Danula 39
13.09.09,16:04
Počas manželstva som zdedila dom.Začali sme ho spolu s manželom rekonštruovať.Zobrali sme aj hypotéku.Jediným vlastníkom domu som však iba ja a veľmi by som chcela aby sa môj manžel tiž stal vlastníkom Neviem však kde sa takéto veci vybavujú a či nebude problém že je na liste vlastníctva uvedená ťarcha z banky.Ak mi niekto viete poradiť budem vám veľmi vdačná.Akoľko to asi môže stáť.
Mária27
13.09.09,14:30
Načo to komplikovať? Veľa sa tu o tom popísalo ...
Chobot
13.09.09,20:18
Počas manželstva som zdedila dom.Začali sme ho spolu s manželom rekonštruovať.Zobrali sme aj hypotéku.Jediným vlastníkom domu som však iba ja a veľmi by som chcela aby sa môj manžel tiž stal vlastníkom Neviem však kde sa takéto veci vybavujú a či nebude problém že je na liste vlastníctva uvedená ťarcha z banky.Ak mi niekto viete poradiť budem vám veľmi vdačná.Akoľko to asi môže stáť.

Nie je potrebné, aby si ho dávala ako vlastníka. V prípade tvojej smrti dom zdedí spolu s vašimi deťmi aj manžel.

Ale keby ste sa náhodou rozviedli, tak on nebude mať nárok na vysporiadanie z domu. Inak by si ho musela vyplatiť z toho, čo pôvodne patrilo len a len tebe. Mnohí sa už takto popáli a potom ľutovali, že darovali polovicu domu partnerovi. Dobre si to rozmysli predtým, než tak urobíš.

Ak si ale rozhodnutá, tak treba spísať darovaciu zmluvu (napr. u notára alebo advokáta prípadne v realitke) a tú dať zavkladovať do katastra. Ťarcha z banky to komplikuje, lebo potrebuješ na to ešte aj súhlas banky.
wegamizi
13.09.09,22:24
Chobot > Nie je potrebné, aby si ho dávala ako vlastníka. V prípade tvojej smrti dom zdedí spolu s vašimi deťmi aj manžel.


mimotemyMam pocit, ze dedicstvo matky po jej smrti dedia len deti a nie jej manzel. Len spolunadobudnuty majetok manzelov sa deli medzi vsetkych najblizsich pozostalych.
Aspon doteraz to tak bolo.
Chobot
13.09.09,22:54
Chobot > Nie je potrebné, aby si ho dávala ako vlastníka. V prípade tvojej smrti dom zdedí spolu s vašimi deťmi aj manžel.


mimotemyMam pocit, ze dedicstvo matky po jej smrti dedia len deti a nie jej manzel. Len spolunadobudnuty majetok manzelov sa deli medzi vsetkych najblizsich pozostalych.
Aspon doteraz to tak bolo.

Dedí sa akýkoľvek majetok poručiteľa bez ohľadu na to, ako ho nadobudol, či už kúpou, dedením alebo darovaním. Takže aj zdedený dom bude predmetom dedičstva a svoj podiel zdedí aj manžel. Len v prípade rozvodu sa delí spoločný majetok a to dom nie je.
wegamizi
14.09.09,07:34
Neviem, ci sa nieco v tomto zmenilo, ale pred dvomi rokmi moj manzel zdedil so svojou sestrou majetok po zosnulom otcovi, nebohy otec ho nadobudol dedicstvom. Manzelova matka, t.j. manzelka zosnuleho v tomto pripade nededila, dedila len spolunadobudnuty majetok { spolu s detmi }
Chobot
14.09.09,07:51
Neviem, ci sa nieco v tomto zmenilo, ale pred dvomi rokmi moj manzel zdedil so svojou sestrou majetok po zosnulom otcovi, nebohy otec ho nadobudol dedicstvom. Manzelova matka, t.j. manzelka zosnuleho v tomto pripade nededila, dedila len spolunadobudnuty majetok { spolu s detmi }

A bolo to dedenie zo zákona, alebo zo závetu alebo to bola dohoda dedičov?
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.09.09,12:00
Počas manželstva som zdedila dom.Začali sme ho spolu s manželom rekonštruovať.Zobrali sme aj hypotéku.Jediným vlastníkom domu som však iba ja a veľmi by som chcela aby sa môj manžel tiž stal vlastníkom Neviem však kde sa takéto veci vybavujú a či nebude problém že je na liste vlastníctva uvedená ťarcha z banky.Ak mi niekto viete poradiť budem vám veľmi vdačná.Akoľko to asi môže stáť.


