betka
13.09.09,15:12
Postupy účtovania v PU:

50/(6) Na účte 326 – Nevyfakturované dodávky sa účtujú položky neúčtované ako obvyklé záväzky, napríklad nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad ak na základe účtovného dokladu účtovná jednotka získala informáciu o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Vraciam sa k uvedenému par. V priebehu UO vačšinou nikto nepoužíva tento účet.

Príklad:
DFA za elekrinu vyst. 4.9.2009, došla 11.9.2009, dátum dodania 31.8.2009.

V knihe DFA pokračuje sa v číselnom rade od počiatku.

Učtujete:

1.
31.8.2009 502,343/321, i keď ide o vyšlú FA s dátumom vystavenia september
- dátum uskut. zdan.plnenia august v účte (ale tento spôsob sa mi nepáči, neúčtujem týmto sposobom, zrazu mi do číselného radu augusta napr. 550, skočí číslo so septembra 600:confused:)

2.
11.9.2009 502,343/321, premietne sa mi to v septembri na účte nákladov (toto nie je správne, i keď UO je kalendárny rok vo vačšine prípadov a nie mesiac)

3.
11.9.2009, zaradenie do číselníka DFA
- účtovanie: 326,343/321
31.8.2009 účtujem: 502/326.

Mám správny názor, že podla prvej vety postupov možem účet 326 používať v priebehu UO.
Mám správny názor, že sa nejedná len o uzávierkový účet

Viem, a už som to počula 100x, že si komplikujem život, ale proste:
bod 2, je nevyhovujúci, i keď ho vačšina účtovníkov používa, pretože mi skreslí výsledovku za august,-
Bod 1 sa mi nepáči, lebo ide o FA vystavenú v sept.
Robím cez bod 3, lebo to považujem za správne, a keď sa ma spýtajú na výsledovku, tak im poviem číslo, kt. je reálne. Možno si niekto povie blbá. :D Ale energia je je vysoká položka, a to mi ovplyvňuje výsledovku cca ..... € (proste vela)

Vďaka