fofok
12.09.09,15:17
Dobrý deň
snáď som to zaradil do správnej témy.
Mám obrovský problém za ktorý si môžem sám. Bral som kolegovi zo skladu tovar(kradol) čo som mnohokrát oľutoval a hanbím sa za to. No prichytil ma a začali sa problémy. Dohodli sme sa že mu uhradím značne večiu čiastku o akú som ho pripravil a zabudneme na všetko(bez polície a súdovania). Čiastku som mu uhradil (nemám dôkaz) no on che stále ďalšie peniaze. Prosím poradte mi ako mám postupovať. Chcem mať čistý register trestov už po uhradení peňazí. Za porozumenie a rady vopred ĎAKUJEM
buchač
12.09.09,14:20
Dobrý deň
snáď som to zaradil do správnej témy.
Mám obrovský problém za ktorý si môžem sám. Bral som kolegovi zo skladu tovar(kradol) čo som mnohokrát oľutoval a hanbím sa za to. No prichytil ma a začali sa problémy. Dohodli sme sa že mu uhradím značne večiu čiastku
IDE o VYDIERANIE ...!!!!!
o akú som ho pripravil a zabudneme na všetko(bez polície a súdovania). Čiastku som mu uhradil (nemám dôkaz) no on che stále ďalšie peniaze.
ON má dôkaz , že si kradol ..?????
Prosím poradte mi ako mám postupovať. Chcem mať čistý register trestov už po uhradení peňazí. Za porozumenie a rady vopred ĎAKUJEM

V niektorých médiách už podobný problém bol opísaný ....akurát bol iný príbeh ...

Podstata však bola v týchto prezentovaných článkoch , klipoch tá istá - VYDIERANIE !!!
Tvoj kolega je už nenažraný , rieši to svojsky , takže musíš aj Ty ...
Obráť sa rovno na políciu a máš po probléme ....

Za zločin vydierania hrozí trestná sadzba 4 až 10 rokov....
fofok
12.09.09,14:26
No jo len nemám ako dokázať že som mu tie peniaze dal a potom hrozí aj mne zápis do registra trestov za krádež. Ale asi to budem musieť riešiť cez políciu naozaj.
imino
12.09.09,14:28
.....nech hodi kamenom ten z vas dvoch, ktory je bez viny....

Hold, vsetko sa raz cloveku vrati... aj dobre, aj zle...
buchač
12.09.09,15:26
No jo len nemám ako dokázať že som mu tie peniaze dal a potom hrozí aj mne zápis do registra trestov za krádež. Ale asi to budem musieť riešiť cez políciu naozaj.

Ale predsa zasa aj on by mal dokázať , že niečo v sklade chýba ...inventarizačne ...
Alebo nechýba , to znamená , že si to zaplatil / musel to zatajiť , nafingovať v tom sklade .../ , čiže niet čo riešiť ...
Ak si mu bral zo skladu mateiál , na čo on nemá dôkaz , ešte to môžeš uhrať na spoluvinu , obviniť aj jeho , nakoľko zatajil Tvoj prehrešok - krádež ...

No a čo sa týka registra trestov , nemusíš byť postihovaný / aspoň si to myslím / , nakoľko si dobrovoľne / kua , pod nátlakom úžery / svoj skutok odčinil ...a keď aj , tak vyfasuješ smiešnu podmienku , tá sa Ti po určitej dobe zahladí a si mimo ....
Síce , v dnešnej dobe každý už vyžaduje nie výpis , ale odpis z registra trestov a tak by sa to potom vlieklo s Tebou aj naďalej ...;)
Chobot
12.09.09,19:17
Ale predsa zasa aj on by mal dokázať , že niečo v sklade chýba ...inventarizačne ...
Alebo nechýba , to znamená , že si to zaplatil / musel to zatajiť , nafingovať v tom sklade .../ , čiže niet čo riešiť ...
Ak si mu bral zo skladu mateiál , na čo on nemá dôkaz , ešte to môžeš uhrať na spoluvinu , obviniť aj jeho , nakoľko zatajil Tvoj prehrešok - krádež ...

No a čo sa týka registra trestov , nemusíš byť postihovaný / aspoň si to myslím / , nakoľko si dobrovoľne / kua , pod nátlakom úžery / svoj skutok odčinil ...a keď aj , tak vyfasuješ smiešnu podmienku , tá sa Ti po určitej dobe zahladí a si mimo ....
Síce , v dnešnej dobe každý už vyžaduje nie výpis , ale odpis z registra trestov a tak by sa to potom vlieklo s Tebou aj naďalej ...;)

Už nejaký čas (tuším od 1.1.2007) sa vydáva len výpis z registra trestov. O odpis z registra trestov môže požiadať len oprávnený orgán (napr. min. vnútra, súkr. bezp. služba, NBÚ, SIS,..) - presný zoznam oprávnených orgánov je uvedený v § 14 zákona o registri trestov.

Ale inak pôjde v jeho spore o to, kto má dôkazy na trestný čin na toho druhého, alebo kto z koho. Obaja majú maslo na hlave.

Ak sa chce vyhnúť vydieraniu aj v budúcnosti, tak nech to oznámi polícii.
kaco11
13.09.09,04:33
dovolím si súhlasiť s buchačom. Má on dôkaz, že si kradol???? Pokiaľ nemá nemáš sa čoho báť. Áno kradol si a spravil si "zlu vec". Ak si to oľutoval je fajn. Vravíš, že škodu si mu nahradil to je super. On teraz len v podstate využíva tvoj strach a tvoje svedomie. Dá to na súd, že si ho okradol. Najprv ti to musí dokázať. Proste sa nedaj.

mimotemyA zase na druhej strane, prepáč troška vlastného názoru, v čase keď si kradol si asi nemyslel na to, či budeš mať čistý register trestov alebo?????
fofok
13.09.09,07:19
tvrdí že dôkaz má. Na kamerách .... myslím si že len blufuje lebo kamera je len pri pulte v sklade nie ..... áno skutok som neskutočne veľa krát oľutoval a už to nikdy viac nespravím neviem čo mi vtedy lietalo hlavou proste som bol blbý :mee:
Xanti
13.09.09,07:35
tvrdí že dôkaz má. Na kamerách .... myslím si že len blufuje lebo kamera je len pri pulte v sklade nie ..... áno skutok som neskutočne veľa krát oľutoval a už to nikdy viac nespravím neviem čo mi vtedy lietalo hlavou proste som bol blbý :mee:
Určite chod na políciu, príjmy zodpovednosť za svoj čin. Podľa toho čo píšeš, takto využíva asi viacerých ludí a vydiera ich.

