Ferdosondo
13.09.09,06:57
Plánujem dať byt do prenájmu. Ako sa zabezpečiť voči tomu, ak by mi nájomník(napr. rodina s dvomi deťmi) prestal platiť a nechcel sa z bytu vysťahovať? Je možné ich jednoducho vysťahovať ak nemajú náhradné bývanie?
alla66
13.09.09,14:33
Plánujem dať byt do prenájmu. Ako sa zabezpečiť voči tomu, ak by mi nájomník(napr. rodina s dvomi deťmi) prestal platiť a nechcel sa z bytu vysťahovať? Je možné ich jednoducho vysťahovať ak nemajú náhradné bývanie?
ak si dáš do zmluvy konkrétne body, myslím, že vysťahovanie je reálne


pridám podobnú tému
http://www.porada.sk/t72529-vystahovanie-najomnika-z-bytu.html
alla66
13.09.09,15:06
nie, cele zle. neda sa to.
mimotemysi stručný...vysvetli dôvody
alla66
13.09.09,16:05
podnájom možno vypovedať bez uvedenia dôvodu v trojmesačnej výpovednej lehote ... po skončení podnájmu podnájomník nemá voči nájomcovi právo na náhradný podnájom.

§ 711

(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa

Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.
alla66
13.09.09,16:29
podnájom = prenájom...Prašť alebo uhoď.
ak sa mýlim oprav ma podrobne...nie stručne:)
alla66
13.09.09,16:51
si stručný ....ak som majiteľka bytu, dávam byt do prenájmu, alebo podnájmu...nie je to rovnaké?
Don133
13.09.09,17:38
ako vlastnik davas do PRENAJMU. ak si od teba prenajmem byt a ako najomnik ho prenajmem dalej tak ho davam do PODNAJMU. podnajom je menej prisny.

preto niekto robi "fintu" ze byt "na oko" prenajme svojej mame/otcovi/atd a on ho da do podnajmu skutocnemu najomnikovi. tym padom podnajomnik nema ochranu ako obycajny najomnik a nema narok na bytovu nahradu ani obmedzenie dovodov vypovede.

celkom šikovné, ale nepomoze, ked mas v zmluve aj suhlas na vypratanie priestorov pri skončení výpovede?
alla66
14.09.09,05:33
ako to urobis? najomnik je v byte a ty ho nasilu vystahujes???:eek:

...kamarátka s deťmi má v prenájme byť, skončí jej zmluva, nechce sa jej hľadať iný podnájom, alebo prenájom. Je spokojná v pôvodnom byte. Nemôže ju majiteľ bytu vysťahovať na ulicu?
Don133
14.09.09,09:17
ako to urobis? najomnik je v byte a ty ho nasilu vystahujes???:eek:

Občas musí predsa aj niekam isť do práce na UP....:) Na základe zmluvy požiadaš policajnú hliadku aby ta následne nežaloval za stratu osobného majetku, veci uložíš do depozitu, vymeníš zámky....Ako samozrejme moze sa násilím domáhať vstupu atĎ....nikdy nevieš na koho natrafíš....Skôr som mal prípad, že nájomníci sa akože ku koncu mesiaca odsťahovali, ale stale mali veci v priestoroch a navyše dali svojmu kamarátovi klúče, ktorí mi tvrdil že je tam na návšteve (neskutočná drzosť.....sa ho pytam u koho ked tam nikto nebýva...za 15min bol zbalený a šiel svojou cestou, za 20 min došli aj ostatní po veci...čerešnička na torte bola, ked za pol hodiny sa prišli presvedčiť, či sú vymenené zámky....velmi boli prekvapení ked som tam ešte bol....), proste mali smolu...zastavil som sa tam náhodou večer, počítali s tým, že nemám čas a pridem tak za mesiac... Máš pravdu v tom, že domáhať sa práva je niekedy obtiažne...
Don133
14.09.09,09:48
Vitamin_r čakal som, že budeš oponovať:))) aspoň si preverím nepriestrelnosť mojich zmluv:)))....Takže situácia: v objekte je pritomný prenajímateľ s platnou zmluvou, nájomca(može byť aj nemusí) a polícia je v podstate len svedok, na vysťahovanie použijem povedzeme súkromnu sbs ....
Don133
14.09.09,10:13
Štvrtý oddiel
Osobitné ustanovenia o nájme bytu
§ 685
(1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou
prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do
užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia
doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj
opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je
chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať
len z dôvodov ustanovených v zákone

