená faktúru. (iná vec by bola, keby to bolo čiastkové plnenie, tzv. leasing, ale to nie je tvoj prípad)
Marína
16.08.05,21:23
Ak bolo plné dodanie, musíš vystaviť faktúru na celú čiastku. Iný prípad by bol, keby ste dodali len tovar a neskôr by sa inštaloval software. Vtedy by si mohla vystaviť 2 FA s rôznymi dátumami dodania. Šlo by to, keby ste boli mesační platcovia DPH, ale pri Q by bolo prinajmenšom zvláštne kúpiť PC a o 2-3 mesiace SFW. Jedine, že by to to bolo na prelome qvartálov.
gbt
17.08.05,04:52
Dakujem vam za rady.... je Q platca DPH. Myslela som si, ze by bolo pre dodavatela, ktory vydal fakturu najlepsie, aby tuto uz nechal tak ako je a s odberatelom sa dohodol na nejakych splatkach a urok by si navysil az v dalsej fakture, ktoru by mu robil, pretoze je to jeho staly odberatel (zmluva osetrene).


Este by som sa chcela spytat:
SZCO kupi pre svojho odberatela farebnu kopirku za viac ako 800 000 Sk bez DPH. Co s tymto ked to bude chciet zase odberatel na splatky? ako vystavit fakturu? Ide mi vlastne iba o tu sumu....
Nebolo by lepsie osetrit to zmluvou a v nej presne urcit splatkovy kalendar a na zaklade tohto mesacne fakturovat tzv. "prenajom"????
dakujem zatial
Sefcikova
17.08.05,06:28
pokiaľ má SZČO v predmete činnosti prenájom, leasing HW, SW, kancelárskych strojov, tak áno, pokiaľ nie, ja by som to riešila ako v prvom prípade, čiže by som vystavila FA na celú sumu aj s navýšením o úroky
gbt
17.08.05,15:36
ano ma v predmete zivnosti aj prenajom - leasing vypoctovej techniky