Možno ťa zamestnávateľ neprepustí, ak zistí že si podaril odhaliť oveľa väčšieho grázla a zlodeja.
misomiso
13.09.09,07:41
tvrdí že dôkaz má. Na kamerách .... myslím si že len blufuje lebo kamera je len pri pulte v sklade nie ..... áno skutok som neskutočne veľa krát oľutoval a už to nikdy viac nespravím neviem čo mi vtedy lietalo hlavou proste som bol blbý :mee:

Napadlo mna, ze by ste mohli obaja zbohatnut. Mal som na zakl. skole spoluziaka, ktoremu sa v hlave zrodil genialny napad. Vraj, ak by kazdy na Slovensku kazdemu daroval korunu, vsetci by sme boli milionari. Teda - on by ta mohol vydierat za kradez a ty by si si zasa mohol od neho nechat platit za to, ze nenehlasis jeho vydieranie na policii a obaja by ste boli milionari... :)

Ale teraz vazne - ja by som nesiel hned na policiu, ale dotycnemu by som pohrozil, ze tak spravim. Uz iba fakt, ze kradez nenahlasil ihned (ozaj, aky cas odvtedy uplynul?) bude svedcit v tvoj prospech a v podstate dokazovat umysel vydierat ta. Ked dotycnemu vysvetlis, ze on by mal za vydieranie vacsi trest ako ty za kradez, prestane s tym. Idealne by bolo zaobstarat si nejaky dokaz o tom, ze vydiera, napr. zvukovu nahravku.
Xanti
13.09.09,07:44
Ja by som nesiel hned na policiu, ale dotycnemu by som pohrozil, ze tak spravim. Uz iba fakt, ze kradez nenahlasil ihned (ozaj, aky cas odvtedy uplynul?) bude svedcit v tvoj prospech a v podstate dokazovat umysel vydierat ta. Ked dotycnemu vysvetlis, ze on by mal za vydieranie vacsi trest ako ty za kradez, prestane s tym. Idealne by bolo zaobstarat si nejaky dokaz o tom, ze vydiera, napr. zvukovu nahravku. Nesúhlasím s tebou,
naozaj za vydieranie je vyšší trest.

Ak mu povie, že pôjde na políciu. Tak bude vydierač pripravený a policajti nebudú môcť zaznamenať preberanie peňazí. A vydieračovi nič nedokážu. Ja by som šla na políciu, môj názor.
fofok
13.09.09,08:13
Napadlo mna, ze by ste mohli obaja zbohatnut. Mal som na zakl. skole spoluziaka, ktoremu sa v hlave zrodil genialny napad. Vraj, ak by kazdy na Slovensku kazdemu daroval korunu, vsetci by sme boli milionari. Teda - on by ta mohol vydierat za kradez a ty by si si zasa mohol od neho nechat platit za to, ze nenehlasis jeho vydieranie na policii a obaja by ste boli milionari... :)

Ale teraz vazne - ja by som nesiel hned na policiu, ale dotycnemu by som pohrozil, ze tak spravim. Uz iba fakt, ze kradez nenahlasil ihned (ozaj, aky cas odvtedy uplynul?) bude svedcit v tvoj prospech a v podstate dokazovat umysel vydierat ta. Ked dotycnemu vysvetlis, ze on by mal za vydieranie vacsi trest ako ty za kradez, prestane s tym. Idealne by bolo zaobstarat si nejaky dokaz o tom, ze vydiera, napr. zvukovu nahravku.

čas ... ubehol necelý mesiac v stredu sa mám s ním stretnúť ..... a nahrávku plánujem spraviť s mobilom .... len neviem či bude niečo počuť uvidíme snáď tomu už bude koniec od tej doby som sa ani poriadne nevyspal a trápi ma to neskutočne čo som spravil.


Ale ak som to pochopila dobre tak dotyčný vydierač ešte aj navádzal na krádež a to je dalšia priťažujúca okolnosť.
Nemyslím že navádzal ja som mu zobral tovar (moja chyba) on ma pristihol a už to šlo dole vodou :( . Zaplatil som nekresťanské peniaze (čím som sa zadľžil) a myslel si že budem mať pokoj. No po zaplatení dannej sumy chce ďalšie peniaze a mám obavu že keby som zaplatil dalšie peniaze bude chcieť ďalši a ďalšie.
Xanti
13.09.09,08:28
Nemyslím že navádzal ja som mu zobral tovar (moja chyba) on ma pristihol a už to šlo dole vodou :( . Zaplatil som nekresťanské peniaze (čím som sa zadľžil) a myslel si že budem mať pokoj. No po zaplatení dannej sumy chce ďalšie peniaze a mám obavu že keby som zaplatil dalšie peniaze bude chcieť ďalši a ďalšie. prvý príspevok si napísal dosť nejasne, tak som ho nepochopila, ked som zistila o čo ide a ako .. tak som zmazala tieto časti svojich príspevkov.

Naozaj čím viac mu dáš tým viac bude požadovať, ak to neohlásiš na polícii tak môže na teba našiť dalšiu krádež vezme si on veci zo skladu a povie na teba, urobia inventúru a budú chýbať veci. Ak má dôkaz tak sa dostaneš do maléru ešte väčšieho ako si teraz .

Práve preto by som šla na políciu, povedala čo sa stalo. Defacto ku krádeži nedošlo lebo si ten tovar vrátil a ked nie vrátil tak splatil to my už nevieme, a povedala by som o tom vydieraní .