Kto je uvedený na stavebnom povolení ako stavebník ?
Ak obaja, tak aj kolaudačné rozhodnutie bude na oboch.
Také kolaudačné rozhodnutie sa takto vnesie do katastra - zápis skutočností.




CIMOM
wegamizi
14.09.09,14:30
A bolo to dedenie zo zákona, alebo zo závetu alebo to bola dohoda dedičov?
Bolo to dedenie zo zakona
Chobot
14.09.09,21:04
Bolo to dedenie zo zakona

Tak neviem, také niečo nemá oporu v obč. zákonníku. Snáď sa tu ešte vyjadrí ešte niekto.
wegamizi
14.09.09,21:56
Tak neviem, také niečo nemá oporu v obč. zákonníku. Snáď sa tu ešte vyjadrí ešte niekto.
Je to zaujimave, zistujem, dam vediet, sama som zvedava
Xanti
15.09.09,05:49
Neviem, ci sa nieco v tomto zmenilo, ale pred dvomi rokmi moj manzel zdedil so svojou sestrou majetok po zosnulom otcovi, nebohy otec ho nadobudol dedicstvom. Manzelova matka, t.j. manzelka zosnuleho v tomto pripade nededila, dedila len spolunadobudnuty majetok { spolu s detmi }

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Tu sa nerozlišuje majetok dedený alebo získaný darom, z BSM je majetkom vstupujúcim do dedičstva 1/2 ( druhá polovica patrí partnerovi tá sa nededí ). A k tej polovici majetku z BSM sa prirátavajú dary a dedičstvá zosnulej osoby. No a toto celé tvorí dedičstvo, ktoré sa delí podľa § 473.


A bolo to dedenie zo zákona, alebo zo závetu alebo to bola dohoda dedičov?


Bolo to dedenie zo zakona No neviem či je to niečo platné, tiež som dedila zo zákona ( nebol závet ) ale dohodli sme sa na úplne inom rozdelení ako by zo zákona vzniklo v prípade, že by sme sa nedohodli.

§ 482
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli. Takže aj tvoj mng. sa mohol so sestrou a matkou dohodnúť, že tá časť dedičstva ( zdedený majetok ) pripadne len na neho a na sestru.


Tak neviem, také niečo nemá oporu v obč. zákonníku. Snáď sa tu ešte vyjadrí ešte niekto. Ja s tebou Chobot súhlasím. Poprípade mohol ešte notár predediť zle majetok po zosnulom.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
Danula 39
15.09.09,12:32
Na stavebnom povolení som zapísaná ako stavebník iba ja
sarasara
15.09.09,21:06
V prípade smrti dedí zo zákona manžel a deti, všetci rovnakým dielom. Majetok pručiteľa (zomretého) sa nedelí podľa toho, ako ho za života nadobudol. Dedí sa celý majetok, ktorý vlastnil v čase smrti. Dedenie aj zo zákona si môžu dedičia upraviť dohodou pri dedičskom konaní, nemusí teda dediť každý rovnakú časť. Musia s tým samozrejme súhlasiť.
Pokaľ žiješ a ste v pohode, nemusíš vec riešiť. Ak by ste náhodou už v pohode nežili, je pre teba lepšie, keby dom bol tvoj.
Mária27
15.09.09,21:12
Neviem, ci sa nieco v tomto zmenilo, ale pred dvomi rokmi moj manzel zdedil so svojou sestrou majetok po zosnulom otcovi, nebohy otec ho nadobudol dedicstvom. Manzelova matka, t.j. manzelka zosnuleho v tomto pripade nededila, dedila len spolunadobudnuty majetok { spolu s detmi }

Nemenilo sa zatiaľ nič, ale takéto dedenie mohlo byť len na základe dohody dedičov, nie podľa dedičských podielov. Keby manželka na tom trvala, zdedila by aj tretinu manželovho zdedeného majetku. Dedia sa všetky majetkové práva a povinnosti poručiteľa, v prvej skupine zo zákona rovnakým dielom manželka a deti.

