ninla
13.09.09,15:09
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže riaditeľ prijať od 1.9.2009 učiteľku/učiteľa na základnú školu, keď ešte nemá ukončené ani vysokoškolské vzdelanie. Sú prípady, keď riaditelia prepustia kvalifikovaného učiteľa/učiteľku a prijimu nekvalifikovaného a k tomu ešte bez diplomu? Ako je možné zákon obísť?
Sabadka
14.09.09,04:26
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže riaditeľ prijať od 1.9.2009 učiteľku/učiteľa na základnú školu, keď ešte nemá ukončené ani vysokoškolské vzdelanie. Sú prípady, keď riaditelia prepustia kvalifikovaného učiteľa/učiteľku a prijimu nekvalifikovaného a k tomu ešte bez diplomu? Ako je možné zákon obísť?

Nie ešte stále platí vyhláška 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti, kde máš rozpísané požadované vzdelanie pre každý typ školy a školského zariadenia. Učiteľ musí mať ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa.
ninla
14.09.09,10:02
Konkrétnejšie ma zaujíma základná škola, to znamená, že na základnej škole môže učiť len vš pedagóg? Nie bakalár alebo maturant? Čo treba robiť v takom prípade, keď riaditelia škôl prijímu učiteľa bez titulu a s titulom odsunú na druhú koľa?
jaros5
14.09.09,10:18
Konkrétnejšie ma zaujíma základná škola, to znamená, že na základnej škole môže učiť len vš pedagóg? Nie bakalár alebo maturant? Čo treba robiť v takom prípade, keď riaditelia škôl prijímu učiteľa bez titulu a s titulom odsunú na druhú koľa?
Popíš presnejšie, čo znamená odsunú na druhú koľaj... (prepustia ho ???)
Za istých podmienok môže riaditeľ školy prijať do zamestnania aj nekvalifikovaného učiteľa, resp. človeka, ktorý nemá ukončenú VŠ ...
Sabadka
14.09.09,10:22
Konkrétnejšie ma zaujíma základná škola, to znamená, že na základnej škole môže učiť len vš pedagóg? Nie bakalár alebo maturant? Čo treba robiť v takom prípade, keď riaditelia škôl prijímu učiteľa bez titulu a s titulom odsunú na druhú koľa?

Podľa vyhlášky 41 učiť môže len človek ktorý má Vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, ale žiaľ nie každý túto vyhlášku dodržiava, skús to riešiť cez zriaďovateľa. Ináč ti neviem pomôcť. Výnimky existujú. Napr. ak nemá pedagogický smer ale inú vysokú školu, vyhláška určuje v §2 presne do kedy musí nastúpiť do školy a vzdelanie si doplniť, ale podmienka je mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, čiže ani maturant ani bc. neprichádza do úvahy. Jednoducho v tvojom prípade je odignorovaná vyhláška.
ninla
14.09.09,11:41
Riaditeľ nepredĺžil po dvoch rokoch pracovnú zmluvu kvalifikovanej učiteľke s vysokoškolským vzdelaním a na jej miesto prijal svoju známu bakalárku v jej odbore. Niektorí vravia, že je to normálne iní vravia, že porušil vyhlášku. Zriaďovateľ si vôbec tieto veci ustrážiť nevie, riaditeľ má podchytenú radu školy, veď to poznáte... Každá škola môže prijať učiteľku na dva roky a potom úpo dvoch rokoch jej nepredĺžiť zmluvu? Takto môže začinajúca učiteľka alebo učiteľ fungovať aj do 40tky?
Áno druhá koľaj - nepredĺženie zmluvy.

Ešte jeden dotaz, sú učitelia z prvého stupňa považovaní ako kvalifikovaní na predmety VV, HV, TV, OBN - OV, PV pre druhý stupeň?
Ďakujem vám za odpovede