Kryješ ty jeho, ako kryje on teba a v podstate aj on sa stal spolupáchateľom pri krádeži, lebo ťa neohlásil.
Xanti
13.09.09,08:44
kedze si vratil viac ako si "zobral" tak mu nevznikla skoda. preto nemusi ist o trestny cin. konzultuj advokata pred tym nez pojdes na policiu.
Hm, ale nemá doklad o zaplatení. Ťažko dokáže, ak ten tovar zaplatil že ho vôbec zaplatil. Je to zapeklisté. Lebo ak kúpim v obchode niečo mám doklad ... z kasy ... alebo faktúru.

Čo má zadávateľ?
fofok
13.09.09,08:57
no presne tak .... nechcel mi podpísať papier a naivný(že sa to tým vyrieši) a presvedčený o svojej vine som mu dal peniaze bez potvrdenia
Xanti
13.09.09,09:02
no presne tak .... nechcel mi podpísať papier a naivný(že sa to tým vyrieši) a presvedčený o svojej vine som mu dal peniaze bez potvrdenia
No zdá sa, že iné ako polícia a vysvetlenie situácie tam Ti nezostane. A našitie búdy na vydierača. Nepohneš sa a jasne že Ti nepodpísal prevzatie peňazí, tie šli do vrecka a ten tovar iste stále chýba v sklade.

Ty sa s toho dostaneš len s pomocou polície. Bohužial.
mona091
13.09.09,09:26
netusim, o aku vysku skody (aj tej opakovanej) voci zamestnavatelovi ide,

no asi by som isla za zamestnavatelom, ktoremu by som sa priznala,
vyhadzov Ti hrozi tak-ci tak,
ak je normalny zamestnavatel, zrata si, ci potrestat len malu rybu, alebo zabranit dalsim podvodom v spolupraci s policiou,
mona091
13.09.09,09:35
tak isto ako jeden nedokaze ze mu zaplatil ani druhy nedokaze ze mu ukradol.

ist na policiu moze byt zly napad.

najdolezitejsie su dokazy a svedkovia, myslim, ze "vydierac" to ma velmi dobre osetrene,
preto som navrhla najprv zamestnavatela, ktory by vedel predbehnut urcite kroky tak, aby "vyd." nemal moznost manipulovat s dokladmi
Xanti
13.09.09,09:45
tak isto ako jeden nedokaze ze mu zaplatil ani druhy nedokaze ze mu ukradol.

ist na policiu moze byt zly napad.


najdolezitejsie su dokazy a svedkovia, myslim, ze "vydierac" to ma velmi dobre osetrene,
preto som navrhla najprv zamestnavatela, ktory by vedel predbehnut urcite kroky tak, aby "vyd." nemal moznost manipulovat s dokladmi
No práve preto píšem, nevarovať nevyhrážať sa policiou ale rovno konať. Ak vydierač netuší, že obeť pôjde na políciu tak nemá dôvod likvidovať dôkazy. A ked polícia ho prichyti pri čine, ( pri preberaní peňazí ) tak to je dôkaz.
Bude sedieť vo väzbe a zamestnávateľ potom bude riešiť inventúru a podobné náležitosti.

Ale ak zadávateľ vydierača varuje, tak samozrejme sa stane to čo píšete ... že sa na neho pripraví, zlikviduje dôkazy a podobne.

Môj názor je, ísť na políciu a pripraviť v spolupráci s nimi búdu na vydierača aby sa chytil do pasce a aby mali policajti voči nemu dôkazy...
kaco11
13.09.09,09:46
to je pravda co hovori misomiso, resp.dost pravdepodobné. Zrejme nic nemá. Možno ťa videl a to je vsetko. Teraz na tom profituje.
Xanti
13.09.09,09:49
Idealne by bolo zaobstarat si nejaky dokaz o tom, ze vydiera, napr. zvukovu nahravku. ale to mu nepomôže, a navyše je to nelegálne. ;)
V pohode by sa mohol vydierač brániť, že to je upravený zvukový záznam.
Xanti
13.09.09,10:03
tak isto ako jeden nedokaze ze mu zaplatil ani druhy nedokaze ze mu ukradol.

ist na policiu moze byt zly napad.
Ako nedokáže že nič neukradol, ked ten vydierač povie že ho načapal . V sklade pri inventúre bude chýbať tovar.

Potom ak zadávateľ povie, že on mu zaplatil ( na čo nemá doklad a sa zadlžil ) komu uveria?

Tomu čo to nahlásil a vysvetlil ako prvý. Potom už zadávateľovi neuveria, že ho dotyčný vydieral. Preto si myslím, že polícia je najlepší nápad v danej situácii.
Xanti
13.09.09,10:10
Xanti, ja som ta nacapal. idem na policiu. :) to je aky dokaz? :D

ist na policiu znamena potencialne dve zapisy v reg.trestov (jeden pre kazdeho). preto neist moze byt lepsi napad.
Ked si ma načapal pri krádeži. Tak ten dôkaz Ti poskytne predsa inventúra.
Prečo myslíš, že sa robia pri vlámačkách inventúry v obchodoch. Aby vedeli čo a za akú hodnotu zmizlo a to je dôkaz.

Ved ak vykradnú obchod, tak iste minimálne alkohol u dotyčných nenájdeš lebo ho vypijú a to podľa tvojho chápania práva by znamenalo ... neni alkohol neni dôkaz takže dotyčný to neurobil.... :D
Xanti
13.09.09,10:15
je to dokaz ze bola kradez. nie je to dokaz ze KTO ju spachal.
Ak je kamerový systém dôkaz je... ináč ma zaujíma čo by si poradil ty konkretne zadávateľovi aby urobil ....

Lebo si známy negovaním veškerých rád čo dávajú poraďáci na porade. Tak napíš tvoj postup čo by si robil v danom prípade ...

Btw. nejdem s tebou polemizovať a vytvárať varianty čo by a ako ....

Môj názor je jednoznačný, nepovedať nič vydieračovi ( nevyhrážať sa ) a ísť na políciu.
misomiso
13.09.09,10:23
No práve preto píšem, nevarovať nevyhrážať sa policiou ale rovno konať. Ak vydierač netuší, že obeť pôjde na políciu tak nemá dôvod likvidovať dôkazy. A ked polícia ho prichyti pri čine, ( pri preberaní peňazí ) tak to je dôkaz.

