ze1
12.09.09,07:43
chcem sa opýtať či sa dá dať do nákladou stavebný pozemok, resp. by som to obhajoval ako stavebný pozemok pod budúce sídlo firmy?
Tweety
12.09.09,05:46
chcem sa opýtať či sa dá dať do nákladou stavebný pozemok, resp. by som to obhajoval ako stavebný pozemok pod budúce sídlo firmy?
NIe, obstaranie nie je nákladom.
atka4
13.09.09,09:28
chcem sa opýtať či sa dá dať do nákladou stavebný pozemok, resp. by som to obhajoval ako stavebný pozemok pod budúce sídlo firmy?
Zákon o dani z príjmov
§ 23
Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania

(1) Z odpisovania sú vylúčené

a) pozemky,
b) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, ktoré nedosiahli plodonosnú starobu,
c) ochranné hrádze,
d) umelecké diela, 111) ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov,
e) hnuteľné národné kultúrne pamiatky, 113)
f) povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
g) predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty.114)

(2) Z odpisovania je ďalej vylúčený

a) preložky energetických diel u ich vlastníkov, ak boli financované fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá potrebu tejto preložky vyvolala, 90)
b) nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo členský vklad do základného imania družstva, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne, napríklad know-how, obchodná značka alebo ak podľa podmienok vkladu bolo obchodnej spoločnosti alebo družstvu poskytnuté len právo na použitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku a bez možnosti poskytnutia práva na použitie iným osobám,
c) inventúrne prebytky hmotného majetku a nehmotného majetku zistené pri inventarizácii, 1)
d) hmotný majetok u veriteľa, ktorý nadobudol vlastnícke právo v dôsledku zabezpečenia záväzku prevodom práva115) počas zabezpečenia tohto záväzku,
e) hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak výdavky vynaložené na jeho vybudovanie sú u odovzdávajúceho daňovníka súčasťou obstarávacej ceny stavby alebo boli zahrnuté pri bezplatnom odovzdaní do výdavkov [(§ 19 ods. 3 písm. c)].
betka
13.09.09,12:37
Pozemok: :)

Pri obstarávaní pozemku si položím základnú otázku:
- ZA akým účelom pozemok kupujem, obstarávam?

3 situácie: ;)


1. - môžem kúpiť ako dlhodobý hmotný majetok (031).
2. - Ten istý pozemok môžem kúpiť - obstarať za účelom dlhodobého výhodného uloženia svojich voľných finančných prostriedkov-účet 069 (http://www.porada.sk/t59439-069-ostatny-dlhodoby-financny-majetok.html)- ostatný dlhodobý FM.
3. - ten istý pozemok môžem obstarať v rámci svojej obchodnej činnosti na ďalší predaj (132). Tento pozemok považujem za tovar, pričom musí byť v nezmenenom stave. Nemôžem na ňom vykonávať napr. technickú rekultiváciu.

Nikdy pri obstaraní to nebude náklad. Iba ak účtujete B sposobom zásoby, ale toto by bolo dočasné, pretože k 31.12.2009 musíte preúčtovať-preklopíme do súvahy.

V každej z troch situácií, Vám vznikne plus aktíva. ;)
ze1
13.09.09,16:29
Ahojky, aby som to uviedol na správnu mieru, potrebujem znížiť "vysoký zisk", myslel som že by to mohlo ísť cez náklady a niečo také čo by som aj využil, preto ten pozemok na dom resp. budúce sídlo firmy. Nevieš mi nejako poradiť ak znížiť vysoký zisk, zamestnancov s.r.o. nemá, zatiaľ časť idem znižovať cez PHM + sadzba za kilometer, ale to je málo pre mňa, potrebujem poradiť. Dakujem
Zoltán Kovács
13.09.09,17:05
Ahojky, aby som to uviedol na správnu mieru, potrebujem znížiť "vysoký zisk", myslel som že by to mohlo ísť cez náklady a niečo také čo by som aj využil, preto ten pozemok na dom resp. budúce sídlo firmy. Nevieš mi nejako poradiť ak znížiť vysoký zisk, zamestnancov s.r.o. nemá, zatiaľ časť idem znižovať cez PHM + sadzba za kilometer, ale to je málo pre mňa, potrebujem poradiť. Dakujem

ETIKETA:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Danila
13.09.09,18:01
Ahojky, aby som to uviedol na správnu mieru, potrebujem znížiť "vysoký zisk", myslel som že by to mohlo ísť cez náklady a niečo také čo by som aj využil, preto ten pozemok na dom resp. budúce sídlo firmy. Nevieš mi nejako poradiť ak znížiť vysoký zisk, zamestnancov s.r.o. nemá, zatiaľ časť idem znižovať cez PHM + sadzba za kilometer, ale to je málo pre mňa, potrebujem poradiť. DakujemA nechaj si ešte rezervný cesťák do Leopoldova na exkurziu. Na moje gusto si o tej s.r.o. povedal viac, ako je schopný uniesť zdatný tráviaci systém priemerného ekonóma... :)