mirkadanihelka1
13.09.09,20:17
poradí mi niekto co je toto za rastlinu...pripadne ake podmienky a starostlivost potrebuje? a este by ma zaujimalo ak tuto rastlinu poznate...mozem ju rozmnozit vrcholovymi odrezkami???

dakujem za radu :)
nesca
13.09.09,18:49
Myslím,že je aralkovec alebo aj ináč fatsia japonská.A rozmnožuje sa práve odrezkami.Rastie aj na pomerne tmavých miestach,ale určité druhy potrebujú viac svetla,nie však priame.V lete udriažavať neustále vlhko,v zime zalievať raz do týždňa,hnojiť,postrekovať...príp.spievať :)
zuzkahris
13.09.09,18:49
Mirka myslím, že je to LAJNOVEC SKALNÝ - Brachychiton rupestris, potrebuje svetlé stanovište až priame slnko, v zime nemá veľké nároky na teplo, môže byť teplota okolo 10°C, pri príliš suchom vzduchu sú náchylné na roztočce. Ak veľmi vyarstie, môže sa skrátiť rezom, myslím, že potom by si to rozmnoženie odrezkom mohla kľudne vyskúšať. Dúfam, že som aspoň trošku pomohla:).
Máš ho nádherný!
nesca
13.09.09,18:51
No a včul buď múdra,máš na výber
alla66
13.09.09,21:10
Mirka myslím, že je to LAJNOVEC SKALNÝ - Brachychiton rupestris, potrebuje svetlé stanovište až priame slnko, v zime nemá veľké nároky na teplo, môže byť teplota okolo 10°C, pri príliš suchom vzduchu sú náchylné na roztočce. Ak veľmi vyarstie, môže sa skrátiť rezom, myslím, že potom by si to rozmnoženie odrezkom mohla kľudne vyskúšať. Dúfam, že som aspoň trošku pomohla:).
Máš ho nádherný!
foto
http://www.bonsai-collectables.com/Brachychiton%20rupestris.jpg
mirkadanihelka1
14.09.09,08:33
dakujem za pomoc...myslim, teda podla fotiek najdenych na nete, ze je to predsa len ten brachychiton...skusim odrezat a dufam ze sa odrezok uchyti...a dokonca mu budem aj spievat:) ...snad to prezije:D
ale dakujem za pomoc vsetkym :)
malalulu
14.09.09,11:00
Aj ja by som potrebovala vedieť, čo je to za rastlinu, ako ju prezimovať, dostala som ju v máji ako darček, nasadila som to, je to popínavé, od mája to narástlo asi 12 metrov, začalo to terazu kvitnúť bielymi kvetmi. Neviem, čo s tým urobiť na zimu.
Ďakujem za rady.
Silvernola
14.09.09,12:59
Aj ja by som potrebovala vedieť, čo je to za rastlinu, ako ju prezimovať, dostala som ju v máji ako darček, nasadila som to, je to popínavé, od mája to narástlo asi 12 metrov, začalo to terazu kvitnúť bielymi kvetmi. Neviem, čo s tým urobiť na zimu.
Ďakujem za rady.
Zdá sa mi, že to je nejaký druh pohánkovca, záhradníci ho nazývajú mor a to veľmi výstižne. Ak sa nedrží na uzde, dokáže prekryť ( a neskôr zahubiť) aj veľké stromy. V takom prípade je to nebezpečná pliaga a odporúčajú sa do čím skôr zbaviť. (Môj brat neposlúchol a potom sa o to usiloval 3 roky)
alla66
14.09.09,13:26
Aj ja by som potrebovala vedieť, čo je to za rastlinu, ako ju prezimovať, dostala som ju v máji ako darček, nasadila som to, je to popínavé, od mája to narástlo asi 12 metrov, začalo to terazu kvitnúť bielymi kvetmi. Neviem, čo s tým urobiť na zimu.
Ďakujem za rady.
máš podobné biele kvietky? Krídlatka japonská Syn.: Pohánkovec japonský (Fallopia japonica)http://www.forestportal.sk/ForestPortal/lesne_hospodarstvo/img/fallopia_japonica_kvety.jpg
info (http://www.forestportal.sk/ForestPortal/lesne_hospodarstvo/los/invazne_druhy/kridlatka_japonska/kridlatka_japonska.html)TU
Zdenka175
14.09.09,13:51
Pohankovec - Tento krík zahluší čo môže. :(Ja by som radila sa ho čím skôr zbaviť. Kopať čo najhlbšie , aby si vybrala korene. My sa ho pokúšame asi 4 roky zbaviť. :mad:A on rok čo rok sa objavuje.:eek:
Ferdosondo
07.08.14,10:21
Pekný darček. Ja by som ho nazval trójsky kôň.