Preberanie penazi samo o sebe nie je dokaz. Poznal som chlapika, po revolucii mal autobazar, a vydierali ho, dokonca to boli vraj danovaci. Najprv spravili kontrolu, mysleli si, ze nieco najdu a budu pytat peniaze do vacku, ale nenasli nic, tak na treti den na neho vytiahli take, ze: Si nam dlzny po X tis. Sk, on ze preco, oni, ze nemuselo by sa ti vratit decko zo skoly. Chlapik mal nejake konexie u policie, tak zorganizovali normalne kuklacov, pristihli ich pri preberani penazi, islo to na sud, a naposledy ked som s nim o tom hovoril, tak bol cely zdrchnuty, ze ti vydieraci asi maju konexie na sude, lebo ze sa to cele vraj "vysvetlilo" tym, ze mu len odovzdavali nejaku zalohu na auto...

Odvtedy som s nim o tom nehovoril, takze ani neviem, ako to nakoniec dopadlo. Rozhodne si myslim, ze ist na policiu by bol dobry napad vtedy, ak by bola nejaka zaruka, ze policia a sudy budu konat v zmysle zakona (alebo ze vobec budu konat) a spravodlivo. Bohuzial toto neplati, preto mnohi uprednostnuju ine formy dohody (vratane rucne-strucne) a casto su pri uplatneni spravodlivosti uspesnejsi ako pri oficialnom postupe. Tazko radit nakolko nikdy clovek nevie, ako by dany pripad po oznameni policii dopadol a kto vsetko by sa do toho zaangazoval.



Bude sedieť vo väzbe a zamestnávateľ potom bude riešiť inventúru a podobné náležitosti.

Velmi tomu neverim. U nas sa casto vazba neuvaluje ani na tazsie zlociny.
Xanti
13.09.09,10:28
Preberanie penazi samo o sebe nie je dokaz.
Vieš máš pravdu, s tým príbehom o tom známom. Nemal doklady, ale v dnešnej dobe už o úplatkoch a vydieraniach napr. lekárov sa dosť píše. A boli aj odsúdený, tak preto ja verím v spravodlivosť.

A navyše, čo zabráni vydieračovi aby do budúcna niečo sám nevzal zo skladu a nezvalil vinu na dotyčného? Ako sa potom bude brániť? Nijako, lebo vydierač je bezcharakterný. Ako nechcela by som existovať v takej firme.

Verím, že zadávateľ sa rozhodne správne.
fofok
13.09.09,12:11
no .... takže ešte som nedodal že jemu v tom sklade chýba viacero vecí s ktorými nemám nič spoločne ( to by sa dalo dokazáť o tom vedelo už predtým pár ľudí len nikto nevie koľko a čoho) a tou inventúrou by som nič nevyhral keby som mal zaplatiť čo mu tam všetko chýba .... večer sa mám stretnúť zo známim s kriminálky a ten mi už snáď poradí ako čo ..... dám vedieť
Xanti
14.09.09,08:40
.... večer sa mám stretnúť zo známim s kriminálky a ten mi už snáď poradí ako čo ..... dám vedieťno ako dopadlo to večerné stretnutie?
Danila
14.09.09,08:53
no ako dopadlo to večerné stretnutie?fofok si možno prišiel trošku zažartovať. Občas mám na takých dobre vyvinutý čuch. Ak sa mýlim v tomto podozrení, potom mám na sklade ešte jedno. Že ak kradol, kradol z nakradnutého.;) A to je železobetón.:)
fofok
14.09.09,16:44
no ako dopadlo to večerné stretnutie?

povedal že ide jednoznačne o vydieranie ..... v piatok alebo daktorý deň pojde za ním so mňou a skúsi sa to vyriešiť mimo súd ak nie pôjdeme cez políciu (vraj mi hrozí zápis do registra ale čo už za chyby sa platí) a jemu horzí basa .... tak uvidíme .....

žartovať by som nežartoval na takúto tému a bodaj by to bol len žart :mee:
Xanti
14.09.09,16:55
povedal že ide jednoznačne o vydieranie ..... v piatok alebo daktorý deň pojde za ním so mňou a skúsi sa to vyriešiť mimo súd ak nie pôjdeme cez políciu (vraj mi hrozí zápis do registra ale čo už za chyby sa platí) a jemu horzí basa .... tak uvidíme .....

žartovať by som nežartoval na takúto tému a bodaj by to bol len žart :mee:
Tak tuším ťa zatiahne takým riešením ešte aj do horších problémov, hádam vie čo robí známy kriminalista ( môj názor nemal by to takto riešiť, zaváňa to dalším vydieraním sorry ). Ale ak zaberie pohovor ( čo neverím, lebo vydierač na teba pri najbližšej priležitosti našije krádež aby ťa očiernil pred zamestnávateľmi, a aj tak budeš mať zápis v registri ked ťa podrazí druhý krát vydierač ) tak budeš to mať fajn.
fofok
14.09.09,18:27
už tam nerobím :( .... skôr ako to stihol oznámiť šefstvu šefstvo mi dalo výpoveď deň pred predlýením zmluvy takže som ešte aj bez práce
Xanti
14.09.09,18:29
už tam nerobím :( .... skôr ako to stihol oznámiť šefstvu šefstvo mi dalo výpoveď deň pred predlýením zmluvy takže som ešte aj bez práce
Urobia inventúru a podajú na teba trestné ešte.
Danila
14.09.09,18:30
povedal že ide jednoznačne o vydieranie ..... v piatok alebo daktorý deň pojde za ním so mňou a skúsi sa to vyriešiť mimo súd ak nie pôjdeme cez políciu (vraj mi hrozí zápis do registra ale čo už za chyby sa platí) a jemu horzí basa .... tak uvidíme .....

