nina0074
11.09.09,19:42
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o stanovisko,
bola som na školení DPH a školiteľ nám povedal, že keď nám fakturuje ČR firma za prepravu tovaru, tak by nám mala fakturovať s DPH.
Ale ja som sa zatiaľ stretla len s FA kde sa doprava z ČR(prípadne iných členských krajín EU) na SR fakturuje bez DPH.
Poprosila by som o Vaše stanovisko, keďže sa nestotožnujem s názorom školiteľa.
Vopred ďakujem
Milan Benka
11.09.09,19:06
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o stanovisko,
bola som na školení DPH a školiteľ nám povedal, že keď nám fakturuje ČR firma za prepravu tovaru, tak by nám mala fakturovať s DPH.
Ale ja som sa zatiaľ stretla len s FA kde sa doprava z ČR(prípadne iných členských krajín EU) na SR fakturuje bez DPH.
Poprosila by som o Vaše stanovisko, keďže sa nestotožnujem s názorom školiteľa.
Vopred ďakujem

Kto školil ?
Ani ja sa s tým nestotožňujem, aspoň pokiaľ ste platiteľom dane a nejedná sa o prepravu iba na území ČR.
nina0074
12.09.09,18:00
nechcela by som mu uškodiť.
najprv som si myslela, že nerozumel otázke, ale som sa ho dva krát pýtala aj som mu hovorila, že nám dopravu fakturujú bez DPH a u nás dopočítame daň a spravíme samozdanenie, povedal mi, že to v žiadnom prípade takto nemá byť.
Odvolával sa na smerinu 6 či 7, už presne neviem a ešte dodal, že v iných štátoch sú taký účtovníci a pracovníci čo sa v zákonoch vôbec nevyznajú alebo o tejto smernici nevedia.
nina0074
12.09.09,18:05
nechcela by som mu uškodiť.
najprv som si myslela, že nerozumel otázke, ale som sa ho dva krát pýtala aj som mu hovorila, že nám dopravu fakturujú bez DPH a u nás dopočítame daň a spravíme samozdanenie, povedal mi, že to v žiadnom prípade takto nemá byť.
Odvolával sa na smernicu 6 či 7, už presne neviem a ešte dodal, že v iných štátoch sú takí účtovníci a pracovníci čo sa v zákonoch vôbec nevyznajú alebo o tejto smernici nevedia.:rolleyes:
Vladimír Ozimý
12.09.09,18:14
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o stanovisko,
bola som na školení DPH a školiteľ nám povedal, že keď nám fakturuje ČR firma za prepravu tovaru, tak by nám mala fakturovať s DPH.
Ale ja som sa zatiaľ stretla len s FA kde sa doprava z ČR(prípadne iných členských krajín EU) na SR fakturuje bez DPH.
Poprosila by som o Vaše stanovisko, keďže sa nestotožnujem s názorom školiteľa.
Vopred ďakujem

a preprava bola vykonaná odkiaľ kam?
nina0074
12.09.09,20:39
no ja som mu všeobecne podala otázku, či nám má čech fakturovať s DPH a on sa viac ani nepýtal, že odkiaľ kam.
Mohli by ste mi prosím objasniť ako je to s tou prepravou?Či sú prípady, kedy by mohol čech fakturovať s DPH?(okrem toho, keby mal slovák aj ič dph české)
Aj som si prešla zákon, ale stále mi nie je všetko úplne jasné.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
13.09.09,14:31
no ja som mu všeobecne podala otázku, či nám má čech fakturovať s DPH a on sa viac ani nepýtal, že odkiaľ kam.
Mohli by ste mi prosím objasniť ako je to s tou prepravou?Či sú prípady, kedy by mohol čech fakturovať s DPH?(okrem toho, keby mal slovák aj ič dph české)
Aj som si prešla zákon, ale stále mi nie je všetko úplne jasné.
Ďakujem

to je na dlho. Vysvetľovať režim prepravy. Všeobecné pravidlo hovorí, že preprava sa zdaní tam kde sa vykonáva fyzicky (§ 15 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH). Toto pravidlo neplatí v prípade § 16 zákona ak ide o medzinárodnú prepravu tovaru medzi členskými štátmi. Tam môžu nastať dva prípady:
a) ak si prepravu objedná neplatiteľ potom miesto dodania služby je tam kde sa preprava tovaru začína
b) ak si prepravu objedná osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte ako je miesto začatia prepravy, potom miesto dodania služby je tam kde je odberateľ identifikovaný pre daň.

Preto je dôležité odkiaľ a kam bola preprava vykonaná. A rovnako je dôležité či si službu objednáva platiteľ alebo neplatiteľ.

No neviem ako ste zadefinovali otázku školitieľovi, ale ak mu stačilo to že prepravca je z Čiech tak potom je asi vševed :). Na správne určenie miesta dodania služby a jej zdanenie treba trochu viac informácii...
nina0074
13.09.09,19:21
Ďakujem pekne.

Presne takto som to aj ja približne ovládala, len ma zmiatli školiteľové tvrdenia a vyjadrenia.
Myslela som si, že ešte je niečo v zákone čo som prehliadla alebo zle pochopila.
Ale teraz som sa v tom konečne utvrdila.:)