kvitko
11.09.09,14:00
Ahojte poraďáci. Prevzala som účtovníctvo jednej firmy a neviem si dať rady s niektorými účtami. Pri kontrole počiatočných stavoch roku 2009 som zistila chyby na niektorých účtoch. Jednás a hlavne o účty 331 - zle zaúčtované mzdy, 335 a 333 - exekúcie, zálohy,... Jednoducho tieto účty mali byť na nule a nie sú. Nemôžem sa dopátrať kde je zrada. Jednoducho som skontrolovala všetko čo sa dalo, aj celé účtovanie miezd, záloh a pod a nikde som nenašla kde je chyba. Zálohy boli vydané zamestnancom, ktorí tu už dávno nepracujú (ťahá sa to od roku 2001). Vie mi prosím niekto poradiť ako by som to mohla zlikvidovať, aby som tieto účty mala na nule tak ako to má byť správne? ďakujem
betka
13.09.09,11:27
Ahojte poraďáci. Prevzala som účtovníctvo jednej firmy a neviem si dať rady s niektorými účtami. Pri kontrole počiatočných stavoch roku 2009 som zistila chyby na niektorých účtoch. Jednás a hlavne o účty 331 - zle zaúčtované mzdy, 335 a 333 - exekúcie, zálohy,... Jednoducho tieto účty mali byť na nule a nie sú. Nemôžem sa dopátrať kde je zrada. Jednoducho som skontrolovala všetko čo sa dalo, aj celé účtovanie miezd, záloh a pod a nikde som nenašla kde je chyba. Zálohy boli vydané zamestnancom, ktorí tu už dávno nepracujú (ťahá sa to od roku 2001). Vie mi prosím niekto poradiť ako by som to mohla zlikvidovať, aby som tieto účty mala na nule tak ako to má byť správne? ďakujem


Poznám to.
Možno došlo k matematickej chybe, možno došlo k porušeniu bilančnej kontinuity.
Skúste pozrieť stavy: KZ účtu k 31.12.2000
PZ: 1.1.2001. (atd, tu najskor odhalíte chybu)
Táto zásada robí, robila a bude robiť problemy, vela ludí nekontroluje:

Príklad, ako mohol vzniknúť problém:
V roku 2000 možeme účtovať do vtedy, pokial neuzatvoríme účtovné knihy.
Máme už vela práce v roku 2001 a musíme začať účtovať FA došlé, vyšlé, hotovosť, a tak urobíme ročný prevod a týmto sa mi prenesú KZ z roku 2000, pričom dorobím mzdy do roku 2000, a PZ (počiatočný zostatok je tuším správne :confused:) v roku 2001 mi prešli napr. nulové, alebo .... a neopravili sa na 701 tieto stavy. Tu vznikajú problémy pri nedodržiavaní bil. kontinuity, ....

Išlo by o matematickú chybu, kt. ak je nevýznamná, vysporiada sa výsledkovo v roku 2009, ak je významná, vysporiada sa súvahovo cez účet nerozdelený zisk, strata min. období.

Ak nejde o matem. chybu je potrebné, alebo by bolo vhodné vysporiadať výsledkovo, pretože mzdy boli účtované do nákladov v minulosti.
A z tohto vyplýva, DDP za rokxy.
kvitko
14.09.09,04:44
KZ v roku 200 a PS v 2001 som si pozrela, nesedí to, ale niečo vyspriadala v roku 2001 a niečo nie. Niečo zaúčtovala na nesprávny účet, preto sa účty nevypárovali, a niečo je nahodené v iných sumách ako by malo byť čo ani neviem z kadiaľ tie sumy dostala. Napr. Nemoc bola v sume 2.785,- Sk, ale nahodené je 2875,- Sk, a niektoré sumy ani neviem ako dostala. Záloha dávala napr. na 314, ale zúčtovanie už na 335 a naopak, proste bordel. Neviem proti akému účtu mám tieto veci zaúčtovať. Jeden nár známy (kedysi robil daňového poradcu) mi poradil, že to mám zlikvidovať všetko oproti účtu 365 - ostatné záväzky voči spoločníkom, ale nejako mi to nepasuje na tento účet.