žartovať by som nežartoval na takúto tému a bodaj by to bol len žart :mee:Ak to nie je žart, tak potom mi dovoľ pripomenúť moju alternatívu č.2. Obávam sa, že spolu s kriminalistom tancujete na veľmi tenkom ľade. Máš dôkaz o tom, že Ťa obvinil z krádeže? Nemáš. Máš dôkaz o tom, že Ťa vydiera? Nemáš. Máš dôkaz o tom, že si mu dal finančné prostriedky? Nemáš. Si teda v tiesni. Minimálne dôkazovej. Ale ak máš zdravý rozum, tak máš šancu rozmýšľať. Ak chce pán podnikateľ od Teba náhradu škody, musí ju najskôr vyčísliť. Ak si kradol zo skladu, musel najskôr ukradnuté obstarať. Ak obstaral legálne, musí škodu legálne zaúčtovať. A legálne zaúčtovať jej náhradu. Požaduj písomne vyčíslenie škody na základe ústneho obvinenia z krádeže zaslané doporučeným listom. A potom sa ozvi, aká bude odpoveď. Teraz som neuvažovala ako poškodená, ani ako obvinená, ale ako ekonóm, ktorý niečo vie o tom, ako z toho ako tak vybŕdnuť. Lebo už teraz viem, že čosi nerobil pán majieľ skladu správne. Že čosi je na hrane zákona. Možno aj dvoch zákonov. A to je pre začiatok dosť.
Xanti
14.09.09,18:33
Ak to nie je žart, tak potom mi dovoľ pripomenúť moju alternatívu č.2. Obávam sa, že spolu s kriminalistom tancujete na veľmi tenkom ľade. súhlasím Máš dôkaz o tom, že Ťa obvinil z krádeže? Nemáš. Máš dôkaz o tom, že Ťa vydiera? Nemáš. Máš dôkaz o tom, že si mu dal finančné prostriedky? Nemáš. Si teda v tiesni. Minimálne dôkazovej. Ale ak máš zdravý rozum, tak máš šancu rozmýšľať. Ak chce pán podnikateľ od Teba náhradu škody, musí ju najskôr vyčísliť.škodu nechce podnikateľ ale zamestnanec, skladník ho vydiera Ak si kradol zo skladu, musel najskôr ukradnuté obstarať. Ak obstaral legálne, musí škodu legálne zaúčtovať. A legálne zaúčtovať jej náhradu. Požaduj písomne vyčíslenie škody na základe ústneho obvinenia z krádeže zaslané doporučeným listom. A potom sa ozvi, aká bude odpoveď. Teraz som neuvažovala ako poškodená, ani ako obvinená, ale ako ekonóm, ktorý niečo vie o tom, ako z toho ako tak vybŕdnuť. Lebo už teraz viem, že čosi nerobil pán majieľ skladu správne. Že čosi je na hrane zákona. Možno aj dvoch zákonov. A to je pre začiatok dosť. odpovede v texte

Ale naozaj tancujú zadávateľ aj ten známy na tenkom lade, ten známy policajt môže prísť ešte aj o robotu. Tuším sa to volá zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Ak pôjde za tým skladníkom porozprávať sa a trošku postrašiť.
Danila
14.09.09,18:40
odpovede v texte

Ale naozaj tancujú zadávateľ aj ten známy na tenkom lade, ten známy policajt môže prísť ešte aj o robotu. Tuším sa to volá zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Ak pôjde za tým skladníkom porozprávať sa a trošku postrašiť.Ak je to tak, je to o to jednuduchšie. Ukončili s ním pracovný pomer. Výstupný list je bez záväzkov voči firme. Aspoň predpokladám. Skladník je hmotne zodpovedná osoba. Manko nie je ihneď odchod do kriminálu. Inventúra by preukázala, kde je pravda. Čo sa mi už asi nedozvieme, lebo...;)
misomiso
14.09.09,18:46
odpovede v texte

Ale naozaj tancujú zadávateľ aj ten známy na tenkom lade, ten známy policajt môže prísť ešte aj o robotu. Tuším sa to volá zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Ak pôjde za tým skladníkom porozprávať sa a trošku postrašiť.


Lenze taketo veci sa casto podari vyriest prave takto - jednoducho, zatial co "oficialny" postup je velmi zdlhavy, komplikovany a vo vysledku aj tak neisty.
Xanti
14.09.09,18:47
Lenze taketo veci sa casto podari vyriest prave takto - jednoducho, zatial co "oficialny" postup je velmi zdlhavy, komplikovany a vo vysledku aj tak neisty.
Na rovinu, :eek:
keby ja som policajt tak do toho ma nikto nezatiahne. Nebudem riskovať svoju prácu aby som kvázi pomohla známemu. Sorry, ale známy mi rodinu nenakrmi ... :D:D
Danila
14.09.09,18:52
Lenze taketo veci sa casto podari vyriest prave takto - jednoducho, zatial co "oficialny" postup je velmi zdlhavy, komplikovany a vo vysledku aj tak neisty.Miso, a aký je rozdiel medzi vydieraním a vydieraním?
misomiso
15.09.09,12:01
Miso, a aký je rozdiel medzi vydieraním a vydieraním?

Ziaden. Lenze v tomto pripade nema ist o vydierane. Ak policajt pride za niekym, kto sa dopusta protipravneho konania a vyzve ho a by od to ho upustil, pripadne ho (ako vystrahu) informuje, co ho "oficialne" caka, ak tak neurobi - tak nemoze ist v ziadnom pripade o vydieranie.

To je ako ked policajt vyriesi napr. prekrocenie rychosti o 100km/h iba dohovorom (napr preto, ze uz ma splneny plan a nechce sa mu uradovat) Pravdepodobne prekroci sice svoje pravomoci, v pripade vydierania sa pravdepodobne dopusti priestupku kazdy (nie len policajt) ktory o nom vie a neohlasi to, no v ziadnom pripade tu nejde o vydieranie. To si mylite pojmy.
misomiso
15.09.09,13:28
no ak chces opacny nazor, aby som obranil moju reputaciu ako neustaly oponovac: keby som bol ja ten kto vydiera, podal by som trestne oznamenie za kradez a zaroven za zneuzitie pravomoci verejneho cinitela.