Takže ak splníš zákon a preukážeš neplatnosť zmluvy (pre istotu vo viacerých bodoch ) nepotrebuješ exekútora ani súd .... može ťa skusiť zažalovať nájomca
Generalissimus
14.09.09,10:30
Kto niekedy prenajímal byty vie o čom Don133 hovorí, snažíte sa spomedzi rôznych ľudí vybrať tých slušných, väčšinou sa to podarí ale raz natrafíte na špekulantov ktorí si zmyslia že načo platiť.

My sme to po rôznych urgenciách aj policajtoch riešili nakoniec ako si to napísal rýdzo "slovensky": prišli, veci vysťahovali pred dom, vymenili zámky a bol pokoj. Samozrejme dlžnú sumu nám nikto nevyplatil ale človek je rád že má pokoj...
vankusik29
14.09.09,11:48
Neuveritelne !!! Clovek s prazdnym bytom pomoze inemu cloveku a takto dopadne....:eek::mad:
Don133
14.09.09,12:29
a kto bude posudzovat tu neplatnost zmluvy? policajt alebo SBSkar?

ako vies ze vypoved ktoru si dal najomcovi je ozaj platna?

alebo ze si neuzavrel pisomny dodatok?

to by bola ale finta! predlzim rocnu zmluvu pisomnym dodatkom na dalsi rok. dodatok skryjem, zinkasujem najomne, policajtovi ukazem iba povodnu zmluvu a vystahujem najomnika ked je v praci. to by bolo!

bohuzial takto to nemoze fungovat.

Zmluvu uzatvárajú dve strany v tomto pripade nájomca a nájomník. Takže ak niektorá zo strán sa cíti dotknutá podá návrh na súd. Ale ako piše generalisimus, prečo by mal zatial podvodník užívať tvoj majetok(je to bezdôvodné obohatenie) zmluvu musíš mať tak urobenú aby si sa nemusel obávať ani súdu, ked pristupiš k vyprataniu priestorov. (chrániš len svoj majetok) Povodný zadávatel témy uviedol príklad rodiny ( matky) s malými detmi tu je skor otázka morálna, neviem ani ja či by som mal srdce vyhodit ich na ulicu pri neplatení nájomneho, takže radšej "potecionálnym" sociálnym prípadom sa vyhýbam. (ked sa človek ulutostil a odpustil nájomné za mesiac .... potom sa toho zacnu dozadovať a beru to ako pravo nie pomoc....:((
Don133
14.09.09,12:56
myslel som ze som ti jasne vysvetlil ze ZMLUVU nemozes mat tak urobenu aby si mohol najomnika vyhodit proti jeho voli na ulicu. napisat to do zmluvy mozes, moze to dokonca aj podpisat ale bude to podla mojho nazoru neplatne.

o tom ci je podvodnik a ci uziva niekoho majetok neopravnene by som nechal radsej rozhodnut sud a nie nejakeho SBSkara alebo policajta.