Smrťou manžela zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ktoré sa v dedičskom konaní vyporiada z úradnej moci podľa § 175l obč. súdneho poriadku. Súd určuje, čo patrí do dedičstva a čo pozostalému manželovi podľa zásad § 150 občianskeho zákonníka. Čiže len BSM sa takto podelí a poručiteľova časť BSM sa vloží do dedičstva spolu s jeho výlučným vlastníctvom. Dedí sa celý majetok, ktorý patrí do dedičstva, žiadna iná skupina majetku (napr. pre deti) sa nevytvára. Nemá to oporu v zákone.
Danula 39
16.09.09,14:44
Chcem sa Vám všetkým veľmi podakovať za rady,veľmi ste mi pomohli.
cifa
05.06.10,18:24
Smrťou manžela zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ktoré sa v dedičskom konaní vyporiada z úradnej moci podľa § 175l obč. súdneho poriadku. .

znamená to , že ked zomrie manžel, deti budú dediť aj z "mojich" úspor , čiže penazí, ktoré mám dnes v banke na moje meno? Nebudú predmetom dedenia len manželove peniaze a jeho podiel na byte a zahrade ?
nemáme zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov aj ked je manžel živnostníkom...
vopred dakujem za odpoved
KEJKA
06.06.10,04:23
nie, osobné úspory sa do dedičstva nepočítajú. Zisťuje sa spoločný majetok - ked mi zomrel pred rokmi otec, tak predmetom dedičstva bola jeho vkladná knižka, jeho cenné papiere - nezisťovali sa účty na mamine meno.
Dosť dobre nechápem, ako môže byť predmetom dedičstva nehnuteľný majetok, pokiaľ nie je v katastri napísaný na meno zomrelého (minimálne ako spoluvlastnícky podiel). ?
Mária27
06.06.10,07:05
Pri dedení sa najskôr zistí, čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a čo do výlučného majetku každého z nich. BSM sa potom polovicou vezme do dedičstva.

Ak ste mali vkladnú knižku aj na meno jedného z manželov, ale úspory boli nadobudnuté spoločne za manželstva, do dedičstva pôjde 1/2 z úspor. Ak si mala tie peniaze vo výlučnom vlastníctve (zaslobodna, získané darom, dedením a pod.), tie nepôjdu do dedičstva po manželovi.

Aj keby bolo zrušené BSM za manželstva, ako manželka by si po ňom dedila.
KEJKA
06.06.10,12:15
to zn. že ak manželka svoje peniaze na svojom účte na svoje meno "neprizná" v rámci dedičského konania po manželovi, tak je to z jej strany podvod? Príklad - po otcovej smrti peniaze na maminom určite nikto nepriznával, vedeli sme o nich a určite ich získala=ušetrila počas 50-ročného manželstva. Bolo to v dobrej viere, že sa jedná o jej osobný majetok.
Tak ako to je?
Mária27
06.06.10,12:45
Prečo by to mal byť podvod? :rolleyes:
Veď peniaze budú zdedené, len notárke sa z toho nezaplatí poplatok.:) Však s tým ani nemá robotu!:D
KEJKA
06.06.10,12:47
Pri dedení sa najskôr zistí, čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a čo do výlučného majetku každého z nich. BSM sa potom polovicou vezme do dedičstva.

Ak ste mali vkladnú knižku aj na meno jedného z manželov, ale úspory boli nadobudnuté spoločne za manželstva, do dedičstva pôjde 1/2 z úspor. Ak si mala tie peniaze vo výlučnom vlastníctve (zaslobodna, získané darom, dedením a pod.), tie nepôjdu do dedičstva po manželovi.

Aj keby bolo zrušené BSM za manželstva, ako manželka by si po ňom dedila.


to zn. že ak manželka svoje peniaze na svojom účte na svoje meno "neprizná" v rámci dedičského konania po manželovi, tak je to z jej strany podvod? Príklad - po otcovej smrti peniaze na maminom určite nikto nepriznával, vedeli sme o nich a určite ich získala=ušetrila počas 50-ročného manželstva. Bolo to v dobrej viere, že sa jedná o jej osobný majetok.
Tak ako to je?


Prečo by to mal byť podvod? :rolleyes:
Veď peniaze budú zdedené, len notárke sa z toho nezaplatí poplatok.:) Však s tým ani nemá robotu!:D
hm.......tak ako to je?
Mária27
06.06.10,12:53
Má to byť tak, ako som prv napísala: polovica patrí do dedičstva.
Robí sa to tak, ako som potom napísala: nepriznáva sa to.