Myslim, ze nepodal. To by si musel byt blazon. Kradez - mal by si problem, ze si to nenahlasil ihned - a to zneuzitie pravomoci - tazko by si to dokazoval. Urcite by to dotycny neriskoval, viac by stratil, ako ziskal. Myslim, ze dotycny vydierac by ocenil "priatelsky" rozhovor od vysetrovatela a fakt, ze mu bolo ponuknute to na prvy raz vyriesit pohovorom.
Danila
15.09.09,13:41
Myslim, ze nepodal. To by si musel byt blazon. Kradez - mal by si problem, ze si to nenahlasil ihned - a to zneuzitie pravomoci - tazko by si to dokazoval. Urcite by to dotycny neriskoval, viac by stratil, ako ziskal. Myslim, ze dotycny vydierac by ocenil "priatelsky" rozhovor od vysetrovatela a fakt, ze mu bolo ponuknute to na prvy raz vyriesit pohovorom.Ak by to bola krádež mimo firmu, tak by som s Tebou v mnohom súhlasila s dovetkom, že policajt, ktorému nebol skutok pridelený nemá právo mimo služobnej povinnosti vo veci zasahovať a skutočne zneužíva svoju právomoc. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade sa jedná o krádež majetku vo firme uvažuj ako majiteľ firmy. Ako je možné, že skladník tu hrá prvé husle? Na konci roka bude inventúra. A možno bude, možno nebude niečo chýbať. To mi chce náš zlodejík tvrdiť, že doteraz nikto nepýtal zo skladu materiál do výroby? A ak pýtal a skladník dokúpil/ v čo neverím/ tak nebude manko. Ak nepýtal a manko bude, možno bola krádež.:) A tú treba zaúčtovať. Si podnikateľ, tak sa skús vžiť do toho firemného prostredia. A pozorne prečítať všetky slová zadávateľa. Na moje gusto takmer nereálne.
misomiso
15.09.09,14:57
Ak by to bola krádež mimo firmu, tak by som s Tebou v mnohom súhlasila s dovetkom, že policajt, ktorému nebol skutok pridelený nemá právo mimo služobnej povinnosti vo veci zasahovať a skutočne zneužíva svoju právomoc. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade sa jedná o krádež majetku vo firme uvažuj ako majiteľ firmy. Ako je možné, že skladník tu hrá prvé husle? Na konci roka bude inventúra. A možno bude, možno nebude niečo chýbať. To mi chce náš zlodejík tvrdiť, že doteraz nikto nepýtal zo skladu materiál do výroby? A ak pýtal a skladník dokúpil/ v čo neverím/ tak nebude manko. Ak nepýtal a manko bude, možno bola krádež.:) A tú treba zaúčtovať. Si podnikateľ, tak sa skús vžiť do toho firemného prostredia. A pozorne prečítať všetky slová zadávateľa. Na moje gusto takmer nereálne.

Zadavatel temy pise, ze uz skladnikovi skodu nahradil + zaplatil dalsie peniaze navyse. Z toho pre mna vyplyva, ze ak predmetny tovar napriek tomu nelezi teraz vo svojej polici, tak uz je to problem skladnika, nie toho, kto to ukradol a nahradil (vratil alebo zaplatil). To iste aj zisti invetura - chyba tovar, zodpovedny je skladnik. Samozrejme je tu moznost, ze skladnik povie, ze ten tovar ukradol 17. 1. 2008 Fero Mrkvicka, no potom by asi tazko vysvetloval, preco to nenahlasil, ked o tom vie.

Kazdopadne za tovar ruci skladnik bez ohladu na to, ci niekho vydieral alebo nie. A kedze dostal zaplatene aj z urokmi, tak mi nepripada nijako neferove, aby tovar uhradil, ak chyba.
Xanti
15.09.09,15:24
Zadavatel temy pise, ze uz skladnikovi skodu nahradil + zaplatil dalsie peniaze navyse. Z toho pre mna vyplyva, ze ak predmetny tovar napriek tomu nelezi teraz vo svojej polici, tak uz je to problem skladnika, nie toho, kto to ukradol a nahradil (vratil alebo zaplatil). To iste aj zisti invetura - chyba tovar, zodpovedny je skladnik. Samozrejme je tu moznost, ze skladnik povie, ze ten tovar ukradol 17. 1. 2008 Fero Mrkvicka, no potom by asi tazko vysvetloval, preco to nenahlasil, ked o tom vie.

Kazdopadne za tovar ruci skladnik bez ohladu na to, ci niekho vydieral alebo nie. A kedze dostal zaplatene aj z urokmi, tak mi nepripada nijako neferove, aby tovar uhradil, ak chyba. Ale zadávateľ nemá doklad, že škodu nahradil. Skladník šupne do vlastného vrecka, a o dva dni pôjde za majiteľom, že nejaký tovar chýba. Aby sa urobila inventúra. Tá sa urobí zistia sa rozdiely a skladník spomenie medzi rečou, že zadávateľ čosi zobral zo skladu, resp. možno ho má na kamere potom čo?
fofok
15.09.09,15:25
nechcem aby dotyčný šiel za vydieranie do vezenia nakoľko som vprvom rade spravil chybu ja (ktorú som už myslím nadmieru odčinil). Ale nechcem byť tiež dojná krava na ktorej by zarábal (kvazi už nemám z čoho dať ) preto to chcem vyriešiť v tichu a bez následkov myslím že keby sme si sadli niekde a porozpravali sa ako sa veci majú s daným známim ktorý by mu vysvetlil čo hrozí jemu a čo mne (videl že sa len tak nedám) zmenil by názor hádam.

A s tým tovarom ked ma prepustili bez postihu a akejkoľvek úhrad (mysliac nato že dotyčny bývalý kolega ešte nestihol povedať čo som spravil) nemajú už nárok nič odomňa vyžadovať ?
Don133
15.09.09,15:28
Nie je mi jasne, či niekto z tých dvoch kolegov mal aj hmotnu zodpovednost za tovar, ktorý sa stratil.....aby na to nedoplatila "tretia" nevinna osoba...
Danila
15.09.09,15:46
nechcem aby dotyčný šiel za vydieranie do vezenia nakoľko som vprvom rade spravil chybu ja (ktorú som už myslím nadmieru odčinil). Ale nechcem byť tiež dojná krava na ktorej by zarábal (kvazi už nemám z čoho dať ) preto to chcem vyriešiť v tichu a bez následkov myslím že keby sme si sadli niekde a porozpravali sa ako sa veci majú s daným známim ktorý by mu vysvetlil čo hrozí jemu a čo mne (videl že sa len tak nedám) zmenil by názor hádam.

