Bruno.Man
13.09.09,08:33
Potrebujem poradit v danom pripade:
Zareagoval som na ponuku realitnej kancelarie na kupu stavebneho pozemku o rozlohe 630m2. Dohoda bola o stavebnom pozemku a teraz ked prislo na kupu pozemku, realitka zaslala zmluvu na odkupenie ornej pody. Pozemky su zapisane ako orna poda po prerozdeleni vatsieho pozemku na 6 casti. Cize vlastnik nezmenil ornu podu na stavebny pozemok. Co sa tyka cesty a inzinierskych sieti, bolo povedane, ze ich obec vybuduje neskor, az vlastnici zacnu stavat. Cele sa mi to teda nezda, uz len v zaciatku, ked sa realitna kancelaria snazi predat ornu podu a nie stavebny pozemok. Tvrdi, ze je to lepsie koli daniam, kedze neskor sa ako stavebny pozemok zadefinuje iba poda pod rodinnym domom a zvysok ostane ako orna poda s danovou sadzbou 10x nizsiou.
Cena za meter2 pozemku je 24€ - definovane vsak pre ornu podu. vyzera to , ze starosta obce je v spojeni s realitnou kancelariou a moze taktiez zavadzat - ide o provizie. Co mi odporucate v danom pripade - podla mojho nazoru sa mi to zda riskantne kupit podu(skupina 7) okolo 14000€ a potom si tam pestovat "zlate zemiaky ci uhorky" alebo stavat dom.

Vdaka za radu a urcite sa s tym kazdy moze teraz stretnut, kedze spekulantov s pozemkami je vela.

Bruno
mona091
13.09.09,06:56
- na miestnom urade si prezri uzemny plan obce, dokladne si vsimni, co v buducnosti planuje obec v danej lokalite
- prezri si tiez, ci sa v blizkosti nenachadza napriklad trat, alebo nieco ine, co by urcovalo povinnu minimalmnu hranicu, kde Ti nepovolia stavat
- najlepsie by bolo, ak by obec uz mala naplanovanu vystavbu na danom mieste, pretoze v ostatnych pripadoch sa moze stat, ze obec zmeni plany s vyuzitim
- na prislusnpom podourade si over, ako sa da vynat tato orna poda, a tiez velmi podstatne, kolko Ta to bude stat, co Ti zvysuje naklady na kupu pozemku

- RK by som z toho vynechala
- zaplatila by som im proviziu za TIP, nie za servis, pretoze ich info su zavadzajuce a nezverila by som im ziadnu pripravu zmluv ani preverenie informacii


- s vlastnikom by som sa snazila dojednat nizsiu cenu, vzhladom k tomu, ze to nie je stavebny pozemok, caka Ta este dost prace a penazi na vynatie ornej pody a jej zmenu na stavvebny
geronimo13
13.09.09,07:01
Dôležité je, či ide o pozemok v zastavanom území obce (intravilán) alebo ide o o pozemok mimo zastavaného územia obce (extravilán). Poprípade si je potrebné na obci zistiť, čo to o územnom pláne obce. To sú základné veci, ktoré by ste mali vedieť pred samotnou kúpou.

http://www.porada.sk/t116258-kupa-pozemku.html

http://www.porada.sk/t75171-zmena-ornej-pody-na-stavebny-pozemok.html

A určite by som neveril nejaký sľubom alebo slovám predávajúceho alebo starostu, je dôležité si všetko preveriť, mať všetko pekne na papieri - čierne na bielom.
jar88
13.09.09,09:22
Hlavný problém je neskutočne vysoká cena (24 €/m2). Prijateľná cena je 7 až 10 €/m2. Nad 10 € je to drahé, lebo určite budete sám platiť budovanie sieti. Siete v porovnaní s cenou pozemku nie su drahé, aj keď na Slovensku panuje všeobecné presvedčenie že sú. Nikto tu nemá šajn koľko stoja siete, ale každý vie že veľa. (v dnešnej dobe nie je problém dojednať cenu pod 500 €/bm)

Podstatné je kúpiť pozemok do 10 €/m2 čo je 630 x 10 = 6300 € plus 20 bm sieti pred pozemkom za 500 € x 20 bm = 10.000 €. Spolu to máte za 16.300 € a k tomu si pripočítajte komunikáciu k pozemku.
Potrebujete kúpiť parcelu „C katastra“, nesmie to byť podiel na parcele „E určeného operátu“.

To či sa jedná o stavebný pozemok, alebo o pôdu je pre vás nepodstatné. Podstatné je či je technicky možné parcelu použiť na stavbu toho čo zamýšľate, či má geometrický plán a aký je prístup na pozemok. (koľko metrov máte na verejnú, či miestnu komunikáciu)

Ak je bežná cena hotových stavebných parciel 50 až 70 €/m2, tak váš rozmer by stál od 31.000 € do 45.000 €. To je cena stavebného pozemku bez starostí. Pre vás je dôležité, zhodnotiť či sa vám oplatí zaplatiť (24 €/m2 krát 630 m2) 15.120 € plus 10 až 15.000 € za budúce siete. To je celkom najmenej 25.000 až možno 30.000 €

Tak že to čo zamýšľate je v pohode, len to musí mať pre vás aj finančný efekt. Treba zvážiť či vám tie starosti stoja za ušetrených 15.000 €, alebo až za ušetrených 30.000 €.

Ak kúpite parcelu za 6.000 €, na siete vám zostane 24.000 €(720tis.Sk) do celkovej ceny parcely za 30.000 €. Pritom 24.000 € je na siete aj s rezervou a naviac ak zvážite, že vás je šesť, tak je to 6 x 24.000 = 144.000 €. Spolu máte 4.300.000 Sk a určite neutratíte ani polovicu.