Izuzan
12.09.09,20:15
Potrebujem poradiť, prosím.
bývam s manželom v družstevnom byte.
Nakoľko naše vzťahy sú už na nevydržanie, chcem sa odsťahovať do podnájmu.
Čo ma čaká? Aké to može mať následky pri delený majetku.
ako neprísť o byt.
Chobot
12.09.09,19:26
Potrebujem poradiť, prosím.
bývam s manželom v družstevnom byte.
Nakoľko naše vzťahy sú už na nevydržanie, chcem sa odsťahovať do podnájmu.
Čo ma čaká? Aké to može mať následky pri delený majetku.
ako neprísť o byt.

Uviedla si málo informácií.

Ste obaja členmi družstva? Kedy ste sa stali užívateľmi bytu? Po manželstve? Alebo ho niekto vlastnil už pred manželstvom? Ste v nájomnej zmluve uvedení obaja?

Družstevný byt nie je vašim majetkom, takže byt si nemôžete rozdeliť.
Izuzan
13.09.09,06:33
ale ako neprísť o členstvo v bytovom družstve.
aby mi manžel nemohol zrušiť trvalý pobyt v byte, keď sa odstahujem.
Mária27
13.09.09,13:46
Ak máte obaja rovnaké členské práva k bytu, tým, že sa odsťahuješ, neprídeš o ne, ani keby ti zrušil trvalý pobyt (to ani manželke nemôže urobiť). Trvalé opustenie domácnosti pri družstevných bytoch nezakladá žiadne právo na zrušenie členských práv.
Ak sa rozvediete, musíte sa dohodnúť, kto koho z členstva vyplatí, alebo rozhodne súd. Delí sa trhová hodnota bytu.
Izuzan
13.09.09,14:33
Uviedla si málo informácií.

Ste obaja členmi družstva? Kedy ste sa stali užívateľmi bytu? Po manželstve? Alebo ho niekto vlastnil už pred manželstvom? Ste v nájomnej zmluve uvedení obaja?

Družstevný byt nie je vašim majetkom, takže byt si nemôžete rozdeliť.
uživatelia bytu sme sa stali počas manželstva, v najomnej zmluve sme uvedený obaja.
Izuzan
13.09.09,14:38
Ak máte obaja rovnaké členské práva k bytu, tým, že sa odsťahuješ, neprídeš o ne, ani keby ti zrušil trvalý pobyt (to ani manželke nemôže urobiť). Trvalé opustenie domácnosti pri družstevných bytoch nezakladá žiadne právo na zrušenie členských práv.
Ak sa rozvediete, musíte sa dohodnúť, kto koho z členstva vyplatí, alebo rozhodne súd. Delí sa trhová hodnota bytu.
Ďakujem Mária za odpoveď. Si ma potešila.