A s tým tovarom ked ma prepustili bez postihu a akejkoľvek úhrad (mysliac nato že dotyčny bývalý kolega ešte nestihol povedať čo som spravil) nemajú už nárok nič odomňa vyžadovať ?Ak som to doteraz nepostrehla tak mi prepáč, ale fakt by ma zaujímalo Tvoje pracovné zaradenie v predmetnej firme. Chcem veriť tomu, že si nebol skladníkov kolega s hmotnou zodpovednosťou.
fofok
15.09.09,17:05
Ak som to doteraz nepostrehla tak mi prepáč, ale fakt by ma zaujímalo Tvoje pracovné zaradenie v predmetnej firme. Chcem veriť tomu, že si nebol skladníkov kolega s hmotnou zodpovednosťou.

za jeho sklad mal on hmostnu za svoj ja ......
misomiso
15.09.09,17:14
aky problem by som mal ze som to nenahlasil ihned?

(1) Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech,
o neopravneny prospech tu nemoze ist, ak policajt niekho nabada (hoci "neoficialne") aby sa zdrzal protipravneho konania, nejde o ziaden neopravneny prospech.
a) vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu,
b) prekročí svoju právomoc, alebo
c) nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci myslim ze ani o to tu nejde, povinnost by si nesponil vtedy, ak by odmietol prijat oficialne trestne oznamenie alebo z rozhodnutia súdu,
potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.


Povinnosti policajta

§ 8

(1) Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma ziadna ujma by nevznikla - naopak. To, ze po niekom pozaduje aby sa vzadal protipravneho konania (vydierania) nemoze byt v ziadnom pripade povazovane za "ujmu". a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou. Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dodržiavať etický kódex policajta, ktorý vydá minister.

§9

(2) Policajt je aj v čase mimo služby povinný v medziach tohto zákona vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok, ktorým je bezprostredne ohrozený život, zdravie alebo majetok. Toto sa na pripad asi nebude vztahovat, pretoze sa nejedna o "bezprostredne" ohrozenie. Zakon tymto mysli pripady, ked sa vznikne bitka na ulici alebo policajt po sluzbe vidi niekoho prave kradnut auto.

Odpovede mas v citate.
Danila
15.09.09,17:19
za jeho sklad mal on hmostnu za svoj ja ......
He,he, aj bez auditu viem už teraz a od začiatku, že v tej firme je mrník na kolečkách.:). Povedala by som Ti to aj feferónkovejšie, ale Ty to vieš. V Tvojom sklade si nepochybne zanechal vzorný poriadok.;) Ak tam nemáte šéfa, či majiteľa len ako ozdobu, tak by som to riešila s ním. On ani nedýchne a tíško pozametá. Aj pred tým druhým skladníkom, aby Ťa už neotravoval. A už poslúchaj. Kradnúť je dnes síce in, ale Ty nie si zas až tak vysoko.:)
misomiso
15.09.09,18:29
nechcem sa natahovat o paragrafy tak len skratene:

tvojou pravnou analyzou si dosiel k tomu ze policajt moze "dohovorit" jednej osobe aby neoznamila trestny cin proti majetku a zaroven mat priamu vedomost o inom trestnom cine a umyselne nekonat.

sorry ale nemusis mat pravne vzdelanie aby si vedel ze take jednoduche to asi nebude.

No ja som nikdy netvrdil, ze to bude pravne najcistejsie, ale ze to moze byt najrychlejsie a najucinnejsie.
Danila
16.09.09,05:41
No ja som nikdy netvrdil, ze to bude pravne najcistejsie, ale ze to moze byt najrychlejsie a najucinnejsie.
Milý misomiso,
na Porade sa občas stáva, že zavíta aj nick, ktorý prizná, že kradol. A Porada mu má pomôcť sa vyviniť. Každý slušný človek ak vie, že sa stal podobný skutok, mal by ho ohlásiť orgánom činným v trestnom konaní. Nick nie je anonymný. Ja som tak neurobila, lebo som mu doporučila osloviť majiteľa firmy s priznaním. Mám však pocit, že takéto nicky by nemali mať na Porade dlhú trvácnosť, a moderátori by mohli viac mazať. Ak už ich nepredstihla červená.

P.S. Richard, plním svoj sľub, ktorý som Ti dala a odchádzam!;) Neboj, Porada ma neživí a ja bez nej nezomriem!:)
misomiso
16.09.09,05:58
Milý misomiso,
na Porade sa občas stáva, že zavíta aj nick, ktorý prizná, že kradol. A Porada mu má pomôcť sa vyviniť. Každý slušný človek ak vie, že sa stal podobný skutok, mal by ho ohlásiť orgánom činným v trestnom konaní. Nick nie je anonymný. Ja som tak neurobila, lebo som mu doporučila osloviť majiteľa firmy s priznaním. Mám však pocit, že takéto nicky by nemali mať na Porade dlhú trvácnosť, a moderátori by mohli viac mazať. Ak už ich nepredstihla červená.

P.S. Richard, plním svoj sľub, ktorý som Ti dala a odchádzam!;) Neboj, Porada ma neživí a ja bez nej nezomriem!:)

Samozrejme - bolo by to riesenie. No tento "nick" niekolkoraz napisal, ze toho lutuje a ze by to uz nikdy nespravil. Nakolko je to pravda nevieme, ale to iste plati vzdy aj o aplikovani "oficialneho" trestu, ktory ma mat vychovny ucinok. Kazdopadne musel vratit viac, takze potrestany bol.

Ja sa ho nezastavam co sa tyka jeho skutku, no viem si predstavit, ako moze byt take nekonecne vydieranie neprijemne a bezvychodiskove. Kazdopadne s tym treba nieco robit. Jedno z rieseni je samozrejme aj priznat sa policii a udat vydieraca. No nesie to so sebou aj ine rizika, ako vlastne obvinenie - a to napr. ze sa obvineny vydierac bude chciet pomstit. Ak by sa to dali vsetko vyriesit rychlejsie a jednoduchsie, tak by som to urcite riesil tak.

