jaro2k
17.08.05,08:43
Chcem Vas poprosit o radu..
Moja manzelka bola dobrovolne nezamestnana a pocas tohoto obdobia si platila dobrovolne do SP nieco okolo 1800sk/mesiac. Neskor sa nam narodila dcera s ktorou je uz 2.5 roka na rodicovskej dovolenke. Od statu dostava rodicovsky prispevok 4100sk, ale dobrovolne si stale plati 1800sk/mesiac. Moja otazka: musi si platit tieto dobrovolne odvody do SP kazdy mesiac aby sa jej toto obdobie pocitalo do dochodku? alebo to plati uz 2.5 roka plati uplne zbytocke, pretoze to za nu plati stat.
Dakujem.
Zita4
17.08.05,07:01
Podľa môjho názoru nemá význam počas rodičovskej dovolenky si platiť dobrovoľne odvody na soc. poistenie. Štát platí za všetkých na materskej dovolenke aj na rodičovskej dovolenke. Choďte na Sociálnu poisťovňu čo najskôr a vyjasnite si to.
jaro2k
17.08.05,07:16
da sa ocakavat, ze SP tieto zbytocne uhradene odvody na ziadost este vrati?
Sefcikova
17.08.05,07:42
neočakávajte, že vám to vrátia
poruba
17.08.05,07:42
Súhlasím so Zita4, tvoja manželka nemala tie odvody platiť. Na SP treba napísať žiadosť o vrátenie "preplatku" a ja radím - osobne ju tam zaniesť a dohodnúť sa. Mali by ju vrátiť.
Sefcikova
17.08.05,08:02
no volala som na poisťovňu a povedali mi toto :

ak žena na materskej , ktorá poberala rodičovský príspevok, nepracovala a pritom si ešte platila dobrovoľne poistné do SP - do 30.06.2005, môže požiadať o vrátenie tohto poistného

pokiaľ tak neurobila, podľa novely od 1.7.2005 ak dobrovoľné poistné neodhlásila, musí ho platiť aj naďalej
zuso
17.08.05,09:36
Ja som momentálne na RD a prihlásila som sa na dobrovolne nem. poistenie, a nedávno mi prišlo predvolanie z SP, že z dôvodu zmeny zákona od 1.7.2005 si to mám začať platiť. Neviete mi niekto poradiť aký zákon o tom hovorí? Prosím.
Olgica
17.08.05,09:59
Ja som momentálne na RD a prihlásila som sa na dobrovolne nem. poistenie, a nedávno mi prišlo predvolanie z SP, že z dôvodu zmeny zákona od 1.7.2005 si to mám začať platiť. Neviete mi niekto poradiť aký zákon o tom hovorí? Prosím.Toto sa mi dostalo do rúk - bude to tá novela:

Zmena v spôsobe vyplňovania ELDP od 1.júla 2005 (odbor metodiky dôchodkového poistenia)

Od 1.júla 2005 s mení spôsob vyplňovania ELDP

S účinnosťou od 1.júla 2005 sa zamestnancovi prerušuje povinné dôchodkové poistenie aj v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu (§ 166,§ 168 a § 169 Zákonníka práce).

Obdobie prerušenia povinného dôchodkového poistenia nie je obdobím dôchodkového poistenia, z tohto dôvodu sa na evidenčnom liste dôchodkového poistenia neuvádza ani obdobie, počas ktorého zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku po 30.júni 2005.
zuso
17.08.05,11:21
Tu sa hovorí o prerušení povinného dôchodkového poistenia. A mna by zaujímalo, či sa jedná aj o prerušenie obdobia nemocenského poistenia.
Čiže ked budem od 1.7.2005 ešte 2 roky na RD, a nebudem pracovať, potom budem chcieť ísť na ďaľšiu materskú s druhým bábom, tak nebudem mať nárok na materskú, ale iba rodičovský príspevok, lebo nebudem spĺnať podmienku 270 dní NP počas predchádzajúcich dvoch rokov?
Plánujeme druhé bábo, tak preto stále špekulujem.
Teraz ma hlavne zaujíma, či som povinná platiť dobrovolné nemocenské poistenie, keď som na RD a nepracujem. Zákon o sociálnom poistení, konkr. §140, odst. 1b) mi to ale stále vyvracia.
Poradí mi niekto prosím?
Sefcikova
17.08.05,14:32
1.


Čiže ked budem od 1.7.2005 ešte 2 roky na RD, a nebudem pracovať, potom budem chcieť ísť na ďaľšiu materskú s druhým bábom, tak nebudem mať nárok na materskú, ale iba rodičovský príspevok, lebo nebudem spĺnať podmienku 270 dní NP počas predchádzajúcich dvoch rokov?


2.
Teraz ma hlavne zaujíma, či som povinná platiť dobrovolné nemocenské poistenie, keď som na RD a nepracujem. Zákon o sociálnom poistení, konkr. §140, odst. 1b) mi to ale stále vyvracia.
Poradí mi niekto prosím?

