B.l.a.n.k.a.
11.09.09,20:18
Ahojte, vedeli by ste mi pjosím poradiť ako účtovať PHM? Jedná sa o to, že priateľ má živnosť pri ktorej potrebuje auto, nechce platiť daň z motorových vozidiel a preto prepísal auto na mňa, som jeho družka.Robí si cestáky, ktoré následne dávam do nákladov.Je to takto správne? Počula som, že na to aby sa takéto cestáky dali uplatňovať nemožeme byť v príbuzenskom vzťahu.
Ester plus
28.09.09,08:02
Ahojte, vedeli by ste mi pjosím poradiť ako účtovať PHM? Jedná sa o to, že priateľ má živnosť pri ktorej potrebuje auto, nechce platiť daň z motorových vozidiel a preto prepísal auto na mňa, som jeho družka.Robí si cestáky, ktoré následne dávam do nákladov.Je to takto správne? Počula som, že na to aby sa takéto cestáky dali uplatňovať nemožeme byť v príbuzenskom vzťahu.

Myslím si že prepisom auta na teba ste sa nevyhli plateniu dane z MV. Nakoľko v tomto prípade, keďže ty nepodnikáš platí daň z MV užívateľ vozidla. Na cesťáky príbuzenský vzťah nemá vplyv, môže si ich dávať do nákladov.
manus
28.09.09,16:52
Myslím si že prepisom auta na teba ste sa nevyhli plateniu dane z MV. Nakoľko v tomto prípade, keďže ty nepodnikáš platí daň z MV užívateľ vozidla. Na cesťáky príbuzenský vzťah nemá vplyv, môže si ich dávať do nákladov.

...A neplatí to, že ak si SZČO chce vyplácať cesťáky, musí byť v techničáku zapísaný ako majiteľ vozidla SZČO? ...alebo keď to je príbuzenský vzťah, tak je to OK?
Martasch
28.09.09,17:19
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
vikinka
28.09.09,17:20
ZDP § 19 odst.2 písm.
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87
veronikasad
28.09.09,17:24
Myslím si že prepisom auta na teba ste sa nevyhli plateniu dane z MV. Nakoľko v tomto prípade, keďže ty nepodnikáš platí daň z MV užívateľ vozidla. Na cesťáky príbuzenský vzťah nemá vplyv, môže si ich dávať do nákladov.
Ak "cesťákmi" rozumieš paušálnu náhradu za používanie mot.vozidla, nie je to daňový výdavok, lebo neide o auto vlastné alebo v BSM.
Ester plus
29.09.09,06:09
Neviem čo pod cesťákmi rozumela B.l.a.n.k.a, keď zadávala tému, ale v tomto konkrétnom prípade som mala na mysli spotrebu PHM + stravné + ubytovanie, samozrejme bez spotreby základnej náhrady. A taktiež povinnosť platiť daň z motorového vozidla.