Mam s tym skusenosti. Uz som tu pisal, ze som kupil auto N1 a chlapik mi nechcel dat fakturu, lebo asi neodviedol DPH - tak nechel, aby som si ju uplatnil - asi to takto chcel maskovat. Zistil som, ze je to notoricky podvodnik a ze su proti nemu uz vedene vysetrovania, teraz uz neviem, ale mozno aj trestne stihania. Tak som nanho vyvinul tlak, na druhy den bola faktura ako lusk. Co sa stalo? Domohol som sa iba svojho prava, urobil som to "vzajomnou dohodou", cim som usetril statny rozpocet, odbremenil sudy. Ved vsade sa teraz rozprava, ze sa treba dohodnut, vznikaju ti mediatori a rozne mediatorske sudy - tak kde je problem? Ak jestvuje niekto, kto vie hodit s dotycnym rec a priviest ho k rozumu (nech je to hoci aj policajt) - tak preco by som si od neho nenechal pomoct?
fofok
16.09.09,15:08
Danila
už nezoberiem ani len rožok v tescu navyše a to myslím smrtelne vazne ......
misomiso
no ak nepomože známy .... tak už neviem ako to spravím buď si hodím mašľu alebo to fakt budem riešiť s políciou aj za cenu zápisu v registru trestov (vraj sa dá po 2 rokoch vyčistiť) len by som nechcel aby dotyčný išiel do vezenia lebo čo potom keď výde z neho von......
misomiso
16.09.09,15:50
Danila
už nezoberiem ani len rožok v tescu navyše a to myslím smrtelne vazne ......
misomiso
no ak nepomože známy .... tak už neviem ako to spravím buď si hodím mašľu alebo to fakt budem riešiť s políciou aj za cenu zápisu v registru trestov (vraj sa dá po 2 rokoch vyčistiť) len by som nechcel aby dotyčný išiel do vezenia lebo čo potom keď výde z neho von......

No ved prave. Keby si si zadovazil nejaky drobny dokaz, ze ta vydiera a hodil s nim rozumnu rec, ze akoze stacilo, inak ides na policiu, tak som presvedceny, ze sa chlapik nebude hrnut do dalsich problemov. Usetrite nam aj peniaze na policiu a sudy.
fofok
16.09.09,16:07
nejak tak by so to aj chcel vyriešiť ...... dokaz .... chem nahrať na mobil len neviem ako to bude počuť ked ho budem mať zakvačený na krku :(
stonka
16.09.09,16:18
nejak tak by so to aj chcel vyriešiť ...... dokaz .... chem nahrať na mobil len neviem ako to bude počuť ked ho budem mať zakvačený na krku :(
mimotemyA ešte ti zostáva dúfať, že nečíta Poradu....Asi by si si mal svoj konečný plán nechať pre seba. Nám potom napíš ako to nakoniec dopadlo.
fofok
25.09.09,17:57
odmlčal som sa a už sa mi noezýva tak snáď je po všetkom
Borský
26.09.09,08:13
Mal si súhlasiť s oficiálnym rišením hneď na začiatku, alebo aspoň spísať niečo o tom, že mu dlhuješ ,koľko a za čo a samozrejme mať doklad o splácaní. Poraď sa s právnikom.
fofok
24.08.10,17:21
no po roku sa dnes opäť ozval a vyhrážal sa súdom. Prepustili aj jeho pár týždňoch po mne. Teraz ho jeho bývalý (teda aj môj bývalý) zamestnávateľ žaluje na súd. Mal vraj trochu večie rezervy v sklade (oborvské sumy). On zase vraj chce dať mňa na súd aby som mu dal peniaze. Nie je to trochu blbé že to chce riešiť po roku? Má šancu uspieť? Ja som v úplnom strese dal som sa konečne po dlhej dobe dokopy a zase to ide na mňa vyťahovať. Volal som pár známym (nikto nie je právnik) a jednoznačne mi odporučili aby som mu odkázal že to má dať na súd a nemá šancu uspieť. Neviete mi dať nejaká tel.č. na nejakého právnika ktorý by mi odporučil ako postupovať? či vyhľadať právnika a platiť sumy alebo nechať to zájsť až na súd či mi niečo môže ?samozrejme SS
Chobot
24.08.10,22:23
no po roku sa dnes opäť ozval a vyhrážal sa súdom. Prepustili aj jeho pár týždňoch po mne. Teraz ho jeho bývalý (teda aj môj bývalý) zamestnávateľ žaluje na súd. Mal vraj trochu večie rezervy v sklade (oborvské sumy). On zase vraj chce dať mňa na súd aby som mu dal peniaze. Nie je to trochu blbé že to chce riešiť po roku? Má šancu uspieť? Ja som v úplnom strese dal som sa konečne po dlhej dobe dokopy a zase to ide na mňa vyťahovať. Volal som pár známym (nikto nie je právnik) a jednoznačne mi odporučili aby som mu odkázal že to má dať na súd a nemá šancu uspieť. Neviete mi dať nejaká tel.č. na nejakého právnika ktorý by mi odporučil ako postupovať? či vyhľadať právnika a platiť sumy alebo nechať to zájsť až na súd či mi niečo môže ?samozrejme SS

Konkrétne ti asi ťažko poradíme, nakoľko nevieme nič o tvojom prípade - čo konkrétne chce voči tebe žalovať a aké dôkazy má ten tvoj kolega. Ťažko je povedať, či má šancu na úspech alebo nie.

Počkaj si, až ťa bude žalovať a príde ti kópia žaloby. Z nej uvidíš, čo všetko na teba vytiahne a podľa toho môžeš reagovať. Myslím, že stačí až potom kontaktovať právnika - teda so žalobou v ruke. Teraz by si len zbytočne vyhodil peniaze za konzultácie a žaloba by sa mohla uberať úplne iným smerom. Alebo ťa možno vôbec nebude žalovať, len sa vyhráža (niekoho žalovať tiež nie je len tak, niečo to stojí...;)).