1. nie so expert, ale budeš dostávať iba rodičovský príspevok
2. nie si povinná platiť NP, keď si na RD
jaro2k
17.08.05,16:58
mam tomu rozumiet tak, ze do 1.7.2005 bolo mozne poziadat o spatne vratenie vyplateneho poistneho a po 1.7.2005 to uz mozne nie je? z coho v SP vychadzali, ked Vam tuto informaciu dali?
Ja som volal na SP a dostal som odpoved, ze vratenie zakon neumoznuje, pretoze zakon vraj hovori, ze ak je niekto dobrovolny platca poistneho, cim moja manzelka po cely cas bola, az ziadostou moze toto zrusit. A pokial tak nespravi ostava povinnost stale zaplatit. A nasledne nato, ked neplati, moze poziadat stat (tym ze sa zaregistruje) o to, aby mu stat taketo poistenie platil. Tieto dve veci sa vraj navzajom vylucuju. Nasiel som na internet stranke SP aj informaciu zo dna 2.2.2004:

Sociálna poisťovňa upozorňuje mamičky na materskej a rodičovskej dovolenke na na novú povinnosť vyplývajúcu zo zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (§ 15 ods. 1 písm. e) podľa ktorého fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, je povinná prihlásiť sa na dôchodkové poistenie a odhlásiť sa z tohto poistenia do 30 dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik a zánik dôchodkového poistenia. Za tieto osoby platí poistné na dôchodkové poistenie (starobné poistenie + invalidné poistenie) štát. Prihlásiť, prípadne odhlásiť, sa treba v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu postredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.


(Táto povinnosť neplatí na zamestnanca, za ktorého má podľa § 231 ods. 1 písm. d) povinnosť oznámiť začiatok a skončenie čerpania materslej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dní od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 231 ods. 1 písm. d).


Ak sa o takéto dieťa osobne a celodenne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 1 písm. e), prihlásiť sa na dôchodkové poistenie môže len jedna fyzická osoba.


mna by vazne zaujimalo ako z tohoto problemu vyjst s tym aby nam SP vratila poistenie, ktore sme platili pokial bola moja manzelka na materskej/rodicovskej dovolenke, ale obavam sa ze zakon je proti nam. Resp. zatial som nenasiel v zakone informaciu, ktrora by dovolovala aspon to, co Vam povedali v SP. Ak myslite, ze v tom zakone je nieco, co by nam umoznilo o tie peniaze poziadat, prosim dajte nam vediet. Dakujem.
zuso
17.08.05,18:20
Ja si stále myslím, že by ste mohli požiadať o vrátenie preplatku, pretože aspoň môj názor je, že osoba na materskej, alebo na RD, nemá žiadnu povinnosť platit poistné.
461/2003 Z.z.
§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba,
dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové
poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) v období, počas ktorého sa im poskytuje rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,61) ak nevykonávajú zárobkovú činnosť,

Ja som sa prihlásila ako DPO na NP v máji a som na RD, neplatila som nic, mala som určený max. VZ, ale ževraj od júla si to mám platiť. Mám tam podľa nich nedoplatok. Odvolala som sa na vyššie uvedený zákon, a teraz len čakám. Momentálne som sa radšej odhlásila, ale ak mi dajú za pravdu, tak sa v mometne prihlásim ako DPO na NP.
zk25
18.08.05,15:59
Zákon v tomto znení platil do 30.06.2005. Od 1.7.2005 vstupuje do platnosti novela č. 244/2005.
Podľa tohto zákona sa vypúšťa z §140 písm.b,
Zároveň "V § 26 ods. 4 sa na konci pripájajú tieto slová: „a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,45b) ak nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.“ A prerušovať sa môže iba povinné poistenie.
Z toho vyplýva, že od 1.7.2005 sa dobrovoľné poistenie musí platiť aj počas obdobia poberania RP.
jaro2k
19.08.05,09:03
podla vsetkeho, co tu bolo zatial odznene mi to teda vychadza takto... (opravte ma ak sa mylim)

1) poziadam o vratenie poistneho za obdobie od okt./2002 (kedy manzelka nastupila na matersku dovolenku) az do 30.6.2005. pricom sa odvolam na dovtedy platny zakon 461/2003 Zz. parag 140 (kedze novy zakon platny od 1.7.2005 nemoze platit retroaktivne).

2) poziadam o zrusenie dobrovolneho poistenia od teraz, t.j. aug/2005

3) poistenie za obdobie od 1.7.2005 az do teraz ozeliem (kedze novy zakon vratenie neumoznuje),, ide o dve maximalne tri splatky

PS: dufam, ze je tento predpoklad spravny a este raz Vam vsetkym dakujem
zuso
19.08.05,09:38
Asi som zaspala dobu. Mesiac aj niečo som tu nebola, a hneď neviem o čom je reč. Ale už som si to všetko našla. Nie nadarmo sa hovorí, 2x meraj a 1x rež. Mohla som tu ušetriť miesto.
Takže musím si to obdobie od 1.7.2005 samozrejme doplatiť.

To jaro2k asi by som tak postupovala aj ja.