radom
12.09.09,19:37
Dobrý večer, hneď bez prípravy začnem záludnou otázkou,
V súčasnosti mám živnosť a sro kde som len konateľom bez zamestnancov,
chcel by som vás poprosiť o radu čo je lepšie, ponechať si živnosť z ktorej odvádzam všetky odvody - sociálka, zdravotná, .. a zároveň mať sro, kde platím len daň, alebo zrušiť živnosť, stať sa zamestnancom v sro s platom a všetky odvody riešiť z sro?
Ďakujem za rýchlu a kompetentnu odpoveď
a-lena
13.09.09,15:40
Tak ako vždy, všetko má svoje výhody a nevýhody. No s.r.o. je výhodnejsia, predovšetkym v tom, že neručíš v prípade nejakého "problému" celým svojím majetkom, tak ako je to u SZCO. Ak nechceš platiž odvody, tak budeš iba konateľ. Mnohíi to v praxi robia tak, že sú konatelia a časť prípadného zisku si odkladajú na "horšie časy resp. dôchododku. Robia tak celé roky.
Ak chceš byť zamestnancom svojej s.r.o., tak platíš všetky odvody, ako pri pracovnom pomere.
Ďalšia vec, ktorá "hovorí" v prospech s.r.o, je to, že klienti skôr dôverujú právnickej osobe, ako fyzickej. Je to možno paradox, lebo ak niekto chce robiť podvody, tak to najčastejšie robia v s.r.o. Nemám s tým našťastie vlastné skúsenosti, iba podľa médií.
V súčasnosti sa môže zdať, že nevýhodou s.r.o. je, že musíš viesť podvojné účtovníctvo. Väčšina konateľov si to nevie urobiť sama, musí si platiť účtovníčku. No nebude trvať dlho a túto povinnosť bude mať aj SZČO (už sa o tom uvažuje...). Ja osobne som živnosť zrušila a teraz pripravujem založenie s.r.o. Želám správne rozhodnutie.
rickman
13.09.09,15:59
To bude biznisu pre uctovnikov, ked bude PU povinne :).
camozzi
13.09.09,16:13
Tak ako vždy, všetko má svoje výhody a nevýhody. No s.r.o. je výhodnejsia, predovšetkym v tom, že neručíš v prípade nejakého "problému" celým svojím majetkom, tak ako je to u SZCO. Ak nechceš platiž odvody, tak budeš iba konateľ. Mnohíi to v praxi robia tak, že sú konatelia a časť prípadného zisku si odkladajú na "horšie časy resp. dôchododku. Robia tak celé roky.
Ak chceš byť zamestnancom svojej s.r.o., tak platíš všetky odvody, ako pri pracovnom pomere.
Ďalšia vec, ktorá "hovorí" v prospech s.r.o, je to, že klienti skôr dôverujú právnickej osobe, ako fyzickej. Je to možno paradox, lebo ak niekto chce robiť podvody, tak to najčastejšie robia v s.r.o. Nemám s tým našťastie vlastné skúsenosti, iba podľa médií.
V súčasnosti sa môže zdať, že nevýhodou s.r.o. je, že musíš viesť podvojné účtovníctvo. Väčšina konateľov si to nevie urobiť sama, musí si platiť účtovníčku. No nebude trvať dlho a túto povinnosť bude mať aj SZČO (už sa o tom uvažuje...). Ja osobne som živnosť zrušila a teraz pripravujem založenie s.r.o. Želám správne rozhodnutie.
A ako konatel s.r.o. si zo zisku mozes pripisat odmeny-dividendy a tie su oslobodene od dane z prijmu.
samira34
13.09.09,19:00
A ako konatel s.r.o. si zo zisku mozes pripisat odmeny-dividendy a tie su oslobodene od dane z prijmu.

zatial.....financi uvazuju o zmene, som zvedava ci to prejde a ako to dopadne....prekvapenie by tu malo byt na jesen, teda kazdu chvilu :cool:
camozzi
13.09.09,19:19
zatial.....financi uvazuju o zmene, som zvedava ci to prejde a ako to dopadne....prekvapenie by tu malo byt na jesen, teda kazdu chvilu :cool:
Tiez som o tom cital. Ak to schvalia, tak podnikanie ako obchodna spolocnost strati na atraktivite. Nakolko mnoho zakonodarcov a ich blizkych ludi ma rozne firmy, tak asi "kamaratom" a sebe taku zradu nespravia. Ved napokon mat s.r.o. bude stale atraktivnejsie ako zivnost. Minimalne z dovodu odvodoveho zatazenia, pokial teda niekomu bude stacit byt konatelom a chodit sa podpisovat na UP :)
striebro1
30.09.09,14:21
ake vyhody budem mat ako konatel bez pp?
ak pozastavim zivnost, oznamim to na danovom urade, na socialnej aj zdravotnej poistoni a dnom pozastavenia mi zanikne aj povinnost odvadzat do socialnej poistovne odvody?? riesi to nejaky paragraf? ako konatel bez pp budem do zdravotnej poistovne odvadzat minimum...
ake dalsie vyhody mi vyplynu, ak sa rozhodnem pre sro???

dakujem za postrehy a rady....)))
wisper
05.10.09,17:15
Dobry deň. Chcela by som sa aj spytat. Začnem účtovat pre jedneho živnostnika ktorý tiež uvažuje o sro ale až neskor trošku. Zatial kym sa rozhodne byt len živnostnik môžem mu v pohode viest podvojen učtovníctvo? A akym sposobom si on môže vyberat prijem za mesiac. Kde sa to učtuje. A dalšia ved ked bude len čisto konatelom v tej sro že ako to funguje s mesačným vyplacanim prijmu. Prosim Vam pomožte mi niekto lebo v tom mam dost velky chaos. Dakujem
Pepe73Lopez
06.10.09,07:43
zatial.....financi uvazuju o zmene, som zvedava ci to prejde a ako to dopadne....prekvapenie by tu malo byt na jesen, teda kazdu chvilu :cool:

Bol by nejaký link, kde sa toto na webe prejednáva? ... alebo, kde sa toto objavilo? Dík.
jess
06.10.09,07:50
To bude biznisu pre uctovnikov, ked bude PU povinne :).
... to tu už raz bolo...v roku 2004.....tiež som bola živnostník, kúpila som si drahý účtovný program na podvojné účto, založila s.r.o.a dva týždne na to tento návrh zrušili :mad:.......ale som spokojná, podvojné účtovníctvo je oveľa prehľadnejšie ako jednoduché :)