No tvoje argumentácie sú asi také, že čo si citoval § predpokladám trestného zákona, tak si ich pozorne prečítaj ešte raz (podľa mňa citované paragrafy su v tomto prípade v prospech majitela, nájomca nie je vlastníkom hoci ho OZ(aj zmluvu uzatváraš podľa OZ) do určitej miery chráni, nemôže poškodzovať tvoje práva pokial si plníš povinnosti. Ty by si bol vhodný ako odborový predák, ak náhodou nie si, lebo takuto formu argumentácie oblubujú.... .
Prosim Ta ak chces pomoct v tejto teme tak daj návrh nájomnej zmluvy dokonalej podľa teba, ktorá rovnako chráni obe strany a vyhni sa prekrúcaniu faktov (zamlčíš dodatok..a pod:) a tiež konkretne riešenie situácie....vdaka.
Don133
14.09.09,13:24
Zákon je podľa mna v poriadku, dal som Ti konkretny návrh tak naň prosim Ta odpovedaj .... neťahaj tu poslancov,exekuciu...atd. V jednom príspevku píšeš, že si právnik v druhom že nie si ...... tak potom čo si?
Neplatenie nájomného po uplynutí dohodnutej(prip. zákonom stanovanej lehoty) je dostatočným dôvodom (legálnym!!!) na ukončenie platnosti zmluvy. Samozrejme musiš mať zdokladované príslušné náležitosti....tak neviem prečo to považuješ za nejaké finty ???? .....
Don133
14.09.09,13:50
stale neodpovedaš na otázku.....
Neviem kde si študoval a odkiaľ čerpáš informácie, mám urobenú právnu analýzu zmluvy takže veci ktoré som uviedol sú v rámci zákona(najlepšie ked zmluvu nemusíš použiť a máš korektné vzťahy s nájomníkmi, každý sa može dostať do situácie , že potrebuje pomocť) ....takže keby došlo k súdnemu sporu by si nielenže skončil vysťahovaný, ale zaplatil by si aj súdne trovy, náklady vysťahovania aj zmluvnú pokutu.... (poznam pár prípadov , čo tlačili advokáti klientom kaleráby do hlavy a potom boli klienti rozčarovaní, ked súdne trovy dosiahli dosiahli 200.000skk .... vysledok žiadny)používali podobné podsúvanie poloprávd a prekrúcanie ako Ty. Podľa Tvojej argumetácie som dospel k záveru, že ked prenajmeš nehnutelnosť v SR tak si ju vlastne nepriamo daroval nájomníkovi.
dolfort
15.09.09,07:57
Dovolím si zapojiť sa do debaty, môj názor je taký že v slovenskej realite prípady keď podnájomník neplatí a nechce ani odísť z bytu, najúčinnejšie rieši zopár bosých hláv. Je to najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie.

Ak človek prenajíma byt, tak ho prenajíma kvôli tomu, aby byt zarábal peniaze, nie aby robil charitu nejakým neplatičom. Takže každý deň keď mám na byte nejakých darmožráčov, je čistá strata, lebo by som tam mohol mať niekoho kto riadne a poctivo platí.

Domáhať sa svojej pravdy cez súdy, vysťahovačky a exekúcie je hodne na dlhé lakte a človek sa na tom môže parádne popáliť - časovo aj finančne - napriek tomu že je v práve.

Pokiaľ podnájomník neplatí, treba mu dať jednoznačne najavo, že majiteľ bytu nie je typ človeka, s ktorým sa radno zahrávať. Žiaľ je to tak a vtedy musia ísť všetky city bokom. Rozhodne nie som priaznivcom takýchto opatrení, ale pokiaľ je človek k tomu dotlačený, tak musí byť rovnaký hajzel ako ten druhý. Svoj majetok si treba chrániť.

V živote žiaľ platí hrubá sila, zákon džungle a právo silnejšieho - nie právo toho kto má právo a pravdu. Paragrafy sú hodne pokrútené a poznáme ako sa v praxi uplatňujú. Jedna vec je zákon, druhá život a smutné je že sú ľudia ktorí žijú na to aby tie zákony porušovali. Natraf na takého a máš problém, musíš hrať jeho hru alebo uhnúť...

Možno raz budeme žiť v krajine, kde sa človek rýchlo a bez problémov môže domôcť svojej pravdy cez zákony a súdy, ale osobne som v tomto smere dosť skeptický...
Ferdosondo
20.09.09,04:32
Bohužiaľ máš pravdu. Cez súdy je to na dlhé lakte stojí to veľa peňazí a času za ktorý prichadzaš o ďalšie peniaze. A výsledok neistý.