Mel123
11.09.09,15:38
Mili poradaci, ospravedlnujem sa ak som nevhodne zaradila temu alebo ak sa pytam na nieco co tu uz bolo preberane, som tu prvy raz a hladam pomoc. Zamestnala som sa v rozpoctovej organizacii v sprave VUC a kedze doteraz som posobila len v komercnej sfere tak nevychadzam z uzasu :-) iny svet.
No ale k veci. Mam napisat smernicu na preberanie posty a jej dalsi obeh vo firme a marne zistujem ze ake zakony ci pravidla toto upravuju. Samozrejme poznam vo vseobecnosti ako to funguje, ale je tu niekolko ludi co sa k tomu budu vyjadrovat a na ciastkove problemy maju rozne, ba i protichodne nazory. Kedze si to budem musiet obhajit, a tiez to chcem urobit poriadne, rada by som poznala teda z coho vychadzat.
Jasne su pravidla SP a dorucovania zasielok, ostatne poznam len ze "takto sa to robi" - teda napr. ak je napisane meno nad nazvom organizacie, posta sa neotvara a odovzdava pracovnikovi. Kedze niekto tu si mysli ze aj takuto postu by mal otvorit ten co postu prebera a eviduje, potrebujem sa o nieco opriet - ale o co?
Riesia sa tu aj take pripady, ze na organizaciu pride posta od sudu alebo exekutora, a na obalke pod nazvom organizacie niekedy je a inokedy ani nie je uvedeno meno zamestnanca, ktoreho sa vec tyka.
To nad cim clovek bezne ako zamestnanec ani neuvazuje mi teraz robi problem. Nikde som tu nenasla takuto temu tak som zalozila a velmi plekne vas prosim, ak mate potrebne vedomosti, napiste.
Dakuejm.
anaman
11.09.09,15:55
tvoj problém vyrieši vypracovanie registratúrneho poriadku, ktorý vydáte ako interný predpis, ktorý je záväzný pre všetkých pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s dokumentáciou organizácie, teda aj vrátane pošty. Jednoduchý návod je na www.spisy.sk
Mária27
11.09.09,19:12
Firmy mávajú Spisový poriadok.

Ak je napísané meno nad názvom organizácie, list je súkromný, adresátom je to meno, organizácia je len doručovacia adresa. Pre listy platí listové tajomstvo zaručené Ústavou SR. Nik nesmie toto tajomstvo porušiť = nesmú sa tieto listy otvárať, treba ich odovzdať adresátovi. Listové tajomstvo znamená aj to, že keby si taký list našla otvorený a prečítala ho, nesmieš zverejniť jeho obsah.
Ak je prvá uvedená v adrese organizácia, je to list pre ňu (služobný list) bez ohľadu na to, či je pod názvom organizácie meno zamestnaca, ktorý agendu vybavuje, alebo nie. Takéto listy s doručenkou do vlastných rúk preberá od pošty len vedúci organizácie alebo splnomocnený zamestnanec. Vo vnútri organizácie si vyriešite (vedúci, právnici), ako sa budú evidovať a kto bude tieto listy otvárať.
Gabhus
12.09.09,14:34
Vypracovať registratúrny poriadok, nájdeš aj na www.civil.gov.sk - záložka archívy a registratúry, vzorový RP pre štátnu (alebo verejnú) správu. Pohľadaj a iste poradia aj v príslušnom archíve - pokiaľ patrí organizácia pod VÚC, tak patrí pravdepodobne pod bývalý príslušný Oblastný archív.
Mel123
14.09.09,06:49
velmi pekne dakujem za vsetky rady, napr toto viem ze Ak je napísané meno nad názvom organizácie, list je súkromný, adresátom je to meno, organizácia je len doručovacia adresa, islo mi o to ze ci ej to len vseobecne uznavana nepisana dohoda, alebo nie - idem popozerat tie linky, dakujem.
Stanislav 1975
14.09.09,06:56
Firmy mávajú Spisový poriadok.

Ak je napísané meno nad názvom organizácie, list je súkromný, adresátom je to meno, organizácia je len doručovacia adresa. Pre listy platí listové tajomstvo zaručené Ústavou SR. Nik nesmie toto tajomstvo porušiť = nesmú sa tieto listy otvárať, treba ich odovzdať adresátovi. Listové tajomstvo znamená aj to, že keby si taký list našla otvorený a prečítala ho, nesmieš zverejniť jeho obsah.
Ak je prvá uvedená v adrese organizácia, je to list pre ňu (služobný list) bez ohľadu na to, či je pod názvom organizácie meno zamestnaca, ktorý agendu vybavuje, alebo nie. Takéto listy s doručenkou do vlastných rúk preberá od pošty len vedúci organizácie alebo splnomocnený zamestnanec. Vo vnútri organizácie si vyriešite (vedúci, právnici), ako sa budú evidovať a kto bude tieto listy otvárať.

Presne takto ako píše Majka,sa to robí aj u nás...
Mel123
17.09.09,13:25
Presne takto ako píše Majka,sa to robí aj u nás...

ano to viem ale na to sa ani nepytam - zaujima ma podla akeho zakona alebo vseobecne platneho nariadenia je to tak? :-)
Eva
17.09.09,13:42
Listové tajomstvo upravuje článok 22 ústavy.
Mária27
17.09.09,15:57
Zák.č. 501/2001 Z.z. o poštových službách:
§ 28

(2) Odosielateľ je povinný
a) označiť poštovú zásielku adresou podľa poštových podmienok,
...
(3) Vlastníkom vybratej poštovej zásielky a poukázanej hotovostnej platby je odosielateľ, a to až do dodania adresátovi, ak tento zákon neustanovuje inak.

Poštové podmienky má každý poštový podnik svoje. Slovenská pošta má v Čl. 14 - Adresa:
(7) Adresátom zásielky je ten, kto je v jej adrese uvedený ako prvý. V prípade, že zásielka je adresovaná niekoľkým osobám, môže ju pošta dodať ktorejkoľvek z nich, ak majú spoločné odovzdacie miesto. Za adresáta vrátenej zásielky sa považuje jej odosielateľ.
Mel123
01.10.09,13:29
dakujem - za info aj trpezlivost :-)